Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pomoże mi ktoś z ustawieniem tego pieca..... sterownik tango negro...... kocioł jarkota....... po dzisiejszej nocy w mrozie 18 stopni poniżej zera mi spala 40 kg ma 12 h a w domu mam 18 stopni ciepła

 

Wcześniej pisałeś, że masz inny kocioł:

"Od miesiąca bawię się w palacza na kotle ogniwo 25KW , dom ma 2 piętra w sumie około 150 m2 na parterze grzeje sie około 50m2 , na 1 pietrze grzeje sie około 70m .śledzę forum od jakiegos czasu i toche pozmieniałem juz ustawienia bo na początku miałem bardzo zle poustawiane.

Obecnie moje ustawienia to:

podawanie 15 pauza 50 moc dmuchawy 45% na piecu 54 stopnie."

 

Sterownik Tango Negro nie pokazuje % mocy dmuchawy tylko biegi.

 

Jak to zatem jest?? Nabijasz sie z nas?

Kocioł z Ogniwa zamienił się na Jarkot?

A sterownik Tango rozpoczął pokazywanie % mocy nadmuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec jarkota sterownik Tango negro

 

Moc cieplna nomin. 25 kW

Pow. Grzewcza 3m2

Spraw. Cieplna >80%

Dop. Cisnienie 1,5 bar

Śred. Zużycie paliwa 4,2kg/h

Poj. Wodna pieca 106l

Bojler 100 litrów

 

Moje ustawienia

 

Pra (czas pracy podajnika ) 20s

Pau (czas pauzy podajnika w stanie praca) 50s

Cdp (czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu) 20s

Ppo (krotność podawania paliwa w podtrzymaniu) 2

Coc (czas oczekiwania w podtrzymaniu) 3min

OFS (obroty dmuchawy w stanie praca ) 10

bPo (bieg dmuchawy w podtrzymaniu ) 6

 

ogień jest biało żółty, dym szary, popiół jest spieklony (robią się takie bryły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zagladałem. Jeżeli komuś to pomoże to napiszę jak to u mnie wygląda. Kocioł Kotłospaw 25kW, sterownik Negro plus, pow do ogrzania ok. 150 m2 (po podłogach 200 m2), zasobnik CWU 300l. Zawór 4D ustawiony na 7.

Ustawienia sterownika:

-podawanie 8s.

-pauza 33

-obroty dmuchawy 8

-przedmuch co 10 min.

-krotnosć podawania w podtrzymaniu 3

-temp. zadana 60st.(histereza 1st.)

-temp zasobnika 42st.

W zeszłym roku spaliłem 3,5 t. W tym roku będzie chyba gorzej bo z tego co zaobserwowałem groszek jest chyba mniej kaloryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jaki masz typ palnika (klasyczny na ekogroszek, obrotowy, korytowy...) i rodzaj wentyla (WBS6a, RMS120, WPa06).

 

Z nastaw Tango:

Spróbuj tak:

Pra 8sek - to zostaw jako wartość stałą.

PAu zacznij od ok.30sekund pausy - to będzie trzeba doregulować (rozciągnąć, aby się dobrze paliło)

OFs - to moc dmuchawy w trybie grzania - spróbuj od ok.4biegu.

 

Te 3parametry odpowiadają za pracę kotła przy dochodzeniu do t.zadanej, najczęściej nie potrzeba dużej ilości powietrza, granice 4-6bieg powinny się sprawdzić, do tego trzeba dobrać właściwa pause podawania, aby kopczyk był lekko wypukły a dym w kolorze żółtym bez czerwonego zabarwienia i czarnego dymu.

Dmuchając zbyt mocno spalasz za dużo i produkujesz spieki (choć te w dużej części mogą być własnościami samego węgla), powodujesz wysoką temp. spalin, spalasz z nadmiarem powietrza, co obniża sprawność.

 

Kolejne parametry dotyczą fazy postoju kotła, gdy przeciągnie temp.

CdP ok. 10sek-15sek

Coc dobieramy do start ciepła budynku, słabo izolowany 3-6minut, dobrze izolowany 10-15minut

PPo zależne jest od nastawy Coc, to krotność, która mówi, co które załączenie dmuchawy w przedmuchu dodać paliwa, tym zatem reguluje wysokość kopca w podtrzymaniu a także dbam o dopalanie paliwa...

 

Problem z dochodzeniem do t.zadanej może tkwić też w wykonaniu instalacji i podłączeniu zaworu 4d, nie jestem jednak specjalistą w tej dziedzinie, wiem,że takie kwiatki mają miejsce i można je rozwiązać tylko przez poprawę wykonania instalacji.

 

Pompka ok, ma być na 2gim biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowa na tym forum.Mam problem z ustawieniem pieca.Proszę o pomoc, jak dobrze ustawić piec Heizt Eko 2, 25kw, sterownik kotła WRT-15. z zasobnikiem na eko-groszek.

Dom jest nowy nie zamieszkały ocieplony. Chodzi mi o to żeby temperatura w domu była minimalna , aby nic nie zamarzło i jak najmniej szło opału. Dom około 300m , sporo jest podłogówki Bo teraz grzeje na maxa, :(Jeśli macie jakieś propozycję to proszę o odpowiedź.Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców. Mój chyba jedyny problem z kotłem polega na tym, że z jednej strony retorty groszek jest dobrze wypalony, a z drugiej jest sporo niedopałków. Przypuszczam, że jest to wina konstrukcji retorty gdyż niedopałki występują po przeciwnej stronie od wentylatora. Niestety podawanie większej ilości powietrza w celu dopalenia pociąga za sobą większe zużycie groszku i mocniejsze spiekanie po stronie dobrze napowietrzonej.

I jeszcze jedna kwestia. Mój kocioł nie posiada fabrycznie montowanego szybra. Czy jest możliwość zainstalowania go na rurze spalinowej? Przypuszczam, że jego zamontowanie mocno ograniczyłoby zużycie opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców. Mój chyba jedyny problem z kotłem polega na tym, że z jednej strony retorty groszek jest dobrze wypalony, a z drugiej jest sporo niedopałków. Przypuszczam, że jest to wina konstrukcji retorty gdyż niedopałki występują po przeciwnej stronie od wentylatora. Niestety podawanie większej ilości powietrza w celu dopalenia pociąga za sobą większe zużycie groszku i mocniejsze spiekanie po stronie dobrze napowietrzonej.

I jeszcze jedna kwestia. Mój kocioł nie posiada fabrycznie montowanego szybra. Czy jest możliwość zainstalowania go na rurze spalinowej? Przypuszczam, że jego zamontowanie mocno ograniczyłoby zużycie opału.

 

Miał ktoś podobny problem i miałem kiedyś i ja. Odpisywałem chyba dwa dni temu. Czy czyściłeś już komorę powietrza pod retortą ? Może nagromadziło się tam trochę miodu i powietrze nierówno jest rozprowadzane. Czytałem gdzieś na innym forum że ktoś aby zmniejszyć przepływ spalin wkładał przez pierwsze drzwiczki od góry cegłę szamotową. Ustawiał ją na długim wąskim boku. Cegła stała na przedostatniej półce, ograniczając przepływ między przedostatnią a ostatnią półką. U mnie nie ma szybra ale ostatnia półka jest tak wspawana że ogranicza przepływ na połowę czopucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowa na tym forum.Mam problem z ustawieniem pieca.Proszę o pomoc, jak dobrze ustawić piec Heizt Eko 2, 25kw, sterownik kotła WRT-15. z zasobnikiem na eko-groszek.

Dom jest nowy nie zamieszkały ocieplony. Chodzi mi o to żeby temperatura w domu była minimalna , aby nic nie zamarzło i jak najmniej szło opału. Dom około 300m , sporo jest podłogówki Bo teraz grzeje na maxa, :(Jeśli macie jakieś propozycję to proszę o odpowiedź.Pozdrawiam :)

 

Powinnaś mieć zamontowany w instalacji zawór mieszający, 3 lub 4-ro drożny, przykręć na zaworze i grzejniki będą tylko letnie. Nic nie zamarznie. Ewentualnie zalać układ płynem chłodniczym i wygasić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irysy

I bardzo dobrze, że szybra nie ma. Bo mieć go nie powinien.

 

Regulację powietrza mamy w sterowniku i na dmuchawie w postaci przysłonki.

Jak masz za mocny ciąg komina można wykonać jakiś zawirowywacz spalin, ewentualnie jak pisze Karoka wstawić cegłę w przedostatnią półkę, co zakłóci i zwolni przebieg spalin - efekt uboczny w postaci częstszego czyszczenia.

 

Jaka masz retortę?

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irysy

też miałem problem z niedopalaniem z jednej strony ale pomogło rozebranie i wyczyszczenie retorty

pisałem o tym tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!&p=4019274#post4019274.

Retortę czyściłem w marcu tego roku a ponieważ paliłem całe lato na CWU to pewnie znowu niedługo będe ją czyścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanieczyszczenie kanałów raczej niemożliwe bo po zakończeniu każdego sezonu sezonu grzewczego wszystko rozbieram, dokładnie czyszczę i przedmuchuję sprężonym powietrzem. Problem z niedopałkami mam od początku czyli od trzech sezonów. W zeszłym roku było trochę lepiej bo miałem chyba trochę lepszy opał. A pomysł z cegłą chyba wypróbuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...