Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

ale nadal jednego nie rozumiem

czemu w orginalnych ustawieniach fabrycznych sterownika (które zmieniłem) zadana temp jest 45st

producent kotła zaleca 56st a producent sterownika nie zaleca zmiany ustawien fabrycznych bo są one zazwyczaj dobre

 

co było pisane 100x w tym wątku

Mam ten sam piec , tylko wiekszy i tez tego nie rozumiem.

Ustwilismy na 49 stopni .

Pali wciaz 50 kg na dobe.

Na fabrycznych ustawieniach przygasal i robily sie spieki :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rrmi - 50 kilosów to duzzo jak na teraz chyba ze masz dom z 200-250m2 to co bedzie jak bedzie -20st

 

mnie wypala z 25 - 30kg dom mam 120m2 + w garazu kalorek otulony wełną bo nie mam drzwi (mają byc we wtorek)

nie grzeje cwu ale w domu mam 23st (chodze w gaciach - pardom per okreslenie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) to teraz ja heh

mam elektrometa 25 kw calu domek 200m2 narazie ocieplony tylko 15 cm welny poddasze okna połaciowe bez ocieplenia wieje zimnem :) i 14 cm na scianach zew

jak rozgrzewalem dom było w nim 4 C palił po ok 50 kg/ dobę w 3 dni i rozgrzał dom z 4 do 23 C (temp na zewnąrtrz ujemne w nocy do -6, -8) ale nie było zadnych zaworów termostatycznych na grzejnikach ani sterownika pokojowego.

 

założyłem sterownik pokojowy euroster 2006 i zawory termosytatyczne na grzejniki ustawione wszytsko na 18 C - ilosć spalanego wegla spadła do 25 kg na dobe ALE poprzez podpięcie sterownika piec wychladza się np. do 38 C a potem goni do 60 C temp zadana - kiedy sterownik wyłancza piec pompy dzialaja dalej i go wychładzają ...i co wydumałem

 

jako ze mam dwa obwody z dwona pompami (podlogówka i kalorydery) zrobie tak - odłącze pompy zupełnie od kotła tą od podłogówki podłącze do sterownika euroster Euroster 1100E tu macie linka -

http:// http://www.euroster.com.pl/index.php?euroster=e1100e

http://www.euroster.com.pl/image/e1100e-sredni.jpg

a tą od kaloryferów do przekaznika który bedzie uruchamiany sterownikiem pokojowym jak temp w pokoju spadnie - mam nadzieje że przyniesie to efekty tj. spadek zuzycia wegla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiara w sterowniki nie ma końca .Inwestorzy podniecają się dużymi oszczędnościami ,a zapominają o podstawowej sprawie Bilansie energetycznym .Wszystkie cudeńka mają nam po pierwsze podnieść komfort mieszkania i zabezpieczyć kocioł przed pracą na żywioł.Automatyka ma wpływ na oszczędność ,ale nie to jest panaceum na ucieczki ciepła dużych oszczędności nam nie zapewni.Piszę o automatyce c.o,ponieważ zaraz podniosą się głosy o rekuperatorach i innych cudeńkach.Obrazowo można to opisać, że wpływ sterowników na oszczędności ma się tak jak wpływ zielonego światła na moc silników w samochodach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiara w sterowniki nie ma końca .Inwestorzy podniecają się dużymi oszczędnościami ,a zapominają o podstawowej sprawie Bilansie energetycznym .Wszystkie cudeńka mają nam po pierwsze podnieść komfort mieszkania i zabezpieczyć kocioł przed pracą na żywioł.Automatyka ma wpływ na oszczędność ,ale nie to jest panaceum na ucieczki ciepła dużych oszczędności nam nie zapewni.Piszę o automatyce c.o,ponieważ zaraz podniosą się głosy o rekuperatorach i innych cudeńkach.Obrazowo można to opisać, że wpływ sterowników na oszczędności ma się tak jak wpływ zielonego światła na moc silników w samochodach.

 

przydała by się tu cięta riposta Wujka Staszka

jak tak czytam twojego posta to sam nie wiem o co Ci chodzi niby gość z branży...

handlowiec to mocze wiele tłumaczyć

 

z jednej strony piszesz że sterowniki przynoszą oszczędności a w zdaniu następnym temu zaprzeczasz

brak konsekwencji.

a może nie zrozumiałeś o co chodzi ?

biegane wyjaśnić

sterowniki są fajne ale trzeba wiedzieć czego sie od nich wymaga

 

NIE PISZĘ TU ŻE JEST TO STANDARD ALE ->

niektóre sterowniki zastosowane w kotłach - co tu dużo pisać są kiepskie

przykład -> sterownik pokojowy jest nadrzędnym dla kotła (a wg. mnie nie powinien - powinien sterować głównie pracą pomp c.o.) - kocioł po sygnale z niego przechodzi w tryb potrzymania a mimo to pompy kotła pracują do momentu spadku temp wody na kotle do temp min. (u mnie jest to np. 50 C i tego parametru niestety nie da się ZMIENIĆ ) mimo to że temperatura na kotle zadana jest na 60 C - dla mnie to kicha kocioł sam powinien dobić do temp zadanej dopiero potem przejśc w tryb podtrzymania

 

jako że sam sterownik kotła w niektórych przypadkach uniemozliwa ustawienia jakich by Sie oczekiwało uważam ze należy szukacz innych rozwiązań ze sterownikami włącznie a bilans energetyczny akurat w tym przypadku nie był rozpatrywany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kaczorka. Wiem jak dużą różnicę w "spożyciu" węgla miałem gdy zamiast dławić kaloryfery zaworami dałem tam głowice termostatyczne. Póki co nie mam sterowania na pętlach podłogówki ale w najbliższych dniach będę to montował. Spodziewam się, że inwestycja (spora bo ok 1000 PLN) zwróci mi się po 2-3 sezonach.

Adamos ma oczywiście rację, że jeżeli dom jest zbyt "zimny" to nie pomogą "automaty". Nam raczej chodzi o to, że w "ciepłym" domu dzięki sterowaniu można zoptymalizować zużycie ciepła jeszcze o kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak wygląda z czystością przy paleniu groszkiem w Waszych kotłach.

Pytam gdyż kupiłem dom który był projektowany do ogrzewania gazem więc kotłownia ma wejście z holu mieszkania i tu pojawia sie problem: czym palić aby nie było to uciążliwe?Węglem.pelletem czy zbożem?Czytam to forum i gubię się.

Gaz będę miał niby za 5 lat a do tego czasu przy kominku zarobię sie na śmierć a i tak nie będzie komfortu cieplnego w domu.

Jakie są Wasze doświadczenia co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż dopiero od 2 tyg. mamy piec na ekogroszek i jeszcze się go uczymy to już wiemy, że sprzedawcy opału zrobili nas w konia.

Piec nam spalał ok. 50 kg węgla na dobę. Niejak nie chcieliśmy się zgodzić na taka ilośc biorąc pod uwagę, ze u naszych znajomych, jak i w waszym opisie powinniśmy się zmieścić w 16 kg/dobę.

Daliśmy popiół do badania i co...

Poza związakmi powstałymi ze spalonego węgla mamy przede wszystkim piasek i ... ropę. No i co wy na to? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daliśmy popiół do badania i co...

Poza związakmi powstałymi ze spalonego węgla mamy przede wszystkim piasek i ... ropę. No i co wy na to? :evil:

 

Ja dopiero w tym roku zacząłem palić eko-groszkiem i zanim zakupiłem opał na całą zimę kupiłem po kilka worków z różnych składów. Różnice w pracy pieca i spalaniu były ogromne. W dodatku jak jest opał kiepskiej jakosći to szlaka była olbrzymia i po 24h miałem pełniusieńki popielnik, tak że po otwarciu drzwiczek wysypywało się ze środka.

Niestety, sprzedawcy opału w zdecydowanej większości to naciągacze, oszuści, złodzieje. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Ktoś w końcu powinien się za tą bandę wziąść. Nie dość, że sprzedają jakiś badziew z minimalną domieszką eko-groszku to oszukują na wadze (standard to 10% - ważyłem) i sprzedają groszek z którego cieknie woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hello,

 

ja już kupiłam piec na pellet i szczerze każdemu polecam.

W ogóle jestem zwolennieczka eko-grzania. :lol:

Ostatnio znalazłłam nawet w necie forum poswiecone własnie grzaniu pelletem, ekograszkiem i innymi. adres: http://www.forumpellets.pl Są też w jednym ciagu wymienione firmy produkujace opał i piece. Spokojnie mozecie do nich bezposrednio pisać- choćby np. w temacie rosnących cen.....

 

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam Zębca 20kW. Własnie mi go podłączyli. Hydraulik odjechał i zostawił rozpalony piec. Problem jest taki, że wentylator słabo dmucha. Czy moze byc uszkodozny wentylator czy to tylko sprawa ustawień pieca? To się jakoś reguluje?

Hydraulik jeszcze nie skończył. Podłączył piec próbnie ale w tym tygodniu wiecej go juz nie bedzie. Dzwonic do serwisu Zębca i pytać co się dzieje z tym wentylatorem? Moze ktoś z furomowiczów miał podobny problem z piecem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mamy pojęcia jak sobie poradzić z tym piecem. Nie ma nam też kto podpowiedzieć, coś poradzić. Hydraulik że tak powiem "nie czuje" tego pieca. To juz 5 hydraulik na budowie. Staram się zachować zimną krew i nie popadać w rozpacz ale niewiele mi juz brakuje. Wydałam sporo kasy a mam przy tym tyle nerwów! Nie mam dobrego hydraulika ktory znałby się na tych piecach i wiedział co z tym zrobić. :roll: Ten podłączył i stwierdził "słabo dmucha wentylator, albo jest uszkodozny albo trzeba poczytać" i pojechał do końca tygodnia robić w stolicy :evil: :lol:

Jutro postaram się więcej dowiedzieć i zobaczymy jak grzeje, czy kaloryfery wogóle poczuły jakieś ciepło... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaczorek

też mam elektrometa i nie wiem po co ci ten sterownik

ja zrobiłem to inaczej po zwiększ sobie L=4 a o=17 i temp na piecu będzie cały czas stała około 50-52stopnie

a piec chodzi na podtrzymaniu cały czas

po za tym ja bym bał się odłączać całkowicie pompy od sterownika pieca dlatego że jeżeli temp. na piecu podniosła by się do 80stopni to zawsze sterownik pieca włączy pompkę i rozgoni temp po grzejnikach a nie daj boże żeby coś się stało z twoim sterownikiem to masz małą bombkę.

Ja u siebie zrobiłem inaczej

po pierwsze miałem sterownik pokojowy ale stwierdziłem że to do bani i wywaliłem go.

Założyłem termostaty pokojowe na grzejniki.

Teraz mam taką sytuację że piec po nagrzaniu do temp 55stopni przechodzi w stan podtrzymania i praktycznie włącza się tylko w cykl pracy na ranem bo po nagrzaniu w pomieszczeniach głowice przymykają grzejniki a temp w piecu jest praktycznie stała 55stopni

z tym że ja ustawiłem n=55 L=4 o=17 U=22 d=22 b=60 i przysłona około 1,5 cm otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

mam zapytanie odnośnie ustawień pieca na ekogroszek - dokładnie mówiąc od tygodnia posiadam piec z Żywca 20kw i wydaje mi się, że piec ten pobiera strasznie dużo węgla (ok.35kg/dobę)pomimo temperatury jakie teraz mamy. Moje pytanie dotyczy ustawień regulatora pokojowego - czy korzysta on z ustawień pieca? czy posiada własne ustawienia? w niedalekiej przyszłości zamierzam dokupić regulatory pokojowe - czy zdają one u Was egzamin? jak dobrze nastawić dmuchawę ?

Oraz pytanie czysto łopatologiczne ;) - jeśli nie sterowałbym regulatorem pokojowym to jak ustawić piec żeby w nocy był tylko w podtrzymaniu i pobierał małe ilości węgla?

Moje parametry zadane na piecu:

Zadana temperatura: 57 C

czas podawania: 15sek

czas przerw: 45sek

Dmuchawa:50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze nastawić dmuchawę ?

Generalnie to trzeba obserwowac.

Dmuchawe ja ustawiam na kolor ognia.

Powinno palic sie zoltym ogniem.

Nie moze byc ten ogien za czerwony i za jasny.

Nie moze tez po otwarciu wychodzi na zewnatrz.

Powinien byc skierowany do gory .

To bedzie znaczylo , ze ta dmuchawa jest dobrze ustawiona.

W moim odczuciu. :roll:

 

Moj piec pali 50 kg na dobe , jaka masz wielkosc powierzchni grzanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po za tym ja bym bał się odłączać całkowicie pompy od sterownika pieca dlatego że jeżeli temp. na piecu podniosła by się do 80stopni to zawsze sterownik pieca włączy pompkę i rozgoni temp po grzejnikach a nie daj boże żeby coś się stało z twoim sterownikiem to masz małą bombkę.

Ja u siebie zrobiłem inaczej

po pierwsze miałem sterownik pokojowy ale stwierdziłem że to do bani i wywaliłem go.

Założyłem termostaty pokojowe na grzejniki.

 

A co się stanie w sytuacji gdy temperatura w pokoju będzie taka, że termostaty na grzejnikach pozamykają grzejniki i wtedy temp. na piecu wzrośnie powyżej 80 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...