Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co moze byc przyczyna ze paliwo spala sie w kierunku zasobnika?

Odwrotnie założony kołnierz. Od strony zasobnika masz mieć pełną ściankę bez nacięć . Zdejmij kołnierz , wyczyść dokładnie rowki z popiołu np odkurzaczem kominkowym lub wydmuchaj , uszczelnij silikonem kominkowym i załóż w prawidłową stronę kołnierz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto zwracać uwagę na powierzchnie czynną kotła (m2) i pojemność wodną (l)? Np. kocioł o pow. czynnej 1,25 m2 i poj. wodnej 42 l i drugi kocioł o takiej samej mocy nominalnej (12 kW), pow. czynnej 1,5 m2 i poj. wodnej 55 l. Co mi to mówi? Co od tego zależy? Które rozwiązanie jest lepsze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacuś - to normalne, że dym zacznie się przesączać do zasobnika gdy klapa jest otwarta i nie ma pełnego zasypu - najbardziej zacznie gdy podajnik zacznie pracować.

 

Wysoka temp. podajnika oznacza, że pewnie masz tzw. głębokie łoże spalania tzn. żar jest wewnątrz retorty, a nie na jej powierzchni - jeśli tak jest to zmniejszaj czas przerwy w podawaniu aż będzie ok (kopiec na 2-3 cm).

 

Sero78 - spalanie masz ogromne - zacznij od domknięcia przesłony wentylatora do około 2-3 cm otwarcia, czas podawania 8 s, przerwa 50 s i podaj jakie masz parametry do ustawiania w sterowniku.

 

Vafel - powierzchnia czynna i pojemność wodna wskazują na różne budowy tych wymienników - podaj linka do ich przekrojów to zobaczę który łatwiej będzie czyścić itp.

 

Zwykle podają średnią moc wymiennika np. 18 kW ma zakres mocy 12-24 kW - sprawdź czy oba mają takie same zakresy czy np. ten większy nie ma przypadkiem 10-20 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kurna, pod złym adresem napisałem o tym przewymiarowaniu ;) jeszcze nie obudziłem się po świętach :lol: Sorka.

 

Fakt, spalanie masz ok przy takiej mocy. To, że dymi w zasobniku to na 100% wina zbyt nisko umieszczonego żaru. Zwiększ trochę podawanie, lub zmniejsz przerwę, aby palenisko utrzymywało się na wierzchu retorty, a nie w środku. Miałem to samo właśnie z tego powodu. Retorta ma kanały powietrzne na określonym poziomie i jeśli żar zejdzie poniżej dolnej granicy tych kanałów, to powietrze potem pcha go dalej w głąb podajnika i stąd dymienie, oraz podwyższona temperatura podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robak, a masz grzejniki oprócz podłogówki ?

Jak masz to powinieneś sobie zamontować głowice termostatyczne na grzejnikach i na nich ustawić temperaturę dla każdego pomieszczenia, ja tak mam u siebie i działa to super, wcześniej miałem regulator pokojowy i jak dla mnie to porażka, piec w chodzilł w czuwanie i pompka obiegowa zatrzymywała się, potem jak przyszło grzać, to piec dłuuugo osiągał zadaną temperaturę, bo cała woda w układzie była wychłodzona, teraz mam te głowice i jak dla mnie to rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dora123 napisał:

miałem:

podawanie 16

przerwa 44

przepustnica 1cm

po rozmowie z hefem (odradzili pid jako zbędny wydatek 700zł)

założenie deflektora

podawanie 23

przerwa 37

przepustnica ok. 1cm

 

 

Ok uporządkujmy pewne rzeczy:

 

1. Przenieśmy pisanie na ten temat do odpowiedniego wątku:

 

2. Możesz sobie założyć deflektor, czy chcą Ci go przyjechać przyspawać ?

 

3. Pfff 700 zł za PID też bym nie dał (mnie kosztował <100 zł)

 

4. Czy przy tak małym otwarciu przepustnicy wentylatora nie masz przypadkiem za mało powietrza w mieszance (sporo czarnego osadu tzw. nagaru na ściankach wymiennika) ?

 

5. Otwórz przesłonę na 3 cm.

 

6. Suma podawania i przerwy nie musi wynosić ściśle 60 - np. u mnie jest to 5/48, więc skoro pracował dobrze przy 16/44 proponuję 16/35 i obserwuj czy dobrze spala węgiel i nie przesypuje go do popielnika gdy jeszcze jest twardy (niedopalony) - jeśli nie przesypuje stopniowo zmniejszaj przerwę po 1 s aż zacznie przesypywać - wtedy zwiększ o 2 s i to będzie maks. moc palnika dla tej ilości powietrza.

 

ad.2 deflektor można założyć pozostawiając dwie części rusztu i zawieszając na nich deflektor (ruszt ma wycięcia na pręt na którym wisi deflektor)

 

ad.3 chętnie zakupiłbym tańszego PIDa :-))

 

ad.4 racja otwieram na 3cm

 

ad.5 jutro napisze o efektach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na całym dole podłogowe a na górze grzejniki; mam zaworty termostatyczne - wszystkie na skalę 5

 

kwestia jest taka, aby nieco obniżyć temperaturę właśnie na podłogówce i tym samym zyskać mniejsze zużycie opału

 

 

ja mam na podłogówce zawory termostatyczne reagujące na temp. wody na powrocie ustawiam na 25 stopni i jest elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

Witam

Mam wąska kotłownie ok 2m i planuje zakupic piec z podajnikiem. Zalezy mi tez na tym aby piec miał mozliwosc spalania be podajnika - czyli dodatkowy ruszt. Powierzchnia domku to bedzie ok 200m2, tak samo jak u Pierwka..:) wiec ok 20kw ma starczyć.

 

A co sadzicie o takich kotłach jak:

1. Stalmark -

http://www.stalmark.pl/kotly_z_podajnikiem.html

 

http://www.termoeko.com/index.php?products=product&prod_id=19

 

2. Enka

http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly-enka-set.html

 

3. Maximus

http://www.allegro.pl/item853231335_kociol_kotly_z_podajnikiem_tlokowym_maximus.html

 

4. Opal - Secom

http://www.sekom-pleszew.com.pl/opal.html

 

5. Hef - eko plus uniwersalny

http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/9/index

 

Pozdrawiam noworocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z temperaturą na podłogówce poradziłem sobie, zawór 3drożny i gra

 

teraz mem jednak inny problem - piec nie chce osiągnąc temperatury większej jak 42-44 stopnie

 

w sterowniku ustawione na 58 stopni; pompa co ma włączać się na 55; podobnie cwu

 

gdzie szukać rozwiązania problemu?

 

w domu robi się coraz chłodniej; na grzejnikach zimno, gdyby nie kominek (bez płaszcza wodnego!) to byłoby bardzo źle

 

no ale problemem staje się ciepła woda w bojlerze, której brakuje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...