Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

 

czy ja wiem? Ile idzie prądu na grzanie wody w lecie? Mi w lecie na grzanie CWU idzie 3-4 worki ekogroszku ( przyjmijmy że jest to 120kg) czyli miesięcznie jest to ca 80zł + prąd do obsługi kotła - może będzie z 10zł czyli razem około 90zł. Ile wychodzi prądem?

 

Ja kiedyś to zmierzyłem i przy 2 osobach koszt CWU przez 10 dni wynosił:

 

- przy grzaniu piecem 45 zł (Zużycie węgla 5 kg na dobę, czyli 50 kg w 10 dni + 10 kWh prądu - koszt przy groszku po 800 zł za tonę: 50 x 0,8 + 10 x 0,5 = 45 zł )

- przy grzaniu prądem 60 zł (120 kWh x 0,5)

 

Pomimo to zdecydowałem się wyłączyć piec i grzać prądem (grzałka 2 kW w zasobniku CWU).

 

Zaznaczam jednak, że wtedy (w Maju, str 36 tego wątku) mierzyłem pobór prądu badziewną przejściówką do gniazdka (elektroniczny miernik z marketu), która co się później okazało pokazuje bardzo zawyżone wyniki.

Przed przyszłym latem zrobię pomiary porządnym legalizowanym licznikiem kWh i napiszę co wyszło.

 

BTW w tej sytuacji instalacja solarów jest jakby nieopłacalna przy koszcie inwestycji około 8-10kpln.

.

 

Dokładnie o to chodzi - chciałem trochę sprowokować dyskusję na temat, bo a nuż są jakieś tańsze rozwiązania od znanych mi ;-)

 

Nie wiem czy nie tańsze i łatwiejsze w montażu całego osprzętu byłyby fotoogniwa elektryczne + ekoturbina, którą można elegancko podpiąć do istniejącej instalacji zamiast pieca - na razie jednak ceny powalają - jak się to wszystko rozpowszechni i potanieje wtedy będę się zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmm... Wydaje mi się, że koszt fotoogniw póki co jest wciąż zbyt duży, aby opłacało się tym np. ogrzewać cwu. Latem być może - solary na pewno dały by sobie radę, ale zimą? Co prawda fotoogniwa działają cały rok i na pewno były by bardziej opłacalne od solarów, ale wciąż zapędy chłodzi kwota inwestycji ;)

Ja też mam zasobnik c.w.u. wyposażony w dwie wężownice (obie podpięte pod kocioł obecnie) i jestem praktycznie przygotowany na rozbudowę instalacji (w 1 miejscu w stropie jest dziura opiankowana, gdzie mogę przepchnąć dodatkowe rurki do ew. instalacji na dach).

 

Co do ekoturbin, to już w ogóle nie ma o czym dywagować. Aby uzyskać zauważalną w budżecie ilość energii trzeba by wybudować kolosa, a to inwestycja na skalę gminy, a nie portfela zwykłego zjadacza kilowatów :lol:

Aczkolwiek jestem ciekaw sam nowych rozwiązań. Nie śledzę rynku i jeśli jest coś nowego na lepsze, to z chęcią poczytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio napisał:

 

A możesz nieco konkretniej opisać, co Twoim zdaniem oznacza "nieodpowiednie wykorzystanie"? Kocioł nie spala całkowicie paliwa, czyli przesypuje niespalony groszek? Zostaje żużel? Nie może wypracować temperatury zadanej?

 

Miałem na myśli to że groszek nie przesypuje się do popielnika, lecz to co przelatuje jest nie całkiem wypalone tzn czarne węgielki, temperaturę uzyskuje prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ekoturbin, to już w ogóle nie ma o czym dywagować. Aby uzyskać zauważalną w budżecie ilość energii trzeba by wybudować kolosa, a to inwestycja na skalę gminy, a nie portfela zwykłego zjadacza kilowatów :lol:

Aczkolwiek jestem ciekaw sam nowych rozwiązań. Nie śledzę rynku i jeśli jest coś nowego na lepsze, to z chęcią poczytam :)

 

Myślałem o sprzęgnięciu ekoturbiny z ogniwami słonecznymi - najlepiej kliknąć w link, gdzie jest pokazane o co mi chodzi :wink:

 

http://www.ekoturbiny.pl/zasilanie.html

 

Moznaby też zamontować niewielki wiatrak w ogrodzie lub na dachu (ale nie taki jak ten z obrazka tylko nowoczesny z pionową osią obrotu tzw.turbina Magleva) np. taki:

 

http://www.alibaba.com/product-gs/213076631/1_50KW_Maglev_vertical_axis_wind.html

 

 

waldi11 - wydłuż trochę przerwę (o kilka sekund) i obserwuj co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to że groszek nie przesypuje się do popielnika, lecz to co przelatuje jest nie całkiem wypalone tzn czarne węgielki, temperaturę uzyskuje prawidłowo.

Czyli przesypuje niespalony groszek ;) Sukcesywnie zwiększaj o kilka sekund czas przerwy, jak napisał Suspenser, co np. 0,5 h i sprawdzaj, czy nadal przesypuje. Postępuj tak do chwili, aż uzyskasz zadowalające Cię efekty ;) Przyjmij sobie skok np. co 2-3sek. Trochę potrwa cały ten proces, ale na pewno coś sensownego wypracujesz w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o sprzęgnięciu ekoturbiny z ogniwami słonecznymi - najlepiej kliknąć w link, gdzie jest pokazane o co mi chodzi :wink:

Hmm.... Jakoś nie mam zaufania do tego typu produktów ;) Już kiedyś był pomysł na jakąś taką dziwne źródło ciepła, które ponoć miało supersprawność 150% :lol: Tu co prawda nie podają sprawności i cudów na kiju, ale wydaje mi się to za małe na potrzeby domu ;)

 

Moznaby też zamontować niewielki wiatrak w ogrodzie lub na dachu (ale nie taki jak ten z obrazka tylko nowoczesny z pionową osią obrotu tzw.turbina Magleva)

O w życiu... Co za maszkara. Gdzie to postawić, aby nie szpeciło budynku i otoczenia? :o Już wolałbym te fotoogniwa, albo tradycyjny wiatrak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu co prawda nie podają sprawności i cudów na kiju, ale wydaje mi się to za małe na potrzeby domu ;)

 

Wzrost dostepnych mocy systemu i spadek jego ceny to tylko kwestia czasu (przykład - świetlówki energooszczędne - zobacz jak spadły ich ceny w kilka lat i jak wzrosła żywotność - powód: pojawiły się podróbki [często lepsze od oryginałów] oraz wchodzą nowe drogie LED-y).

 

O w życiu... Co za maszkara. Gdzie to postawić, aby nie szpeciło budynku i otoczenia? :o Już wolałbym te fotoogniwa, albo tradycyjny wiatrak ;)

 

Kwestia gustu i pomalowania :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost dostepnych mocy systemu i spadek jego ceny to tylko kwestia czasu (przykład - świetlówki energooszczędne - zobacz jak spadły ich ceny w kilka lat i jak wzrosła żywotność - powód: pojawiły się podróbki [często lepsze od oryginałów] oraz wchodzą nowe drogie LED-y).

No daj Bóg, aby w rychłej przyszłości ktoś skonstuował domowy reaktor na wodę o sprawności 1000% :D i wielkości przynajmniej równej kotłowi c.o.

 

Kwestia gustu i pomalowania :wink:

Sęk w tym, że jeszcze nikt nie wynalazł farby-niewidki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost dostepnych mocy systemu i spadek jego ceny to tylko kwestia czasu (przykład - świetlówki energooszczędne - zobacz jak spadły ich ceny w kilka lat i jak wzrosła żywotność - powód: pojawiły się podróbki [często lepsze od oryginałów] oraz wchodzą nowe drogie LED-y).

No daj Bóg, aby w rychłej przyszłości ktoś skonstuował domowy reaktor na wodę o sprawności 1000% :D i wielkości przynajmniej równej kotłowi c.o.

 

Kwestia gustu i pomalowania :wink:

Sęk w tym, że jeszcze nikt nie wynalazł farby-niewidki :lol:

 

No cóż pogadamy za kilka lat o systemach solarnych ... może (ciekawe co mówiłbyś o świetlówkach energooszczędnych kilka lat temu i jakich "argumentów" byś używał).

 

Co do niewidki to jest już taki kombinezon wojskowy ze światłowodów, więc kto wie - może Ci się kiedyś ziści :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost dostepnych mocy systemu i spadek jego ceny to tylko kwestia czasu (przykład - świetlówki energooszczędne - zobacz jak spadły ich ceny w kilka lat i jak wzrosła żywotność - powód: pojawiły się podróbki [często lepsze od oryginałów] oraz wchodzą nowe drogie LED-y).

No daj Bóg, aby w rychłej przyszłości ktoś skonstuował domowy reaktor na wodę o sprawności 1000% :D i wielkości przynajmniej równej kotłowi c.o.

 

Kwestia gustu i pomalowania :wink:

Sęk w tym, że jeszcze nikt nie wynalazł farby-niewidki :lol:

 

No cóż pogadamy za kilka lat o systemach solarnych ... może (ciekawe co mówiłbyś o świetlówkach energooszczędnych kilka lat temu i jakich "argumentów" byś używał).

 

Co do niewidki to jest już taki kombinezon wojskowy ze światłowodów, więc kto wie - może Ci się kiedyś ziści :lol:

 

Na tym kończę offtopowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym kończę offtopowanie.

uff :wink:

Może znowu ktoś coś napisze w temacie wątku...

normalnie to taki wątek nie powinien istnieć gdyby fachofcy byli fachofcami. Ale prawda jest taka, że robiąc cokolwiek począwszy od naprawy pralki skończywszy na budowie domu i ogrzewaniu musisz znać się lepiej od fachofca bo jak nie to masz w 4 litery...

Święte słowa, niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie przerzucam sie na zwykłe żarówki :)

 

Czemuż to, ach czemuż ? :wink:

 

Chodziło mi o "argumenty" typu:

No daj Bóg, aby w rychłej przyszłości ktoś skonstuował domowy reaktor na wodę o sprawności 1000% i wielkości przynajmniej równej kotłowi c.o.

 

A co do tematu - kilka dni temu zwiększyłem minimalnie przerwę z 45 na 47 s, żeby super dokładnie dopalało mi węgiel i jest ok (podawanie nadal 5 s).

Zużycie węgla przez ostatnie 7 dni to niecałe 4 worki, czyli ok. 14 kg/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - a zadaną temp. jaką masz? i czy ją osiągasz - czy piec chodzi w podtrzymaniu, czy nastawiasz piec aby chodził tylko w jej okolicy, czy może chcesz aby piec po prostu dobrze spalał węgiel? - ja mimo czytania całego forum w zeszłym roku poszedłem jednak w drugą stronę i się staram aby piec jak najszybciej osiągał zadaną - w tej chwili około 5 min - a potem jak najdłużej chodził w podtrzymaniu - czasami się uda nawet ponad 1 h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - a zadaną temp. jaką masz? i czy ją osiągasz - czy piec chodzi w podtrzymaniu, czy nastawiasz piec aby chodził tylko w jej okolicy, czy może chcesz aby piec po prostu dobrze spalał węgiel? - ja mimo czytania całego forum w zeszłym roku poszedłem jednak w drugą stronę i się staram aby piec jak najszybciej osiągał zadaną - w tej chwili około 5 min - a potem jak najdłużej chodził w podtrzymaniu - czasami się uda nawet ponad 1 h.

 

Zadana temp. od 57 do 62 (strefy czasowe), piec osiąga ją bez problemu a tuż przed osiągnięciem skutecznie przyhamowuje go PiD, ale pomimo to w końcu wchodzi w podtrzymanie.

 

Ponad 1 h chodzi u Ciebie w podtrzymaniu - u mnie to nierealne, bo pompa CO pracuje praktycznie cały czas i szybko by go wychłodziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompka CO, która podaje na wymiennik oraz dwie za wymiennikiem cały czas chodzą tylko że, w podtrzymaniu podaję co 6 min na 15 s węgiel i jeszcze ponadto 50 s dmucham i wtedy cały czas utrzymuje się spory kopczyk węgla, który długo trzyma temp i po przejściu do normalnego palenia szybko goni temp do zadanej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro66: no przecież wklejałem obrazek, co i jak ;) Zawór 4D ma 2 wejścia i 2 wyjścia (powinny być jako tako oznakowane) - do wejść podłączasz wyjście z kotła oraz powrót z grzejników, a do wyjść podłączasz zasilanie grzejników i powrót do kotła. Wszystko powinno być okiej :) Najważniejsze jest, aby ten zawór był bezpośrednio za kotłem, zanim układ się rozdzieli na podukłady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompka CO, która podaje na wymiennik oraz dwie za wymiennikiem cały czas chodzą tylko że, w podtrzymaniu podaję co 6 min na 15 s węgiel i jeszcze ponadto 50 s dmucham i wtedy cały czas utrzymuje się spory kopczyk węgla, który długo trzyma temp i po przejściu do normalnego palenia szybko goni temp do zadanej.

 

Ale to sie chyba nie nazywa podtrzymanie,co 6 minut to normalna praca.U mnie przy obecnych temperaturach /w dzień plus5-6/piec wchodzi w podtrzymanie co 30 minut/tak ustawiłam/i wchodzi w nie czasem co drugi tryb pracy,a czasem dwa razy pod rząd.Pamiętac należy bowiem,że podtrzymanie ma za zadanie nie dopuścić do obniżenia paleniska lub wogóle do wygaszenia.Nasuwa się więc pytanie czy ma sens podtrzymanie co 6 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...