Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Wyliczenie zajęłoby Ci mniej czasu, niż napisanie tego postu. Ale mogę zrobić to za Ciebie.

Jeśli będzie spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 24.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 4,432kg, a w dużym 4,309kg.

Jeśli będzie spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 26.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 4,091kg, a w dużym 3,978kg.

A jesłi ktoś miałby węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 30.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 3,545kg, a w dużym 3,447kg.

To wszystko oczywiście przy mocy rzeczywistej jednego i drugiego kotła 26kW.

W trakcie badań był spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 26.000kJ/kg.

 

I rzeczywiste zużycie węgla (fizycznie) było takie jak wyliczyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie umiesz sobie tego wyliczyć, mając moc i sprawność kotła?

 

zawijan dawaj ,dawaj :D to ma być wspólpraca a nie zawody :p

 

Wyliczyłem. Podałem. No i co?

Oczekiwałem, że odniesiesz się do mojego wpisu, napiszesz co Cię w nim zadowala, czego Ci brakuje, jakie wnioski z niego wyciągasz, co rozumiesz a czego nie. Trudno dyskutować z człowiekiem, który nie wyraża żadnych opinii.

Biorę udział w tym forum, żeby Wam trochę pomóc w zdobyciu wiedzy z podstaw spalania i eksploatacji kotłów. Nie jestem tutaj, żeby zawodniczyć z Jareckim, ani po to, żeby się popisywać swoją wiedzą. Swoje egzaminy pozdawałem już dawno. Zwróć uwagę, że ja nie jestem tu anonimowo. Napisałem wyraźnie skąd pochodzę. Na moim blogu "kotły co - poradnik użytkownika" http://zawijan.wordpress.com/autorzy/ możesz dowiedzieć się o mnie więcej - jeśli jeszcze nie wiesz. Naprawdę nie interesuje mnie dyskusja tylko z Jareckim, interesuje mnie dyskusja z Wami - bo na stare lata chciałbym zostawić po sobie coś, co będziecie pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenie zajęłoby Ci mniej czasu, niż napisanie tego postu. Ale mogę zrobić to za Ciebie.

Jeśli będzie spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 24.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 4,432kg, a w dużym 4,309kg.

Jeśli będzie spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 26.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 4,091kg, a w dużym 3,978kg.

A jesłi ktoś miałby węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 30.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 3,545kg, a w dużym 3,447kg.

To wszystko oczywiście przy mocy rzeczywistej jednego i drugiego kotła 26kW.

W trakcie badań był spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 26.000kJ/kg.

 

I rzeczywiste zużycie węgla (fizycznie) było takie jak wyliczyłeś?

 

Nie da się wyliczyć sprawności kotła bez znajomości zużycia paliwa. Zużycie paliwa jest wielkością mierzoną, sprawność - wielkością obliczoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas dowiaduję się czegoś nowego i korzystam również z Twoich rad.

 

Widzę jednak,że było miło i z jakiegoś powodu się skończyło.

 

Pochodzę znad morza, też napisałem prawdę. Nie jestem po to, aby się z Tobą kłócić, bardzo cenię Twoja wiedzę n/t procesów spalania. Nie zawodniczę z Tobą.

 

Dzielę się radami na temat produktów, które znam (jak widać wyżej chociaż przy sterowniku tango), uczę się czego oczekują prywatni użytkownicy od produktu, uczę się też od Ciebie n/t spalania, być może wiedza przyda się przy dalszym rozwoju i poprawianiu wyrobów, przy wprowadzaniu nowości. Wychodzę z założenia,że człowiek całe życie się uczy.

 

Mam bardzo dużo szacunku do Twojej osoby.

 

Pozdrawiam i więcej głosu nie zabieram w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem po to, aby się z Tobą kłócić, bardzo cenię Twoja wiedzę n/t procesów spalania. Nie zawodniczę z Tobą.

 

Jarek.

Niepotrzebnie wziąłeś to do siebie. Napisałem, że nie chcę dyskutować tylko z Jareckim, w znaczeniu, że chcę dyskutować z tymi, którzy potrzebują pomocy. Jarecki jej nie potrzebuje. Naprawdę nie chodzi mi o to, żeby Ci dokuczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenie zajęłoby Ci mniej czasu, niż napisanie tego postu. Ale mogę zrobić to za Ciebie.

Jeśli będzie spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 24.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 4,432kg, a w dużym 4,309kg.

Jeśli będzie spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 26.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 4,091kg, a w dużym 3,978kg.

A jesłi ktoś miałby węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 30.000kJ/kg, to zużycie godzinowe w małym kotle będzie 3,545kg, a w dużym 3,447kg.

To wszystko oczywiście przy mocy rzeczywistej jednego i drugiego kotła 26kW.

W trakcie badań był spalany węgiel o wartości opałowej (na stan roboczy) 26.000kJ/kg.

 

no tak ale wg tabeli nic na to nie daje...bo zadanie było ile konkretnie? w jakiej temp, zewnętrznej... itd... podajesz spalanie max a jak to sie przedkłada na zadanie?? wcale.... czyli co nie da sie tego obliczyc? porównac??

 

dobra Panowie a teraz tak po polsku i łopatologicznie.... ciekaw jestem waszych opinii.... przykładowa chata przyjmijmy 200m2, kupujemy 2piece na eko ,zakładamy taką samą instalacje co+cwu,takie samo ocieplenie budynku,takie same parametry otoczenia , jeden piec ma 26KW drugi piec ma 16KW , temperatura dzien 12h-23st noc 20st i ogrzewamy dom+cwu. Jeden piec jest przewymiarowany ,2 na styk-oczywiscie 2 takie same piece(tylko inna moc), 2 takie same pidy (moze byc ognik, moze byc coal)no to palimy... i pytanie zasadnicze jakie wg,Was bedzie ekonomiczniejsze spalanie eko, tz w którym przypadku spalimy mniej eko i dlaczego? zakładamy temp. zew na 0st.Jakie bedzie ekonomiczniejsze spalanie ? czy ustawione na 80-90st a moze na 55-60? w którym przypadku spalimy mniej ekogroszku i na jakich nastawach.Zadanie uważam za rozpoczęte

 

sorry zawijan ale użytkownicy którzy tylko użytkują kocioł, raczej sami tego nie obliczą... a wy kręcicie, podajecie cząstkowe dane, a nie podajecie odpowiedzi :o :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam może przewrotne pytanie - czy ktoś z palących ekogroszkiem stosuje ustawienia fabryczne czasów podawania/przestoju w swoich sterownikach? Czy każdy coś zmienia, kombinuje, poprawia?

 

A skąd takie pytanie - przy mrozach jak już miałem dość regulacji pieca metodą prób i błędów, gdy cały czas piec nie mógł dojść do zadanej temperatury, zapodałem mu ustawienia fabryczne i dostał drugą młodość - pali aż miło pomacać kaloryferki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no tak ale wg tabeli nic na to nie daje...bo zadanie było ile konkretnie? w jakiej temp, zewnętrznej... itd... podajesz spalanie max a jak to sie przedkłada na zadanie?? wcale.... czyli co nie da sie tego obliczyc? porównac??

 

Oczywiście, że nie da się tego obliczyć.

 

przykładowa chata przyjmijmy 200m2, kupujemy 2piece na eko ,zakładamy taką samą instalacje co+cwu,takie samo ocieplenie budynku,takie same parametry otoczenia , jeden piec ma 26KW drugi piec ma 16KW , temperatura dzien 12h-23st noc 20st i ogrzewamy dom+cwu. Jeden piec jest przewymiarowany ,2 na styk-oczywiscie 2 takie same piece(tylko inna moc), 2 takie same pidy (moze byc ognik, moze byc coal)

 

W tych danych, które podajesz, poza powierzchnią i temperaturami nie ma innych danych potrzebnych do wykonania obliczeń. Można więc tylko dokonać porównania. I temu służył przykład, który podałem.

Co z niego wynika? Ano to, że kocioł mały (można go określić "na styk") w obszarze dużych mocy (dużych jak na ten obiekt, czyli przy zimniejszej pogodzie) spali porównawczo ok. 0,1kg/godz. paliwa więcej, niż kocioł duży (można go określić "przewymiarowany").

W obszarze małych mocy mały kocioł spali porównawczo mniej paliwa na godzinę niż duży. O ile mniej? Różnie - zależy to od rodzaju kotła, rodzaju sterownika, instalacji wodnej itd. itd. - od jeszcze całego szeregu innych parametrów. Nie da się tego wyliczyć - można tylko zweryfikować eksperymentalnie. Nie dysponuję na razie żadnym konkretnym przykładem porównawczym pracy różnych kotłów na małych mocach.

 

Niemniej jednak powinno to wystarczyć, abyś odpowiedział sobie na Twoje pytanie:

pytanie zasadnicze jakie wg,Was będzie ekonomiczniejsze spalanie eko, tz w którym przypadku spalimy mniej eko i dlaczego?

 

Bardziej ekonomiczny będzie kocioł "na styk" - oczywiście pod warunkiem, że zabezpieczy potrzeby cieplne w najzimniejsze dni. Te 0,1kg/godz. zysku, który da kocioł większy, zostanie z naddatkiem zeżarte w okresie mniejszego zapotrzebowania ciepła, kiedy kocioł większy zużywa więcej. Badania statystyczne dla naszej strefy klimatycznej mówią, że przez 95% czasu kalendarzowego w sezonie grzewczym kocioł pracuje z mocą do 60% maksymalnego zapotrzebowania cieplnego (czyli tego "na styk"), a tylko 5% - z mocą większą.

To jest oczywiste. Problem jest jednak w tym, jak wybrać tę moc "na styk". To jednak inna historia.

 

a wy kręcicie, podajecie cząstkowe dane, a nie podajecie odpowiedzi :o :lol:

 

Tu nie ma co kręcić. Ten problem sam z siebie jest dostatecznie pokręcony. Kocioł węglowy jest w gruncie rzeczy maszyną bardzo prymitywną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam może przewrotne pytanie - czy ktoś z palących ekogroszkiem stosuje ustawienia fabryczne czasów podawania/przestoju w swoich sterownikach? Czy każdy coś zmienia, kombinuje, poprawia?

 

A skąd takie pytanie - przy mrozach jak już miałem dość regulacji pieca metodą prób i błędów, gdy cały czas piec nie mógł dojść do zadanej temperatury, zapodałem mu ustawienia fabryczne i dostał drugą młodość - pali aż miło pomacać kaloryferki.

 

Hmm to jesteś chyba pierwszy u którego fabryczne działają jak trzeba - mi na fabrycznych topi popiół, a ogień jest w całym wymienniku, są spieki, połowa ciepła idzie w komin itp.

 

zawijan - tu nasuwa mi się pytanie jak w praktyce ten mniejszy kocioł działałby w domu - czy nie wyrzucałby dużej części energii w komin (żeby uzyskać tak dużą moc trzeba by podać wentylatorem bardzo dużo powietrza co spowoduje bardzo dużą prędkość spalin, które nie zdążą oddać ciepła wymiennikowi) - pytam, bo dużą część pierwszej tony węgla puściłem tym sposobem w komin mając nastawy fabryczne (a serwisant przez telefon zalecał, żebym nie przysłaniał wentylatora - sic) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - ciepło idące w komin. U mnie rura od pieca do komina jest mocno ciepła. Mimo, że mam przysłonięty praktycznie wylot tuż za piecem.

 

Ale tak kombinuję - jeżeli w piecu ma być bardzo ciepło, coby szybko nagrzewał wodę, to i spaliny muszą być ciepłe. Jak się zdławi dmuchawę, to może i te spaliny będą wolniej będzić ale też chyba będą zimniejsze i przez to dłużej będą nagrzewać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche z innej beczki. Czy możecie mi powiedziec jaki mam kupić zawór 4 drożny?? Moj sterownik ST37 nie ma możliwości współpracy z takim zaworem. Czy mam założyć taki ze sterowaniem manulanym czy z siłownikiem elektrycznym wraz ze sterownikiem siłownika?? Może jakieś nazwy dobrych firm??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche z innej beczki. Czy możecie mi powiedziec jaki mam kupić zawór 4 drożny?? Moj sterownik ST37 nie ma możliwości współpracy z takim zaworem. Czy mam założyć taki ze sterowaniem manulanym czy z siłownikiem elektrycznym wraz ze sterownikiem siłownika?? Może jakieś nazwy dobrych firm??

 

Jak już musisz kupić zawór mieszający, może być bez siłownika i sterownika.

W gruncie rzeczy przy kotle węglowym nie ruszysz go częściej jak 3-4razy w sezonie. Przymkniesz go jesienią, otworzysz na maxa na dom zimą i przymkniesz wiosną. Plus poprawka na jakiś okres przejściowy.

 

Marki zaworu mieszającego m.in. ESBE czy Danfoss

 

Jak chcesz mieć automatykę do siłownika zaworu, to będzie wiercić częściej.

Sterownik zaworu mieszającego jako osobny moduł proponują:

1. Tatarek i model RT-12

2. Euroster i model e1100m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarecki :wink: A takie jescze pytanie... mam juz zawór ESBE 3drożny manualny na podłogówkę... w taim razie ten 4 drożny powinien byc wpięty przed nim?? Na razie na wyjściu z 3 droznego mam jakieś 40 stopni, choć z uwagi na dużą bezwładność podłogówki, wolno się nagrzewa-jakieś 3-5 godzin-a ile jest narmą??, poza tym w dotyku nie jest to temp. rewelacyjna... Na parterze 10 cm styro plus folia odblaskowa, na poddaszu 5 cm plus folia...chyba za mało tych metrów pexa... :evil: na schemacie od modelu RT 12 widzę, iż do niego podłączona jest pompka CO. Rozumiem że może być też tam podłączona podłogówka, gdyby taki regulator był na zaworze 3 drożnym?? Mieszam... chodzi mi o to, że na razie pompe od podłogówki mam "na sztywno" połączoną z pompą CO i jak ona startuje to startuje też podłogówka... głupie rozwiązanie... Jak zrobić żeby było dobrze??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarecki :wink: A takie jescze pytanie... mam juz zawór ESBE 3drożny manualny na podłogówkę... w taim razie ten 4 drożny powinien byc wpięty przed nim?? Na razie na wyjściu z 3 droznego mam jakieś 40 stopni, choć z uwagi na dużą bezwładność podłogówki, wolno się nagrzewa-jakieś 3-5 godzin-a ile jest narmą??, poza tym w dotyku nie jest to temp. rewelacyjna... Na parterze 10 cm styro plus folia odblaskowa, na poddaszu 5 cm plus folia...chyba za mało tych metrów pexa... :evil: na schemacie od modelu RT 12 widzę, iż do niego podłączona jest pompka CO. Rozumiem że może być też tam podłączona podłogówka, gdyby taki regulator był na zaworze 3 drożnym?? Mieszam... chodzi mi o to, że na razie pompe od podłogówki mam "na sztywno" połączoną z pompą CO i jak ona startuje to startuje też podłogówka... głupie rozwiązanie... Jak zrobić żeby było dobrze??

 

Schemat jest pod zawór 3d, ale nie ma znaczenia czy zawór będzie 3d czy 4d.

Działanie RT-12 jest proste, podłączasz pod zawór, czujnik dajesz za zaworem i dla tego czujnika zadajesz temp., np. na podłogówkę ma iść góra 50st.C. Jak temp. będzie 50, to sterownik zaczyna kombinować jak tu zawór przymknąć.

 

To kombinowanie musisz dobrać tzw dynamiką, czyli tempo zmian nastawy zaworu ma być dobrane do tempa zmian temp. w układzie grzewczym. Mówiąc prościej czy ma otwierać i zamykać szybko, czy proces regulacji ma być wolniutki.

 

Jak chcesz to skomplikować mocniej, to podpinasz pod ten RT-12 termostat pokojowy i teraz zawór się uczy otwierania i zamykania na podstawie sygnałów z 2 czujników- tego za zaworem mieszającym określającego temp. max. i tego w pokoju określającego, że ciepła ma dość i nakazującego zamykanie zaworu.

 

Czy ten aktualny w Twojej opinii manualny zawór 3d ESBE nie jest aby zaworem ustawionym na konkretną temp. na wyjściu bez regulacji?? Najczęściej na podłogówkę zakłada się zawór mieszający samoregulujący, aby nie przekroczył danego poziomu temp. wody zasilającej.

 

Jak zrobić, żeby było dobrze- zawołać dobrego instalatora i powiedzieć o co chodzi, czego Pan sobie życzy, jak to działa teraz, a jak to Pan sobie wyobraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moze ktos mi pomoc w ustawieniu odpowiednich parametrów pieca. Piec zostal zakupiony w 2006r. o mocy 26 i sterownikiem Geco, ale zaczalem go uzytkowac dopiero od miesiaca no i jak kazdy pewnie na poczatku mam problem z opdpowiednim ustawieniem parametrow. Czytajac te forum kazdy sie chwali ze spala kolo 1 worka groszku (czy nawet mniej) na dobe, a ja juz chyba probowalem wszsytkiego i nie moge osiagnac tak malego spalania:( Przy dzisiejszych mrozach spala mi nawet dwa worki czyli 50 kg na dobe przy temp. grzejnikow 40 stopni. Rozumiem, ze przy tak niskiej temperaturze jest duzo wieksze spalanie, ale nawet przy temp. od -5 do -10, przy temp. wody w grzejnikach 38 stopni spalal mi ponad worek na dobe. To chyba duzo, jak uwazacie?

Temperature na piecu mam ustawiona 65 stopni C. Czas podawania 17 s a przerwa 31 sekund. Mysle, ze wegiel sie w miare dobrze spala, nie zaobserwowalem powstawania spiekow, no ale chcialbym tak ustawic zeby i spalanie bylo dobre i zeby paliwa za duzo sie nie zuzywalo. Mam nadzieje ze otrzymam od kogos dobra rade:)

Bylbym zapomnial mam jeszcze jedno pytanie odnosnie ustawienia klapki dmuchawy. Na ile powinna byc ona odslonieta. Mam odslonieta na ok 1,5 cm.

Czekam na jakies podpowiedzi i cenne rady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moze ktos mi pomoc w ustawieniu odpowiednich parametrów pieca. Piec zostal zakupiony w 2006r. o mocy 26 i sterownikiem Geco, ale zaczalem go uzytkowac dopiero od miesiaca no i jak kazdy pewnie na poczatku mam problem z opdpowiednim ustawieniem parametrow. Czytajac te forum kazdy sie chwali ze spala kolo 1 worka groszku (czy nawet mniej) na dobe, a ja juz chyba probowalem wszsytkiego i nie moge osiagnac tak malego spalania:( Przy dzisiejszych mrozach spala mi nawet dwa worki czyli 50 kg na dobe przy temp. grzejnikow 40 stopni. Rozumiem, ze przy tak niskiej temperaturze jest duzo wieksze spalanie, ale nawet przy temp. od -5 do -10, przy temp. wody w grzejnikach 38 stopni spalal mi ponad worek na dobe. To chyba duzo, jak uwazacie?

Temperature na piecu mam ustawiona 65 stopni C. Czas podawania 17 s a przerwa 31 sekund. Mysle, ze wegiel sie w miare dobrze spala, nie zaobserwowalem powstawania spiekow, no ale chcialbym tak ustawic zeby i spalanie bylo dobre i zeby paliwa za duzo sie nie zuzywalo. Mam nadzieje ze otrzymam od kogos dobra rade:)

Bylbym zapomnial mam jeszcze jedno pytanie odnosnie ustawienia klapki dmuchawy. Na ile powinna byc ona odslonieta. Mam odslonieta na ok 1,5 cm.

Czekam na jakies podpowiedzi i cenne rady.

Pozdrawiam

 

Podaj symbol tego prymitywnego sterownika. Czy masz tanią wersję GECO dla producentów żyłujących każdy grosz? bez regulacji mocy dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...