Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Ja mam 3 drogowy ręcznie sterowany - zmieniam ustawienia faktycznie z 4 razy w roku.

Panowie,kiedy się zmienia ustawienia zaworu 3 drogowego i na jakie wartości?

 

Gdy jest duży mróz i pomimo ciągłej pracy pieca oraz pomp (i podwyższenia temp. na piecu) grzejniki nie dają rady nagrzać domu zwiększasz ilość wody z pieca a zmniejszasz tą z powrotu - i odwrotnie gdy robi się cieplej wracasz do poprzednich ustawień.

 

Przykładowa zmiana to z pozycji 5 na 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy pid nie było mowy o większej sprawności, tylko o mniejszym spalaniu nawet do 30%... w tym artykule. Tak jak twierdzisz, ten sterownik robi mniejsze błędy niż mało wprawiony operator, stąd ma wynikać jego przewaga. Na tamten czas był porównywany do sterowań obecnych w tamtym czasie na rynku.

 

To, że badania nie były wykonane u Was, nie znaczy,że nie miały miejsca. Elektro-Miz ma też swoje urządzenia pomiarowe. Testy Ognika przeprowadziło wiele zakładów kotlarskich, sterowniki z pid elektro-miz pracują także na zach. europy, m.in. w Danii, model Multi-ster biomasa dostępny na rynku duńskim możesz aktualnie zobaczyć w nowości Klimosza przy biomasie, model woodpel. Także nie mów, że nie było robionych żadnych badań, bo tego nie wiesz.

 

"W zwykłym sterowniku, po dojściu do temperatury zadanej staje nadmuch i kocioł się wystudza – to prawda. Ale nie wystudza się znacząco, tylko do temperatury ustalonej w sterowniku. " Woda ok, ale mowa o temp. w komorze spalania, jak wygląda wystudzanie się spalin, czy takie gwałtowne studzenie spalin ma wpływ na wykraplanie i żywotność kotła? Możesz zostawić bez odpowiedzi.

 

Nie zdziwiłbym się,że przy użyciu narzędzi pomiarowych oraz przy dobrym operatorze zwykły sterownik można ustawić lepiej, sam to widziałem w OTGiS.

 

Suspenser ma sterownik z PID...

 

Suspenser możesz podać ile średnio na dobę spalasz w ciągu ostatniego miesiąca. Masz RT09pid wcześniej soft v.5,03 teraz v.5.11

 

Bobek_Budowniczy, tez masz RT09pid, podaj jakiej masz mocy kocioł i jakie średnie spalanie w ciągu ostatniego miesiąca.

 

Pierwek, masz Ognika PID z antycznym softem 7.4, pewno 2,5-3lata stary, podaj jakiej masz mocy kocioł i jakie było średnie dobowe spalanie w ciągu ostatniego miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pid nie było mowy o większej sprawności, tylko o mniejszym spalaniu nawet do 30%... w tym artykule itd.

 

No to jeszcze wyjaśnij, co to jest „większa sprawność”, a co „mniejsze spalanie” – ja naprawdę tego nie rozumiem. Poza tym – ja nie pytałem Cię o „mniejsze spalanie”, tylko „czym się różni według Jareckiego "odrobinę lepsze spalanie" od "z całą pewnością lepszego spalania" – bo takich sformułowań użyłeś. Nie przekręcaj zdań, które Ci nie pasują i nie zmieniaj ich sensu.

 

Ja nie krytykuję PIDów i nie twierdzę, że nie mają one żadnych badań. Zwróciłem tylko uwagę, że w artykule, o którym pisałeś, takich wyników nie ma. Nie znalazłem ich także w innych publikatorach. Tylko tyle.

Nie chcę się znęcać nad tym artykułem, bo zwróć uwagę, że był to tzw. tekst sponsorowany, czyli typowo marketingowy. Jego twórcy mieli prawo taki tekst zamieścić, bo ... tak się po prostu robi marketing. Natomiast posługiwanie się takim tekstem, jako argumentem w publicznej dyskusji technicznej, jest po prostu naganne. W dodatku, jeśli przekręca się jego sens, tak jak to zrobiłeś Ty. Mam go właśnie przed sobą i widzę wyraźnie, co tam pisze. Pisze tam wyraźnie „oszczędność paliwa do 30%” oraz także „niższe do 30-40% zużycie paliwa”. Czy pojęcia „oszczędność paliwa” oraz „niższe zużycie paliwa” nie oznaczają większej sprawności? Wyjaśnij, bo może się mylę?

Osobiście wysoko oceniam niektóre rozwiązania sterowników oparte na PID, te które znam – np. ognik plus. Innych nie miałem okazji poznać, więc ich też nie krytykuję. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że sterownik zwykły – jak go nazywasz – nie musi pracować aż tak źle, jak się o tym pisze w tekstach marketingowych. Wiele zależy od użytkownika. Tak samo jest ze sterownikiem PID – użytkownik również ma tu duże pole do popisu i nieumiejętnym działaniem może skutecznie zniwelować jego zalety.

 

Pojęcia, których używasz w dyskusji jakby nie było technicznej, takie jak „kocioł wystudza się znacząco”, czy „gwałtowne studzenie spalin”, są pojęciami bez sensu technicznego. Aby dyskutować z sensem o sprawności kotła, czy o „wykraplaniu i żywotności kotła”, trzeba – niestety – operować wartościami istotnych parametrów. To samo dotyczy pojęć takich, jak „lepsze spalanie” i innych podobnych. Takie sformułowania wprowadzają czytelników w błąd, bo każdy z nich zrozumie je inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum czytają ludzie, którzy chcą coś zrozumieć, podawanie wzorów tego nie wyjaśnia. Moim zdaniem trzeba mówić raczej ogólnie i zrozumiale, opisowo.

 

Czego Ty chcesz, mam pisać,że np. parametry eksploatacyjne to m.in. sprawność nominalna i znormalizowana (przy dobrej regulacji palnika), że sprawność kotła wyraża się wzorem

n= 1- suma strat?

Suma strat to natomiast Sk+Sco+Sn+spr

Sk- strata kominowa

Sco- niezupełnego spalania

Sn- niecałkowitego splania

Spr - strata promieniowa

 

Mam napisać, że sprawność średnioroczną można wyrazić wzorem:

nu = n/1+(t/tp-1)*Sp

n- sprawność znamionowa max.

t- czas eksploatacji systemu

tp- czas pracy palnika

 

Sp - strata postojowa związana z oddawaniem ciepła podczas postoju kotła (wyłączenie palnika) i nagrzewaniem kotła po jego ponownym uruchomieniu uwzględniająca również straty związane z podtrzymaniem palenia.

 

Dalej niech sobie jeszcze użytkownik pomierzy temp. spalin, wielkości emisji NOx, CO, CO2, sprawdzi opór hydrauliczny po stronie wodnej, po stronie spalin....

 

Kto to rozumie jak dodamy jeszcze więcej wzorów????

 

Nie wystarczy odpowiedź, że mniejsze spalanie Ognika PID wynika z faktu mniejszych błędów jak praca niewprawionego operatora? Nie wystarczy odpowiedź, że przy zwykłym sterowniku po przejściu w podtrzymanie ogień przygasa i wystudzają się spaliny, podczas, gdy w tym samym czasie przy pid ogień jest podtrzymywany i temp. spalin jest wyższa?

 

Ponawiam prośbę:

Suspenser, Bobek_Budowniczy, Pierwek podajcie średnie dobowe spalanie, wszyscy macie sterowania z PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum czytają ludzie,

 

Nie wiem, czy się wygłupiasz, czy popisujesz. Wiem natomiast, że kompletnie nie rozumiesz, o co mi chodzi.

Masz pisać tak, żeby czytelnik jednoznacznie rozumiał, o co chodzi. Nie chodzi tu o żadne wzory. Nie staraj się namalować mi gęby durnowatego naukowca, który nie umie pisać prostym językiem i dlatego się wymądrza. Tobie może się wydaje, że piszesz prostym językiem. Ty jednak piszesz językiem niezrozumiałym. Ja w każdym razie naprawdę go nie rozumiem. Jestem przekonany, że te pojęcia, które tworzysz (które cytowałem w poprzednim wpisie) są przez każdego czytelnika rozumiane inaczej. I - co najgorsze - każdy z tych czytelników może mieć przekonanie, że rozumie je właściwie.

Ja zaś podejrzewam, że nawet Ty nie rozumiesz tych pojęć, które stworzyłeś.

W technice wszystko musi być nazywane jednoznacznie i precyzyjnie. Inaczej niczego nie da się wyjaśnić. Tylko, czy Ty jesteś technikiem? Przepisanie wzorów z podręcznika nie świadczy jeszcze o mądrości. Trzeba je jeszcze rozumieć!

 

Poza tym, to co mi teraz odpisałeś, jest kompletnie nie na temat. Piszesz dużo, dużo ... bi Ci się wydaje, że jak to wszystko rozwodnisz, to gdzieś utopi się sens tego, o co Cię pytałem. Odpowiedz więc najpierw na moje pytania, a dopiero potem wyciągaj nowe wątki. Dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz Ognika PID z antycznym softem 7.4, pewno 2,5-3lata stary, podaj jakiej masz mocy kocioł i jakie było średnie dobowe spalanie w ciągu ostatniego miesiąca

 

Ja mam takowy Soft w HEF-ie 18Kw. Kocioł kupiony we wrzesniu 2008. Chałupa 160m.kw (dość spora kubatura) i spalanie z ostanich ciepłych to 75 kg (3 workix25kg)/ 5 dni w tym CWU dla 4 osób (w miarę intensywnie użytkowana).

Przy -25 st. 75 kg wystarczało na 3,5 dnia.

 

Jak można upgrejdować soft? Czy kocioł bez problemu przyjmje zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość.

 

Jasno napisane: PID jest lepsze od histerezy, bo komora paleniska nie jest tak mocno wychładzana. PID robi mniej błędów jak osoba o małym pojęciu przy ustawianiu sterownika, osoba, która nie rozumie języka, w jakim napisane są instrukcje obsługi.

 

Część się wyjaśni jak Suspenser, Bobek_Budowniczy oraz Pierwek zechcą podzielić się informacją o swoim średnim spalaniu dobowym. Mają sterowania z PID, będziesz mógł sobie porównać, czy dobrze, czy źle podałem średnie spalanie kotła danej mocy. Takie same informacje o średnim dobowym spalaniu może tez podać jeanpascale, czy jeszcze jakaś inna osoba. Moc kotła- ile średnio na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz Ognika PID z antycznym softem 7.4, pewno 2,5-3lata stary, podaj jakiej masz mocy kocioł i jakie było średnie dobowe spalanie w ciągu ostatniego miesiąca

 

Ja mam takowy Soft w HEF-ie 18Kw. Kocioł kupiony we wrzesniu 2008. Chałupa 160m.kw (dość spora kubatura) i spalanie z ostanich ciepłych to 75 kg (3 workix25kg)/ 5 dni w tym CWU dla 4 osób (w miarę intensywnie użytkowana).

Przy -25 st. 75 kg wystarczało na 3,5 dnia.

 

Jak można upgrejdować soft? Czy kocioł bez problemu przyjmje zmiany?

 

Jeżeli nie jestes zadowlony z obecnego softu, to po sezonie możesz skontaktowac się z producentem sterownika - Elektro-Miz.

Dzwonisz, mówisz co i jak, kiedy kupiony, jaki soft, pytasz, czy jest możliwość do tak starego sterownika wgrania nowych rozwiązań. Jeżeli jest - odkręcasz panel sterownika od kotła, wypinasz przewody z listwy, pakujesz i wysyłasz do firmy eletro-Miz, tam wgrywają nowy soft i odsyłają sterownik do Ciebie.

 

Instrukcje od nowszej wersji możesz sobie ściągnąć ze strony internetowej producenta. (Na okładce instrukcji w internecie jest chyba sl.24)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanie, czy kocioł 12 kW, 17 kW i 25 kW zuzyja taka sama ilość tego samego węgla majac identyczne palniki (bo tak zwykle jest) produkując taka sama ilość ciepła ?

 

Przykład

1. Ustawione wszystkie na 10kW?

Przykład

2. Ustawione różnie (znaczy jak miały by byc ustawione najekonomiczniej)?

 

Jesli można poproszę o odpowiedz zawijana i Jareckiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kW ma inny palnik

17kW i 25kW mogą mieć taki sam np. Brucer czy Pancerpol obrotowy.

 

17kW ma mniejszy wymiennik wodny

25kW ma większy wymiennik wodny

 

Dla 17kW praca na 10kW to w przybliżeniu 60%mocy

Dla 25kW praca na 10kW to w przybliżeniu 40%mocy

 

Ja mam zmierzone dane dla pracy 17kW na 30% i dla 25kW na 30%mocy, tyle,że nie jest to precyzyjne 30%, tylko średnia po całym badaniu na 30% mocy

 

Dla 17kW 30%mocy oznaczało 4,8kW i spalanie 0,83kg/godz. t.spalin średnia 102st.C

 

Dla 25kW 30%mocy oznaczało 6,3kW i spalanie 1,12kg/godz. t.spalin średnia 120st.C na tej próbie

 

Możemy się pobawić obliczeniowo 17kW spalało 2,74kg/godz, przy sprawności 83,7% na "30%mocy" sprawność była niższa i wynik 0,83kg/godz.

 

Zakładamy,że mamy średnią sprawność 80% przy tych 60%mocy (praca na 10kW), zatem spalimy ok. 1,71kg opału/godz.

 

25kW spalało przy jednym z pomiarów 4,07kg/godz przy mocy max., przy 30%mocy 1,12kg/godz

 

Zakładamy, że na 40%mocy (10,2kW) sprawność będzie 78%, spalimy ok. 1,68kg/godz

 

Tyle,że to sa wyliczenia na podstawie wyników ze 100% i 30% i przyjętej jakiejś średniej sprawności. Jeżeli okazałoby się, że 25kW idzie na 74%sprawności przy 40%mocy, to spalimy coś koło 1,74kg/godz.

 

Może zawijan ma więcej wyników z testów eksploatacyjnych np. Ogniwa z brucerem w wersji 15 i 25kW i odpowie Ci z dużą dokładnością co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser ma sterownik z PID...

 

Suspenser możesz podać ile średnio na dobę spalasz w ciągu ostatniego miesiąca. Masz RT09pid wcześniej soft v.5,03 teraz v.5.11

 

 

Przy -20 na zewnątrz spalałem średnio 30 kg na dobę, przez ostatni miesiąc wyglądało to tak:

21.01 - 26.01 - 125 kg Pieklorza + 50 kg żyta

26.01 - 31.01 - 125 kg Pieklorza + 50 kg żyta (temp. na zewnątrz -10 do -19)

31.01 - 06.02 - 100 kg Pieklorza + 70 kg żyta

06.02 - 12.02 - 125 kg Pieklorza

12.02 - 18.02 - 125 kg Pieklorza

 

Piec 18 kW, dom 185 m2 podłóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanie, czy kocioł 12 kW, 17 kW i 25 kW zuzyja taka sama ilość tego samego węgla majac identyczne palniki (bo tak zwykle jest) produkując taka sama ilość ciepła ?

 

Przykład

1. Ustawione wszystkie na 10kW?

Przykład

2. Ustawione różnie (znaczy jak miały by byc ustawione najekonomiczniej)?

 

Jesli można poproszę o odpowiedz zawijana i Jareckiego

 

Doprecyzujmy – identyczne palniki, identyczne wentylatory i identyczne sterowniki oraz wymienniki ciepła identycznej konstrukcji, różniące się tylko wielkością powierzchni wymiany ciepła. Tak, jak to jest np. w kotłach OGNIWO EKO, czy PONAR EKO (z pionowymi kanałami spalinowymi) – gdzie wymienniki różnej mocy mają identyczny przekrój poziomy, czyli identyczną powierzchnię przekroju kanałów spalinowych, czyli identyczne prędkości przepływu spalin przy tej samej mocy chwilowej palnika – a różnią się tylko wysokością wymienników.

Jeśli palniki w tych kotłach ustawimy identycznie, czyli będą zużywać tyle samo węgla i powietrza, czyli będą wytwarzać takie same ilości spalin – to większy wymiennik przekaże do wody więcej ciepła (bardziej schłodzi spaliny), czyli kocioł z większym wymiennikiem będzie miał większą moc, czyli większą sprawność.

Czyli – jeśli chcemy wyprodukować taką samą ilość ciepła, to w kotle z większym wymiennikiem zużyjemy mniej paliwa (palniki w tych kotłach muszą wtedy oczywiście być ustawione inaczej).

Jak duże mogą być te różnice? Przy większych mocach chwilowych palnika będą one większe, bo temperatura i ilość spalin będą większe. Przy mniejszych mocach chwilowych palnika będą one mniejsze, bo temperatura i ilość spalin będą mniejsze. A efektywność wymiany ciepła jest większa przy większej różnicy temperatur spalin i wody.

Czy te różnice będą na tyle duże, że warto płacić więcej za większy kocioł? Raczej nie. Trzeba wybierać kocioł o takiej mocy, która wystarczy na pokrycie potrzeb cieplnych w najbardziej mroźne dni. Wszystko ponad to jest wyrzucaniem pieniędzy. Oczywiście trzeba też uwzględnić, jakim paliwem chcemy (lub musimy) palić w kotle i moc kotła dobierać z uwzględnieniem tego faktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość.

 

Znowu źle. Nie pisz „mam dość”, bo to sugeruje, że masz mnie za takiego durnia, który nie rozumie tego, co się do niego mówi. Pisz – zgodnie z prawdą – że nie potrafisz odpowiedzieć na pytania, które Ci zadałem, lub ich nie rozumiesz. Być może możliwe są jeszcze inne warianty, ale ja stawiam na te dwa.

 

Sugeruję Ci po raz kolejny – ogranicz się do dzielenia się z czytelnikami swoim naprawdę wielkim praktycznym doświadczeniem eksploatacyjnym, wynikającym z faktu wieloletniej eksploatacji własnego kotła/kotłów oraz pracy w przedsiębiorstwie produkującym kotły. To Twoje doświadczenie jest naprawdę godne szacunku. Twoja znajomość zasad eksploatacji poszczególnych sterowników (tych, które znasz) jest być może nawet unikatowa w skali branży. Nie próbuj jednak wykładać teorii procesów dziejących się w kotle, bo tu Twoja wiedza jest niewielka i raczej robisz czytelnikom mętlik w głowach, niż ich uczysz.

Trzy kwartały temu, zakładając blog internetowy „kotły co – poradnik użytkownika”, postawiłem przed sobą zadanie nauczenia użytkowników tego, czego ani producenci, ani instalatorzy nie potrafią (lub nie chcą) ich nauczyć, czyli podstaw efektywnej obsługi kotłów. Obserwuję bowiem, że słabym punktem instalacji c.o. jest najczęściej jej właściciel, który - ze zrozumiałych powodów - nie ma dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Od wielu miesięcy czytam fora internetowe i włos mi się jeży od tego, co tam niektórzy wypisują, najczęściej wierząc święcie w to, co piszą. A niedoświadczony czytelnik nie potrafi odróżnić prawdy od efektownie podanej bzdury i najczęściej bierze te teksty za dobrą monetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

Witam

Czy mozna kociołek EKR 25kw ustawić na prace z mocą minimalna?

Jakich nastaw dokonac na sterowniku Manuet?

Chodzi o to ze domek nie ocieplony, chodzić ma 70m2 podłogówki oraz 4 to grzejniki, a ze nie mieszkam chciałbym tam stale i pomalutku do grzewać.

Czy bez termostatu pokojowego jest to mozliwe jakich nastaw dokonac?

 

Pierwsze spostrzezenia, to po uruchomieniu i zasypaniu workiem suchego groszku z marketu paliło sie super. Za 12h poszło 25kg na pierwsze uruchomienie. Dziś dałem węgiel ze skałdu i musiałem pomieszać troszkę w nastawach ale nie jest zle. Na naukę palenia przyjjdzie jeszcze czas.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zawijan i Jarecki79,

 

przenieście tą swoją "niezwykle ciekawą" dyskusję na priva, bo tutaj nie wnosi ona NICZEGO mądrego.

Z jednej i z drugiej strony.

 

To czytają ludzie którzy szukają pomocy w eksploatacji kotłów i nie interesuje ich który z was jest mądrzejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki kocioł 25kW ustawiony na 30% mocy, to jakie nastawy?

podawanie, przerwa i wentyl?

wiem, wiem, to zależy, ale podaj od... do...

 

ZAwijan podał lepszy przykład, bo taki sam wymiennik i palnik.

Ja podałem 17kW na ogniku pid i 25kW inny wymiennik, inny sterownik.

 

Nic Ci to zatem nie da. Z tego co widziałem, to spalanie powinno być na podobnym poziomie, zawijan ma dokładniejsze wyniki i widzi, że ten większy wymiennik jest odrobinę wydajniejszy. Pewnie ma rację pisząc, że jest to ilość tak minimalna, że lepiej dobrać mniejszy kocioł.

 

 

Akrimka:

Witam

Czy mozna kociołek EKR 25kw ustawić na prace z mocą minimalna?

Jakich nastaw dokonac na sterowniku Manuet?

Chodzi o to ze domek nie ocieplony, chodzić ma 70m2 podłogówki oraz 4 to grzejniki, a ze nie mieszkam chciałbym tam stale i pomalutku do grzewać.

 

Domyślam się, że dopiero kupiłeś kocioł, przeczytaj instrukcję, napisz do producenta.

Masz menu "standard", tam są parametry dotyczące spalania

Musisz dobrać mały czas pracy ślimaka i odpowiednio dużą przerwę podawania, aby temp. podnosiła się powoli. Do tego musisz dobrać siłę nadmuchu w trybie grzania, siłę nadmuchu w trybie przedmuchu i w menu "dmuchawa" wartość podbicia dmuchawy w chwili pracy podajnika.

 

Odpowiednie zgranie tych parametrów pozwoli na powolne podnoszenie temp. i dłuższa prace w trybie grzania,

 

Następnie musisz dobrać odpowiednio przedmuch do potrzeb swojej instalacji:

Co ile minut dmuchnąć

Na ile sekund dmuchnąć

Krotność, co które dmuchnięcie dokręcić paliwo

Jak mocno dmuchac w przedmuchu

 

Nazwy parametrów masz w instrukcji, chyba,że chcesz, to je wypiszę (są całymi wyrazami, wyświetlacz lcd negatywowy zatem chyba nie ma takiej potrzeby)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -20 na zewnątrz spalałem średnio 30 kg na dobę, przez ostatni miesiąc wyglądało to tak:

21.01 - 26.01 - 125 kg Pieklorza + 50 kg żyta

26.01 - 31.01 - 125 kg Pieklorza + 50 kg żyta (temp. na zewnątrz -10 do -19)

31.01 - 06.02 - 100 kg Pieklorza + 70 kg żyta

06.02 - 12.02 - 125 kg Pieklorza

12.02 - 18.02 - 125 kg Pieklorza

 

Piec 18 kW, dom 185 m2 podłóg.

No to teraz wiem, skąd takie małe zużycie węgla. A już się bałem, że coś z moim spalaniem za dużo. Dla porównania postaram się podać przez weekend swoje spalanie w piecu ze "standardowym" sterownikiem o mocy 20kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...