Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Jarecki

Wymowa części Twojego wpisu, dotycząca Ponara, jest jednoznaczna i co byś teraz nie napisał – nic tego nie zmieni.

Oczywiście, że masz prawo widzieć i podsumować targi tak, jak uważasz. Ja – z kolei – mam prawo skomentować Twoje wypowiedzi jako uczestnik forum tak, jak ja to uważam. Nie ma tu o czym dyskutować.

Znasz moje poglądy n/t reklamy na forum. Wielokrotnie je tutaj artykułowałem. Powtórzę je.

Uważam, że reklama na forum jest nie tylko dopuszczalna, ale – przede wszystkim – potrzebna. Przecież forum jest po to, żeby czytelnikom przekazać maksimum informacji na interesujące ich tematy. Dlaczego reklama pisana przez osoby związane – ogólnie mówiąc - z produkcją konkretnego wyrobu ma być naganna (pod warunkiem, że nie ukrywają tego faktu), a reklama pisana przez osoby nieznane (podpisujące się tylko Nickami) nie budzi zastrzeżeń? Przecież każdy wpis, w którym wymienia się konkretne wyroby JEST REKLAMĄ. Ważne jest – według mnie – żeby treści reklamowe były wypisywane tylko na wątkach, z którymi wiążą się tematycznie. Wtedy wzbogacają one wątek. Jeśli wpisuje się je na wątkach o innej tematyce – są zwykłym śmieciem.

Zauważ, że ja nie wklejam linków do swojej strony firmowej ani sklepu, ale do poradnika, zawierającego wiele informacji nie dostępnych gdzie indziej (jeśli znasz miejsca, gdzie takie informacje można znaleźć – podaj te linki, zamieszczę je także na naszym blogu). W poradniku podaję informacje obiektywne, fachowe i dotyczące każdego wyrobu, który zostanie poddany badaniom. Nie dotyczą one wszystkich wyrobów, bo nie wszyscy producenci chcą poddać swoje wyroby takim badaniom. Dlaczego? Nie będę snuł rozważań n/t przyczyn takiego stanu rzeczy. Ty też nie zająknąłeś się nawet na moją propozycję przebadania ZA DARMO kotła z Twojej firmy, a tylko lejesz mnóstwo wody, żeby utopić niewygodny Ci temat.

Ja Ciebie wcale nie atakuję. To jakaś paranoja z Twojej strony. Ja tylko odnoszę się do niektórych Twoich wypowiedzi, z którymi się nie zgadzam. To chyba jest istotna różnica. Uważasz, że nie mam prawa nie zgadzać się z Tobą? A może uważasz, że nie mam dostatecznych kompetencji, żeby móc krytykować niektóre wypowiedzi n/t konstrukcji i technologii kotłów? Jeśli tak – to napisz to. Jeśli nie – to się nie ciskaj, tylko podejmuj rzeczową, konkretną dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciskasz się i tyle. Nie zaśmiecaj wątka swoimi wyrzutami, nie mam ochoty na kłótnie i przepychanki.

 

Nie krytykuję Ponar, mówię,że w konstrukcji kotła nie widze nic innowacyjnego (bo taki wymiennik również produkujemy grubo ponad 30lat i na dzień dzisiejszy uważamy,że do kotła ślimakowego kanały pionowe nie są najwygodniejszym rozwiązaniem ze względów obsługowych)

Wyniki konstrukcji wymiennika UKS (zwykły, klasyczny kocioł bez podajnika opalamy miksem węgla orzech z miałem) bez trudu znajdziesz w swoim instytucie. np. ze spółdzielni kotlarz.

 

Nie wciskaj mi bezczelnie słów, których nie wypowiedziałem. Na blogu promujesz ogniwo, ponar, eCoal, Brucer. Masz do tego prawo, Twój blog-Twoja sprawa.

Teksty są napisane tak,że promują te konkretne rozwiązania, promują również konkretne konstrukcje, które Ty subiektywnie uważasz za najlepsze. Też dobrze-Twój blog-Twoja sprawa. Spora część materiałów to solidna wiedza i dobre wskazówki a spora część to ukryte teksty reklamowe konkretnych konstrukcji i rozwiązań.

 

Tutaj daj prawo innym do własnego zdania. Oprócz czystości spalania liczy się też wygoda użytkowania, ilośc zajmowanego miejsca na głębokość, szerokość, część osób szuka atrakcyjnej ceny, część zwykłego sterownika itp itd.

 

Co mam komentować, kotły mam przebadane, posiadają atesty. Pomyślę o Twojej propozycji jak zrobimy na jesień czy wiosnę coś nowego np. 12kW z mniejszą ekoenergią, której debiut rynkowy lada dzień. Wtedy propozycja będzie godna do rozważenia. Wykonanie testów - propozycja bardzo fajna z Twojej strony.

 

Tyle,że przy okazji można zrobić atest a na to potrzebne pieniążki. Temat odsuwam zatem na jesień czy przyszłą wiosnę, jak sprawa będzie nadal aktualna .

 

Chcesz składać mi propozycje dotyczące badań, przecież znasz mojego maila. Masz ochotę zapytać o brucer-a, tez możesz napisac na maila, odpiszę i powiem jak wyglądaja doświadczenia do tej pory.

 

Dalsze zaśmiecanie tego wątku uważam za bezcelowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj, bo piszesz o kotle z wodnym rusztem awaryjnym oraz o konstrukcji górnokanałowej.

 

To kolejny przykład producenta kotłów obok producentów Pleszewskich m.in. Tilgner, Sekom, Grobelny, Konstal itd., Klimosza,HEF-a, DEfro, ostatnio Galmet i Zębiec i wielu innych oferujących kotły z podajnikiem z wygodnym, stałym wodnym rusztem awaryjnym.

 

Rozwinięcie DUO lub DUAL przyjęło się jako określenie stałego, wodnego rusztu awaryjnego.

 

Z tego, co pamiętam Zębiec korzysta ze sterowników firmy elster z algorytmem PID. nie wiem tylko, czy jest to obecnie model Perfekt czy Expert

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki

Czy użytkujesz lub użytkowałeś kocioł zębiec kpp duo? Czy to co napisałeś powyżej, to jest opinia użytkownika takiego kotła, wynikająca z jego doświadczeń?

Problem z Tobą polega na tym, że większość Twoich odpowiedzi wygląda właśnie tak, jak Twoja odpowiedź na pytanie, które zgłosił Marek Dzit. Są nie na temat. Niby mają związek z przedmiotem pytania, ale jest to związek bardzo odległy.

Porównanie Ponara z UKS-em jest bardzo cwanym chwytem z Twojej strony, bo UKS jest zaliczany do najgorszych konstrukcji kotłowych. Tyle tylko, że te wymienniki nie są takie same. Być może takie jest Twoje zdanie – nie odmawiam Ci prawa do własnego zdania. Ale wydawanie opinii o urządzeniu w oparciu o fakt, że stałeś koło niego i oglądałeś, jest raczej niepoważne.

Zauważ proszę, że ja nie wydaję opinii o urządzeniach – ani cudzych, ani „swoich”. Podaję tylko wyniki badań tych urządzeń, które przebadałem. Dociera to do Ciebie? Nigdzie nie napisałem, że kocioł OGNIWO czy PONAR jest lepszy od kotła X czy Y. Nigdzie nie napisałem, że kocioł X lub Y to kocioł zły. Piszę tylko to, co wiem. Wiem też, że moje zdanie może nikogo nie obchodzić. Natomiast wyniki badań mówią same za siebie.

Nie chcę też składać Ci propozycji dotyczących badań. Chciałem tylko sprawdzić, jaka będzie Twoja reakcja na możliwość zbadania kotła z Twojej firmy. Reakcja jest taka, jak przewidywałem. Tę jedną propozycję podtrzymuję. O innych zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek Dzit

 

Napisze , co mi się w tym kotle podoba.

 

Ma budowę górnokanałową, co w moim przekonaniu jest plusem.

Dostęp do wyczystek kotła masz od przodu, czyszczenie będzie zatem szybkie i wygodne.

Popytaj innych uzytkowników podobnych kotłów z tego typu kanałami. Jest ich trochę na tym forum.

 

Przy kanałach pionowych należy brać pod uwagę dostęp do górnej wyczystki/ek (prowadzenie rur instalacji c.o. nad kotłem, konieczność ściągania górnej izolacji itp.)

Przy kanałach pionowych i wąskiej kotłowni może się tez okazać, że do wybrania sadzy odrapanej z kanałów pionowych będzie problem z dojściem do bocznej, dolnej wyczystki, która najczęściej znajduje się za koszem zasypowym. W części przypadków wymaga to wybrania węgla z kosza i demontażu samego kosza.

 

Tych problemów nie ma przy konstrukcjach górnokanałowych.

 

Ruszt wodny - jest stale gotowy do użytku, jak jest na odpowiedniej wysokości, nie pogarsza parametrów spalania.

Zaleta rusztów wodnych jest fakt, że w trakcie palenia z automatu można na bieżąco wrzucić jakieś deski pozostałe po budowie czy jakieś papiery. nie trzeba do tego celu wygaszać palnika.

W samej obsłudze jest tez bardziej czysty i mniej pracochłonny. Wrzucam na ruszt i sie pali. Żeliwny teoretycznie mógłby być niżej i mieć większa pojemność, ale do skorzystania z rusztu żeliwnego nalezy palnik automatyczny wygasić, ułożyć demontowalne ruszta żeliwne i przepalić drewnem. Jak skończymy przepalanie to przy ruszcie żeliwnym trzeba poczekac, aż wystygnie, dalej w jakis rękawicach go zdemontować i przejśc do rozpalania paleniska automatycznego.

 

Patrząc zatem na wygodę użytkowania, łatwy dostęp do wyczystek i ruszt awaryjny stale gotowy do użytku.

 

Zawijan łaskawie odczep się i wypisuj na innym wątku, może UKS nie jest konstrukcją idealną na dzień dzisiejszy, ale w latach 60-ych oraz 70-ych była to jedna z lepszych konstrukcji na rynku. Czego się spodziewałeś odnośnie badań, że na Twoje widzi-mi-się weźmiemy z magazynu kocioł i zawieziemy go pobrudzić, bo taką masz fanaberię -po tych testach odkupisz go w cenie detalicznej? Kotły maja atesty i każdy klient kupujący wyrób otrzymuje ich kopię. Jak zrobimy nowy produkt, będziemy myślec o badaniach. Koniec kropka.

 

Jak Ci się nudzi, to wypisuj na wątku o brucerze i nie zaśmiecaj tego.

 

Pozwolisz, że ja sam ocenię, czy odpowiadam na temat i że sam będę wybierał posty na które mam odpowiedzieć.

 

Mam po czubek głowy Twoich wojen podjazdowych. "Reakcja jest taka jak przewidywałem, o innych propozycjach zapomnij".

W tym klimacie w nosie mam Twoje propozycje, stopień Twojej złośliwości jest porażający i obrzydliwy.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan

Pozwolisz, że ja sam ocenię, czy odpowiadam na temat i że sam będę wybierał posty na które mam odpowiedzieć.

 

Pozwalam. Każdemu wolno pisać i każdy ma prawo wyboru.

A Ty pozwól, że będę pisał n/t Twoich wpisów to, co uznam za stosowne. Merytorycznie - nie personalnie, bo Twoja persona jest dla mnie całkowicie inertna. Nie dyskutuję z Tobą - jako z osobą. Dyskutuję z Twoimi wpisami. Tymi, do których mam zastrzeżenia. To też każdemu wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan

Czego się spodziewałeś odnośnie badań, że na Twoje widzi-mi-się weźmiemy z magazynu kocioł i zawieziemy go pobrudzić, bo taką masz fanaberię -po tych testach odkupisz go w cenie detalicznej? Kotły maja atesty i każdy klient kupujący wyrób otrzymuje ich kopię.

 

Podsunąłeś mi inny pomysł. Możemy wykonać badania tego kotła z Twojej firmy podczas eksploatacji u któregoś z użytkowników. Myślę, że użytkownik nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby zobaczyć jakie wyniki NAPRAWDĘ osiąga jego kocioł.

Może ktoś z czytelników zgłosi się jako obiekt takich badań. Chodzi o kocioł retortowy z firmy SEKAM z palnikiem Ekoenergii i sterownikiem PID. Czekamy na odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o sterowniki PLUM ECOMAX 800 - czy są na podobnym poziomie technologicznym co eCOAL czy PUMA czy też są w czymś lepsze/gorsze ?

 

Jest ich faktycznie coraz więcej na rynku, więc proszę zamiast się kłócić odnieście się Panowie do tego - na pewno znacie konkurencję i wiecie czym się różnią od Waszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER

Zacznę od tego, że nie kłócę się z Jareckim. Różnica zdań – to nie kłótnia. Skoro już jestem na tym forum – to nie mogę tolerować na nim bzdurnych lub fałszywych informacji, bo to byłoby moim cichym potwierdzeniem ich prawdziwości. Myślę, że to rozumiecie. Przecież pracuję w instytucie technologicznym i zawodowo zajmuję się urządzeniami grzewczymi małej mocy i paliwami stałymi – etyka zawodowa narzuca mi pewne obowiązki.

Stąd też jestem w sytuacji istotnie innej od Jareckiego, bo nie mogę pisać nie tylko wszystkiego co mi się pomyśli (mądrze czy głupio), ale także nie mogę pisać wszystkiego co wiem o konkretnych kotłach, które zgłoszono nam do badań, jeśli klient nie zgodzi się wyraźnie na publikowanie tych informacji. Jareckiemu wolno pleść bzdury na każdy temat, bo teoretycznie jest anonimowym czytelnikiem, który przedstawia swoje opinie. Musi tylko pilnować się, żeby dbać o interes swoich pracodawców, czy swoich partnerów (bo mogą mu „przyłożyć”). Ja muszę się pilnować, aby nie narazić instytutu na zarzut wyrządzenia szkody naszemu klientowi. Myślę, że to też potraficie zrozumieć. Toteż staram się przekazać Wam swoją wiedzę w tym zakresie poprzez wyjaśnianie teorii procesów zachodzących w kotle. Myślący czytelnik może z tych wyjaśnień wyciągnąć wiele informacji na interesujące go zagadnienia szczegółowe. Kto tego nie potrafi – trudno, jest skazany na żer dla marketingowców pokroju Jareckiego. Może gdy skończę już pracować zawodowo, a jeszcze będę miał ochotę na aktywność w tej dziedzinie, podejmę z większą swobodą batalię przeciwko takim praktykom. Może.

SUSPENSER, Ty w swoich wpisach wykazujesz poziom wiedzy technologicznej wykraczający poza przeciętność. Myślę więc, że zrozumiesz, dlaczego nie mogę przejść obojętnie nad stwierdzeniem Jareckiego, że wymiennik ciepła w kotle PONAR-EKO jest taki sam, jak w kotle UKS (nie będę już wracał do szeregu jego wcześniejszych informacji, na temat których „ścieraliśmy się” na tym i na innych forach). To nieważne, że akurat PONAR-EKO jest „naszym” kotłem – gdyby nie był „naszym”, zareagowałbym tak samo. Przecież tacy czytelnicy, jak np. Marek Dzit (żeby nie szukać daleko), którzy poszukują konkretnych informacji w dziedzinie o której wiedzą bardzo niewiele, nie potrafią ocenić prawdziwości przekazywanych im informacji. Jeśli nie otrzymają informacji przeczącej – przyjmą tamtą informację za prawdziwą i mogą podjąć niewłaściwe, szkodliwe dla siebie decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o sterowniki PLUM ECOMAX 800 - czy są na podobnym poziomie technologicznym co eCOAL czy PUMA czy też są w czymś lepsze/gorsze ?

 

Niestety, nie mogę wiele powiedzieć o sterownikach PLUM ECOMAX 800 czy PUMA. Ich twórcy i producenci – ze zrozumiałych powodów – niewiele piszą o zasadach działania, ograniczając się do wyspecyfikowania zalet tych wyrobów. Nie znalazłem też nigdzie opublikowanych wyników badań kotłów prowadzonych przez te sterowniki, ani nie miałem takich kotłów w badaniach.

Oba te sterowniki – jak piszą ich producenci – wykorzystują algorytmy oparte o technologię logiki rozmytej (fuzzy logic), co jest stwierdzeniem na wysokim poziomie ogólności i nie mówi nic o istocie sterowania procesem spalania (o rodzaju sygnałów wykorzystywanych do sterowania procesem spalania). To coś tak, jakby powiedzieć, że do wykonania bilansu używa się technologii dodawania/odejmowania i mnożenia/dzielenia, bez informacji skąd bierze się dane do wykonania tego bilansu (bezbłędnie wykonane obliczenia, oparte jednak na błędnych danych do obliczeń, dają błędne wyniki końcowe). FUZZY LOGIC czy PID – to tylko narzędzia, powszechnie znane i stosowane w technice. Istotą sterowania procesem spalania jest zaś rodzaj wykorzystywanych sygnałów i sposób ich wykorzystania - bez wiedzy o tych sygnałach i sposobach nie potrafię ocenić ich poprawności.

Nie wiem jak Ty, ale ja pod pojęciem „poziom technologiczny” sterownika rozumiem poziom rozwiązania poprawności procesu spalania paliwa w kotle. Dalszy ciąg, tzn. sposoby rozwiązania sterowania obiegami wodnymi, uważam za sprawy wtórne, powiedziałbym nawet – drugorzędne. Cała ekonomika spalania realizuje się w palenisku i wymienniku ciepła kotła. Reszta – to tylko sprawy dystrybucji wytworzonego ciepła. Można na odcinku dystrybucji ciepła „wyprodukować” straty ciepła, ale nie można tam uzyskać dodatkowych ilości ciepła, zwiększających efektywność energetyczną kotła.

O regulatorze ecoMAX 800 R firmy PLUM wiem tylko tyle, że – jak pisze producent - stosowany w nim algorytm indywidual fuzzy logic jest implementowany do regulatora po długotrwałym badaniu danego typu kotła firmy partnerskiej w Laboratorium firmy PLUM i po zdjęciu charakterystyk cieplno-emisyjnych. Jest to więc regulator dedykowany do konkretnego typu kotła konkretnego producenta (jak eCoal.pl), co według mnie jest rozwiązaniem prawidłowym. Wielokrotnie o tym pisałem, szczególnie w dyskusjach z Jareckim. Można go więc nabyć wyłącznie – tak sądzę – z kotłem danego typu i producenta. Trudno mi powiedzieć, jak ten regulator reaguje na większe zmiany jakości węgla, np. na zmianę „groszku” na „miał”. Nie znam także przypadków stosowania tego regulatora w kotłach z palnikiem BRUCER.

Trochę więcej wiem o regulatorze PUMA, który ma być następcą regulatora OGNIK PLUS. PUMA ma sterować procesem spalania wykorzystując analizę zmian trendu temperatury wody obiegowej (trochę na podobieństwo eCoala, który wykorzystuje analizę zmian trendu temperatury spalin). Taka jest myśl jego konstruktora – Włodka Smelcerza, który uważa, że ten sygnał umożliwi samoczynną zmianę nastaw palnika w przypadku zmiany jakości węgla w pełnym zakresie (tak jak w eCoalu). Czy to się uda? Zobaczymy za kilka tygodni. Na razie producent PUMY pisze, że prowadzi ona poprawnie spalanie w przypadku zmian jakości paliwa w zakresie +/- 15%.

Gdzieś na forum już pisałem, że nowy kocioł OGNIWO-PLUS z nowym palnikiem retortowym II-ej generacji (całkowicie nowym palnikiem – nie poprawionym BRUCEREM) planuje się sprzedawać w dwóch wersjach – jedna z regulatorem eCoal.pl dla tych, którzy nie radzą sobie z nastawami palników i nie chcą się tego uczyć - druga dla tych, którzy chcą i lubią bawić się własnoręcznie nastawami palnika (jak pokazują wpisy na forum – są tacy). Tak się złożyło, że porozumieliśmy się z firmami LS Elektronik (Włodek Smelcerz) i ELEKTRO-MIZ w sprawie opracowania sterownika dla tego nowego palnika. Wykonane wstępne badania ze sterownikiem OGNIK PLUS wykazały, że algorytm tego sterownika nie daje sobie rady przy przejściu z „groszku” na „miał” i niezbędne byłoby jego przeprogramowanie. Algorytm należałoby także dostosować do specyfiki palnika i współpracującego z nim wentylatora. Podjęliśmy decyzję o przerwaniu tych prac i ukierunkowaniu się na skonstruowanie sterownika do OGNIWA-PLUS na bazie nowej PUMY. Lada dzień rozpoczniemy stosowne badania i zobaczymy, co z nich wyniknie.

To tyle, co mogę powiedzieć na dzisiaj. Nie zabieram głosu n/t pozostałych elementów funkcjonalnych i „bajerów” tego i innych regulatorów, bo to wykracza poza zakres moich kompetencji.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję to forum od dwu lat. Do odpowiedzi skłoniła mnie część wypowiedzi ZawiJana :

 

" Tak się złożyło, że porozumieliśmy się z firmami LS Elektronik (Włodek Smelcerz) i ELEKTRO-MIZ w sprawie opracowania sterownika dla tego nowego palnika. Wykonane wstępne badania ze sterownikiem OGNIK PLUS wykazały, że algorytm tego sterownika nie daje sobie rady przy przejściu z „groszku” na „miał” i niezbędne byłoby jego przeprogramowanie. Algorytm należałoby także dostosować do specyfiki palnika i współpracującego z nim wentylatora."

 

Od dwu sezonów użytkuję kocioł GALMET 17 kw z obrotowa retortą wyposażony w sterownik PERFRKT R firmy Elster. Obecny sezon "przejechałem " na kiepskiej jakości miale, i nie było żadnych problemów przy przechodzeniu z groszku na miał. Sezon grzewczy zamykam 3,8 t spalonego miału przy ogrzewanej pow. 120 m2. budynek z lat 80 nie ocieplony +120l CWU, 4 osoby dorosłe. Mało tego na koniec sezonu testowałem mieszankę zboża i miału w proporcjach 1/4 miału i 3/4 zboża. Na miarodajne wyniki zabrakło czasu, choć wyglądało obiecująco.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsunąłeś mi inny pomysł. Możemy wykonać badania tego kotła z Twojej firmy podczas eksploatacji u któregoś z użytkowników. Myślę, że użytkownik nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby zobaczyć jakie wyniki NAPRAWDĘ osiąga jego kocioł.

Może ktoś z czytelników zgłosi się jako obiekt takich badań. Chodzi o kocioł retortowy z firmy SEKAM z palnikiem Ekoenergii i sterownikiem PID. Czekamy na odzew.

 

Kompletnie Ciebie nie rozumiem. Konstrukcja z wodnymi rusztami była badana w Twoim instytucie.

 

Jak chcesz jeździć, pogadaj z Suspenserem. Ok. połowy tego miesiąca kocioł Skam-P wyposażony w palnik ekoenergia, sterownik TATAREK RT09pid v5.12 będzie dostarczony do jego sąsiada. Będziesz miał też świadka w postaci użytkownika forum. RT09pid ma rozbudowane menu i sporo parametrów można ręcznie przestawić dla dobrego procesu spalania przy danym typie paliwa. Suspenser ma doświadczenie z tym sterownikiem, także wspólnie możecie się tam umówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Tak się złożyło, że porozumieliśmy się z firmami LS Elektronik (Włodek Smelcerz) i ELEKTRO-MIZ w sprawie opracowania sterownika dla tego nowego palnika. Wykonane wstępne badania ze sterownikiem OGNIK PLUS wykazały, że algorytm tego sterownika nie daje sobie rady przy przejściu z „groszku” na „miał” i niezbędne byłoby jego przeprogramowanie. Algorytm należałoby także dostosować do specyfiki palnika i współpracującego z nim wentylatora."

 

Szkoda też, że nie wspomniałeś, że sterownik został załozony na konstrukcję, z która nigdy nie pracował oraz o wspołpracy z małą dmuchawa, z która ognik również nigdy nie współpracował.

 

Mówiąc o podobieństwie UKS miałem na myśli budowę a nie proces spalania realizowany w tym kotle. Chodzi o jeden kanał poziomy i dwa kanały pionowe. To fakt, nad którym nie trzeba wielce debatować.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na razie producent PUMY pisze, że prowadzi ona poprawnie spalanie w przypadku zmian jakości paliwa w zakresie +/- 15%."

 

To akurat opis FBS:

FBS - System Elastycznego Spalania (FBS Flexible Burning System)

 

Sterowniki wyposażone w ta opcję moga poprawnie spalać opał o kaloryczności różniącej się o 15% od nastawionej. Oznacza to, że zmiana kaloryczności opału w rozsądnych granicach nie wymaga korekcji dawki lub zmiany nastawy wentylatora. Ogień nie cofa się do kielicha ani nie występuje zjawisko wysypywania niedopalonego opału do popielnika.

 

PUMA PID steruje niezależnie dwoma procesami

a) regulacją temperatury dzięki:

PID-II - Algorytm PID-II dostosowuje moc kotła do zadanej temperatury, dzięki temu nie występują gwałtowne zmiany temperatury w kominie oraz komorze spalania. Kocioł jest w stanie grzac cały czas, bez przestojów z moca od 1% (stan podtrzymania ognia) aż do 100% (maksymalna moc kotła).

 

b) regulacją procesu spalania

ADC - Automatic Dose Control

Sterownik z ADC automatycznie zmienia nastawę podawania w zależności od wartości energetycznej opału do +-25% od nastawy pod dany palnik.

 

Zastosowano do ADC dodatkowy czujnik powrotu, należy go zamocować i dobrze zaizolować na rurze powrotnej wchodzącej do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o sterowniki PLUM ECOMAX 800 - czy są na podobnym poziomie technologicznym co eCOAL czy PUMA czy też są w czymś lepsze/gorsze ?

 

Jest ich faktycznie coraz więcej na rynku, więc proszę zamiast się kłócić odnieście się Panowie do tego - na pewno znacie konkurencję i wiecie czym się różnią od Waszych.

 

Znam jedno podobieństwo Plum800 oraz PUMA

Oba te sterowniki posiadają procesor 32-bitowy.

 

ecoMAX800 ma wyświetlacz graficzny, niebieski. Obsługuje całą masę urządzeń dodatkowych. Należałoby sprawdzić jak to pracuje po podłączeniu wszystkich urządzeń, czy nie ma problemów. Model serii 800 to kompletna nowość. Jest także nowa seria ecoMAX200 z przeznaczeniem do kotłów zasypowych.

 

Firma PLUM ma własne akredytowane laboratorium badania kompatybilności elektryczno-magnetycznej. Także pod względem bezpieczeństwa budowy sterownika wiedzą wszystko.

 

Czy sterowniki serii ecoMAX700 oraz ecoMAX800 działają prawidłowo pokaże nadchodzący, nowy sezon grzewczy.

Myślę, że jeżeli są jakieś błędy, zostaną wyeliminowane. Widać, że firma mocno się stara.

 

Serię ecoMAX700 widziałem podczas badań kotła innej firmy (weber) w OTGiS, wiem,że fuzzy logic na badaniach był wyłączony.

ecoMAX700 widziałem także podczas pokazu palnika TRIO firmy PANCERPOL, właściciele mówili, że fuzzy logic został wyłączony, bo ręcznie z przyrządem do badania kotłów lepiej ustawiają prace sterownika jak robi to zastosowany w nim algorytm. Było to jednak prawie rok temu a przez taki okres sporo może się zmienić.

 

Także z podobieństw PUMA oraz ecoMAX mają procesory 32bitowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie Ciebie nie rozumiem. Konstrukcja z wodnymi rusztami była badana w Twoim instytucie.

 

Jak chcesz jeździć, pogadaj z Suspenserem. Ok. połowy tego miesiąca kocioł Skam-P wyposażony w palnik ekoenergia, sterownik TATAREK RT09pid v5.12 będzie dostarczony do jego sąsiada. Będziesz miał też świadka w postaci użytkownika forum. RT09pid ma rozbudowane menu i sporo parametrów można ręcznie przestawić dla dobrego procesu spalania przy danym typie paliwa. Suspenser ma doświadczenie z tym sterownikiem, także wspólnie możecie się tam umówić.

 

Jeśli już zapomniałeś, czym się różnią badania atestacyjne od badań eksploatacyjnych, odsyłam ponownie do naszego poradnika http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/

Co do reszty wpisu - Co na to SUSPENSER i jego sąsiad? Namawiam do wykonania tego eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda też, że nie wspomniałeś, że sterownik został założony na konstrukcję, z która nigdy nie pracował oraz o wspołpracy z małą dmuchawa, z która ognik również nigdy nie współpracował.

 

Zgadza się. To znaczy, że sterownik OGNIK-PLUS nie jest sterownikiem uniwersalnym i przy zmianie palnika i układu napowietrzania trzeba go przeprogramować.

Żeby było jasne - jak już pisałem, chyba nawet na tym wątku, sterownik OGNIK-PLUS oceniam pozytywnie. Dlatego się nim zainteresowałem.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...