Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

dzięki za odpowiedż.

raczej myślałem o tłokowcu w brew temu co mi radzi kilka chydraulików z moich stron-twierdzą że ślimakowe są leprze a tłokowe się zacinają, a na wszystkich forach czytam co innego.

nawet w sklepach i hurtowniach w mojej okolicy niema na wystawach kotłów z podajnikami tłokowymi. nie wiem kogo mam się słuchać.

 

jestem prawie przekonany do OPALA firmy sekom z pleszewa, ma fajne rozwiązania techniczne ale obawiam się co do jakości wykonania. wiem że są te kotły spawane elektrodami a większość kotłów w większych firmach raczej jakąś nowocześniejszą metodą. CZEKAM NA OPINIE W TEJ KWESTI ( niestety niemogę go zobaczyć przed kupnem)

 

Za krzaczkiem przemawia serwis i 5 pułek kanałów dymnych (niespotykane w żadnych innych piecach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za krzaczkiem przemawia serwis i 5 pułek kanałów dymnych (niespotykane w żadnych innych piecach.

 

Coś w tym musi być - może czyszczenie go jest trudne i czasochłonne ?

 

Za 3 tygodnie będą targi we Wrocławiu - pojadę na nie i zobaczę co ciekawego pokażą wystawcy oraz podpytam o opinie nt różnych konstrukcji.

 

Akrimka - skoro masz piec w narożniku przy kominie to jaki masz dostęp do wyczystki komina ?

 

U mnie piec jest odsunięty o około 40 cm i widzę, że inaczej nie byłoby dojścia do niej.

 

Panowie Jarecki, zawijan wypowiedzcie się czy warto brać tłokowca czy "ślimaka" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

 

Akrimka - skoro masz piec w narożniku przy kominie to jaki masz dostęp do wyczystki komina ?

 

U mnie piec jest odsunięty o około 40 cm i widzę, że inaczej nie byłoby dojścia do niej.

?

Komin wystaje do kotłowni, piec jest w narozniku, a wyczystka jest z drugiego boku komina zaraz obok pieca. Dziś zrobie fotke to pokaże.

 

CO do samej konstrukcji pieca jest ok, tylko wg mnie ruszt wodny jest z rur i mógłby być gęściejszy bo obecnie drobne kawałki przez niego przepadają. Myślę ze do normalnego palenia jeśli talkie bedzie zrobie dokładkę do rusztu zeby do zagęscić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o krzaczka to patrząc na jego schemat to raczej czyszczenie jest łatwe. a deflektora ceramicznego raczej niema niestety. jakby miał to chyba bym się niezastanawiał bo ponoć jest oszczędny.

 

Dlaczego uważasz, że deflektor ceramiczny jest lepszy od żeliwnego? Tak Ci się wydaje, czy tak ktoś Ci mówił, czy masz jakieś przesłanki techniczne do takiego stwierdzenia?

Mnie się wydaje, że nie ma różnicy, ale nie mam żadnych wyników badań na poparcie tego stwierdzenia.

Nie potrafię sobie także wyobrazić - jako chemik - jakie działanie katalityczne może mieć płyta ceramiczna montowana w niektórych kotłach np. Klimosza. Chętnie dowiedziałbym się coś więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak samo jak ilkus uważam, że mam przewymiarowany piec - ogrzewam czynnie z całego domu 240 m2 po powierzchni podłóg ( no plus kotłownia 14 m2, która dogrzewa się bez grzejników) a mam kocioł 35 kW KIELARA wraz z dodatkowym ogniwem grzewczym, które też wnosi swój udział do mocy kotła. Dom nowy dobrze ocieplony. W kotle jest zamontowany podajnik Pancerpolu PPS-50 o zakresie regulacji o mocy od 30 do 50 kW i wydaje mi się, ze wystaczyłby podajnik z palnikiem PPS-25, który ma zakres regulacji w przedziale 20 do 28 kW no ale to tylko moje subiektywne odczucie i też nie wiem czy ten mniejszy palnik da radę ogrzać dom wydajnie w większe mrozy poniżej minus 20.

U mnie sens tej przeróbki nabiera już bardziej realnego kształtu zwłaszcza, że nie jestem zadowolony ze spalania w tej stałej retorcie bo zawsze trochę niedopala groszek z prawej strony (pomimo przeróżnych ustawień – pomaga jedynie gruntowne i dogłębne czyszczenie retorty ale gdzieś na dwa tygodnie) czyli po stronie przeciwnej do podajnika, i jestem coraz bardziej przekonany do wymiany tej retorty stałej na model obrotowy gdzie problem takiego niedopalania jednostronnego nie istnieje no tylko pozostaje ciągle wybór między podajnikiem 50 a 25-tką ????.

Mam nadzieje, że taka wymiana wpłynie na efektywność i ekonomiczność spalania. Aktualnie w tym okresie grzewczym mam średnią spalania 27,8 kg ekogroszku Juliana dziennie.

Wiadomo właściwe wyregulowanie parametrów spalania jest tańsze niż wymiana palnika - jednak mam nieodparte przeczucie, że przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło a więc zapotrzebowaniu na małą moc palnik mniejszy powinien mniej spalić.

 

Dzwoń do producenta kotła, czy ten palnik PPS-50 jest na ich zamówienie jakis nietypowy.

Jeżeli to typowy model, to wymieniasz w palniku tylko ślimak, kolano, i palenisko obrotowe. Koszt do ok.1000zł i masz palnik obrotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedż.

raczej myślałem o tłokowcu w brew temu co mi radzi kilka chydraulików z moich stron-twierdzą że ślimakowe są leprze a tłokowe się zacinają, a na wszystkich forach czytam co innego.

nawet w sklepach i hurtowniach w mojej okolicy niema na wystawach kotłów z podajnikami tłokowymi. nie wiem kogo mam się słuchać.

 

jestem prawie przekonany do OPALA firmy sekom z pleszewa, ma fajne rozwiązania techniczne ale obawiam się co do jakości wykonania. wiem że są te kotły spawane elektrodami a większość kotłów w większych firmach raczej jakąś nowocześniejszą metodą. CZEKAM NA OPINIE W TEJ KWESTI ( niestety niemogę go zobaczyć przed kupnem)

 

Za krzaczkiem przemawia serwis i 5 pułek kanałów dymnych (niespotykane w żadnych innych piecach.

 

Spawy wykonane elektroda zatapiają się głębiej. Są bardziej wytrzymałe. Drut przyspiesza wykonanie, ale się tak nie zatapia. Urząd Dozoru Technicznego przy urządzeniach ciśnieniowych zgodnie z normą wymaga dostarczenia urządzeń spawanych elektroda otuloną. Drutem można bez problemu robić wykończenia typu czopuchy, ramki drzwiczek itd.

SEKOM jest autoryzowanym dystrybutorem materiałów spawalniczych:

http://www.metalweld.pl/polski/dystryb.php#15

 

znają się na procesach spawania.

 

Tłok:

- mocniejszy mechanizm podający

- lepsze (w dobrych firmach) zabezpieczenie przed możliwością cofki do kosza

- mniejszy kosz zasypowy

- trochę ciężej w programowaniu, szczególnie przy CWU

- charakterystyka spalania to sinusojda, po podaniu najgorzej, im bliżej nowej dawki tym lepiej

- zajmuje mało miejsca na szerokość, ale więcej na głębokość

 

Ślimak:

- większy kosz zasypowy

- łatwiej zaprogramować, szczególnie do cWU

- bardziej płaska charakterystyka spalania

- większe ryzyko cofki do kosza

- możliwość zerwania zawleczki

- zajmuje mało miejsca na głębokość, ale dużo w szerokości

- w przypadku stalowego ślimaka średni czas wymiany ok.4-5sezonów grzewczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobek budowniczy lubi ładne rzeczy, Suspenser również.

 

Chcę Wam i innym pokazać jak pracuje na żywo nowy produkt - PUMA PID pierwszy na rynku regulator do sterowania pracą kotła na paliwa stałe wyposażony w 32-bitowy procesor, czytelny i kolorowy wyświetlacz TFT którego funkcje wyświetlane są w postaci ikon. Cała regulacja pracy kotła oparta jest o algorytm PID.

Regulator może być zastosowany przy kotłach z podajnikiem ślimakowym, tłokowym, wyposażony jest w złącze USB. Po podłączeniu do komputera system Windows rozpoznaje je jako pendrive. Aby wgrać najnowszą wersje programu należy po ściągnięciu jej ze strony producenta skopiować ją do sterownika przy pomocy Eksploratora Windows lub innego programu.

 

Do PUMY napisano nakładkę programową. Można ze sterownika czytać całe archiwum pracy, wrzucić je w program i analizować pracę kotła. Pokazane są wykresy pracy C.O., CWU oraz temperatury czytane z zabezpieczenia rury podajnika.

 

W Pumie można także na bieżąco włączyć rysowanie wykresu charakterystyki pracy.

 

Podaję link pozwalający na podgląd pracy na żywo. PUMA pracuje tutaj na kotle ślimakowym wyposażonym w retortę obrotową do spalania miału i groszku, w chwili obecnej paliwo to ekogroszek. Typ retorty AZP-MR, m.in. jak w kotłach Skam-P Reto-Crown.

 

Chętnych zobaczenia jak pracuje zapraszam na:

 

http://ognik.dyndns.org

Login:ognik

Hasło:ognik123

 

Czasami wiesza się kamera ale to już złośliwość rzeczy martwych.

 

W kolorze niebieskim pokazane jest wykorzystanie %mocy pompy C.O., jest ona obniżana przy ładowaniu CWU

 

W kolorze czarnym pokazane jest w % chwilowe wykorzystanie mocy kotła.

 

Cyfra obok ikony zegara pokazuje korekcję przy aktywnej strefie czasowej

 

UWAGA podgląd działa tylko w przeglądarce Internet Explorer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wizualnie fajny bajer a z tego co opisujesz ciekawe możliwości analizy (choć jak znam życie ten program do analizy jest ekstra płatny).

co do dzielenie mocy przy grzaniu CWU - ciekawa funkcja + fajna wizualizacja tego stanu.

Ja u siebie nawet w zimie ustawiłem pracę kotła z priorytetem CWU bo jak sterownik był ustawiony w normalnym trybie zimowym a włączało się grzanie zasobnika CWU to mocno spadała temperatura na kotle. A to że grzejniki przez pół godziny nie będą grzały nie ma praktycznie znaczenia dla komfortu w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spawy wykonane elektroda zatapiają się głębiej. Są bardziej wytrzymałe. Drut przyspiesza wykonanie, ale się tak nie zatapia. Urząd Dozoru Technicznego przy urządzeniach ciśnieniowych zgodnie z normą wymaga dostarczenia urządzeń spawanych elektroda otuloną. Drutem można bez problemu robić wykończenia typu czopuchy, ramki drzwiczek itd.

 

Ciekawa teoria...tak się składa że jestem spawaczem jednych z największych na świecie dźwigów żurawiowych, m.in. takiego http://www.liebherr.com/at/en/products_at.asp?menuID=106082!8607-0 i coś na temat spawania wiem. Jeśli mowa o wytrzymałości i głębokości wtopu, to elektroda nie umywa się do metody mag, mag+impuls, specjalny drut odpowiednie natężenie, odpowiednia spawarka - nie jakaś tam za 3000pln, tylko konkretna np; fronius za 12 tyś euro. To wszystko czyni, że takie spoiny są bardzo mocne, już sobie wyobrażam gdyby trzeba było to robić elektrodą :-? Spawam kilka razy w tygodniu blachy o gr. 40mm na ultrdźwięki, rentgen,gdyby było by to spawane elektrodą to wydajność spadła by 500%. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program do analizy na swoim kompie mam gratisowo, nie sądzę, aby producent kasował za niego extra.

Czekam na bardziej rozwinięta wersję tej nakładki. Wydaje mi się, że będzie zwyczajnie do ściągnięcia ze strony producenta.

 

Pierwek, Ty masz starszego ognika pid i ustawiasz priorytety pracy CWU, nowe softy sl.28 pid-II dobierają to automatycznie, tylko nastawa temp. na C.O. i CWU, nic więcej do CWU się nie wybiera..

 

W wersji ostatecznej chyba zrezygnuje się z tego pokazywania mocy pompy, będzie to działać, ale bez pokazywania w %.

 

To jest właśnie napisane w takim celu, jak przypadek u Ciebie, aby nie wystudzać mocno kotła oraz grzejników przy ładowaniu CWU. Właśnie po to, aby przy postojach przy priorytecie CWU nie wracała z obiegu zimna woda w pewnych interwałach czasowych. Właśnie po to, aby w domu nie wychłodziło się w tym czasie zbyt mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak samo jak ilkus uważam, że mam przewymiarowany piec - ogrzewam czynnie z całego domu 240 m2 po powierzchni podłóg ( no plus kotłownia 14 m2, która dogrzewa się bez grzejników) a mam kocioł 35 kW KIELARA wraz z dodatkowym ogniwem grzewczym, które też wnosi swój udział do mocy kotła. Dom nowy dobrze ocieplony. W kotle jest zamontowany podajnik Pancerpolu PPS-50 o zakresie regulacji o mocy od 30 do 50 kW i wydaje mi się, ze wystaczyłby podajnik z palnikiem PPS-25, który ma zakres regulacji w przedziale 20 do 28 kW no ale to tylko moje subiektywne odczucie i też nie wiem czy ten mniejszy palnik da radę ogrzać dom wydajnie w większe mrozy poniżej minus 20.

U mnie sens tej przeróbki nabiera już bardziej realnego kształtu zwłaszcza, że nie jestem zadowolony ze spalania w tej stałej retorcie bo zawsze trochę niedopala groszek z prawej strony (pomimo przeróżnych ustawień – pomaga jedynie gruntowne i dogłębne czyszczenie retorty ale gdzieś na dwa tygodnie) czyli po stronie przeciwnej do podajnika, i jestem coraz bardziej przekonany do wymiany tej retorty stałej na model obrotowy gdzie problem takiego niedopalania jednostronnego nie istnieje no tylko pozostaje ciągle wybór między podajnikiem 50 a 25-tką ????.

Mam nadzieje, że taka wymiana wpłynie na efektywność i ekonomiczność spalania. Aktualnie w tym okresie grzewczym mam średnią spalania 27,8 kg ekogroszku Juliana dziennie.

Wiadomo właściwe wyregulowanie parametrów spalania jest tańsze niż wymiana palnika - jednak mam nieodparte przeczucie, że przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło a więc zapotrzebowaniu na małą moc palnik mniejszy powinien mniej spalić.

 

Dzwoń do producenta kotła, czy ten palnik PPS-50 jest na ich zamówienie jakis nietypowy.

Jeżeli to typowy model, to wymieniasz w palniku tylko ślimak, kolano, i palenisko obrotowe. Koszt do ok.1000zł i masz palnik obrotowy.

 

 

Dzwoniłem - właśnie w Kielarze gdzieś od ponad roku sprzedają z kotłami 25-tke obrotową a teraz kończą testowanie 50-tki ( jest troche nietypowa) bo chyba musieli ją dopasować do szerokości kotła i koszt wymiany całości ma być gdzieś troche ponad 1000 zł.

 

Raczej na pewno tą retortę przed jesienią wymienię tylko jeszcze nie zdecydowałem czy na 25-ktę czy na 50-tke obrotową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładniusi ten wyswietlacz , jak winda ,fajnie że softy można wgrywac samemu sprawdzic logi i korygowac samodzielnie, ale ciekawe jak to Będzie działac?? .. czas pokaże... Jarecki na ile cenisz ten wynalazek?? ee niech pokazuje moc pomp... generalnie fajny gadzet :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czp01

Przy wymianie PPS 50 na PPSM 50kW dokupujesz tylko kilka elementów do wymiany, koszt ok.1000zł (powinno wyjść do max.800zł), jak będziesz chciał wymienić calutki palnik na mniejszy 25kW to kupujesz całość, ok.2300zł brutto detal z przekładnią, nie wiem ile odejmą bez zmiany przekładni.

 

Bobek budowniczy

Ja nie wyceniam, producent wspominał coś o 1050zł netto w detalu.

Ognik PID kosztuje w detalu 600zł netto

 

W firmie, gdzie pracuję planujemy zrobić zwyczajnie dopłatę różnicy wyrażoną w cenach hurtowych między sterowaniami, coś w granicy 500zł brutto, ale to przy wyborze kotła i jego wyposażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładniusi ten wyswietlacz , jak winda ,fajnie że softy można wgrywac samemu sprawdzic logi i korygowac samodzielnie, ale ciekawe jak to Będzie działac?? .. czas pokaże... Jarecki na ile cenisz ten wynalazek?? ee niech pokazuje moc pomp... generalnie fajny gadzet :)

 

Ja też byłbym za tym, żeby pokazywało - Ci którzy lubią mieć kontrolę będą zachwyceni :wink:

 

Mam nowy soft v5.11 w Tatarku RT09PID - jest świetny.

 

Bardzo podoba mi się, że po wybraniu jednej z opcji pokazuje ile jest czasu do kolejnego kroku programu - na bieżąco widzę jak działa PID (widzę jak wydłuża/skraca czas przerwy w podawaniu, zmienia obroty wentyla).

 

Po wstępnym ustawieniu parametrów brzegowych (dzięki Jarecki za podpowiedzi na priv-ie) świetnie pracuje, dopala węgiel jak nigdy i w ogóle piec działa dużo lepiej.

 

Nie spodziewałem się, że zmiana softu aż tak poprawi pracę pieca, więc jestem mile zaskoczony :D

 

Puma bardzo mi się podoba zarówno estetycznie ja i funkcjonalnie - przy braku podłogówki w domu chyba nawet nie byłby potrzebny zawór 3d/4d w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PUMA to inny świat, inna technologia.

 

Suspenser

RT09pid z v.5.11 to jednak bardzo dobry wyrób, fajnie,że wysłałes do serwisu, sam teraz widzisz jak duży jest postęp między v.5.03 a v.5.11

 

 

Z opisu wnioskuję,że włączyłeś diagnostykę, to ma być okno pomocne dla serwisu, ale kumaty klient tez może sobie podglądać co się dzieje.

 

Przy aktywnej diagnostyce naciskamy 2 czy 3razy przycisk Prog i mamy okno diagnostyczne

pokazuje między innymi 16/16, 14/16 2/16 to są pokazane poziomy wykorzystania mocy,

 

tak jak kiedyś tłumaczyłem RT09pid dzieli strefę 8st.C na krok po 0,5st.C. Poziom 17 to podtrzymanie.

 

W tym oknie diagnostycznym na górze ekranu po prawej odliczany jest od końca czas do nowej dawki paliwa przy danym poziomie mocy.

 

Widać tez w diagnostyce aktualna moc nadmuchu.

 

Moc nadmuchu w v.5.11 jest pokazywana na bieżąco w normalnym ekranie.

 

v.5.11 to doskonały soft, dzięki diagnostyce idzie poprawić warunki brzegowe do swojego kotła i instalacji, aby kocioł pracował idealnie z automatu.

 

Bobek budowniczy wysyłaj w wolnej chwili RT09pid do aktualizacji softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

Witam

CZy szlaka lub spieki to wynik złej dawki powietrza?

 

Miałem mokry groszek, poprzestawiałem, obecnie wróciłem do pierwszego ale mam wrażenie ze mogłby sie lepiej spalać. No chyba ze to wina opału który tak już ma.

 

CO do manueta, co to jest czas przesypywania - mam 2min ustawione?

Oraz czas oczekiwania 10min..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym palisz.

W Brucerze drobna szlaka to w zasadzie standard, przy mokrym opale spieki powstają.

 

W menuecie musisz dobrać wszystko ręcznie, tj. ile powietrza, jaka ilość paliwa, jak często....

 

Czas przesypywania to parametr odnoszący sie do czujnika alarmu kosza. Jeżeli czujnik kosza wykryje temp. alarmu to przez czas ustawiony w tym parametrze wypychane jest płonące paliwo z kosza. Ty masz 2minuty, czyli jak zadziała alarm, to 2minuty wypchnie żar z kosza.

 

Czas oczekiwania 10minut to przedmuch, raz na 10minut uruchamiana jest dmuchawa po osiągnięciu temp. zadanej.

Musisz zadać na jak długo ma pracować i co który raz dokręcić paliwo - krotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...