Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Jesli ustaisz start pompy wyżej (np50 - 55 stC) to piec ogrzewa tylko wodę która jest wewnątrz i na pewno osiągnie zadaną temperaturę (pompa ruszy i wychłodzi piec dopiero np przy 55 stopniach, jesli będiesz miał małą histerezę to pompa trochę popracuje ->piec się schłodzi -> stanie pompa -> piec ogrzeje wodę->ruszy pompa = i tak w kółko)

PS

zawór trójdrogowy na prawde się przydaje... nie wychładza się tak szybko piec

Calkiem logicznie to brzmi jak dla mnie.

Mam jednak jedno pytanie.

Czy uwazasz , a moze ktos inny sie wypowie , czy mozna ustawic pompe na temperature taka sama jak zadana na piecu.

Odnosze wrazenie , ze wtedy piec nie bedzie pracowal tak dlugo.

U mnie jak sie wlacza to temperatyra spada gwaltownie i pozniej ja dosc dlugo podnosi.

Nie wiem czy to normalne jest , ale wydaje mi sie , ze nie.

Nie moge jednak wpasc na jakies ustawienie , ktore jednak zmniejszy troche zuzycie wegla.

W kazdym razie przyczyni sie do zmniejszenia ilosc spalanego wegla.

I pytanie w zwiaku z tym czy u Was tez kiedy wlacza sie piec i zaczyna chodzic to tempertaura tez tak spada i dopiero pozniej sie podnosi.

Rozumiem , ze wlcza sie wtedy nadmuch i sila rzeczy , ale dlaczego spada o ponad 10 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

do @świercz - też mam problemy z żużlująco-koksującym węglem, dokładnie to "Bobrek" o wysokiej kaloryczności. I tu rozwiązania się na siebie nakładają bo podobno mając dużą kaloryczność często temp. topienia jest niższa więc powinno sie ujmować tlenu, tak na granicy dymienia. Wtedy to nie powstaje szlaka, takie wypalone cząstki często posklejane jak "lawa wulkaniczna" i druga strona to przy zbyt małej dostępności powietrza zamiast szlaki tworzą się takie "pumeksy" czarne jakby napowietrzone i też posklejane lekkie żużelki, które nota bene niektórzy podobno przesiewają i spalają ponownie. Walka z tymi lekkimi pumeksami koloru czarnego odbywa się przy dużej ilości powietrza bo powstają one troszkę niby przez ten mały dopływ tlenu. I tak nam sie kółko zamyka mało powietrz i dużo zarazem - ja na razie "trenuję" z dużą ilością bo przy przyduszeniu to popielnik pełny mam już po 2-3 dniach a przy "napowietrzaniu to myślę, że jest dłużej, tylko ten popiół ;(

 

do @piono - histeza pompy CO jest (u mnie na GECO) ustawiona na 4 stopnie i też wykożystywałem podobne zależności jak mówisz. Piec na 60C jego histeza 2 stopnie czyli pracuje od 58-60C a pompa niestety z histezą 4 stopnie ustawiłem na 62C tak aby: piec osiąga 60C i jego temp wzrasta do 62C załącza się pompa i kręci się aż woda w układzie spadnie do 58C i się wyłączy ale temp. 58C to temp załączenia pieca więc on znowu nagrzewa się do 60C i .... jedyny problem to moment kiedy piec samoczynnie nie podniesie temp. o 2 stopnie bo wtedy nici z załączenia pompki ;(

 

reasumując to dobrym rozwiązaniem było by usytuowanie czujnika pompki CO na powrocie tak aby w momencie uzyskania temp. zadanej np. 40C na powrocie pompka się wyłączyła. Nie ma co ukrywać ale po za kosztem groszku doliczmy ślimak + wentylator + pompka CO i pompka CWU...

Właśnie, jak działa ta pompka CWU skoro raz pracuje a raz robi sobie przerwę a ta z CO zasuwa na okrągło???

 

jeszcze do @piono - kurde super masz z tym sterownikiem coraz bardziej zastanawiam się nad taką inwestycją choć przy zaworze trój/cztero-drożnym przydał by sie jeszcze siłownik aby móc w pełni regulować temperaturę w pomieszczeniach. Pytanie tylko czy do sterownika GECO lub jakiegokolwiek innego można sobie od tak podłączyć pokojówkę i będzie działać czy raczej nie wszystkie dadzą nam ten pełen komfort???

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jak działa ta pompka CWU skoro raz pracuje a raz robi sobie przerwę a ta z CO zasuwa na okrągło???

jeszcze do @piono - kurde super masz z tym sterownikiem coraz bardziej zastanawiam się nad taką inwestycją choć przy zaworze trój/cztero-drożnym przydał by sie jeszcze siłownik aby móc w pełni regulować temperaturę w pomieszczeniach. Pytanie tylko czy do sterownika GECO lub jakiegokolwiek innego można sobie od tak podłączyć pokojówkę i będzie działać czy raczej nie wszystkie dadzą nam ten pełen komfort???

Nie do końca rozumiem ideę z wyłączaniem pompki. Piec jest do ogrzewania domu a nie do ogrzewania siebie samego :D . jak wyłączysz pompę to piec faktycznie szybciej ogrzeje sam siebie ale chyba nie o to chodzi.

Regulację u siebie mam na indywidualnych termostatach przy grzejnikach. Nigdy nie wyregulujesz dobrze temperatury w całym domu za pomocą jednego zaworu. Z własnego doświadczenia wiem, że po nagrzaniu w pokoju termostat zamyka kaloryfer i tylko czasem dopuści ciepłej wody żeby podnieść temperaturę. Na moje wyczucie termostaty obniżają zużycie paliwa o 20-30%. Oczywiście nie jestem tego w stanie udowodnić. Sterownik pokojowy powinno się dać podłączyć do Geco bez problemu. Mój Tech ST-37 ma wejście na styk. Jeżeli temperatura "pokojowa" jest wyższa od zadanej wyłączana jest pompka.

Pompka CWU załącza się jeżeli CWU w bojku ma temperaturę "o histerezę" niższą od zadanej. U mnie jest to 50 (załączenie pompy) i 55 degC (wyłączenie pompy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do cm812

jeśli chodzi o zawór trójdrożny, to siłownik byłby juz chyba rozpustą :)

oczywiście gdyby był można by ustawić temperature na piecu jeszcze wyżej, a siłownik sterowałby temperaturą wody wychodzącej do kaloryferów, dzięki czemu np przy sporym nagłym mrozie nie trzeba by robić tego ręcznie (podniesienie temp wody zailającej może być konieczne zwłaszcza w kiepsko ocieplonych domach). Jednak przy zastosowaniu programatora pokojowego nie wydaje mi się żeby było to aż tak bardzo potrzebne - temperaturę w pomieszczeniach reguluje programator pokojowy.

mając programator pokojowy można ustawić temp na piecuna stronie Geco znalazłem takie zdania w opisie sterownika G-403-P02:

"# pełna komunikacja z regulatorem pogodowym G-450

# sterownik ten może również współpracować z dowolnym termostatem pokojowym."

jesli masz taki sterownik o nie powinno być problemów z pokojowym

 

Jesli chodzi o pompę to nie powinien się zdarzyć problem z podniesieniem się temperatury na piecu o 2 stC. Miałem wcześniej ustawienia takie, że pompy były ustawione na 60 st i piec również na 60. bezwładność cieplna pieca jest na tyle duża, że piec i tak podnosił niemal zawsze temperaturę o 5-6 stopni powyżej zadanej

do rrmi

 

jak już powyżej napisałem, a wcześniej cm812 , można spokojnie ustawić temperature załaczenia pompy na temp. identyczną z zadana a nawet powyżej (w tym przypadku nie można za bardzo przesadzić bo piec może jednak nie dojść do tej temperatury i pompa nigdy nie ruszy :(

A temperatura spada nawet o 10 stopni bo do pieca wlewa się dołem zimniejsza woda, a termometr jest na górze pieca. Zanim się wymiesza i dojdzie do termometru , spada niestety jeszcze trochę. Rozwiazaniem najlepsym jest odpowiednie ustawienie zaworu trój lub czterodrogowego, który miesza do powrotu wodę z zasilania i do pieca nie wpada już tak zimna woda.

U mnie kiedy zawór trój ... jest otwarty na full to temp. spada nawet o 12 stopni, kiedy zawór jest ustawiony ( i tak już zostało) na 5 to temp na piecu spada max o 4 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Tech ST-37 ma wejście na styk. Jeżeli temperatura "pokojowa" jest wyższa od zadanej wyłączana jest pompka.

 

piejar, nie do końca tak to działa w st 37. Jak jest dokladnie opisłem kilka postów wyżej, ale przypomnę że sterownik pokojowy kiedy temperatura pokojowa jest wyższa od zadanej wyłacza (przy st37) piec, a pompa jeszcze działa za temperatura na piecu spadnie do temp przy której uruchamiaja się pompy minus 2 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piejar, nie do końca tak to działa w st 37. Jak jest dokladnie opisłem kilka postów wyżej, ale przypomnę że sterownik pokojowy kiedy temperatura pokojowa jest wyższa od zadanej wyłacza (przy st37) piec, a pompa jeszcze działa za temperatura na piecu spadnie do temp przy której uruchamiaja się pompy minus 2 st C

Sprawdziłem w instrukcji. Masz rację. Biję się w piersi ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Kupiłem piecyk firmy GALMET ,czy jest ktoś na forum kto miał styczność z tym piecem i jego ustawieniami. Mam mieszkanie o pow.160m2 i bojler 100l , piec spala mi około 40kg na dobę przy temp.+5C na zewnątrz. Sterownik do tego pieca to PERFEKT R.Proszę o pomoc w ustawieniu pieca ?

 

Fajny masz piec (ustawienia) u mnie 40kg wystarczy na dzień dzisiejszy (listopad) spokojnie na trzy doby 140m2, CWU 150L :D

 

Chociaż podaj swoje ustawienia? :-?

 

Przglądałem kotły na stronie GAMLET z mojego punktu widzenia to piec masz dobry :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rrmi

 

jak już powyżej napisałem, a wcześniej cm812 , można spokojnie ustawić temperature załaczenia pompy na temp. identyczną z zadana a nawet powyżej (w tym przypadku nie można za bardzo przesadzić bo piec może jednak nie dojść do tej temperatury i pompa nigdy nie ruszy :(

A temperatura spada nawet o 10 stopni bo do pieca wlewa się dołem zimniejsza woda, a termometr jest na górze pieca. Zanim się wymiesza i dojdzie do termometru , spada niestety jeszcze trochę. Rozwiazaniem najlepsym jest odpowiednie ustawienie zaworu trój lub czterodrogowego, który miesza do powrotu wodę z zasilania i do pieca nie wpada już tak zimna woda.

U mnie kiedy zawór trój ... jest otwarty na full to temp. spada nawet o 12 stopni, kiedy zawór jest ustawiony ( i tak już zostało) na 5 to temp na piecu spada max o 4 stopnie

Dziekuje :)

Teraz po przeczytaniu tego co napisal Piejar juz sama nie wiem jakie wnioski mam wyciagnac.

Jedno i drugie wydaje sie byc sensowne.

Piec nie grzeje samego siebie , ma ogrzewac dom.To prawda.

Z drugiej strony im szybciej podgrzeje sie woda w piecu tym szybciej pojdzie ciepla do ukladu.

Mam wrazenie ,ze jesli wlasnie pompe ustawi sie na zadana temp pieca to ogrzeje sie szybciej,dobrze , ze ten spadek temp w czasie pracy pieca jest normalna sprawa , bo jakos tak myslalam , ze z moim piecem cos nie tak , choc z drugiej strony logiczne , ze temp spada , bo podgrzewa wode :D

 

U mnie zawor trojdrozny ustawiony jest poprawnie , ale w domu wciaz nie wszedzie sa sufity i mysle , ze w zwiazku z tym woda wraca zimna z podlogowki , bo cale cieplo oddawane jest w tych zimnych pomieszczeniach blyskawicznie.

 

Chyba wiekszosc z nas ma ST 37 , widac sa popularne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piejar idea z tą pompką jest taka, że w ustawieniach zimowych (d2=40C) pompka CO cały czas zasuwa i nie do końca sensownie. Bo jeśli piec nagrzeje się do zadanej temp. to się wyłączy a pompka i tak będzie ganiać obłędnie i zżerać prąd a co nam daję, że ona ciągle pracuje??? Stąd ten mój wymysł aby ruszyć wodę w kaloryferach ąz do jej całkowitego przemieszania i dać jej spokój aby oddała to co ma oddać ;) nic nie stoi na przeszkodzie aby w ty czasie odpoczęła i pompka oraz nasza kieszeń. Nawet jak sie zastanawiam to to ciągłe gonienie pompy nie jest takie dobre bo wręcz wychładza kaloryfery sztucznie, pompując coraz to zimniejszą wodę a tak to rozgoni raz a potem fajrant.

 

@pionio wiem, na stronie GECO piszą o możliwości współpracy tego sterownika tylko, że w FAQ się tego wypierają a G-450 to tylko teoria ;(

co do samej pompy to ja mam jej histezę 4 stopnie i gdy piec ma 2 stopnie to jest tylko jedna kombinacja i musi sam piec wskoczyć na 62C aby włączyć pompę i aby mogła się ona wyłączyć przy 58C inaczej albo się nie załączy wcale albo nie "odpocznie"!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rrmi

 

jak już powyżej napisałem, a wcześniej cm812 , można spokojnie ustawić temperature załaczenia pompy na temp. identyczną z zadana a nawet powyżej (w tym przypadku nie można za bardzo przesadzić bo piec może jednak nie dojść do tej temperatury i pompa nigdy nie ruszy :(

A temperatura spada nawet o 10 stopni bo do pieca wlewa się dołem zimniejsza woda, a termometr jest na górze pieca. Zanim się wymiesza i dojdzie do termometru , spada niestety jeszcze trochę. Rozwiazaniem najlepsym jest odpowiednie ustawienie zaworu trój lub czterodrogowego, który miesza do powrotu wodę z zasilania i do pieca nie wpada już tak zimna woda.

U mnie kiedy zawór trój ... jest otwarty na full to temp. spada nawet o 12 stopni, kiedy zawór jest ustawiony ( i tak już zostało) na 5 to temp na piecu spada max o 4 stopnie

Dziekuje :)

Teraz po przeczytaniu tego co napisal Piejar juz sama nie wiem jakie wnioski mam wyciagnac.

Jedno i drugie wydaje sie byc sensowne.

Piec nie grzeje samego siebie , ma ogrzewac dom.To prawda.

Z drugiej strony im szybciej podgrzeje sie woda w piecu tym szybciej pojdzie ciepla do ukladu.

Mam wrazenie ,ze jesli wlasnie pompe ustawi sie na zadana temp pieca to ogrzeje sie szybciej,dobrze , ze ten spadek temp w czasie pracy pieca jest normalna sprawa , bo jakos tak myslalam , ze z moim piecem cos nie tak , choc z drugiej strony logiczne , ze temp spada , bo podgrzewa wode :D

 

U mnie zawor trojdrozny ustawiony jest poprawnie , ale w domu wciaz nie wszedzie sa sufity i mysle , ze w zwiazku z tym woda wraca zimna z podlogowki , bo cale cieplo oddawane jest w tych zimnych pomieszczeniach blyskawicznie.

 

Chyba wiekszosc z nas ma ST 37 , widac sa popularne :D

 

 

 

Ja mam sterownik Argon II, jak dla mnie rewelacja :D

 

Można by zrobić ogólną ankietę sterowników :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawor trojdrozny ustawiony jest poprawnie , ale w domu wciaz nie wszedzie sa sufity i mysle , ze w zwiazku z tym woda wraca zimna z podlogowki , bo cale cieplo oddawane jest w tych zimnych pomieszczeniach blyskawicznie.

Grzejesz niebo. Ja też tak miałem przez jakiś czas. Lepiej sobie darować i ograniczyć przepływ przez te pętle lub je całkiem zamknąć. Podłogówka "żre" dużo ciepła - u siebie wyłączam pompkę podłogówki na noc i od razu widać, że kocio ma lżej - szybciej dogrzewa.

Nie wdaję się już w pompkowe wywody 8) . Ja mam termostaty więc jak w pokoju jest ciepło to grzejnik jest odcinany i woda goniona nie jest, bo nie płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawor trojdrozny ustawiony jest poprawnie , ale w domu wciaz nie wszedzie sa sufity i mysle , ze w zwiazku z tym woda wraca zimna z podlogowki , bo cale cieplo oddawane jest w tych zimnych pomieszczeniach blyskawicznie.

Grzejesz niebo. Ja też tak miałem przez jakiś czas. Lepiej sobie darować i ograniczyć przepływ przez te pętle lub je całkiem zamknąć. Podłogówka "żre" dużo ciepła - u siebie wyłączam pompkę podłogówki na noc i od razu widać, że kocio ma lżej - szybciej dogrzewa.

Nie wdaję się już w pompkowe wywody 8) . Ja mam termostaty więc jak w pokoju jest ciepło to grzejnik jest odcinany i woda goniona nie jest, bo nie płynie.

 

Coś sie posklejało :-? to odpowiedz do rrmi :-? [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejesz niebo. Ja też tak miałem przez jakiś czas. Lepiej sobie darować i ograniczyć przepływ przez te pętle lub je całkiem zamknąć. Podłogówka "żre" dużo ciepła - u siebie wyłączam pompkę podłogówki na noc i od razu widać, że kocio ma lżej - szybciej dogrzewa.

Wiem .

Boje sie jednak wylaczyc obwody, bo kiedy tylko zaczelismy grzac tak zrobilismy.

Niewykonczona czesc domu, byla wtedy wieksza niz teraz .

Pozniej zrobilo sie juz dosc zimowo jak dla mnie i wlaczylismy calosc.

Oj!!!

Ile piec wtedy zarl wegla to szok :roll:

Doszlismy do wniosku , ze moze niech chodzi teraz , pozostaly 2 lazienki i dwie sypialnie bez sufitow , wiec moze jakos to bedzie.

Co radzisz?

 

Dla mnie 21 stopni , ktore mamy to chodzenie w swetrze i cieplych kapciach :-?

 

Leszko

Zauwazylam , ze to bylo do mnie .

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wdaję się już w pompkowe wywody 8) . Ja mam termostaty więc jak w pokoju jest ciepło to grzejnik jest odcinany i woda goniona nie jest, bo nie płynie.

 

ale termostaty nie wyłaczaja ci pompki wiec pomka i tak się kręci

i zjada prąd. Jeśli się mylę to popraw mnie proszę

Jasne, ona zjada a ja to olewam. Mam Grundfosa (ponoć oszczędna pompa) włączonego na I bieg. Mam kilkanaście termostatów w domu i badanie który w danym momencie "potrzebuje" cieplej wody jest praktycznie niemożliwe.

rrmi - wyłącz te pętle i wrzuć sobie termometr na podłogę. Jeżeli w tych pomieszczeniach nie hula wiatr to nie zamarzną. Ja też lubię 23 stopnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Kupiłem piecyk firmy GALMET ,czy jest ktoś na forum kto miał styczność z tym piecem i jego ustawieniami. Mam mieszkanie o pow.160m2 i bojler 100l , piec spala mi około 40kg na dobę przy temp.+5C na zewnątrz. Sterownik do tego pieca to PERFEKT R.Proszę o pomoc w ustawieniu pieca ?

 

Fajny masz piec (ustawienia) u mnie 40kg wystarczy na dzień dzisiejszy (listopad) spokojnie na trzy doby 140m2, CWU 150L :D

 

Chociaż podaj swoje ustawienia? :-?

 

Przglądałem kotły na stronie GAMLET z mojego punktu widzenia to piec masz dobry :D

 

Co do ustawień to ciężko podać, gdyż zmienian je co dobę, najgorsze jest to, że bardzo żadko wchodzi w tryb nadzoru.Moc nadmuchu ustawia się minimum i maximum a prędkości ustawia sobie sam w zależności od temperatury.Nadmuch pracuje praktycznie bez przerwy mocniej lub słabiej zależy od temp. pieca.Pompa chodzi też 24h nie idzie jej ustawić.Jeżeli posiadasz taki sterownik podaj jakie masz ustawienia.Trzy doby i 40 kg, dla mnie rewelacja jak tyle by mi palił byłbym zadowolony.

 

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nam pomozecie bo mamy problem. Mamy piec FUTURA S Cichewicza, uruchomiliśmy całe ogrzewanie. Podłoga była przyjemnie ciepła. Niestety po dwóch dniach zrobiła się zimna.Zwiększyliśmy temperaturę, podawanie groszku, nadmuch i niestety nic. Grzejniki na poddaszu też ledwo ciepłe. Może coś doradzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Kupiłem piecyk firmy GALMET ,czy jest ktoś na forum kto miał styczność z tym piecem i jego ustawieniami. Mam mieszkanie o pow.160m2 i bojler 100l , piec spala mi około 40kg na dobę przy temp.+5C na zewnątrz. Sterownik do tego pieca to PERFEKT R.Proszę o pomoc w ustawieniu pieca ?

 

Fajny masz piec (ustawienia) u mnie 40kg wystarczy na dzień dzisiejszy (listopad) spokojnie na trzy doby 140m2, CWU 150L :D

 

Chociaż podaj swoje ustawienia? :-?

 

Przglądałem kotły na stronie GAMLET z mojego punktu widzenia to piec masz dobry :D

 

Co do ustawień to ciężko podać, gdyż zmienian je co dobę, najgorsze jest to, że bardzo żadko wchodzi w tryb nadzoru.Moc nadmuchu ustawia się minimum i maximum a prędkości ustawia sobie sam w zależności od temperatury.Nadmuch pracuje praktycznie bez przerwy mocniej lub słabiej zależy od temp. pieca.Pompa chodzi też 24h nie idzie jej ustawić.Jeżeli posiadasz taki sterownik podaj jakie masz ustawienia.Trzy doby i 40 kg, dla mnie rewelacja jak tyle by mi palił byłbym zadowolony.

 

Pozdrawiam!!!

 

Powierzchnia 160m2 i bojler to za mało danych oprócz ustawień sterownika,jaki dom, czy ocieplony,okna,grzejniki,jaka instalacja CO,ile stopni w mieszkaniu,ile KW piecitp. po prostu za mało danych :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...