Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kocioł mam HEF EKO plus 20kW (w sterowniku ustawione jest 15kW). Sterownik to Ognik plus PID (jakiś stary soft)

 

Powierzchnia to:

120m2 (parter który ogrzewam do 21-21,5oC) nad tym jest ocieplone poddasze (po podłogach powierzchnia obecnie ta sama ale kubatura mniejsza). poddasze jest niewykończone (brak jeszcze regipsów) tam działają obecnie 2 kaloryferki i temperatura jak były mrozy to tam była około 10oC.

 

Garaż 32m2 - jest tam kaloryfer ustawiony na gwiazdkę czyli około 5oC.

+ oczywiście CWU - zasobnik 140l (4 osoby w tym 2 dzieci)

 

tak ogólnie to przy mrozach -20oC spalał mi 3 worki (worek ca 30kg retopalu 24MJ) na 2 dni.

Jak były mrozy takie około -5oC palił około worka na dobę. Po ostatnim ociepleniu spalił 3 worki (akurat wsypałem 2 worki Pieklorza z chwałowic 27MJ i 1 worek retopalu 24MJ) na 6 dni - czyli około 15-16kg /dobę.

 

od 14. 01.2010 do 14.02.2010 spalił mi 28worków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry panowie, nie było mnie, moj kocioł to Enka set 26KW powierzchnia ogrzewania to 180m2 (75m2 po podłodze) i od razu pisze ze moje spalanie jest mocno niewiarygodne bo ogrzewam dom nieocieplony, w którym trwają prace wykończeniowe, wiec trudno mi oszacować kiedy ekipa np wietrzy mieszkanie, ogrzewam do temp 19stopni dzien ,18 noc (docelowo 22-23st) srednie spalanie to ok20-25kg(35kg w najwieksze mrozy)ale jak wspomniałem, nie mieszkam, nie uzywam cwu.... dokładne dane to bedę mogł podac dopiero w następnym sezonie grzewczym po dociepleniu domu i zamieszkaniu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka
Jarecki kocioł 25kW ustawiony na 30% mocy, to jakie nastawy?

podawanie, przerwa i wentyl?

wiem, wiem, to zależy, ale podaj od... do...

 

ZAwijan podał lepszy przykład, bo taki sam wymiennik i palnik.

Ja podałem 17kW na ogniku pid i 25kW inny wymiennik, inny sterownik.

 

Nic Ci to zatem nie da. Z tego co widziałem, to spalanie powinno być na podobnym poziomie, zawijan ma dokładniejsze wyniki i widzi, że ten większy wymiennik jest odrobinę wydajniejszy. Pewnie ma rację pisząc, że jest to ilość tak minimalna, że lepiej dobrać mniejszy kocioł.

 

 

Akrimka:

Witam

Czy mozna kociołek EKR 25kw ustawić na prace z mocą minimalna?

Jakich nastaw dokonac na sterowniku Manuet?

Chodzi o to ze domek nie ocieplony, chodzić ma 70m2 podłogówki oraz 4 to grzejniki, a ze nie mieszkam chciałbym tam stale i pomalutku do grzewać.

 

Domyślam się, że dopiero kupiłeś kocioł, przeczytaj instrukcję, napisz do producenta.

Masz menu "standard", tam są parametry dotyczące spalania

Musisz dobrać mały czas pracy ślimaka i odpowiednio dużą przerwę podawania, aby temp. podnosiła się powoli. Do tego musisz dobrać siłę nadmuchu w trybie grzania, siłę nadmuchu w trybie przedmuchu i w menu "dmuchawa" wartość podbicia dmuchawy w chwili pracy podajnika.

 

Odpowiednie zgranie tych parametrów pozwoli na powolne podnoszenie temp. i dłuższa prace w trybie grzania,

 

Następnie musisz dobrać odpowiednio przedmuch do potrzeb swojej instalacji:

Co ile minut dmuchnąć

Na ile sekund dmuchnąć

Krotność, co które dmuchnięcie dokręcić paliwo

Jak mocno dmuchac w przedmuchu

 

Nazwy parametrów masz w instrukcji, chyba,że chcesz, to je wypiszę (są całymi wyrazami, wyświetlacz lcd negatywowy zatem chyba nie ma takiej potrzeby)

 

Pomału ogarnąłem temat,

Pali sie nie najgorzej już 2 dobe, tempertaura ok 15stC w środku noieocieplonego i niegrzanego domu takiego jak Pirwek bez góry,

nastawy poszerzone do min, mam troszkę spieków ale myśle ze to sie da dopracowac albo to sprawa opału. Czy przy piecu ma minium czyli temp kotła 56, czas podawania 9s, postój 56s, dmuchawa siła 14, dmuchwa podtrzymanie siła 10, czas 20s, krotnosć podawania 3, w palinku pali sie tylko ,mały kopczyk na środku? czy to ok? Jak mu dałem 70 to rozjarał sie cały palnik, czy to jest ok?

CZy jest sens regulowac przesłoną dmychawy?? Na ile ja ustawić i jak?

 

Wrzuciłem 100kg wilgotnego groszku, dam znać kiedy sie skonczy.

Na pierwszy ogien wrzuciłem suchy groszek z supermarketu to palił sie jak głupi- 25kg w 12h..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko poprosić kilka osób o podanie swojego średniego spalania.

 

Ktoś zacytował moją prywatną odpowiedź na priva i tak poszło...

 

w/g moich danych kotły z podajnikiem ślimakowym o mocach:

12kW spalają średnio na dobę w sezonie grzewczym od ok.13,5kg do 20kg. Oczywiście czasowo mozna schodzić poniżej tej granicy lub ja przekroczyć.

 

17kW spalają średnio od 19 do ok.28kg/dobę w ciągu sezonu grzewczego

 

25kW spalają średnio na dobę od ok. 25 do ok.35kg na dobę w ciągu sezonu grzewczego.

 

Za prawidłowo dobrany kocioł uważam taki, który spełnia zależność:

pow. w m2 * straty ciepła w W/m2 wynik dzielę na 1000, wychodzi w mocy znamionowej zapotrzebowanie w kW. Jeżeli wynik jest mniejszy niż 21kw doliczam 30% na potrzeby CWU.

Przy wyniku dzielenia przez 1000 powyżej 21kw nie trzeba dodawac nic lub mniej niż 30%, ja w zależności od rozmowy i wielkości mocy kotła doliczam albo 10 albo 20%.

 

Wasze wyniki mieszczą się generalnie w tych widełkach

Suspenser, sterownik RT09pid przy -20 spalał 30kg/dobę, ale generalnie jest to cos w granicy 21-25kg przy wspomaganiu żytem. Moc kotła 18kW

 

Rodowity spalał przy Ogniku PID i 18kW coś w granicy 21kg/dobę przy mrozach i cos koło 15kg obecnie przy cieplejszej pogodzie.

 

Pawelo przy 25kW i klasycznym Tango-Negro średnio między 31,5kg w mrozy do ok. 22kg obecnie.

 

Bobek przy 26kW i sterowaniu RT09pid spala w budowanym jeszcze obiekcie między 20-25w cieplejsze dni a 35kg w mrozy.

 

Pierwek przy 20kW z ognikiem pid spala coś w granicy worek/dobę przy -5st.C (worek retopalu ze składnicy o wadze 30kg ma po wyschnięciu ok.25-22kg, to tak, abyś wiedział,że przy okazji "spalasz" wodę). Generalnie od 30 do 15kg/dobe po ostatnim dociepleniu.

 

Jacek6 ma 25kW i Geco, ale niecałe 100m2 do ogrzania, moim zdaniem za duży kocioł. W każdym razie spala ok. 17kg/dobę w normalna zime a jak mocniej przywaliło, to brało cos koło 23kg/dobę. Tyle,że moim zdaniem Jacek powinien mieć kocioł o mocy max.17kW na to 100m2. Wyniki spalania na dobę mieszczą się w średniej dla mocy 17kW.

 

Zatem nie popełniłem (jak mi się wydaje) większego błędu w tych danych. Zweryfikować to może jedynie duża liczba wpisów danych użytkowników i odrzucenie skrajnych rzadko występujących wyników.

 

Z grubsza każdy wie, do czego można dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akrimka:

"Pomału ogarnąłem temat,

Pali sie nie najgorzej już 2 dobe, tempertaura ok 15stC w środku noieocieplonego i niegrzanego domu takiego jak Pirwek bez góry,

nastawy poszerzone do min, mam troszkę spieków ale myśle ze to sie da dopracowac albo to sprawa opału. Czy przy piecu ma minium czyli temp kotła 56, czas podawania 9s, postój 56s, dmuchawa siła 14, dmuchwa podtrzymanie siła 10, czas 20s, krotnosć podawania 3, w palinku pali sie tylko ,mały kopczyk na środku? czy to ok? Jak mu dałem 70 to rozjarał sie cały palnik, czy to jest ok?

CZy jest sens regulowac przesłoną dmychawy?? Na ile ja ustawić i jak?

 

Wrzuciłem 100kg wilgotnego groszku, dam znać kiedy sie skonczy.

Na pierwszy ogien wrzuciłem suchy groszek z supermarketu to palił sie jak głupi- 25kg w 12h.."

 

Swoje dane i doświadczenia możesz z grubsza porównać z Pawelo_pl, EKR 25kW, Brucer.

 

Sterownik Tango-Negro, który ma Pawelo_pl był bazą do powstania modelu Menuet, parametry z menu standard w menuecie sa identyczne jak w Tango-Negro. (inna wyświetlana nazwa, ale to jest dokładnie to samo)

 

Jak kocioł ma iść na malutkiej mocy, to stosunek 1:6, czyli 9sek podawanie i 56sek. przerwa na oko wydają się ok.

 

Dmuchawa, tutaj róznica do Tango-Negro, Tango ma zakres do 12biegu a menuet do 24biegu.

W trybie pracy 14bieg wydaje się ok, ale bez zajrzenia na palenisko to wróżenie z fusów. Ok.10-14 powinien się sprawdzić

 

W trybie podtrzymania zakres ok. 7-9bieg

 

To czego nie ma w Tango, a co warto ustawić to w menu "dmuchawa" jest parametr chyba "obroty dmuchawy wzrost" się nazywa, mówi o ile biegów podnieść nadmuch w chwili pracy ślimaka, z doświadczenia.... zadaj 2.

 

 

Jak się pali tylko malutki kopczyk w środku Brucera to świadczy to o pracy na bardzo niskiej mocy, być może więcej w trybie przedmuchu jak grzania. Jaką masz przerwę podtrzymania? Może wydłuż troszeczkę czas nadmuchu i wydłuż przerwę o np. minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak podsumowując: ograniczenie mocy kotła można uzyskać za pomocą parametrów sterownika (czasy podawania, przerwy, itp) czy w jakiś inny sposób, np. operując palnikiem, deflektorem, czy czymś tam jeszcze?

 

Aż sie boję odpowiadać..

 

Ale tak,

-czas podawania,

-przerwa podawania,

-siła nadmuchu,

 

odpowiednia budowa softu przy sterowniku z histerezą (czyli, co ile dmucham, na ile dmucham i co które dmuchanie dokręcam paliwo, lub wersja troche gorsza co ile dmucham, na ile dmucham i o ile przedłużyć dmuchanie po stopie ślimaka)

 

Do operacji deflektorem żaden użytkownik nie ma aparatury pomiarowej, także zabawy z wysokością zawieszenia deflektora raczej sobie darować.

 

Dodatkowo można operować przysłonką na dmuchawie lub (czego nie popieram) przysłonką w czopuchu.

 

Z grubsza to chyba wszystkie elementy, którymi wpływa się na pracę kotła i uzyskiwane efekty palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania postaram się podać przez weekend swoje spalanie w piecu ze "standardowym" sterownikiem o mocy 20kW.
No i jak widzę, trochę się spóźniłem z danymi do porównania. Ale ogólnie przy piecu 20kW i powierdzchni 175m2 wliczając garaż z grzejnikiem jak nie było dużych mrozów palił około 25kg na dobę. Jak ścisnęło 4 worki starczyły na 3 dni. Teraz przy ociepleniu za oknem, przez 3 dni spalił mi może z 35kg (tak na oko). Przez większość sezonu jednak nie miałem drzwi wewnętrznych i trochę ciągnęło ze spiżarni, wiatrołapu i garażu. Dodatkowo nie miałem czasu za bardzo majstrować ustawieniami. Więc mam nadzieję, że w przyszłym sezonie będzie trochę lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze dopiero teraz ale miałem kilka dni urlopu

Zawijan szanuje Twoją wiedze ale :

-"Nie chcę się znęcać nad tym artykułem, bo zwróć uwagę, że był to tzw. tekst sponsorowany, czyli typowo marketingowy.",

" Zwróciłem tylko uwagę, że w artykule, o którym pisałeś, takich wyników nie ma. Nie znalazłem ich także w innych publikatorach"

co za róznica jesli za łapówke mozna dostać odpowiednie certyfikaty, wyniki badań itp. :evil: nie bierz tego do siebie ale rysa na Waszym instytucie została. :(

Po prostu uważam ze tego typu instytuty powinny inaczej funkcjonować ( producent płaci za badania więc wymaga i większośći wypadkach nawet jeśli nie spełnia określonych norm to dostaje :evil: nie dotyczy to tylko pieców! ( art. spożywcze, przemysłowe, zabawki, paliwa i wiele innych)

Jesteśmy na kazdym kroku w większym lub mniejszym stopniu oszukiwani i to mnie boli :-?

 

ps. a tak na marginesie to odpuśc troche jareckiemu79 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam kocioł o mocy 30 kw i ogrzewam dom ok,180 m i trzeba zgodzić się z tym co pisze Zawijan że moc powinna być odpowiednio dobrana do powierzchni domu, Ja mam kocioł przewymiarowany i chciałbym jakoś moc tą ograniczyć.

Większość ludzi kupujących uważa że zawsze powinien być naddatek mocy co jest błędem,bo taki kocioł swoje musi łyknąć aby utrzymać zadaną temp choćby pracował z mocą minimalną.

Gdyby kotły były tańsze to wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie w domu dwóch kotłów o małej mocy i problem z dużym zużyciem węgla mógłby zostać rozwiązany.

Moje pytanie do Zawijana czy jeśli mam kocioł przewymiarowany np o 40 procent do powierzchni domu to czy jeśli zmniejszę palnik na mniejszy kocioł da radę utrzymać zadaną temp np w czasie mrozów?,Czy w ogóle jest sens przeróbki ,czy to coś da.Chodzi oczywiście o zużycie węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam kocioł o mocy 30 kw i ogrzewam dom ok,180 m i trzeba zgodzić się z tym co pisze Zawijan że moc powinna być odpowiednio dobrana do powierzchni domu, Ja mam kocioł przewymiarowany i chciałbym jakoś moc tą ograniczyć.

Większość ludzi kupujących uważa że zawsze powinien być naddatek mocy co jest błędem,bo taki kocioł swoje musi łyknąć aby utrzymać zadaną temp choćby pracował z mocą minimalną.

Gdyby kotły były tańsze to wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie w domu dwóch kotłów o małej mocy i problem z dużym zużyciem węgla mógłby zostać rozwiązany.

Moje pytanie do Zawijana czy jeśli mam kocioł przewymiarowany np o 40 procent do powierzchni domu to czy jeśli zmniejszę palnik na mniejszy kocioł da radę utrzymać zadaną temp np w czasie mrozów?,Czy w ogóle jest sens przeróbki ,czy to coś da.Chodzi oczywiście o zużycie węgla

 

Też uważam, że moc należy dobrać do powierzchni, ale przede wszystkim do start ciepła budynku.

Tak więc do strat ciepła bardziej jak do samej powierzchni....

 

30kW dla 180m2 byłoby dobre, jeżeli straty ciepła budynku byłyby równe 140W/m2 lub 150W/m2, wówczas wychodzi zapotrzebowanie na moc 25,2kW plus 20% na CWU co daje 30,24kW zapotrzebowania lub dla tych 140W/m2 ale przy mniejszym dodatku na potrzeby CWU 25,2kW + 10% = 27,72kW...

 

Jak masz dom o mniejszych stratach np. 90W/m2, to 16,2kW+30%na CWU=21,06kW, czyli kocioł 25kW

 

Jak masz dom o stratach np. 70W/m2, to 12,6kW+30%na CWU=16,38kW, czyli kocioł 17kW....

 

Czy ten kocioł masz ślimakowy? Można zmienić kilka rzeczy w sterowniku, rozciągnąć przerwy, skrócić czas pracy ślimaka, dobrać mniej powietrza. Przy sterowniku z PID dobrać inne granice pracy algorytmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie do Zawijana czy jeśli mam kocioł przewymiarowany np o 40 procent do powierzchni domu to czy jeśli zmniejszę palnik na mniejszy kocioł da radę utrzymać zadaną temp np w czasie mrozów?,Czy w ogóle jest sens przeróbki ,czy to coś da.Chodzi oczywiście o zużycie węgla

 

Jarecki dobrze Ci napisał, a ja dodam jako użytkownik pieca 18 kW przy zapotrzebowaniu domu na ciepło maks 8 kW, że najlepiej jak odpowiednio wyregulujesz parametry pracy pieca (jak napisał Jarecki) - będzie taniej niż wymiana palnika itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do SUSPENSER cz w ekokomforcie 18kw lazara przyda się katalizator nad deflektorem i czy to pozytywnie wpłynie na spalanie.Pale mieszanką owsa i ekogroszku i tak się zastanawiam czy przez ten katalizator piec nie będzie tak szybko osiągał zadanej temperatury dzięki za odp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do SUSPENSER cz w ekokomforcie 18kw lazara przyda się katalizator nad deflektorem i czy to pozytywnie wpłynie na spalanie.Pale mieszanką owsa i ekogroszku i tak się zastanawiam czy przez ten katalizator piec nie będzie tak szybko osiągał zadanej temperatury dzięki za odp.

 

Nie mam takiego bajeru w swoim piecu ani nie widziałem jak wygląda to "na żywo w akcji" [ba - ja nawet deflektora nie mam, więc co ja qrna mogę wiedzieć

o katalizatorach ;-) ].

 

Myślę, że prędzej odpowie Ci Jarecki lub Zawijan ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak samo jak ilkus uważam, że mam przewymiarowany piec - ogrzewam czynnie z całego domu 240 m2 po powierzchni podłóg ( no plus kotłownia 14 m2, która dogrzewa się bez grzejników) a mam kocioł 35 kW KIELARA wraz z dodatkowym ogniwem grzewczym, które też wnosi swój udział do mocy kotła. Dom nowy dobrze ocieplony. W kotle jest zamontowany podajnik Pancerpolu PPS-50 o zakresie regulacji o mocy od 30 do 50 kW i wydaje mi się, ze wystaczyłby podajnik z palnikiem PPS-25, który ma zakres regulacji w przedziale 20 do 28 kW no ale to tylko moje subiektywne odczucie i też nie wiem czy ten mniejszy palnik da radę ogrzać dom wydajnie w większe mrozy poniżej minus 20.

U mnie sens tej przeróbki nabiera już bardziej realnego kształtu zwłaszcza, że nie jestem zadowolony ze spalania w tej stałej retorcie bo zawsze trochę niedopala groszek z prawej strony (pomimo przeróżnych ustawień – pomaga jedynie gruntowne i dogłębne czyszczenie retorty ale gdzieś na dwa tygodnie) czyli po stronie przeciwnej do podajnika, i jestem coraz bardziej przekonany do wymiany tej retorty stałej na model obrotowy gdzie problem takiego niedopalania jednostronnego nie istnieje no tylko pozostaje ciągle wybór między podajnikiem 50 a 25-tką ????.

Mam nadzieje, że taka wymiana wpłynie na efektywność i ekonomiczność spalania. Aktualnie w tym okresie grzewczym mam średnią spalania 27,8 kg ekogroszku Juliana dziennie.

Wiadomo właściwe wyregulowanie parametrów spalania jest tańsze niż wymiana palnika - jednak mam nieodparte przeczucie, że przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło a więc zapotrzebowaniu na małą moc palnik mniejszy powinien mniej spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko poprosić kilka osób o podanie swojego średniego spalania.

 

Może się komuś przyda do porównania (chociaż, wg mnie, porównywanie nie ma większego sensu, ze względu na różnice w budynkach i instalacjach):

 

przy temperaturach:

 

0 - +8st - 120kg/6 dni, czyli ok. 20 kg/dobę

-5 - 0st - 120kg/5 dni, czyli ok. 24kg/dobę

-10 - -5 - 120kg/4 dni,czyli ok. 30kg/dobę

-20 - -10 - 120kg/3,5 dnia, czyli ok. 35kg/dobę

 

Węgiel: Pieklorz z kopalni Bobrek - jest dobry

Piec: Defro komfort eko 25kW, sterownik zwykły sp-14, bez PID

 

Dom: ok 155m2 powierzchni użytkowej, 220m2 po podłogach, łącznie z garażem, ocieplenie 15cm styropianu i 24 cm wełny na dachu.

 

 

Paliłem wcześniej czeskim brunatnym i nikomu tego nie życzę. Nie udało mi się ani razu, zejść poniżej 35kg/dobę...... A przy -15 do -20st ok 50kg/dobę.... Do tego ok 60l popiołu na zbiornik

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na blogu http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/algorytm-dwustanowy/ zamieściłem kilka wykresów z badań pracy kotła prowadzonego prze sterownik dwu-stanowy (zwykły). Brakło mi czasu na dopisanie komentarza końcowego, ale wykresy można już oglądać i analizować. Wydaje mi się, że warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak podsumowując: ograniczenie mocy kotła można uzyskać za pomocą parametrów sterownika (czasy podawania, przerwy, itp) czy w jakiś inny sposób, np. operując palnikiem, deflektorem, czy czymś tam jeszcze?

 

Jedyny POPRAWNY sposób ograniczenia mocy kotła - to zmniejszenie podawania paliwa (zmniejszenie czasu podawania lub zwiększenie czasu przerwy między podawaniami) wraz z równoczesnym proporcjonalnym zmniejszeniem ilości podawanego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

jestem tu nowy i własnie stoję przed wyborem kotła do domu.

dom 160m (parter+poddasze użytkowe+ garaż) ściana 25+styro 15cm poddasze wełna 22cm

piec z racji wąskiej kotłowni musi mieć wyjscie czopucha z boku lub od góry. mam 3 typy;

HEF MAXIMUS

http://www.hef.com.pl/?p=pl/menu/2/5/index

OPAL WYSOKI firmy sekom pleszew

http://www.sekom-pleszew.com.pl/opal.html

SKPT firmy krzaczek

http://www.krzaczek.eu/produkty/kociol-skpt.html

 

ten ostatni bez PID.

 

trochę onich czytałem, na tym wątku pobierznie( bo trochę się rozpisaliście a nie bardzo mam tyle czasu żeby wszystko przeczytać)

 

będe wdzięczny za jakieś porady lub podrzucenie linków o tych piecach.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

doman.82

Ja kupiłem piec od Tilgnera, dorobiki mi wyjście czopucha do mojej kotłowni go góry, piec stoi wiec w kacie przy kominie i jest wpiety rurą ponad piecem, palnik brucer, stały ruszt wodny, dziś nałozyłem na niego drewna to mi sie rozchulał do 70 aż miło. Jak na razie jestem mega zdowolony choć mam go niecały tydz.

Kotłownie mam na wymienniku ciepła, + podłogówka i kilka grzejników.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...