Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

witam chciałbym zapytać o poradę w jaki sposób można obniżyć spieki w palenisku, gdyż zakupiłem ostatnio pieklorza z kopalni bobrek który pali się bardzo dobrze jednak wykazuje tendencję do spieków, czy spróbować może zmniejszyć nadmuch , teraz jest 33 procent?

 

aigel dobrze Ci podpowiada - zmniejsz nawiew (u mnie jest od 13 do 28%) oraz przesłonę wentyla - przy tym węglu nie powinno być w ogóle spieków (wiem bo też go używam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na chwile obecna nowy soft możesz dostać, jeżeli o niego poprosisz. Firma Elektro-Miz wyśle Ci go mailem.

Nowe softy wymagają czujnika powrotu.

 

Tak- warto zamówić czujnik powrotu w firmie Elektro-Miz, bo tylko z nim współpracuje system autoadaptacji ADC. Zdjęcia wkleiłem na poprzedniej stronie tego wątku, zanim kolega zaczął swoja wojnę. Dopisano obsługę rusztu awaryjnego oraz ADC. Uruchamia sie to w menu klienta, na ikonie wysokość kopca idąc na +10 aktywuje sie ADC a idąc na -10 aktywuje się ruszt awaryjny.

 

 

Jarecki, bardzo dziękuję Ci za te informacje.

Zadzwoniłem do Elektro-Miz, zapytałem, bardzo miła i rzeczowa rozmowa, dosłano mi ZA DARMO dodatkowy czujnik powrotu, nowy soft z ADC, program do graficznej wizualizacji pracy kotła oraz szczegółowe instrukcje. Jestem pod wrażeniem.

Po upgradzie i założeniu czujnika ADC działa, na razie trudno ocenić jak skutecznie, kocioł grzeje tylko CWU choć w buforze 1000/200 l. Siłę nadmuchu ustawiłem na max 50%, muszę popracować nad ustawieniami, groszek spala się na proszek ale w kotle trochę sadzy.

Przydaje się obsługa rusztu awaryjnego, choć musiałem zmniejszyć siłę nadmuchu do 10%, inaczej to dmuchawa wyciągała drewno z paleniska :)

Jestem bardzo zadowolony z wyboru tego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki, bardzo dziękuję Ci za te informacje.

Zadzwoniłem do Elektro-Miz, zapytałem, bardzo miła i rzeczowa rozmowa, dosłano mi ZA DARMO dodatkowy czujnik powrotu, nowy soft z ADC, program do graficznej wizualizacji pracy kotła oraz szczegółowe instrukcje. Jestem pod wrażeniem.

Po upgradzie i założeniu czujnika ADC działa, na razie trudno ocenić jak skutecznie, kocioł grzeje tylko CWU choć w buforze 1000/200 l. Siłę nadmuchu ustawiłem na max 50%, muszę popracować nad ustawieniami, groszek spala się na proszek ale w kotle trochę sadzy.

Przydaje się obsługa rusztu awaryjnego, choć musiałem zmniejszyć siłę nadmuchu do 10%, inaczej to dmuchawa wyciągała drewno z paleniska :)

Jestem bardzo zadowolony z wyboru tego sterownika.

 

Przy tłoku trochę sadzy będzie zawsze.

Najważniejsze, aby opał się dobrze wypalał a sam kocioł nie gasł.

PUMA to naprawdę bardzo dobry produkt..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

 

Muszę wybrać komin i nie chodzi bynajmniej o producenta, bo tu pewnie będzie Schiedel z uwagi na całkiem dobrą ofertę. Chodzi mi o dobór komina do PRZYSZŁEGO kotła, tyle że nie wiem jaki kocioł dokładnie będzie...

 

I tak: dom ma pow. ok 160m2 (190m2 po podłodze z garazem), kubatura ok 700m3; kocioł pewnie będzie ok 20-25kW na ekogroszek, z podajnikiem. Umieszczenie komina niejako implikuje jego max wysokośc 6-6.5m (przekroje w dzienniku budowy, możecie ocenić). Zastanawiam się czy komin fi20 będzie w porządku?

 

I druga kwestia, komin do kominka...moc kominka na chwilę obecną nieznana ale pewnie będzie jakiś standard (czyli chyba 10-14kW); wysokość komina wychodzi ok 8m...czy fi16 byloby odpowiednie?

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam komin murowany z cegieł - przy piecu na ekogroszek jest on największym grzejnikiem w domu.

 

Sąsiad ma izolowanego Schiedla i u niego w ogóle nie grzeje, czyli ma większe straty kominowe.

 

Dla czego nie chcecie murowanych ?

 

Łatwiej je wykończyć klinkierem, przy ekogroszku grzeją i są bardzo solidne (nie przewróci się w trakcie budowy, gdy wystaje za wysoko) - może ktoś mnie przekona, że systemowy jednak lepszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję że pewnie masz komin poniżej kalenicy? Nie ma problemu z wdmuchiwaniem dumy z powrotem do komina?

 

Kocioł przeniosłem teraz do pomieszczenia (przybudówki) przylegającego do domu. Przybudówka jest niższa od budynku. Komin stoi na zewnątrz przybudówki, wylot spalin z kotła rurą która przechodzi przez ścianę do komina wystawionego na zewnątrz. Rura długości około 55cm + 15 cm wylotu kotła. Komin na zewnątrz zimy bo ma w środku ocieplenie z wełny. Przy tej wysokości nie ma problemu z cofkami. Kupiłem gotowy bo taniej wychodzi niż murować. Kolega murarz który postawił go w dwa wieczory mówił że jest lepszy bo lepiej ciągnie, nie łapie sadzy bo ceramika w środku jest gładziutka i ma to ocieplenie w środku. Przy murowanym na zewnątrz musiał bym i tak ocieplać zewnętrznie bo jak by wystygł nie chce ciągnąć. I murowanie bardziej pracochłonne i droższe. Myślę że to ma sens. Jeśli komin jest wewnątrz to ocieplać nie trzeba i na pewno się rozgrzewa i oddaje ciepło. Pozostaje czas i koszt robocizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Lato w pełni więc zamierzam zaopatrzyć się wreszcie w węgiel na kolejny sezon. I jak zwykle nie wiadomo co wybrać i skąd. Czy rzeczywiście są różnice między rodzajami węgla, które są "dostrzegalne" przez użytkowników końcowych?

 

Macie jakieś sprawdzone miejsca, gdzie można kupić dobrej jakości węgiel? Gdzieś ostatnio wspominano resover.eu. Jakieś doświadczenia z nimi?

 

Patrzyłem na ich ofertę i mają węgiel z KWK Bobrek (28MJ) i KWK Chwałowice (27MJ). jedyna większa różnica to mniejsza spiekalność dla Chwałowic. Czy różnica 10zł na tonie przy zwiększeniu wartości opałowej o 1MJ się opłaca kosztem większej spiekalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z innej strony. Gdzieś wyczytałem, że przechowywanie węgla luzem źle wpływa na jego kaloryczność. Podobno węgiel przechowywany "pod chmurką" wietrzeje i się gorzej pali. W związku z tym jako najlepsze rozwiązanie polecane jest kupowanie pakowanego w worki foliowe. Co o tym sądzicie? Ściema czy ziarenko prawdy?

 

Z moich obserwacji te workowane bywają wilgotne a wilgotne gorzej się pali i zasobnik lubi skorodować. Ja sam przerzucam do worków polipropylenowych na jakiś czas aby ładnie podsechł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka65 - napisz także mi ok ?

 

W laboratoriach przy elektrowniach zgodnie mówią, że węgiel pod chmurką traci kaloryczność, a tam to się raczej znają ;-)

 

Ja planuję z Bobrka, bo się opłaca - przynajmniej tak mi wyszło gdy porównywałem je u siebie.

Spiekalności się nie boję, bo i tak planuję stosować mieszankę z żytem, które pięknie go dopali.

 

Na razie na zimę też mam wybrany resover (sporo pochlebnych opinii na forum o nich widziałem), a póki co po kilka worków co miesiąc biorę tu:

http://www.zumi.pl/1641273,Angora,Wroclaw,firma.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję z Bobrka, bo się opłaca - przynajmniej tak mi wyszło gdy porównywałem je u siebie.

Spiekalności się nie boję, bo i tak planuję stosować mieszankę z żytem, które pięknie go dopali.

A widzisz - wiedziałem, że o coś jeszcze miałem spytać będąc u Ciebie. Ile tego żyta dosypujesz i skąd masz ziarna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER a to eko zo brałes na targach???? to co gorsze czy jak??

 

Ten z tagów najlepszy jaki dotąd miałem - do teraz nim palę - kupiłem kilka worków w Angora na Zakopiańskiej we Wrocławiu.

 

W Resover jest z tego co czytałem opinie ten sam węgiel, ale taniej dlatego planuję z nich skorzystać.

 

Jeśli ktoś w okolicy Wrocławia ma Pieklorza z Bobrka kupionego w Resover to chętnie podjadę go zobaczyć i porównam z "Angorowskim" ;-)

 

Trociu - żyta dosypuję około 30% [wiaderko na worek węgla] - kupuję je od szwagra [sam sobie przesypuję do worków z Big Baga] ;-)

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Zostałem zmuszony do wymiany starego pieca na nowy. W starym piecu paliłem koksem (rozpalałem drewnem i węglem) - był to stary piec robiony przez nieżyjącego już mojego wuja. Nowy piec najlepiej gdyby był na eko-groszek lub miał, a najlepiej, gdyby można było je mieszać.

Mam domek wolno stojący z budowany ok 1990 roku. Nie jest on docieplony - planuję zrobić docieplenie i elewację na przyszły rok. Okna wymieniałem w zeszłym roku na nowe, więc przez okna nie ucieka zbyt wiele ciepła. Dom ma parter + piętro, piwnicę z garażem pod domem. Dach jest płaski docieplony styropianem. Powierzchnia użytkowa domu to ok. 120 metrów. Grzejniki są żeliwne w każdym pomieszczeniu (nie licząc ubikacji). W domu mieszkają na razie 2 osoby, ale w ciągu kilku lat może ta liczba się zwiększyć do 4.

 

Moje pytanie dotyczy oczywiście doboru pieca - jakiej mocy i wśród jakich firm mam się rozglądać. Które polecacie? Jestem młodym chłopakiem (23 lata) i niestety laikiem w tych sprawach, dlatego proszę o wyrozumiałość i pomoc.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kocioł z na eko-groszek/miał to najlepszy bedzie kocioł z podajnikiem tłokowym. I ja polecałbym kocioł Lazara Multikomfort fajny kocioł który użytkuje już kilku moich klientów i są z nich bardzo zadowoleni, a koledzy pewnie zaproponują Ci jakieś inne kociołki ważne żeby je dobrze zamontować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...