Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Dom jest z cegły nieocieplony, okna plastiki ,instalacja starego typu .Poprzednio był założony piec tradycyjny .Galmet jest 25kw a w domu mamy 23 stopnie przy nastawieniu pieca 43stopni

 

to już jest jakis obraz, podejrzewam że temperaturę w mieszkaniu regulujesz temeraturą na piecu,myslę że powinieneś zwiększyć temp na piecu conajmniej o 5st (to i tak mało) i zacząć zmniejszać na grzejnikach(pewnie nie masz regulatorów) na tyle aby utrzymać daną temp w pomieszczeniach.

 

przy danych które podałeś myślę że można zmniejszyć może o 1/3 z 40kg .

na ile masz ustawioną histerezę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!!

Mam taki sam piec tzn Galmet 25kW i sterownik Perfekt

Dom 150 m2 właśnie skończyłem go ocieplać 15 styro.

Przy temperaturze na zewnątrz w okolicach zera zasypuje go 4 workami 40 kg na tydzień, wewnątrz trwają prace wykończeniowe więc dużo się wietrzy do tego nie chodzi jeszcze podłogówka.

Uwarzam że bardzo ważny jest odpowiedni groszek poprzednio miałem luzem i spalał się fajnie tzn w popielniku był prawdziwy pył.

Teraz pokusiłem się na droższy workowany i jest kicha bo nie mogę go ustawić żeby było tak samo, wciąż mam za dużo szlaki a powietrze już na min.

Mam do Was pytanie co zmienia parametr moc kotła, chodzi mi na jakie inne parametry ma to wpływ?

Obecnie mam ustawienia:

moc 70%

min temp zad. 40 st

powietrze 20 %

przy temperaturze na zewnątrz -5 piec podciąga do 60 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ludziska - jak to dobrze że jest takie formu - Bogu dzięki :) :lol: :lol:

 

Coś zaczęło sie klarować :)

ale na początek PODSTAWOWE pytanie - dlaczego piecu/yyyyy/piecowi ;) "szkodzi" temperatura 40 stC ???

 

u mnie podobnie jak u kwiatek70 piec mam nastawiony na 42st (temp zadana) do tego mam termostaty ;) na kaloryferach ;) i jeszcze do tego reguluję na nich temp. np u góry w sypialniach mam nastawinone na 2,5-3,5 Temp w pomieszczeniach 21-23 st. na dole w salonie jeden grzejnik jest zamknięty prawie cały bo jest na 2 a drugi na 5. w gabinecie to różnie... nieraz co jakiś czas muszę dać "*" bo jest tak ciepło.

Dlatego nie bardzo uśmiecha mi sie zwiększać temp. na piecu bo wieksza temp to zmiana param. sterownika na większe pobieranie węgla... no niech mi ktoś powe że tak nie jest....

 

piejar stokrotne dzięki za pomysł z wyłączeniem pompy CO!!! to działa - właśnie jestem w trakcie testowania

na razie mam tak:

temp. zad - 42

temp. załcz. pomp CO 42

hista - 1

czas miedzy podaw 40s

czas podaw 7s

dmuchawa 4 ;) - i chyba już widać efekty - brak zżużlania ;) no i nie wdmuchuje na maxa ciepła do komina ;)

 

na razie cykl aktywny trwa : 16-18 mniut a temp dochodzi do 42.2-3

a cykl potrzymania: ponad 14-20 minut

czy połowe na połowe... teoretycznie czas grzania na jednym załadunku 150kg powinien wydłużyć sie z 6 do 12 dni :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ale! nie wiem do cholery czy ta pompa faktycze się włącza i wyłącza bo jest tak cicha że nie wiem... (pomp. Grunfos) I nie wiem czy można utawiać jej histe :-? Bo może być tak że albo bardzo krótko miesza (bo co to jest 0.2-0.3 st) albo w ogóle sie nie wyłącza bo histe ma np2 a temp nie spada poniżej 40 st na piecu

A! sterownik mam Argon 2 to tak jak rrmi - mnie się wydaje jakiś taki archaiczny.... :-? :p

 

Teraz testuje czas pracy pieca z temp załącz. pompy CO 41stC - ciekawe czy sie wydłuży....

 

...i nic żadnych zmina - wnisek z tego że ona sie nie wyłącza??? :o nic z tego już nie kumam.... teraz wróce do temp pomp CO jaką miałem kiedyś 35st zobaczę czy piec osiągnie temp zadaną

Ale z tej próby wyszedł bardzo dobtry wnisek - zmieniłem ustawienia w podtrzymaniu na mniejsze i wiecie co się stało ? czas podtrzymania zmalał o połowe - kurcze wiec okazuje się że tu też bardzo ważne sa ustawienia żeby go wydłużyć.... ma może ktoś jakieś idealne ;)

 

przemas00 czy dobrze rozumiem że masz zadaną temp 40st a piec dochodzi ci do 60 st? :o :o :o :o jakim cudem??? u mnie rapem wzrośnie o 0.3-0.4 st podand temp zadaną.....? :o :o :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A! sterownik mam Argon 2 to tak jak rrmi - mnie się wydaje jakiś taki archaiczny.... :-? :p

 

:roll: :roll:

Mam ST -37 :D

 

I ja walcze z ustawieniami.

Poki co nie widze zadnych zmian na lepsze.

Zamknelam obwody w pokojach bez sufitu za porada Piejara .

Zobaczymy co bedzie.

 

Zycze wszystkim niezpamnianych chwil spedzonych w kotlowni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest z cegły nieocieplony, okna plastiki ,instalacja starego typu .Poprzednio był założony piec tradycyjny .Galmet jest 25kw a w domu mamy 23 stopnie przy nastawieniu pieca 43stopni

 

to już jest jakis obraz, podejrzewam że temperaturę w mieszkaniu regulujesz temeraturą na piecu,myslę że powinieneś zwiększyć temp na piecu conajmniej o 5st (to i tak mało) i zacząć zmniejszać na grzejnikach(pewnie nie masz regulatorów) na tyle aby utrzymać daną temp w pomieszczeniach.

 

przy danych które podałeś myślę że można zmniejszyć może o 1/3 z 40kg .

na ile masz ustawioną histerezę?

 

 

Temperaturę właśnie podniosłem o 5 stopni a w domu będę regulował zaworami.

 

Jezeli chodzi o histerezę to w sterowniku jest ale C.W.U. i mam na 8 stopni.Natomiast mam jeszcze taki parametr jak zakres regulacji i mam go na 5stopni . Parametr ten oblicza przerwy miedzy podaniami i zwalnia obroty dmuchawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Mam taki sam piec tzn Galmet 25kW i sterownik Perfekt

Dom 150 m2 właśnie skończyłem go ocieplać 15 styro.

Przy temperaturze na zewnątrz w okolicach zera zasypuje go 4 workami 40 kg na tydzień, wewnątrz trwają prace wykończeniowe więc dużo się wietrzy do tego nie chodzi jeszcze podłogówka.

Uwarzam że bardzo ważny jest odpowiedni groszek poprzednio miałem luzem i spalał się fajnie tzn w popielniku był prawdziwy pył.

Teraz pokusiłem się na droższy workowany i jest kicha bo nie mogę go ustawić żeby było tak samo, wciąż mam za dużo szlaki a powietrze już na min.

Mam do Was pytanie co zmienia parametr moc kotła, chodzi mi na jakie inne parametry ma to wpływ?

Obecnie mam ustawienia:

moc 70%

min temp zad. 40 st

powietrze 20 %

przy temperaturze na zewnątrz -5 piec podciąga do 60 st

 

 

Możesz podać jakie masz ustawienia na piecu czyli czas podawania, ilość powiietrza ,min. nadmuch, max. przerwa, czas nadm. nadzoru, moc nadm. nadzoru, temp. załączenia pompy C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rrmi :oops: :oops: coś pokręciłem

 

Zycze wszystkim niezpamnianych chwil spedzonych w kotlowni :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dobre!!! ale prawdziwe - obecnie to pomieszczeniz nową zabawką jest chyba najcześciej przeze mnie odwiedzane

Ostatnio spędziłem tam dwa popołudnia bo zachciało mi się eksperymentów :D.

Po kilku godzinach żona coś taka nerwowa była... zupełnie nie wiem czego jej brakowało, przecież spokój miała itp. :D :D :D . Ale teraz już wszystko w porządku, wróciłem do starych nastaw :wink: piec nie gaśnie , w chałupie ciepło. Obiecałem sobie, że będę robił jedną zmianę na dobę. Jak za dużo i za często się zmienia to robi się straszny galimatias i tak na prawdę traci się czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świercz napisał:

 

 

Dlatego nie bardzo uśmiecha mi sie zwiększać temp. na piecu bo wieksza temp to zmiana param. sterownika na większe pobieranie węgla... no niech mi ktoś powe że tak nie jest....

 

piejar stokrotne dzięki za pomysł z wyłączeniem pompy CO!!! to działa - właśnie jestem w trakcie testowania

na razie mam tak:

temp. zad - 42

temp. załcz. pomp CO 42

hista - 1

czas miedzy podaw 40s

czas podaw 7s

dmuchawa 4 - i chyba już widać efekty - brak zżużlania no i nie wdmuchuje na maxa ciepła do komina

 

na razie cykl aktywny trwa : 16-20s a temp dochodzi do 42.2-3

a cykl potrzymania: ponad 14-20s

czy połowe na połowe... teoretycznie czas grzania na jednym załadunku 150kg powinien wydłużyć sie z 6 do 12 dni

 

Jeżeli źle liczę to to mnie popraw: podajnik pracuje w ciągu minuty 2x7sek=14 sek na minutę co daje w ciągu godziny 840 sek(14 min). Mój piec ustawiony jest tak:

czas podawania grochu:10s

czas przerwy :44s

podtrzymanie:10min

temp ust na piecu:65*C

Temp wody wych na instalację co :36*C

Temp wody wracającej :31-32*C

Czas cyklu grzania :(10s+44s)x12 -podajnik pracuje ok 120 sekund ,piec przechodzi w stan podtrzymania przy temp 66*C, temp w trakcie przerwy rośnie nawet do 68-69*C.Ponowny cykl pracy rozpoczyna się po upływie ok 30-32min przy temp pieca 63*C. Jeżeli dobrze liczę to podajnik pracuje 2x120sek co daje 4min. Oczywiście podajniki w różnych piecach mają różną wydajność.Może pomogą Ci moje inf.(ZAWóR CZTERODROGOWY !!!!!!!!!)

P.S. Pompa co pracuje cały czas na"1"

P.S.2 Śledziłem Twój dziennik SSUUPPEERR!!!!! Ja (chyba z lenistwa)swojego nie pisałem.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem. Kupilem piec Elektromet 38KW. Docelowo ma ogrzewac dom 300m2 (20 oC) + piwnica 80m2 (16oC) + 200m2 hali (16 oC).

Narazie ogrzewa troche mniej bo hala nie podpieta. Przyszedl montazysta podpia piecyk odpalil i powiedzial zeby nic nie ruszac przy piecu tylko zeby regulowac sbie tempreature grzejnikami. W domu bylo 23 oC co dla mnie jest za duzo. Pogrzebalem na forum i doszedlem do wniosku ze skrece parametr N z 60 (standardowo) do 56. Odrazu piecyk zaczal spalac troszke mniej ale w domu nadal plaza.

Prosze mi powiedziec jakie wartosci mozna usatwci minimalnie zeby nie zepsuc pieca.

Narazie prubuje rozpracowac jak to wszystko dziala ale jakos slabo mi to idzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem. Kupilem piec Elektromet 38KW. Docelowo ma ogrzewac dom 300m2 (20 oC) + piwnica 80m2 (16oC) + 200m2 hali (16 oC).

Narazie ogrzewa troche mniej bo hala nie podpieta. Przyszedl montazysta podpia piecyk odpalil i powiedzial zeby nic nie ruszac przy piecu tylko zeby regulowac sbie tempreature grzejnikami. W domu bylo 23 oC co dla mnie jest za duzo. Pogrzebalem na forum i doszedlem do wniosku ze skrece parametr N z 60 (standardowo) do 56. Odrazu piecyk zaczal spalac troszke mniej ale w domu nadal plaza.

Prosze mi powiedziec jakie wartosci mozna usatwci minimalnie zeby nie zepsuc pieca.

Narazie prubuje rozpracowac jak to wszystko dziala ale jakos slabo mi to idzie :)

Ja bym regulował temperaturą zadaną, chyba że jest już b. nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A! sterownik mam Argon 2 to tak jak rrmi - mnie się wydaje jakiś taki archaiczny.... :-? :p

 

 

Ja też mam Argon 2 myslę że jest ok!

 

to mów mi tu szybko :) jakie masz nastawienia? jaki czas aktywny i podtrzymania? czekam z niecierpliwością! a no i jaki piec o jaiej mocy :0

 

Zb64 z podniecenia pomyliłem minuty z sekundami i wyszła bzdura................ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: zobacz teraz!

jest tak:

na razie cykl aktywny trwa : 16-18 mniut a temp dochodzi do 42.2-3

a cykl potrzymania: ponad 14-20 minut

 

ale obecnie wydłużyłem czas przery miedzy podawaniem do 50s.

 

jesli chodzi o twoje ustawienia to ja nie osiągne takich rezultatów ponieważ nie mam takiego "fajnego zaworu" i nie mam możliwości "trzymania" temperatury w piecu a wypuszczania tylko 36st.

ja moge regulować temp wyjścia na grzejniki tylko temp. zadaną - obecenie mam 42st i w dimu sauna jak termostaty poodkręcane są na full (no nie sa - już o tym pisałem) a temp. zadanej nie zmniejszam bo podobno szkodzi to piecu/yyyy/piecowi :) :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Mam taki sam piec tzn Galmet 25kW i sterownik Perfekt

Dom 150 m2 właśnie skończyłem go ocieplać 15 styro.

Przy temperaturze na zewnątrz w okolicach zera zasypuje go 4 workami 40 kg na tydzień, wewnątrz trwają prace wykończeniowe więc dużo się wietrzy do tego nie chodzi jeszcze podłogówka.

Uwarzam że bardzo ważny jest odpowiedni groszek poprzednio miałem luzem i spalał się fajnie tzn w popielniku był prawdziwy pył.

Teraz pokusiłem się na droższy workowany i jest kicha bo nie mogę go ustawić żeby było tak samo, wciąż mam za dużo szlaki a powietrze już na min.

Mam do Was pytanie co zmienia parametr moc kotła, chodzi mi na jakie inne parametry ma to wpływ?

Obecnie mam ustawienia:

moc 70%

min temp zad. 40 st

powietrze 20 %

przy temperaturze na zewnątrz -5 piec podciąga do 60 st

 

 

Możesz podać jakie masz ustawienia na piecu czyli czas podawania, ilość powiietrza ,min. nadmuch, max. przerwa, czas nadm. nadzoru, moc nadm. nadzoru, temp. załączenia pompy C.O.

 

A więc wszystko mam na ustawieniach fabrycznych poza:

ilością powietrza 20% moc kotła 70%

 

A dla ciekawości powiem wam jak mam podłączoną podłogówkę:

Jest ona wpięta zamiast pompy do cyrkulacji cwu a więc mogę sobie ustawić w jakim dniu tygodnia ma chodzić i o jakiej godzinie.

Przedwczoraj podłączyłem podłogówkę bo płytki na posadzkach mają już ze 3 tyg. i wczoraj wieczorem już musiałem zakręcić grzejniki bo na dole był upał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra tera ja

 

Termo-tech stąporków 17kW sterownik ST-37

dwa obiegi : otwarty z jednym grzejnikiem i zaworem trójdrogowym na podmieszaniu oraz wymieniikiem

drógi z wymiennika na cały dom podłogówki i inne grzejniki

 

temp zadana 50st

czas podawania 15s

czas przerwy 45s

Czas rozbuchiwania jak spadnie 6minut

Czas trzymania temp 30 minut (rekord 2 dni temu)

przerwa przedmuchu co 4 minuty

hista 2st

piec rozkreca sie az do 56st i spada sobie 30min

 

ale nadal jednego nie rozumiem

czemu w orginalnych ustawieniach fabrycznych sterownika (które zmieniłem) zadana temp jest 45st

producent kotła zaleca 56st a producent sterownika nie zaleca zmiany ustawien fabrycznych bo są one zazwyczaj dobre

 

co było pisane 100x w tym wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Mam taki sam piec tzn Galmet 25kW i sterownik Perfekt

Dom 150 m2 właśnie skończyłem go ocieplać 15 styro.

Przy temperaturze na zewnątrz w okolicach zera zasypuje go 4 workami 40 kg na tydzień, wewnątrz trwają prace wykończeniowe więc dużo się wietrzy do tego nie chodzi jeszcze podłogówka.

Uwarzam że bardzo ważny jest odpowiedni groszek poprzednio miałem luzem i spalał się fajnie tzn w popielniku był prawdziwy pył.

Teraz pokusiłem się na droższy workowany i jest kicha bo nie mogę go ustawić żeby było tak samo, wciąż mam za dużo szlaki a powietrze już na min.

Mam do Was pytanie co zmienia parametr moc kotła, chodzi mi na jakie inne parametry ma to wpływ?

Obecnie mam ustawienia:

moc 70%

min temp zad. 40 st

powietrze 20 %

przy temperaturze na zewnątrz -5 piec podciąga do 60 st

 

 

Możesz podać jakie masz ustawienia na piecu czyli czas podawania, ilość powiietrza ,min. nadmuch, max. przerwa, czas nadm. nadzoru, moc nadm. nadzoru, temp. załączenia pompy C.O.

 

A więc wszystko mam na ustawieniach fabrycznych poza:

ilością powietrza 20% moc kotła 70%

 

A dla ciekawości powiem wam jak mam podłączoną podłogówkę:

Jest ona wpięta zamiast pompy do cyrkulacji cwu a więc mogę sobie ustawić w jakim dniu tygodnia ma chodzić i o jakiej godzinie.

Przedwczoraj podłączyłem podłogówkę bo płytki na posadzkach mają już ze 3 tyg. i wczoraj wieczorem już musiałem zakręcić grzejniki bo na dole był upał :)

 

 

A jak długo ci trzyma na dozorze i czy masz włączony nadmuch podczas dozoru, czy piec wyłącza się całkowicie.Widzę ,że jesteśmy sąsiadami jak długo masz ten piec bo ja od 2 miesięcy.Napisz mi skąd brałeś ten dobry węgiel luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiercz podam ci to co pamiętam ponieważ jestem poza domem

 

temperatura na piecu 49st

podawanie 14s

krotność 1

podtrzymanie 20min

przerwa w podawaniu 53s

wentylator 9 przysłonięty w 80%

histereza 2

piec 19KW ruszt poziomy

w listopadzie wychodzi 12kg na dobę 140m2 do grzania

 

Czasem jak mam natchnienie to zdarzy mi się pogrzebać w ustawieniach żeby jeszcze wydusić mniejsze zużycie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel brałem z miejscowego GS-u.

A w nadzór wchodzi bardzo rzadko, dlatego zaczołem kombinować z ustawieniami ale później przeczytałem gdzieś że właśnie dobrze jak rzadko wchodzi w nadzór bo wtedy jest stabilna praca pieca.

Nie pamiętam czy mam nadmuch na nadzorze ale jest tak jak w ustawieniach fabrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...