Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Z mojego doświadczenia wynika,że niestety większośc instalatorów nie doszczelnia paleniska.

Mam nadzieję,że ulegnie to zmianie. To forum trochę ludzi czyta, świadomość użytkowników też wzrasta.

 

Jak wszyscy będa pilnowac, aby palenisko było szczelne, to będzie dobrze z korzyścią dla wszystkich stron (producent-instalator-klient).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobre sobie 200 zł za ustawienie prostego sterownika - ciekawe czy daje na te ustawienia gwarancje.

 

Strasznie masz duży nadmuch 70 % ( w moim St37 są biegi a nie %) - może go trochę zmniejsz i wydłuż deczko przerwę podawania.

 

co znaczy słabe palenisko ?

 

no i ile m2 ogrzewasz tym 15 kw, czy budynek dobrze ocieplony i czy kocioł zasila CWU.

 

W ubiegłym roku też sporo namęczyłem się ustawieniami swojego kotła - a aktualnie z bieżących ustawień i efektów spalania jestem zadowolony - oczywiście dużo pomagali tutejsi forumowicze i to bezpłatnie !!!!!!!!!!!!!!!!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

w tym roku dobudowałem i nadbudowałem poddasze użytkowe w sumie będe ogrzewał 135m.,narazie mieszkam na dole i ogrzewam 70 m+boljer 80l.Podłogówki nie mam.Pompka jest jedna i na co i na cwu. Chodzi na 3 biegu bo na 1 zapowietrzały się grzejniki.Dom w połowie ocieplony styropian 10,druga połowa pustak żurzlowy przerwa i pustak k3(3 dziurawki w jednym)Z tym paleniskiem to tak jak by się paliło tylko w jednym rogu a reszta jest prawie nie rozżarzona.A o co chodzi z tą niedoszczelnioną retore,można to jakoś samemu sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle KDO Economic zastosowano nowoczesny palnik retortowy własnej konstrukcji. Nowatorskie rozwiązania dotyczące geometrii palnika, doprowadzenia powietrza w określony obszar spalanego paliwa, wydłużony czas przebywania paliwa w wysokiej temperaturze – pozwalający na dokładne dopalanie się paliwa, kształt oraz budowa ślimaka transportującego węgiel do palnika umożliwiają efektywne spalanie nie tylko ekogroszku ale jego mieszanek z miałem węglowym czy nawet samego miału węglowego o określonych parametrach.(tekst ze strony producenta)

16..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takiego a'la Brucer-a, tyle,że ślimak stalowy i obudowa też.

Podobny palnik o nazwie Wulkan czy ekopal produkuje KOM-Ster (stalkot)

http://allegro.pl/podajnik-do-pieca-uklad-naweglania-eko-pal-i1368222146.html

 

Na łączeniu tego żeliwa na samej górze (wierzch paleniska) z czarną, stalową obudową palnika powinien być czarny silicon, tam może uciekać Ci fałszywie powietrze.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwajcar

 

No na temat takiego palnika to ja jednak nic nie wiemn ale zapewne zaraz odezwą się tu mistrzowie z większym doświadczeniem w tej dziedzinie albo przynajmniej posiadacze takiego palnika.

 

Co do grzania CWU to jestem zwolennikiem aby było ono zasilane odrębną pompką - bo wydaje mi się, że tak jest ekonomiczniej a przynajmniej u mnie się to sprawdza.

 

Grzejesz małą powierzchnię 70 m2 - to jakie masz aktualnie średnie dobowe spalanie - chyba powinno to być niewiele - na pewno poniżej 20 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. Szwajcar:

Z twoich zdjęć wynika że masz duża nie spalonego koksu(czarne grudki). Dzieje się to dlatego,że węgiel przebywa zbyt krótko w retorcie. Kieruj się ustawieniami w kierunku podawania mniejszych ilości węgla, krótszy czas podawania. Jednocześnie zmniejszaj czas przerwy jeżeli piec nie będzie osiągał temperatury. Palenie się węgla tylko w jednej strefie retorty może być spowodowane nadmiarem powietrza,które zbyt mocno schładza złoże. Optymalnie jest gdy podaje się jednorazowo małą ilość węgla,tak ok.0.2kg. w odstępie 1-3minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co- sprawdź czy palenisko jest uszczelnione. To bardzo ważne, bez tego możesz sobie ustawiac do następnych świąt.

 

Styk paleniska żeliwnego z czarną puszką metalowa musi być doszczelniony siliconem.

 

Dalej przypuszczam,że kolega trafił na opał, jak większość w tym roku, że zwyczajnie są wielkie kłopoty z jego spaleniem.

Opały twarde muszą przebywac długo w strefie żaru. Zatem jak mówi pomorzanin mała ilość paliwa np. 10sek podawanie, ale dłuższa pauza - może nawet 70sek lub dłuższa i zdecydowanie mniejszy wydatek powietrza. To obniża moc palnika, ale daje szansę na spalenie paliwa, jak uda się osiągnąć kompromis z ciepłem w domu, to powinno byc dobrze.

 

Jeżeli kompromisu się nie złapie- dokupić retopalu i zmieszać z obecnym paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dokładnie taką podkładkę podłożyłem po stopę zasobnika i trochę pomogło.

 

2. Za duże koszty, lepiej zająć się źródłem hałasu.

 

Witam.

 

Dzisiaj w końcu dociąłem i podłożyłem podkładkę z gumowego pasa transmisyjnego pod stopę zasobnika ekogroszku - zobaczymy w nocy czy jest jakaś mała poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak sama gumowa podkładka specjalnego słyszalnego efektu nie przyniosła - dalej słychać lekkie buczenie podajnika godzinach nocnych.

 

Gdzieś po świętach zamontuję podkładkę gumową pomiędzy silnikiem a motoreduktorem.

a na wiosnę spróbuję jeszcze podłożyć gumę pod kocioł - - to zobaczymy jaki będzie skutek, ( no czy skutek będzie słyszalny).

 

==========================

Przy okazji nawiązując do wcześniejszych dyskusji o ilość popiołu jaki pozostaje po spalaniu ekogroszku to dzisiaj zmierzyłem popiół przy okazji tankowania ekogroszku i wyszło, że z dwóch moich tankowań czyli ze spalenia 320 kg ekogroszku pozostało mi gdzieś 32 litry popiołu --- no to jest mniej niż w ubiegłym sezonie - ale wtedy miałem problemy z niedopalaniem ekogroszku (niedoszczelniona retortą i zapchana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji nawiązując do wcześniejszych dyskusji o ilość popiołu jaki pozostaje po spalaniu ekogroszku to dzisiaj zmierzyłem popiół przy okazji tankowania ekogroszku i wyszło, że z dwóch moich tankowań czyli ze spalenia 320 kg ekogroszku pozostało mi gdzieś 32 litry popiołu --- no to jest mniej niż w ubiegłym sezonie - ale wtedy miałem problemy z niedopalaniem ekogroszku (niedoszczelniona retortą i zapchana)

To ponad 2 razy mniej aniżeli u mnie. U mnie z 3 zasypów czyli 300kg jest średnio 60l pozostałości, a wszystko wypala się dość fajnie w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość popiołu jaki pozostaje po spalaniu ekogroszku to dzisiaj zmierzyłem popiół przy okazji tankowania ekogroszku i wyszło, że z dwóch moich tankowań czyli ze spalenia 320 kg ekogroszku pozostało mi gdzieś 32 litry popiołu --- no to jest mniej niż w ubiegłym sezonie - ale wtedy miałem problemy z niedopalaniem ekogroszku (niedoszczelniona retortą i zapchana)

 

O choroba!

 

u mnie 2 zasypy - ok 240kg (teoretycznie) - dają jakieś 40-50l popiołu.

Mam trochę spieków, co prawda bardzo kruchych - przy lekkim szturchnięciu się sypią.

Dmuchawa na 2. Niżej nie mogę bo ledwo się pali i znacznie dłużej dochodzi do temperatury zadanej.

Węgiel to Pieklorz z Piekar Śląskich. Pali się przyzwoicie, ale te spieki i ilość popiołu trochę wkurzają...

 

Macie jakieś lekarstwo na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O choroba!

 

u mnie 2 zasypy - ok 240kg (teoretycznie) - dają jakieś 40-50l popiołu.

Mam trochę spieków, co prawda bardzo kruchych - przy lekkim szturchnięciu się sypią.

Dmuchawa na 2. Niżej nie mogę bo ledwo się pali i znacznie dłużej dochodzi do temperatury zadanej.

Węgiel to Pieklorz z Piekar Śląskich. Pali się przyzwoicie, ale te spieki i ilość popiołu trochę wkurzają...

 

Macie jakieś lekarstwo na to?

 

Mój też Pieklorz - przywieziony gdzieś w czerwcu prosto z KWK Julian - też walcze z tymi spiekami i chyba osiągnąłem już optimum możliwości ustawia i nic więcej nie wymyśle. Aktualne ustawienia to:

 

USTAWIENIA

 

- czas podawania --- 11 s

- przerwa podawania --- 60 s

- nadmuch --- 2 bieg

- przysłona wentylatora ok. 2 cm

- przerwa w podtrzymaniu --- 12 min

- temperatura zadana kotła --- 50 st. C

 

w sumie jak wcześniej pisałem ze spalania jakościowego i ilościowego ekogroszku jestem zadowolony - nic tu się więcej ustawić lepiej nie da, no chyba żebym miał zamiast stałej dobrą (przynajmniej obrotową) retortę to może by się jeszcze coś poprawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak- inwestuj w docieplenie budynku.

 

Jak kocioł musi generować mniej energii dla uzupełnienia bieżących start ciepła budynku, to jest szansa,że opał na palenisku zostanie dłużej i będzie miał szansę lepiej się wypalić.

 

 

To "tylko taka prosta" zależność

 

ps. pieklorz ma tendencję do lekkiego spiekania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co- sprawdź czy palenisko jest uszczelnione. To bardzo ważne, bez tego możesz sobie ustawiac do następnych świąt.

 

Styk paleniska żeliwnego z czarną puszką metalowa musi być doszczelniony siliconem.

 

Dalej przypuszczam,że kolega trafił na opał, jak większość w tym roku, że zwyczajnie są wielkie kłopoty z jego spaleniem.

Opały twarde muszą przebywac długo w strefie żaru. Zatem jak mówi pomorzanin mała ilość paliwa np. 10sek podawanie, ale dłuższa pauza - może nawet 70sek lub dłuższa i zdecydowanie mniejszy wydatek powietrza. To obniża moc palnika, ale daje szansę na spalenie paliwa, jak uda się osiągnąć kompromis z ciepłem w domu, to powinno byc dobrze.

 

Jeżeli kompromisu się nie złapie- dokupić retopalu i zmieszać z obecnym paliwem.

 

---------------------------------------------------------------

żeby uszczelnić tą retore trzeba wyciągnąć cały palnik z kotła?,czy wystarczy tylko wygasić piec i zasmarować palcem pod tym paleniskiem na styku metalu z żeliwem?,i jaki sylikon kupić do jakich temperatur?Teraz pale drobnym antracytem(1mm-10mm) podawanie 5 s,przerwa65s,nadmuch od 70% do 100% i jest stosunkowo dobrze.Spalanie ok 35kg na 30 godzin(w nocu 15stopni mrozu).W domu 22st.

Edytowane przez Szwajcar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---------------------------------------------------------------

żeby uszczelnić tą retore trzeba wyciągnąć cały palnik z kotła?,czy wystarczy tylko wygasić piec i zasmarować palcem pod tym paleniskiem na styku metalu z żeliwem?,i jaki sylikon kupić do jakich temperatur?Teraz pale drobnym antracytem(1mm-10mm) podawanie 5 s,przerwa65s,nadmuch od 70% do 100% i jest stosunkowo dobrze.Spalanie ok 35kg na 30 godzin(w nocu 15stopni mrozu).W domu 22st.

Jak masz dobrze i jesteś zadowolony to ja bym nic nie ruszał . A silikon kupujesz czarny na 300 stopni bodaj ja kupowałem Tytana - choć twardniej po jakimś czasie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---------------------------------------------------------------

żeby uszczelnić tą retore trzeba wyciągnąć cały palnik z kotła?,czy wystarczy tylko wygasić piec i zasmarować palcem pod tym paleniskiem na styku metalu z żeliwem?,i jaki sylikon kupić do jakich temperatur?Teraz pale drobnym antracytem(1mm-10mm) podawanie 5 s,przerwa65s,nadmuch od 70% do 100% i jest stosunkowo dobrze.Spalanie ok 35kg na 30 godzin(w nocu 15stopni mrozu).W domu 22st.

 

Czarny silicon jest na 1200-1500st.c w zależności od jego producenta.

 

nie musisz wyciągac całego palnika, dokładnie Twojego palnika nie znam, ale przypuszczam,że wystarczy wyjąć do góry tylko to górne, kwadratowe palenisko, pod spodem może być rowek, jak go nie ma to tylko na styku z metalem daj ten silicon.

 

 

ps. antracyt ma mało części lotnych i jest duży problem z jego spaleniem, stąd takie wielkie spieki. Ma dużo kalorii, ale brak części lotnych- dokup Retopalu, jaret-a lub jaret plus, wymieszaj przy zasypywaniu 50:50 i będzie dobrze (jedno wiadereczko antracyt, jedno retopal i tak na zmianę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Ja palę Ekoresem z Resover .Węgiel spala się w miarę dobrze, chociaż przy wyższych obrotach nadmuchu robią się upierdliwe spieki a po zmniejszeniu nadmuchu piec szybko zachodzi sadzą. Sam nie wiem co jest lepsze. W chwilo obecnej /przy grudniowych mrozach do -23/ spalał mi nawet do 40 kg. na dobę. Dom mam 240 m2 nie ocieplony za to z nowymi oknami. No nie wiem czy to dużo czy nie. /zawsze mogło by byc mniej/ Mam natomiast takie pytanie. Co to znaczy czas przepalania i przerwa przepalania. Co daje regulacja tych parametrów?? Ja mam ustawione odpowiednio 90 min i 20 min ???. Dodam jeszcze że piec Ogniwo 20 kw. sterownik eko-tom TE 130. Dokładne moje ustawienia to

temp - 55

hist. - 2

czas podawania - 10

przerwa podaw. -47

czas przepalania -90

przerwa przepalania 20

dmuchawa - 1

opóźnienie nadmuchu - 4

 

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...