Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy rodzaju sterowania zastosowanym w Ogniku PID a także w Płomyku PID i nowych produktach PUMA PID wentylator z pewnością wytrzyma dłużej jak w każdym sterowniku 2stanowym a także dłużej jak w przypadku RT09pid, który steruje dmuchawą tradycyjnie.

 

Zużycie prądu przy Ogniku pid jest mniejsze jak przy normalnej pracy innych sterowań.

 

Ognika PID i Płomyka PID używam od 2007r i jeszcze się nie spotkałem z opinią, aby lawinowo padały dmuchawy. W zasadzie nie jest mi znany żaden przypadek zajechania dmuchawy przez te sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale troche Suspenser ma racji tak jak pid ( tempomat) w samochodzie tak w naszych piecach nie jest bardziej ekonomiczny od dobrego dobrania ustawien lub ekonomicznej jezdzie pojazdem :)

 

Sterownik kotła to nie auto.

 

Dobre pid będzie bardziej oszczędne, bo reaguje na zmiany temp. zewnętrznej, na zmiany zapotrzebowania na ciepło w budynku, na zmianę opału.

 

Nie powiesz mi,że chodzisz do sterownika wieczorem i korygujesz trochę podawanie i nadmuch na noc a rano równiez dokonujesz korekt, bo popołudnie będzie cieplejsze.

 

PID ma taka przewagę, że cały czas stara się korygować dawki dla dobrego efektu. Kwestią sukcesu jest pytanie, czy algorytm jest na tyle zaawansowany, aby dawał sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie przywitam

 

Czy mogę prosic o polecenie kotła do bardzo małej kotłowni?

 

http://www.acala.pl/aaa/kotlowniaxy.jpg

 

Jak widac nie ma pola do popisu :evil:

 

Zależy mi na dużym zasobniku, dzisiaj oglądałem DEFRO duo

 

AHA

 

piec o mocy do 15 kW

Będzie CW

 

Podaj na priva maila, to Ci wyślę jakieś propozycje ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempomaty w samochodach są oparte o algorytm PID, dość nieszczęśliwy przykład dałeś.

 

źródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

 

Właśnie dałem bardzo dobry przykład - przecież napisałem: czy tempomat (działa jak dwustanowy), czy (jak PID) - w domyśle chodziło mi o wykazanie, że jak PID - wiem, wiem czasem wymagam czytania z mocno zaawansowanym rozumieniem :wink:

 

jeanpascale - jak widzę częściowo mnie zrozumiałeś - póki co nie ma wyjścia, bo nikt nie będzie stale "kierował" piecem - lepiej więc zostawić to PID niż 2 stanowemu.

Praca wentylatora niewiele kosztuje (zwłaszcza gdy chodzi na 50% i jest oparty na nowoczesnym silniku prądu stałego) w porównaniu ze stratami które generuje stosowanie 2 - stanowego regulatora, a jego trwałość jest bardzo duża.

 

Witaj AGP-ON

 

Proponuję lepszy, droższy (1) lub trochę gorszy, tańszy (2):

 

1) http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html z wyjściem czopucha do góry i sterownikiem Ognik

 

2) http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly-enka-set.html z wyjściem czopucha do góry i sterownikiem RT09PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio dobrze radzi..

Dzięki ;)

 

Do podajnika zasilacz awaryjny produkowała firma Tatarek A 600 WAC, nie wiem czy mają go jeszcze w ofercie. Jest jednak tego więcej na rynku, znajdziesz coś w granicy 1000W. Do tego dobry akumulator i gotowe.

 

Ważne jest do jakiego sterownika i jaką charakterystykę prądu generuje ten zasilacz, nie każdy zasilacz pracuje z danym sterownikiem. Pisz zatem do producenta swojego sterownika jakiego typu zasilacza masz szukać.

 

Chyba mają go w ofercie nadal, ale IMO jest zdecydowanie przeceniony ;) Na alledrogo jest cała masa różnych przetwornic w nieco lepszych cenach.

Jedynie na co trzeba zwracać uwagę to czy dana przetwornica podaje na wyjściu napięcie o czystym sinusie, a nie aproksymowanym!

Największym kosztem natomiast będzie tutaj akumulator (najlepiej żelowy, o pojemności min. 100AV).

 

Ja na razie zrezygnowałem z tej opcji, bo niem ma tyle dzięgów - budowa jeszcze się ciągnie i są przez to ważniejsze wydatki, a awarie prądu są (tfu tfu) na razie rzadkością ;)

 

 

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie

Pompki to wiem ile pobieraja bo sa zamontowane - jedynie niewiadomą jest piec bo go jeszcze nie mam - bedzie wymiana tego ktory mam na ogniwo bo obecny okazal sie kompletnym niewypałem (Lazar Multi Komfort - jakże nietrafiona nazwa ;) )

Lazar na tabliczce ma ze pobiera 260 W - tylko 90W gdzieś się gub....i bo 80 bierze wentylator i 90W motoreduktor, sterowanie minimalne ilosci wiec gdzie reszta ? Nikt nie potrafi wyjasnić.....

 

Myślałem że ktoś z posiadaczy udzieli szczegółowych informacji z tabliczki i z wlasnych obliczen :)

 

Myslalem ze 100ah wytrzyma troche dluzej niz w tej tabelce :(

Jak przeliczyć W na Ah ? Znalazlem jakies wzory na necie i wychodzilo mi duzo wiecej czasu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan - a ja mam do Ciebie pytako z innej beczki :

 

Ile pradu pobiera Ogniwo Eko 35kw ?

Chce zrobic awaryjne zasilanie tego pieca (piec bedzie pod koniec tygodnia) i chcialbyw wiedziec ile W pobiera aby dobrac aku , a w innsrukcji na www takiej informacji nie ma.

 

Dziekuje[/quote

 

Witam wszystkich. Często zaglądam na to forum i postanowiłem się zarejestrować żeby podzielić się moją skromną wiedzą na temat kotłów z podajnikiem. Nie jestem instalatorem, hydraulikiem, elektrykiem, sprzedawcą ani innym fachowcem. To co wiem to godziny spędzone w kotłowni. Może się komuś coś przyda. Problem awaryjnego zasilania pieca też przerabiałem. Tak jak koledzy pisali wszystkie dane o mocy poszczególnych urządzeń podłączonych do sterownika znalazłem na tabliczkach znamionowych. Posiadam kocioł KWM-SGR z firmy.... z pleszewa 19 KW, sterownik Lider. Na silniczku motoreduktora pisze 90 W, dmuchawa 70 W, pompa CO na pierwszym biegu 45 W, pompa CWU na pierwszym biegu 30 W. Zakupiłem allegro upsa 1000W chcąc mieć zapas. Po podłaczeniu kotła po upsa i wyciągnięciu wtyczki z zasilania sterownik się wyłączył i po jakiejś sekundzie załączył. Pisało że czas zwłoki czyli przejścia z zasilania sieciowego na akumulator jest 1s i to się zgadzało. Wszystko ruszyło, chodził podajnik ruszyły pompy a problem zaczął się gdy miała ruszyć dmuchawa. Zacząłem zaglądać po forach i dopytywać znajomych którzy są z prądem w lepszym układach. Wyszło na to że jest problem z kształtem napięcia. Tak jak któryś z kolegów pisał potrzebny jest ups z CZYSTYM SINUSEM na wyjściu. Ups który zakupiłem miał sinusoidę modyfikowaną kolega wyżej użył jeszcze innego terminu. Silnik dmuchawy ma silnik wolnego startu tak jak ja to nazywam i on właśnie nie toleruje napięcia w kształcie trapezu. Koszt tego upsa to około 380 pln. Zadzwoniłem do sprzedającego powiedziałem o co chodzi i zaproponował mi o dziwo że mogę odesłać a gotówkę mi oddadzą co uczynili w ten sam dzień jak otrzymali zwrócony ups (trafiłem na porządną firmę). Pan powiedział że wszyscy biorą po to żeby nie przegrzać kotła jak się załaduje i wychodzi do pracy a nie po to żeby on chodził i do tego ten ups by się nadawał chociaż zauważyłem że silniczki pracują głośniej. Zaczełem poszukiwania. Znalazłem firmę która sprzedaje takie urządzenia ale koszt już 640 pln o mocy 500 W co w zupełności wystarcza. Przyszedł czas próby. Podłaczyłem kocioł pod inwerter tak się to coś nazywa ( pan wytłumaczył mi że to to samo co ups). Po wyciągnięciu wtyczki z gniazdka sterownik nawet nie zdążył zareagować, wszystko chodziło dalej jakby się nic nie stało. Czas zwłoki tego urządzenia to 10ms także sterownik nawet nie zareagował. W sobotę czyli dzień gospodarczy przyszedł czas na testy. Podłączyłem akumulator z ciągnika bo w zimie jest mi w nim nie potrzebny 12 V 110 Ah. Można kupić w hurtowni centrowski za około 400 pln. Liczyłem że kocioł wytrzyma ze 3 do 4 godzin. Pracował 7 godzin 40 minut i wyświetacz pokazywał że akumulator ma jeszcze 43 % mocy. Przyszedł czas zażycia sobotniej kąpieli i nie czekałem aż padnie całkiem a wynik uznałem za bardzo dobry i wystarczający. Urządzenia to posiada wbudowany 5A prostownik i po powrocie zasilania akumulator dołądowywany jest automatycznie. Nie wiem czy sprzedający nie wiedział czy zapomniał dopisać że jest w tym cudeńku też stabilizator napięcia o czym dowiedziałem się przez przypadek. Nie wiem czy mogę napisać nazwę i firmę bo nie chciałbym sobie nabrechtać na początku że coś reklamuję. Może ktoś z doświadczonych forumowiczów ( może pan zwijan) podpowie czy można jest to chyba jeden z autorytetów na tym forum i spotykałem się z jego cennymi radami gdzie indziej. Jeśli nie to mogę podać na priva, chociaż widziałem że podajecie tutaj nazwy kotłów, sterowników a nawet któryś kolega pisał o jakimś upsie. Jak umiałem tak napisałem, jak coś nie jasno to dopiszę. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytnie do Jareckiego, jak się ma sterownie pid-em, bezposrednio z czujnika pokojowego?? mam instalacje opartą o 2 czujniki pokojowe które po osiągnięciu żądanej temperatury załącza lub wyłacza pompkę od podłogówki lub grzejników i np w salonie mam temp 22 st a w pokoju 20 i wg potrzeb teromostat włącza pompkę, czy jest możliwość podłączenia tych 2 sterowników pokojowych do sterownika kotła ? który ma tylko jedno wyjscie?? RT09pid i jak to by działało??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

Witam

Ja dziś dostałem przesyłkę z Tilgnera z Pleszewa, Kociołek EKR z wyjściem czopucha go góry.

Tu mam pytanko, w instrukcji pisze ze ze względów bezpieczeństwa kocioł nie jest standardowo wyposażony w szyber jak to jest u was?

Mysle ze powinien mieć skoro mam dodatkowy ruszt wodny nad palnikiem.

 

A co sadzicie o mikroprocesowym sterowniku FOSTER Menuet model T4272 ? DOstałem w komplecie czujnik temperatury zewnętyrznej, jaki mam poprowadzić do niego kabel 2x0.5mm linka starczy? CZy to ma być coś specjalnego?

 

Montaż zaczynamy za tydz, 3 grzejniki w pokojach +2 drabinki, +70m2 podłogówka (8 pętli)+ podgrzewacz ciepłej wody. Wszystko to na wymienniku ciepła.

CZy ktoś moze mi dać namiar na sprawdzony czujnik temperatury pokojowej i czy to jest konieczne? Wszelkie sugestie jak podłaczyć dobrze ten sterownik i kocioł mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytnie do Jareckiego, jak się ma sterownie pid-em, bezposrednio z czujnika pokojowego?? mam instalacje opartą o 2 czujniki pokojowe które po osiągnięciu żądanej temperatury załącza lub wyłacza pompkę od podłogówki lub grzejników i np w salonie mam temp 22 st a w pokoju 20 i wg potrzeb teromostat włącza pompkę, czy jest możliwość podłączenia tych 2 sterowników pokojowych do sterownika kotła ? który ma tylko jedno wyjscie?? RT09pid i jak to by działało??

 

Do RT09pid możesz podłączyć tylko 1 termostat. Termostat zaburza pracę układu sterowania. Musisz się liczyć, że RT09pid będzie okresowo wpadać w przedmuch i więcej przeciągnie temp. na kotle- priorytetem jest przecież temp. w pomieszczeniu.

 

Po osiągnięciu temp. zadanej na termostacie RT09pid obniża temp. na najniższa możliwą, w wypadku softu v.5.03:

1. obniża na wartość parametru nr.14 Temp. termostatu pokojowego, domyślnie na 50st.C

2. pompa c.o. zaczyna tryb pracy sekwencyjnej wg nastawy parametru nr.41, czas odłączenie pompy c.o.. Domyślnie pompa c.o. pracuje co 4minuty na 30sekund.

 

Ten parametr 41 jest tez aktywny przy pracy z priorytetem grzania CWU.

 

RT09pid ma jednak wyjście na swój panel pokojowy, który jest o tyle lepszy, że oprócz funkcji typowego termostatu ma też funkcje kontrolne. Widzisz na nim temp. wody na kotle oraz temp. wody w bojlerze, możesz z pokoju podnosić lub obniżać nastawę temp. wody na kotle bez schodzenia do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja dziś dostałem przesyłkę z Tilgnera z Pleszewa, Kociołek EKR z wyjściem czopucha go góry.

Tu mam pytanko, w instrukcji pisze ze ze względów bezpieczeństwa kocioł nie jest standardowo wyposażony w szyber jak to jest u was?

Mysle ze powinien mieć skoro mam dodatkowy ruszt wodny nad palnikiem.

 

A co sadzicie o mikroprocesowym sterowniku FOSTER Menuet model T4272 ? DOstałem w komplecie czujnik temperatury zewnętyrznej, jaki mam poprowadzić do niego kabel 2x0.5mm linka starczy? CZy to ma być coś specjalnego?

 

Montaż zaczynamy za tydz, 3 grzejniki w pokojach +2 drabinki, +70m2 podłogówka (8 pętli)+ podgrzewacz ciepłej wody. Wszystko to na wymienniku ciepła.

CZy ktoś moze mi dać namiar na sprawdzony czujnik temperatury pokojowej i czy to jest konieczne? Wszelkie sugestie jak podłaczyć dobrze ten sterownik i kocioł mile widziane.

 

A możesz mi powiedzieć jakim cudem ma być zamontowany szyber przy wyjściu kominowym do góry?? Bardzo dobrze, że go nie ma, przy elektronice i dmuchawie nie powinno go być.

 

Menuet to bardzo dobre sterowanie klasyczne (2stanowe, oparte o pętlę histerezy) renomowanej firmy FOSTER, ale jest skomplikowane w obsłudze, szczególnie jak chcesz skorzystać z jego opcji dodatkowych. Menu jest gigantycznie rozbudowane. Czujnik pogodowy wyprowadzasz na zewn. budynku i ciągniesz tyle kabla, ile potrzeba.

 

Czujnik pogodowy może pracować w zwykłym trybie lub przy współpracy ze sterowanym z tego sterownika zaworem mieszającym.

 

Zawór mieszający może też pracować w trybie grzejnikowym lub podłogowym. Do sterownika menuet możesz podłączyć pompę c.O.,pompę ładująca CWU i kolejną pompę za zaworem mieszającym w w/w trybie grzejnikowym bądź podłogowym. Musisz jeszcze zaprogramować kroki otwierania i zamykania tego zaworu.

 

Zacznij czytać instrukcję ze zrozumieniem. Znana mi ostatnia wersja softu tego modelu miała 7menu, w menu pełnym były 22parametry, które dzieliły się na dalsze 2-4, co dawało jakieś 50kombinacji.

 

Świetny sterownik dla instalatora, ewentualnie osoby kumatej w programowaniu elektroniki. Z pewnością musisz dobrze ze zrozumieniem przeczytać instrukcję. Sterownik jest bardzo dobrej jakości, dobrze ustawiony pracuje bez zarzutu.

 

Jak zgubisz instrukcje, zawsze możesz ściągnąć ze strony producenta, firmy Foster. Foster ma też dobry serwis.

 

W instrukcji sterownika Menuet masz też przykładowe schematy montażowe, zatem najpierw czytaj instrukcje, a później proś o schematy.

 

Czujnik pokojowy nie jest konieczny, najczęściej stosowany to Euroster, ale zadaj sobie trochę trudu i zadzwoń do producenta- firmy Foster. wiem,że była mozliwośc podłączenia paneli sterownika w pokojach.

"Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść naszego regulatora jest możliwość podłączania więcej niż jednego modułu/panelu sterującego, który umożliwia kontrolę i zmianę parametrów z dowolnego miejsca zakończonego takim panelem, a zmiany wprowadzone w jednym module sterującym przesyłane są natychmiastowo do wszystkich pozostałych. "

 

Kurcze ludzie, dlaczego przed zapoznaniem się z instrukcją danego wyrobu wchodzicie na forum i zadajecie pytania, na które macie odpowiedzi w instrukcji i na stronie firmowej producenta??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jednak instalator mi się spisał... :) reasumując...skórka nie warta wyprawki, niech zostanie tak jak jest :) tym bardziej że to dobrze chodzi, z ciekawosci sie pytałem.... a termostat orginalny na strychu leży....

 

Nie masz się czym chwalić.

 

Ja bym ten firmowy leżący na strychu podłączył.

 

Nie musisz korzystać z trybu pracy termostatu.

Panel firmowy pracuje w 3trybach, które można w każdej chwili zmieniać:

-Echo

-Kocioł

-Pokój

 

Masz firmowy przewód z wtyczką RJ-12, w pokoju widziałbyś jaka jest temp. na kotle i jaka w bojlerze (tryb Echo) albo mógłbyś zmienić sobie nastawę na kotle bez schodzenia do kotłowni (tryb Kocioł, w trybie kocioł jest blokada grzebania temp. na sterowniku w kotłowni, działają jednak zadane strefy czasowe)

 

Pierwsze 2 tryby nie zaburzają pracy PID a miałbyś kontrolę kotła, tylko,że to również masz napisane w instrukcji. Dlaczego nikt nie czyta instrukcji??!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znana mi ostatnia wersja softu tego modelu miała 7menu, w menu pełnym były 22parametry, które dzieliły się na dalsze 2-4, co dawało jakieś 50kombinacji.

 

hehe, nie przesadzają producenci??? przecież to nie bomba atomowa tylko zwykły kociołek......tyle ze rozbudowany:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...