Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Suspenser: ekhm... A jak Ci się udaje zachować w kotłowni węglowej czystość pozwalającą na podróżowanie w skarpetkach po niej? :o

U mnie, jak u pierwka - bez gumowców nie podchodź ;) Do tego jeszcze zawalone kartonami, które sukcesywnie dopalamy :roll:

A jeszcze wczoraj rżnąłem w kotłowni betonowe płytki elewacyjne na kominek ;) To już w ogóle jest masakra :oops:

 

Kartonów nie palę, bloczków nie docinam, używam zmiotki, starego odkurzacza, czasem mopa ... ot i cała tajemnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kartonów nie palę, bloczków nie docinam, używam zmiotki, starego odkurzacza, czasem mopa ... ot i cała tajemnica.

 

wydaje mi się, że jest to możliwe ale nie jest to cała tajemnica... ;) cała tajemnica tkwi w słowie "czasem" . Ja też czasem przelecę mopem kotłownię i nie tnę w niej płytek. A syf jest niestety masakryczny pomimo tego, że kotłownia wykafelkowana po sam sufit.

 

a co do silikatów... wnoszę z tego że skoro PTH jest materiałem porowatym + pustki powietrzne a silikat nie to silikat jest mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo proszę o poradę. Po awarii pieca Dakon Dor 45 D skorzystałem z dofinansowania i zakupiłem piec na ekogroszekLazar Eko-Perfect 42 KW z regulatorem Reca Art 3000 zaworem czterodrogowym i siłownikiem. Miałem nadzieję że będę rzadziej schodził do kotłowni ,a tymczasem przebywam w kotłowni więcej czasu niż z żoną a na dodatek mam pełno pyłu i sadzy w domu od częstego czyszczenia pieca. Komin mam po przebudowie z wkładem samonośnym effe2 średnicy 220 mm.

Dom ma około 300 m 2 okna plastikowe , nieocieplany z cegły około 50cm.Spalam od 50 do 90 kg eko groszku na dobę mimo że nie grzeję całej powierzchni domu. Na korytarzu wyłączyłem grzejniki i wykorzystuję ciepło z gorącej ściany komina effe2.Pomimo tego temperatura spalin na końcu komina 12,5 metra wynosi ponad 80 stopni po wyczyszczeniu pieca i komina a przy zabrudzonym przekraczała sto ale nie mam takiego termometra i musiałem go wyciągnąć żeby się nie uszkodził.

 

Podajnik mam Ardeo 50 kw. Zastanawiam się czy można by dołożyć płytki szamotowe pod rusztem pieca i czy podniesienie temperatury spalania nie będzie mieć wpływu na wytrzymałość pieca.

Pod wymiennikiem oryginalnie do pieca są włożone płytki szamotowe które powodują że dym przechodzi od tyłu pieca pod wymiennikiem a potem przez wymiennik i do czopucha. Zastanawiam się nad dorobieniem jeszcze jednej półki z szamotu która by skierowywała dym po przejściu przez ruszt do przodu pieca i dorobienie tutaj dyszy z powietrzem wtórnym ,żeby dopalić resztę gazów oraz zredukować lotne popioły które mi osiadają na wymienniku i zmuszają do częstego czyszczenia. Czy dorobić jakiś zawirowacz i jakie powinny być wymiary żeby spełniał swoja rolę ?

Czy zdemontowanie podajnika i wstawienie w to miejsce ocieplonego wkładu na węgiel z dolnym spalaniem i wykorzystanie połączenia go z moim piecem jako komory spalania ceramicznej z dopalaczem ma wg Was jakiś sens ? Jeśli tak to proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto podłożyć coś pod kocioł i/lub nóżkę podajnika, żeby ograniczyć drgania i hałas? Jeżeli tak, to co? Jakąś gumę? Filc? Matę korkową? I czy wolno takie rzeczy podkładać skoro powierzchnia, na której ma stać kocioł ma być niepalna (kominiarz się nie przyczepi)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała tajemnica tkwi w słowie "czasem" .

Otóż to, niestety... Dopóki jeszcze robota nie skończona w domu, póki są ważniejsze priorytety, to nie ma się kiedy zająć porządkami w takich miejscach, jak kotłownia ;) W końcu to miejsce nie jest codziennie użytkowane i wizytacyjne :>

 

No wiesz - moi wszyscy znajomi interesują się instalacjami, które tam są i często je wizytują :lol:

 

U mnie najbardziej hałasował wentylator i podajnik - wlot wentyla przesłoniłem kawałkiem usztywnionej 22 milimetrowej grubości maty filtracyjnej oraz kawałkiem wełny 15 cm (teraz już jest cicho, a w dodatku w piecu nie mam "huraganu" który wyrzuca ciepło kominem).

Co do podajnika to wyciszył się trochę gdy pod stopkę zasobnika podłożyłem kawałek grubej gumy zbrojonej - podobnej do tej:

http://www.allegro.pl/item945516473_guma_lita_plyta_gumowa_20mm_odbojnik_podstawka.html

 

Przy ewentualnym podnoszeniu pieca trzeba by uważać na połączenie czopucha z kominem i rurami - to wszystko będzie "prężyć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod swojego Tilgnera podłożyłem po obwodzie pas transmisyjny o szer 80 mm i gr 10 mm Najpierw też myślałem o jakichś nóżkach ale wtedy pod kotłem byłby zawsze syf i zrezygnowałem z tego a tak swoją drogą to ten producent powinien bardziej dopracować podstawę kotła Mój stojąc na gołym betonie bujał się na wszystkie strony dlatego że blacha w popielniku się uwypukliła od spawów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój HEF ma swoje stopy w postaci wyprofilowanej blachy na głębokość kotła. Także tak czy owak mam syf pod spodem i mi tam żadna różnica.

 

Z podnoszeniem kotła bym się wstrzymał do końca sezonu grzewczego, następnie wygasił kocioł, poluzował wszystkie rury (wcześniej spuszczając wodę z układu) na podejściu do kotła i dopiero podnosił.

Czopuch oczywiście do ponownego uszczelnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... mój piec nie ma nóżek, tylko stoi na takich szynach, więc może rzeczywiście stara opona to jest niezły pomysł...

Nóżkę mam tylko pod podajnikiem, więc tam powinien wystarczyć dowolny gumowy krążek (może taki hokejowy? :-D)

 

Na temat "stópek maszynowych" google milczą. Możesz napisać gdzie coś takiego można ewentualnie kupić? Albo wklej jakąś fotkę jak to wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Fachowo się to zwie wibroizolator kołpakowy.

 

Tu masz szczegóły:

http://www.wibroizolacjapolska.pl/produkty/45-instrukcja-montazu-wibroizolatory-KOLPAKOWE-KA

 

;)

 

Albo może takie coś będzie lepsze:

http://www.wibroizolacjapolska.pl/produkty/27-wibroizolatory-WIBROIZOLACYJNE-PODSTAWKI-P

 

Mniejsze gabaryty, a co za tym udzie mniejsza ingerencja w już zainstalowany kocioł.

 

Edit again: a na Alledrogo jest tak: http://allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=wibroizolator

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Cenowo faktycznie nie jest to rewelacja, ale może i warto...

 

Zanim się zdecyduję to poszukam jakichś tańszych rozwiązań :-)

 

Edit:

 

No to jeszcze jedno pytanie związane z instalacją CO z kotłem na ekogroszek. Stanęło na tym, że będę miał jednak ten wymiennik ciepła, żeby kocioł pracował w układzie otwartym, a grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym. Pytanie - co zrobić z zasobnikiem CWU? Czy montować go przed wymiennikiem ciepła (po stronie kotła), przez co będzie on pracował w układzie otwartym, czy też za wymiennikiem (po stronie podłogówki i grzejników)? Czy dobrze mi się wydaje, że w tym pierwszym przypadku potrzebne są trzy pompy (pierwsza - obsługuje obieg od kotła przez zasobnik CWU do wymiennika ciepła; druga do grzejników, trzecia do podłogówki), a w tym drugim przypadku potrzeba już czterech pomp (bo do CWU potrzebna jest osobna pompa).

 

Czy dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Na jakiej wysokości i odległości od pieca powinien znajdować się wylot rury doprowadzającej to powietrze?

Pozdrawiam

 

Wylot rury doprowadzającej powietrze mam 15 cm nad podłogą przez co pomimo to, że w kotłowni jest 35 stopni wieje po nogach i są zimne płytki - teraz dałbym sporo wyżej np. na 1,5 metra (powietrze bardziej by się mieszało).

 

Korekta - wlot dałbym jednak tam, gdzie jest, bo dzięki temu jest mniej widoczny na zewnątrz niż gdyby był wyżej.

 

Natomiast po przemyśleniu tematu kupiłem dzisiaj rurę spiro, zdjąłem kratkę nawiewną, wciągnąłem do kotłowni kawałek rury spiro z zetki i połączyłem z kupioną.

Następnie kupioną rozciągniętą rurę poprowadziłem tak, że otula metalowe kolanko wychodzące z czopucha, a jej wylot jest skierowany na rurę łączącą kolano czopucha z wejściem do komina.

 

Tym oto sposobem zimne powietrze z zewnątrz będzie wstępnie nagrzewane przez wylot spalin (zwykle te rury mają u mnie 50-65 stopni), a potem będzie wlatywać na wysokości około 1,5 metra - tak więc problem zimnych płytek i dmuchania zimna po kostkach został w dużej mierze rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno pytanie związane z instalacją CO z kotłem na ekogroszek. Stanęło na tym, że będę miał jednak ten wymiennik ciepła, żeby kocioł pracował w układzie otwartym, a grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym. Pytanie - co zrobić z zasobnikiem CWU?

 

kocioł ma 4 króćce: zasilanie i powrót wymiennika oraz do kolejnej pary podłączasz CWU. masz wtedy 4 pompy (tak jak pisałeś) a bojler CWU też jest w układzie otwartym (ma swoją,niezależną pompę i możesz włączyć sobie grzanie CWU w lecie - pracuje wtedy tylko ta jedyna pompa ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno pytanie związane z instalacją CO z kotłem na ekogroszek. Stanęło na tym, że będę miał jednak ten wymiennik ciepła, żeby kocioł pracował w układzie otwartym, a grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym. Pytanie - co zrobić z zasobnikiem CWU?

 

kocioł ma 4 króćce: zasilanie i powrót wymiennika oraz do kolejnej pary podłączasz CWU. masz wtedy 4 pompy (tak jak pisałeś) a bojler CWU też jest w układzie otwartym (ma swoją,niezależną pompę i możesz włączyć sobie grzanie CWU w lecie - pracuje wtedy tylko ta jedyna pompa ).

 

Hmm... czyli tak czy tak 4 pompy.

Dzięki wielkie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...