Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

 

absolutnie nie mam porównania w stosunku do innych kotłów ale w moim HEFie wszystkie płomieniówki są ułożone pionowo i dostęp do nich jest po zdjęciu górnej pokrywy kotła (pokrywę ściąga się bez pośpiechu w jakieś 7s). Co niby trudnego jest w ich czyszczeniu? faktycznie wygodnie jest robić to z jakiegoś podwyższenia typu drabinka (ja po prostu staje na kotle i robię 3-5min szuruburu szczotą-wyciorem). Ale jeżeli inne kotły czyści się jeszcze łatwiej to jestem pod wrażeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).

 

 

RK 2006L to zwykły, klasyczny sterownik, rozwinięty o automatyczna zmianę mocy wentyla, sterownik trzeba programować, a co z paliwem? Literka L świadczy o wyświetlaczu LCD.

 

Menu podstawowe do szybkiej korekcji zawiera:

Temperatura zadana kotła 30-90°C

Czas powtarzania podawania paliwa w trybie praca 10-600s

Czas podawania paliwa w podtrzymaniu 5-240s

Czas postoju podajnika w podtrzymaniu 5-250min

Praca pompy CO zima, lato

Likwidacja bakterii w zasobniku CWU wył, wł

Odczyt temperatury wody w zasobniku CWU

 

Menu pełne zawiera:

Ograniczenie max. mocy pracy wentylatora 50-100%

Minimalna moc wentylatora 20-40%

Współczynnik zmiany obrotów wentylatora 2-10

Automatyczna regulacja obrotów wentylatora wył,jest

Czas przedmuchu wył,5-60s

Czas przerwy przedmuchów 1-99min

Wspóczynnik opóźnienia wył. wentylatora w podtrzymaniu 0-500%

Moc wentylatora przy włączonej zapalarce 20-100%

Temperatura zabezpieczenia przed zapłonem podajnika 60-95°C

Czas cofania paliwa 1-240s

Czas zapalania paliwa 10-600s

Temperatura załączenia pompy CO 30-70°C

Histereza załączenia pompy CO 1-10°C

Temperatura ciepłej wody użytkowej CWU 30-60°C

Histereza utrzymania ciepłej wody użytkowej CWU 1-9°C

Obsługa pompy CWU priorytet,bez prior.,pompa mieszająca

Temperatura minimalna kotła 30-65°C

Temperatura maksymalna kotła 80-90°C

Histereza temperatury kotła 1-10°C

Temperatura przegrzania kotła 90-99°C

Czas testowania braku opału przy rozpalaniu wył, 1-99min,-4h

Czas testowania braku opału w trybie praca i wygasaniu wył, 1-99min,-4h

Wyjście dodatkowe 0-FUEL, 1-ALARM, 2-MIX

 

Trochę tego jest. Plus za częściową automatyzację nadmuchu, ale granice trzeba dobrać....

 

Likwidacja lagionelli polega na okresowym wygrzewaniu wody w bojlerze >70st.C. Można to zrobić w każdym sterowniku na rynku albo ręcznie na godzinkę podwyższjąc co kilka dni nastawę bojlera albo wykorzystać strefy czasowe na CWU i robić to co noc między np.3 a 4 nad ranem.

 

Teraz specjalnie piszę grubymi, aby każdy mógł to przeczytać:

Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).

 

Ten palnik nie owijając w bawełnę to chamstwo do kwadratu.

Zaczynając od końca:

-Mocowanie kosza skopiowane z palnika firmy Ardeo typ AZP-MR do spalania miałów

-Ramka mocująca do kotła odpowiada rozstawowi palnika Pancerpol

-Palenisko jest dokładną kopią Brucera

 

- ślimak stalowy, były też jakieś problemy z przeciwuzwojeniem, obecnie stosowane widziałem takie a'la śmigiełko

 

Trzeba zapytać Zawijana jak sprawa z firmą z Brzegu się zakończyła, czy doszło do ugody? W pierwszych wersjach palenisko było dokładnie skopiowane z brucera. Ostatnie wersje mają zamiast pionowych szczelin wiercone otwory.

Zdrać jak jest u Ciebie, może Zawijan będzie miał jakiś podkład do zwrócenia im uwagi.

 

Wiem,że mają też klasyczną wersję w Brzegu, patrząc na nią - to słabsza kopia pancerpola pps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie teoretyczne mam dotyczące spalania i rodzaju instalacji.

Zakładając, że mamy trzy identyczne domki różniące się jedynie instalacją CO. W pierwszym na całości są tradycyjne grzejniki. W drugim na całości jest ogrzewanie podłogowe. W trzecim część zajmuje podłogówka, a część tradycyjne grzejniki. Czy spalanie węglą będzie:

- takie samo

- mniejsze w przypadku grzejników

- mniejsze w przypadku podłogówki

- mniejsze w przypadku systemu mieszanego - grzejniki + podłogówka

 

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).

 

 

RK 2006L to zwykły, klasyczny sterownik, rozwinięty o automatyczna zmianę mocy wentyla, sterownik trzeba programować, a co z paliwem? Literka L świadczy o wyświetlaczu LCD.

I tu się mylisz, bo dawkowanie paliwa również ulega zmniejszeniu, chociażby w mojej wersji. Palnik jest okrągły czyli nie niby brucer.

 

Tu mam jeszcze pytanie do Jareckiego.

Wiem, że testujesz sterownik puma, czy ten sterownik ma możliwość dostosowania mocy pompy c.o tak jak to jest w pompach grundfosa alpha2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

 

absolutnie nie mam porównania w stosunku do innych kotłów ale w moim HEFie wszystkie płomieniówki są ułożone pionowo i dostęp do nich jest po zdjęciu górnej pokrywy kotła (pokrywę ściąga się bez pośpiechu w jakieś 7s). Co niby trudnego jest w ich czyszczeniu? faktycznie wygodnie jest robić to z jakiegoś podwyższenia typu drabinka (ja po prostu staje na kotle i robię 3-5min szuruburu szczotą-wyciorem). Ale jeżeli inne kotły czyści się jeszcze łatwiej to jestem pod wrażeniem...

 

Mam Ekocentra, tak samo do dupy się go czyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).

 

 

RK 2006L to zwykły, klasyczny sterownik, rozwinięty o automatyczna zmianę mocy wentyla, sterownik trzeba programować, a co z paliwem? Literka L świadczy o wyświetlaczu LCD.

I tu się mylisz, bo dawkowanie paliwa również ulega zmniejszeniu, chociażby w mojej wersji. Palnik jest okrągły czyli nie niby brucer.

 

Tu mam jeszcze pytanie do Jareckiego.

Wiem, że testujesz sterownik puma, czy ten sterownik ma możliwość dostosowania mocy pompy c.o tak jak to jest w pompach grundfosa alpha2?

 

PUMA zmniejsza moc pompy C.O., gdy ładowane jest CWU. Chodzi o to, aby przy mniej wydajnym bojlerze nie pykać pompy C.O. co ileś minut, bo na powrót wraca zimna woda, co powoduje zakłócenia. Obniżana jest zatem wydajność pompy i na C.O. trafia mniej ciepła.

 

Jeżeli mogę zapytać, czy mówiąc dawkowanie ulega zmianie masz na myśli zmianę ilości dawki paliwa czy zmianę przerwy między dawką paliwa?

 

Po budowie menu, jeżeli faktycznie zmieniane jest tez paliwo można ten produkt porównywać do RT09pid czy do Perfekta pid.

 

Jakbym wstawił fotki byłbyś w stanie odpowiedzieć, czy taki masz typ palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

 

Gratulacje pawelo_pl - w sumie 3 tony na sezon grzewczy przy 240 m2 powierzchni grzewczej i to na taką zimę jak była to znakomite osiągnięcie pod względem ekonomicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

 

Gratulacje pawelo_pl - w sumie 3 tony na sezon grzewczy przy 240 m2 powierzchni grzewczej i to na taką zimę jak była to znakomite osiągnięcie pod względem ekonomicznym.

 

Taaaaaaaa.

Niewiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie teoretyczne mam dotyczące spalania i rodzaju instalacji.

Zakładając, że mamy trzy identyczne domki różniące się jedynie instalacją CO. W pierwszym na całości są tradycyjne grzejniki. W drugim na całości jest ogrzewanie podłogowe. W trzecim część zajmuje podłogówka, a część tradycyjne grzejniki. Czy spalanie węglą będzie:

- takie samo

- mniejsze w przypadku grzejników

- mniejsze w przypadku podłogówki

- mniejsze w przypadku systemu mieszanego - grzejniki + podłogówka

 

??

 

Jak mawia zawijan, musisz dostarczyć tyle ciepła, jakie masz staraty z budynku. Pewnie bez różnicy, jakim sposobem. Możliwe, że grzanie podłogowe może byc mniej ekonomiczne, jak masz zła izolację posadzki na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile potrzeba węgla na sezon:

 

Jeżeli ekogroszek ma 26000kJ a średnia sprawność kotła=83%

W procesie spalania z 1kg takiego węgla produkujemy 5,99kw energii.

 

i mamy budynek np. o wielkości 200m2, to przy zapotrzebowaniu na ciepło:

 

60kWh/m2 - 2001,85kg średnio na rok - potrzebny kocioł o mocy ok.14-15kW

70kWh/m2 - 2335,50kg - potrzebny kocioł o mocy ok.17-18kW

80kWh/m2 - 2669,14kg - potrzebny kocioł o mocy ok.19kW

90kWh/m2 - 3002,78kg - potrzebny kocioł o mocy ok.21kW

100kWh/m2 - 3336,42kg - potrzebny kocioł o mocy ok.22kW

110kWh/m2 - 3670,06kg - potrzebny kocioł o mocy ok.24kW

 

Wyliczenia zapotrzebowania na moc powiększam o dodatkowe 2kW na potrzeby CWU.

 

Dla 100%mocy spalamy:

 

Kocioł o mocy 15kW przy węglu 26000kJ i sprawności 83% spali na godzinę 2,5kg

Kocioł o mocy 17kW spali na godzinę 2,84kg

Kocioł o mocy 19kW spali na godzinę 3,17kg

Kocioł o mocy 21kW spali na godzinę 3,50kg

Kocioł o mocy 22kW spali na godzinę 3,67kg

Kocioł o mocy 24kW spali na godzinę 4,0kg

 

Wartości średnie i na potrzeby podtrzymania wyprodukowanego ciepła wolę przemilczeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PUMA zmniejsza moc pompy C.O., gdy ładowane jest CWU. Chodzi o to, aby przy mniej wydajnym bojlerze nie pykać pompy C.O. co ileś minut, bo na powrót wraca zimna woda, co powoduje zakłócenia. Obniżana jest zatem wydajność pompy i na C.O. trafia mniej ciepła.

 

Jeżeli mogę zapytać, czy mówiąc dawkowanie ulega zmianie masz na myśli zmianę ilości dawki paliwa czy zmianę przerwy między dawką paliwa?

 

Po budowie menu, jeżeli faktycznie zmieniane jest tez paliwo można ten produkt porównywać do RT09pid czy do Perfekta pid.

 

Jakbym wstawił fotki byłbyś w stanie odpowiedzieć, czy taki masz typ palnika?

 

To szkoda że nie reguluje mocy pompy w zależności od tego czy zawory termostatyczne są zamknięte czy otwarte. Za alphe2 25-60 trzeba zapłacić od 630pln w górę, gdyby np puma była w stanie zastąpić to "cudo" to byłby naprawdę dobry argument żeby go zakupić.

Co do tego dawkowania paliwa, to po prostu zacytuję Ci fragment instrukcji;

"Modulacja mocy

Modulacja mocy polega na stopniowym zmniejszaniu prędkości obrotowej wentylatora i ilości podawanego paliwa przy zbliżaniu się do temperatury wody w kotle do wartości zadanej. O prędkości modulacji decyduje współczynnik. Np. wartość współczynnika 5 oznacza, że jeśli temperatura wody w kotle jest o 5 st. niższa od zadanej, to wentylator pracuje z mocą ustawioną w parametrze serwisowym (maksymalna moc wentylatora) a ilość podawanego paliwa jest taka jak ustawiona za pomocą gałki podajnika. Wzrost temperatury wody w kotle powoduje stopniowe zmniejszanie obrotów wentylatora do mocy ustawionej w parametrze serwisowym (minimalna moc wentylatora) oraz stopniowe zmniejszanie ilości podawanego paliwa do wartości zaprogramowanej w parametrze (minimalna dawka paliwa)"

 

Poznam swój palnik na fotkach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wersja paleniska kopiowana z brucera:

 

http://img220.imageshack.us/img220/9219/kopiabrucer.jpg

 

Widok na nowy ślimak w tym a'la brucerze:

http://img714.imageshack.us/img714/7747/nowybrzeg2.jpg

 

 

2wersja wzorowana na palniku Pancerpol:

http://img403.imageshack.us/img403/9474/kopiapancerpol1.jpg

 

Zbliżenie na palenisko w tym wzorowanym na Pancerpol:

http://img51.imageshack.us/img51/2122/kopiapancerpol2.jpg

 

Zdjęcie paleniska z góry (zdjęcie z hurtowni):

http://img215.imageshack.us/img215/3599/elgomaxalapancerpol.jpg

 

W stosunku do Pancerpola słabsza jakość odlewu, inny ślimak podający, pancerpol ma opatentowaną końcówkę ślimaka. Trochę inna jest tez w tym palniku ramka pod kosz zasypowy.

 

PUMA reguluje powietrze i paliwo w zależności od tego, czy zawory są zamknięte czy otwarte a dodatkowo ogranicza także prędkość pompy przy ładowaniu CWU.

 

Możesz się później pochwalić co się dzieje jak kocioł z tym sterownikiem osiągnie temp. zadaną np.50st.C ?, interesuje mnie, czy rozłącza się nadmuch i staje podawanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wersja paleniska kopiowana z brucera:

 

http://img220.imageshack.us/img220/9219/kopiabrucer.jpg

 

Widok na nowy ślimak w tym a'la brucerze:

http://img714.imageshack.us/img714/7747/nowybrzeg2.jpg

 

 

2wersja wzorowana na palniku Pancerpol:

http://img403.imageshack.us/img403/9474/kopiapancerpol1.jpg

 

Zbliżenie na palenisko w tym wzorowanym na Pancerpol:

http://img51.imageshack.us/img51/2122/kopiapancerpol2.jpg

 

Zdjęcie paleniska z góry (zdjęcie z hurtowni):

http://img215.imageshack.us/img215/3599/elgomaxalapancerpol.jpg

 

W stosunku do Pancerpola słabsza jakość odlewu, inny ślimak podający, pancerpol ma opatentowaną końcówkę ślimaka. Trochę inna jest tez w tym palniku ramka pod kosz zasypowy.

 

PUMA reguluje powietrze i paliwo w zależności od tego, czy zawory są zamknięte czy otwarte a dodatkowo ogranicza także prędkość pompy przy ładowaniu CWU.

 

Możesz się później pochwalić co się dzieje jak kocioł z tym sterownikiem osiągnie temp. zadaną np.50st.C ?, interesuje mnie, czy rozłącza się nadmuch i staje podawanie.

 

Nie mam nic z tych rzeczy załączonych na fotkach, zdjęcie slimaka się nie otwiera to nie wiem. Tak na marginesie to ten ala brucer to wygląda jakby go frankensztain spłodził :lol: .

Pracę tego sterownika to na pewno Ci opiszę, lecz dopiero w następnym sezonie grzewczym. Nie jest to na pewno pid, bo ma tryb podtrzymania, który załączy się po osiągnięciu temp zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelo_pl zapomniałeś dodać,że masz kominek z płaszczem wodnym :D :D

Palę w nim w soboty ( i to też w nie każdą ) po prostu nie chce mi się go rozpalać a później czyścić - ale fakt jest i przy dużych mrozach wspomagał piec w weekend. O czym nie napisałem - od 1,5 miesiąca mieszam groszek ( i miał ) z owsem ( worek owsa za 10 zł ) - spaliłem do tej pory 4 worki. Wynikiem takiej mieszanki jest czyszczenie pieca raz na dwa tygodnie i popiół w popielniku a nie popiół i szlaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...