Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Z tym instalatorem to mam taki klopot, że wolam w ramach gwarancji na sparwność systemu tego samego, ale jakoś kręcił nosem, bo wiadomo nie chce się narobić bez kasy...no ale wziąłwcześniej to niech teraz poprawia. Ale kazał mi samemu dobrać zawór 4 drogowy... :evil: Ja hydraulikiem nie jestem bynajmniej więc się za bardzo nie znam. Pewnie w końcu założy mi jakiś manualny, żeby nie przekombinować, tym bardziej, że koszta... Ale chciałbym już mieć wogól jakiś zarys, jakąś koncepcję, tym bardziej że wiele rzezy mnie sie w tej ktłowni niep odoba za bardzo....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

roofer84

 

Jak masz GECO G-403-P02

u1- czas podawania węgla, zadaj ok. 12-15sekund

 

u2 - czas postoju podajnika. Musisz dobrać, aby kopczyk był lekko wypukły, aby żar nie schodził do kielicha. Także w taki sposób, aby nie przesypywał niespalonego węgla. Pomnóż czas u1 przez 3 i zacznij dobierac małymi krokami przerwę, aby osiągnąć efekt, każda zmianę obserwuj przez ok.20minut

 

u3 to czas podtrzymania, jak kocioł osiągnie zadana nastawę to załącza się nadmuch i podawanie co jakiś czas np. co 5minut

To dobierasz do instalacji i strat ciepła budynku. Starszy budynek, szybkie wystudzanie ok.5minut pausy w podtrzymaniu, nowsza budowla ok.8minut, super docieplenie, małe straty ok.10minut

 

u4 to opóźnienie wyłączenia dmuchawy w podtrzymaniu, czyli jak stanie podajnik to mówisz ile dłużej ma pracować dmuchawa, aby właściwie dopalić dodana porcję paliwa np. 20sekund. Pamiętaj,że w podtrzymaniu żar również nie może schodzić do kielicha paleniska

 

 

Tyle, jeżeli chodzi o programowanie spalania w tym prymitywie.

 

Powietrze musisz dobrać przysłonką na dmuchawie, bo takiej funkcji jak siła nadmuchu ten sterownik nie posiada. Miłej zabawy, ps. płomień nie może byc intensywnie biały- zbyt dużo powietrza ani też czerwony -za mało i kopci, ma byc mocno żółty. Obserwuj lekko i na krótko uchylając drzwiczki przy każdej korekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym instalatorem to mam taki klopot, że wolam w ramach gwarancji na sparwność systemu tego samego, ale jakoś kręcił nosem, bo wiadomo nie chce się narobić bez kasy...no ale wziąłwcześniej to niech teraz poprawia. Ale kazał mi samemu dobrać zawór 4 drogowy... :evil: Ja hydraulikiem nie jestem bynajmniej więc się za bardzo nie znam. Pewnie w końcu założy mi jakiś manualny, żeby nie przekombinować, tym bardziej, że koszta... Ale chciałbym już mieć wogól jakiś zarys, jakąś koncepcję, tym bardziej że wiele rzezy mnie sie w tej ktłowni niep odoba za bardzo....

 

Mogę Ci przesłać przykładowe, poprawne szkice wykonania instalacji.

Przykłady odnoszą się do stosowanych przez moja osobę produktów. Wynikają z mojego doświadczenia. Podkreślam jednak,że to tylko jedne z bardzo wielu możliwości wykonania. Szkice są zgodne z regułami sztuki, czyli zabezpieczenia kotła na paliwo stałe w ukł. otwartym.

 

Musisz mi na priva wysłać adres mailowy, wyślę raczej jutro wieczorem.

Na dzisiaj już kończę i zmykam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche z innej beczki. Czy możecie mi powiedziec jaki mam kupić zawór 4 drożny?? Moj sterownik ST37 nie ma możliwości współpracy z takim zaworem. Czy mam założyć taki ze sterowaniem manulanym czy z siłownikiem elektrycznym wraz ze sterownikiem siłownika?? Może jakieś nazwy dobrych firm??

 

Jak już musisz kupić zawór mieszający, może być bez siłownika i sterownika.

W gruncie rzeczy przy kotle węglowym nie ruszysz go częściej jak 3-4razy w sezonie. Przymkniesz go jesienią, otworzysz na maxa na dom zimą i przymkniesz wiosną. Plus poprawka na jakiś okres przejściowy.

 

Jak to na maksa zimą - przecież przy takim ustawieniu będą skoki temperatury na piecu gdy tylko otworzy przepływ dowolny termostat :o

 

U mnie zimą jest na 5, a wiosną na 3 - nigdy na 10 bo i po co wtedy by on był.

 

A'propos regulowanego czujnikiem temp. to może lepiej byłoby zatrudnić go do regulowania na podstawie temp. pieca - wtedy gdy spada poniżej zadanej przymykałby, a gdy rośnie do zadanej otwierał - wtedy piec tak łatwo nie wybiegałby poza zadaną temp.

 

Jarecki - nie strasz aż tak roofera - u mnie regulacja obrotów nie działa od początku i dałem radę regulując samą przesłoną ;-)

 

Teraz czekam na wizytę serwisanta, bo zgłosiłem problem (ciekawe czy komukolwiek kto ma Enka działa ta regulacja - póki co u wszystkich, których pytałem nie działa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to na maksa zimą - przecież przy takim ustawieniu będą skoki temperatury na piecu gdy tylko otworzy przepływ dowolny termostat :o

 

U mnie zimą jest na 5, a wiosną na 3 - nigdy na 10 bo i po co wtedy by on był.

 

A'propos regulowanego czujnikiem temp. to może lepiej byłoby zatrudnić go do regulowania na podstawie temp. pieca - wtedy gdy spada poniżej zadanej przymykałby, a gdy rośnie do zadanej otwierał - wtedy piec tak łatwo nie wybiegałby poza zadaną temp.

 

Jarecki - nie strasz aż tak roofera - u mnie regulacja obrotów nie działa od początku i dałem radę regulując samą przesłoną ;-)

 

Teraz czekam na wizytę serwisanta, bo zgłosiłem problem (ciekawe czy komukolwiek kto ma Enka działa ta regulacja - póki co u wszystkich, których pytałem nie działa).

 

 

Nie lubię sterownika GECO, 2razy w życiu go ustawiałem i strasznie mnie drażni budowa menu. Nie straszę, prawdę mówię, posiedzieć przy kotle i powolutku dojść do ładu. Spokojnie z kociołkiem wypić browara.

 

Co do zaworu mieszającego, no właśnie, czy go tak naprawdę potrzebujesz??

Przy pracy wg serwisowych nastaw RT09pid pewnie tak, bo minimalna nastawa to 50st.c a wiosną czy jesienią to zbyt dużo i jest za gorąco w domu. Skręcasz zatem zawór. Ewentualnie termostaty na grzejnikach.

 

Czemu maja być jakies wielkie skoki po otwarciu termostatów? Jak masz 50st.c na kotle i głowice przy grzejnikach na 3 przy mrozie poniżej 15 czy 20st.C nie widzę powodu, aby skoki były gwałtowne, będą grzały prawie cały czas. Kwestia dobrania właściwej temp. na kotle do tej panującej na zewnątrz.

 

Zasada się jednak potwierdza. Zimą ustawiasz na 5 a wiosna i jesienią na 3, zatem grzebać więcej w tym nie trzeba. 3-5razy w sezonie można to zrobić ręcznie. W Twoim wypadku to 5 to tak jakby max. tego, co puszczasz na ogrzewanie a to 3 to zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło w okresach cieplejszych.

 

Przy RT-12 i sterowaniem zaworu chodzi o regulacje temp. za zaworem w celu ochrony np. podłogówki. Olewa się w tym wypadku przeregulowania na kotle przy przymykaniu zaworu. Priorytetem staje się zawór ewentualnie termostat do zaworu i temp. w pomieszczeniu. Przy sterowaniu RT09pid i RT-12 sterownik RT09pid ma sobie dawać radę rozciągając przerwy podawania... a zwykły przechodzi w nadzór i pyka podtrzymując żar. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie do Jarecki 79

 

czy możliwa jest wymiana samego sterownika na inny (lepszy)w moim piecu (HEF 25 kw - GECO ten prymitywny) ?

 

Pozdrawiam,

 

Radek

 

GECO ma budowę modułową, na górze kotła masz sam panelik, ale serce to puszka gdzieś za kotłem- tzw. moduł wykonawczy.

 

Wymienić pewnie można, tylko po co? Nie łatwiej nauczyć się obsługi?

 

Wiem,że identycznej wielkości panele ma firma PROND przy sterownikach Argon P oraz TITANIC, pasują idealnie w tę dziurę po panelu GECO. Nie wiem jednak, czy trzeba też przełączać moduł wykonawczy.

Napisz do firmy Prond i zapytaj. [email protected]

 

Przy zmianie na inny układ np. Ognika PID zabawy z kabelkami będzie więcej. Ognik PID to panel i moduł wykonawczy w jednym, zatem musisz ciągnąć do niego kable od podajnika, dmuchawy, pomp.

 

Lepiej chyba posiedzieć i opanować GECO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sterownik jest bez regulacji mocy dmuchawy tzn. jest regulacja reczna klapka :/ Geco 403 P 02. Niestety jest to kociol z 2006 r. wiec troszke malo nowoczesny w porownaniu do dzisiejszych :/

 

przysłone wentylatora ustaw tak na 2 -3 cm, teraz przy tych mrozach to raczej 3cm

proponuje ustawienia temp 56 a reszta w kolejności ustawiania 15,45, 7, 10

i obserwuj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z piecem ogólnie nie mam problemów i obsługi tez już się nauczyłem.

Jest tylko problemik ze sterownikiem pokojowym. GECO w połączeniu z nim dopuszcza do znacznej obniżki temp na piecu i nic z tym nie można zrobić.

 

Gdy odłączyłem sterownik to myślałem że piec będzie pilonwał zadanej temp 60 st i tak było ale wydawało mi się że pompka CO powinna cały czas wtedy pracować ale nie pracuje i nie wiem czy może jest ona źle podłączona.

 

Na wiosnę założe na wszystkie grzejniki głowice termostatyczne i odłączyć całkowicie sterownik pokojowy- zobaczymy jak to będzie działać.

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oszaleję!

W moim domu nikt z mężczyzn (o zgrozo!) nie potrafi ustawic pieca bo.... sie na tym nie zna, nie zagłebia, nie interesuje. Piec pali dużo a oszczęności nie szuka sie w ustawieniach a na paliwie - próba zastąpienia groszku owsem.

Gdy temp. na zewnątrz była zerowa owies się super sprawdzał. Teraz, gdy są straszne mrozy piec nie daje rady. Ja zaczęłam grzebać w necie co i jak i logiczne dla mnie wydało się przejście na bardziej kaloryczny opał - w tym wypadku ekogroszek (aha, mamy piec 38kw, ogrzewamy nim 380m2; piec z Pleszewa z podajnikiem ślimakowym, ze sterownikiem Tango Negro).

Ok, zasypane ekogroszkiem a piec nie da rady osiągnąć 60st!

Bawiłam się w ustawienia zalecane na forum ale to nic nie daje. Jako tako utrzymuje temperaturę na poziomie 56-58st przy ustawieniach fabrycznych. Przy czym przy takich ustawieniach węgiel sie nie dopala. Zmiana ustawień to temperatura leci w dół.

Poradzcie mi łopatologicznie jak JA mam sie tym zająć? Jakich parametrów potrzebujecie?

Obecnie:

* Czas pracy podajnika:30 s

* Czas pauzy podajnika w stanie praca 30s

* Obroty dmuchawy w stanie praca 10

 

W domu mam 17stopni!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oszaleję!

W moim domu nikt z mężczyzn (o zgrozo!) nie potrafi ustawic pieca bo.... sie na tym nie zna, nie zagłebia, nie interesuje. Piec pali dużo a oszczęności nie szuka sie w ustawieniach a na paliwie - próba zastąpienia groszku owsem.

Gdy temp. na zewnątrz była zerowa owies się super sprawdzał. Teraz, gdy są straszne mrozy piec nie daje rady. Ja zaczęłam grzebać w necie co i jak i logiczne dla mnie wydało się przejście na bardziej kaloryczny opał - w tym wypadku ekogroszek (aha, mamy piec 38kw, ogrzewamy nim 380m2; piec z Pleszewa z podajnikiem ślimakowym, ze sterownikiem Tango Negro).

Ok, zasypane ekogroszkiem a piec nie da rady osiągnąć 60st!

Bawiłam się w ustawienia zalecane na forum ale to nic nie daje. Jako tako utrzymuje temperaturę na poziomie 56-58st przy ustawieniach fabrycznych. Przy czym przy takich ustawieniach węgiel sie nie dopala. Zmiana ustawień to temperatura leci w dół.

Poradzcie mi łopatologicznie jak JA mam sie tym zająć? Jakich parametrów potrzebujecie?

Obecnie:

* Czas pracy podajnika:30 s

* Czas pauzy podajnika w stanie praca 30s

* Obroty dmuchawy w stanie praca 10

 

W domu mam 17stopni!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oszaleję!

...

Obecnie:

* Czas pracy podajnika:30 s

* Czas pauzy podajnika w stanie praca 30s

* Obroty dmuchawy w stanie praca 10

 

W domu mam 17stopni!!!!

 

nie znam sie ale podawanie 30s to wydaje mi sie za duzo ...

 

zwlasza w porownaniu z pauza o identycznej dlugosci. tak cos chyba nie teges :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy kocioł, czym palisz, jakie masz zapotrzebowanie na moc wg projektu, jak masz ocieplony dom... To wszystko ma wpływ na zużycie. Do tego nastawy, do których dochodzi się drogą eksperymentalną. Sprawdź, jaki masz ogień - może masz za mały i musisz np. zwiększyć ilość powietrza? Może przymknięcie czopucha za małe albo za duże?

Tak na prawdę, poza tym, że Twój kocioł wyprodukował jeden z kilkuset producentów pleszewickich i że użył sterownika Tango Negro, to nic nie wiemy ;) A kocioł kotłu nie równy. Nawet te same modele tego samego producenta potrafią się różnie zachowywać. Kwestia instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale zmiana tych ustawień i piec nie trzyma temperatury.

 

Próbowałam już na 20/60; 30/60 i temp. spada :( Wydłużenie pauzy nic nie da.... chyba :(

Załamka.

 

Czy próbowałaś zwiększyć otwarcie przesłony wentylatora, żeby podać więcej powietrza ? - tak zwiększa się moc.

 

Jeśli nie to otwórz przesłonę o 50% bardziej niż jest teraz i dopasuj do tego czasy podawania i przerwy tak, żeby węgiel się spalał całkowicie - proponuję skrócić czas podawania.

 

U mnie podawanie 5 s, przerwa 51 s, a przesłona otwarta na 30%, ale mam inny piec, więc się nie sugeruj tymi danymi.

 

Jarecki - dzięki za ciekawą odpowiedź na mój poprzedni wpis :)

Czy ten mój czas podawania nie jest za krótki (czy szlag nie trafi np. kondensatora na zasilaniu wentyla) ?

W Tatarku można w ogóle dać nawet 1 s podawanie - pełna swoboda :wink:

 

Co do potrzeby stosowania zaworu to przy 50 st na piecu miałbym za mało CWU - aktualnie ledwo wystarcza 52 stopnie przy 140 litrach w zasobniku (na początku się zdziwiłem, ale przecież nie da się wyciągnąć 140 l ciepłej wody, bo przy jej nalewaniu do zasobnika wpada zimna z instalacji i wychładza to co jest w środku).

Poza tym grzejniki są dobrane mocą określoną przy temp. zasilania 60 st, więc przy mniejszej by się nie wyrabiały, do tego obawiam się, że przy tak niskich temperaturach piec często przekraczałby punkt rosy i korodował.

 

Czy te moje obawy są zasadne, czy tez spokojnie latem przy grzaniu tylko CWU piec może mieć np. 45 st i nic mu nie grozi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poza tym grzejniki są dobrane mocą określoną przy temp. zasilania 60 st, więc przy mniejszej by się nie wyrabiały, do tego obawiam się, że przy tak niskich temperaturach piec często przekraczałby punkt rosy i korodował.

 

Czy te moje obawy są zasadne, czy tez spokojnie latem przy grzaniu tylko CWU piec może mieć np. 45 st i nic mu nie grozi ?"

To wyżej to cytat od Suspensera, do którego chciałem się odnieść niżej...

 

Ten punkt rosy to przereklamowana sprawa.

 

Dla węgla kamiennego, suchego kończy się między 37-43st.C przy współczynniku nadmiaru powietrza w zakresie 1,0 do 2,0.

 

Kocioł rdzewieje, gdy palisz mokrym węglem, masz wilgoć w kotłowni i dodatkowo jeszcze temp. powrotu jest zimniejsza o ponad 20st.C od zasilenia. W zasadzie dobrze, gdy powrót ma temp. ponad 40st.C.

Kilka czynników, nie tylko jeden.

 

Od 14lat palę w kotle miałowym głównie na nastawach 40-45st.c ( w te mrozy 55-60st.C) i jakoś nie zgnił (jeszcze).

 

Jesteś kumatą osobą, spróbuj i zobacz, czy na ściankach wymiennika będziesz widział kropelki wody przy niższej nastawie. Jak cieknie po ściankach wymiennika woda- osiągnąłeś punkt rosy. Jak masz kanały pionowe, to czasem z tylnej, bocznej wyczystki wylatuje woda. Ten proces możesz też zaobserwować przy pierwszym uruchamianiu kotła w nowym sezonie grzewczym, nawet przy wyższej nastawie. Wówczas kocioł na 60st.c, wygrzać kanały dymne i komin i po sprawie.

 

Jaki Ty masz czas podawania 5sekund? Z tym kondenstaorem miałem przygody dawniej przy silnikach Besel, jak miały pojemność 6um. Firma Nord oraz BESEL doradziły wymianę na 8um lub 10um. Problem się skończył. Cały czas myślałem, że to coś jak w starter w świetlówkach (bo tak mi kretyńsko tłumaczyli przez telefon...), ale wyjaśnił to mały-energetyk.

 

Ja bym generalnie nie ustawiał poniżej 6sek czas podawania a lepiej ok.8 (prowizorycznie).

Prąd na rozruch, zanim bujnie i ruszy to już się wyłącza. Mam wątpliwości, czy to jest dobre dla samego silnika i mechanizmu przekładni. NORD coś kiedyś tłumaczył, że lepszy ze względu na trwałość silnika jest nieco dłuższy czas pracy i przerwy (pod tym względem, to chyba idealny jest tłok, porcja podawana przez ok.45sekund przy przekładni wolnoobrotowej i postój 5-7minut).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oszaleję!

W moim domu nikt z mężczyzn (o zgrozo!) nie potrafi ustawic pieca bo.... sie na tym nie zna, nie zagłebia, nie interesuje. Piec pali dużo a oszczęności nie szuka sie w ustawieniach a na paliwie - próba zastąpienia groszku owsem.

Gdy temp. na zewnątrz była zerowa owies się super sprawdzał. Teraz, gdy są straszne mrozy piec nie daje rady. Ja zaczęłam grzebać w necie co i jak i logiczne dla mnie wydało się przejście na bardziej kaloryczny opał - w tym wypadku ekogroszek (aha, mamy piec 38kw, ogrzewamy nim 380m2; piec z Pleszewa z podajnikiem ślimakowym, ze sterownikiem Tango Negro).

Ok, zasypane ekogroszkiem a piec nie da rady osiągnąć 60st!

Bawiłam się w ustawienia zalecane na forum ale to nic nie daje. Jako tako utrzymuje temperaturę na poziomie 56-58st przy ustawieniach fabrycznych. Przy czym przy takich ustawieniach węgiel sie nie dopala. Zmiana ustawień to temperatura leci w dół.

Poradzcie mi łopatologicznie jak JA mam sie tym zająć? Jakich parametrów potrzebujecie?

Obecnie:

* Czas pracy podajnika:30 s

* Czas pauzy podajnika w stanie praca 30s

* Obroty dmuchawy w stanie praca 10

 

W domu mam 17stopni!!!!

 

Teraz się pewnie kilku osobom narażę, ale 38-40kW z podajnikiem ślimakowym polecam od 200 do max. 320m2 docieplonego budownictwa (współczynnik strat ciepła 80-110w/m2, generalnie w miarę dobrze izolowane budynki). Ogrzewasz 380m2, dobrałaś kocioł na styk i w te duże mrozy nie daje rady.

O tym właśnie dyskutowaliśmy wyżej.

 

Podaj jaki masz typ palnika (nie kotła), producent i nazwa np. ARDEO i AZP lub PANCERPOL i PPS.

Podaj jaka masz dmuchawę, model i typ, np. WBS6a Konwektor lub RMS120 Pol-Fans.

 

Jak to podasz, spróbuję Ci coś doradzić z ustawieniami. Ewentualnie polecę, co możesz zrobić, aby wyciągnąć z palnika więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...