Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

witam ponownie jest niewymownie :)

 

Muszę jednak posypać główkę popiołem, bo nie wiem co się stało, ale wczoraj podkusiło mnie, aby znowu przestawić w sterowniku Ecomax 800r z trybu standardowego na FuzzyLogic. NO i cóż się dzieje?

 

Obroty dmuchawy są bardzo małe - nie ma potrzeby przymykania "zasłony" wentylatora - SZOK (wcześniej obroty były takie, że "łeb urywało" :)

Piec rzeczywiście zaczął "kombinować" aby nie przejść do nadzoru (choć fakt, że temp na piecu 53, zadana 50) w końcu po jakimś tam czasie pojawił się w nadzorze(55stC), no ale i tak dobrze, że dobijał do tej temperatury bardzo delikatnie - w nadzorze temp. wzrosła max 2 st (zazwyczaj 1 stC), przypomnę wcześniej potrafił "przeciągnąć" temp. o 6-8 stC spokojnie czyli do 61-63st.C, gdy na piecu ustawione było 50st.C)

 

także może nie jest tak źle jak wcześniej opisywałem, dziwna sprawa, że te obroty dmuchawy tak bardzo ale to bardzo się zmniejszyły !!! Jeszcze tego nie sprawdziłem, ale możliwe, że część ustawień w trybie Fuzzy Logic piec pobiera z ustawień z trybu "Standardowego".

 

No nic, jak spalanie i jak popiołek wygląda będę informował, bo chyba "za nisko" ten sterownik oceniłem :p

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam ponownie jest niewymownie :)

 

Muszę jednak posypać główkę popiołem, bo nie wiem co się stało, ale wczoraj podkusiło mnie, aby znowu przestawić w sterowniku Ecomax 800r z trybu standardowego na FuzzyLogic. NO i cóż się dzieje?

 

Obroty dmuchawy są bardzo małe - nie ma potrzeby przymykania "zasłony" wentylatora - SZOK (wcześniej obroty były takie, że "łeb urywało" :)

...

 

pozdrawiam

 

no właśnie właśnie - tak przy włączonym FL miałem - pierwsze palenie było super i cieszyłem się że kupiłem bezobsługowy piec, natomiast kolejne palenie za parę dni a tu przeciąg w piecu, wentylator tak jak piszesz że "łeb urywało". Na palenisku musiała być wysoka temperatura, dlatego przegrzały mi się drzwiczki i spaliła rączka i eko spiekał a jednocześnie wiatrak chłodził piec.

 

Ale też włączę FL w czwartek i poobserwuję co się dzieje (może jak już dom się troszkę ogrzał i piec zaczyna równomiernie pracować to będzie działało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i sprawdziłem, dzisiaj piec śmigał w trybie fuzzy logic - i właściwie mogę napisać to samo co powyżej kolega wm78 - wszystko ok.

dlaczego wcześniej wariował, ano pewne dlatego że był za mało rozgrzany, nawet w instrukcji jest napisane że FL można włączyć gdy proces spalania będzie stabilny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobrze, że działa. Czytanie instrukcji to podstawa, zawsze jest jednak z tym kłopot.

z czytaniem kłopotów nie mam ;) gorzej z cierpliwością, nie mogłem się doczekać kiedy piec (i dom) się nagrzeje :p

 

Może Pan napisać, czy sterownik posiada jakieś wyjście do samodzielnej aktualizacji oprogramowania?

Czy trzeba go przesłać do producenta (jak większość sterowań na rynku)?

 

własnoręcznie podłączałem przewody od czujników temperatur i pomp i żadne wejście mi się w oczy nie rzuciło. Również w instrukcji i na stronie producenta nie znalazłem informacji o możliwości aktualizacji oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wiem że dla niektórych forumowiczów ten temat jest już nudny aczkolwiek jestem na etapie zakupu pieca do ogrzania ok 160 mkw

interesuje mnie piec z podajnikiem tłokowym i możliwością palenia tradycyjnego bo mieszkam koło lasu i co roku las jest czyszczony ze starych drzew

piec KIELAR jest bardzo atrakcyjny lecz podajnik ślimakowy i bardzo małe ziarna ECO GROSZEK do 25 mm i cena trochę wysoka

proszę o porady i podpowiedzi

serdecznie dziękuję i pozdrawiam SHADOW 1-78

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shadow jak poszukasz tłoka na większe granulacje paliw, czyli >30mm, to licz się z tym,że z komina będą walić sadze i to sporych rozmiarów płatki.

 

Ze ślimaka granulacje 0-32mm toleruje palnik o nazwie Brucer lub Ekoenergia, ślimak podaje na tyle małe porcje,że spalanie jest czyste.

 

Te elementy drewniane spalisz w kotłach z rusztem awaryjnym:

a) jak rzadko, np. raz na miesiąc zamierzasz przepali.c drewno np. w celu podgrzania wody w bojlerze- wybierz wyjmowany ruszt żeliwny

b) jak chcesz na bieżąco podczas pracy automatu spalac jakies drewno- wybierz ruszt wodny, na jego obecnośc wskazuje często nazwa DUO przy danej konstrukcji kotła

 

Konstrukcją jakby z 2częsci jest kocioł firmy SEKO, jeden wymiennik to tradycyjny kocioł, drugi to moduł, gdzie jest palnik. Nie mam jednak pojęcia jaki tam jest palnik i sterownik i jak ten kocioł się sprawuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wiem że dla niektórych forumowiczów ten temat jest już nudny aczkolwiek jestem na etapie zakupu pieca do ogrzania ok 160 mkw

interesuje mnie piec z podajnikiem tłokowym i możliwością palenia tradycyjnego bo mieszkam koło lasu i co roku las jest czyszczony ze starych drzew

piec KIELAR jest bardzo atrakcyjny lecz podajnik ślimakowy i bardzo małe ziarna ECO GROSZEK do 25 mm i cena trochę wysoka

proszę o porady i podpowiedzi

serdecznie dziękuję i pozdrawiam SHADOW 1-78

 

Osobiście nie polecam jednak Kielara bo mam taki kocioł "Kielar ECO2 35 kw" z podajnikiem i uważam, że kocioł ma zbyt duże straty kominowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobrze, że działa. Czytanie instrukcji to podstawa, zawsze jest jednak z tym kłopot.

 

Może Pan napisać, czy sterownik posiada jakieś wyjście do samodzielnej aktualizacji oprogramowania?

 

witam, instrukcje przeczytałem nie raz, także to nie to

 

Co do akutalizacji to raczej w serwisie (ja na szczescie mam blisko :) w instrukcji nic na ten temat nie jest napisane :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

b) jak chcesz na bieżąco podczas pracy automatu spalac jakies drewno- wybierz ruszt wodny, na jego obecnośc wskazuje często nazwa DUO przy danej konstrukcji kotła (...)

czy ja dobrze rozumiem, że kolega sugeruje żeby palić jednocześnie groszkiem z podajnika i na ruszcie drewnem? tylko po co tak?

w instrukcji do mojego pieca jest założenie że albo automat albo na ruszcie - nic nie piszą że naraz... chociaż też nie piszą że niewolno :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez jedną zimę pomagałem przy obsłudze pieca na ekogroszek. COŚ STRASZNEGO. Po każdym nasypaniu węgla, wyjęciu popiołu (i często przeczyszczeniu) wyglądałem jak górnik po nocnej zmianie. Wszystkie ciuchy do prania (mimo iż zakładałem coś na wierzch), ja do kąpieli z myciem głowy włącznie.

Teraz mam piec na pelety (... zboże, wierzbę, pestki, i ekogroszek też)- Granpal, palę peletami, nasypuje je do zasobnika w białej koszuli, popiół wyciagam raz na tydz. lub rzadziej, piec od kwietnia do stycznia czyściłem raz (10 min pracy), w kotłowni czysto, dym z komina o zapachu ogniska, żadnych problemów ze spiekami, zawleczkami, zapchaniami.

 

Oczywiście pelety wychodzą nieco drożej niż węgiel, ale uważam że warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez jedną zimę pomagałem przy obsłudze pieca na ekogroszek. COŚ STRASZNEGO. Po każdym nasypaniu węgla, wyjęciu popiołu (i często przeczyszczeniu) wyglądałem jak górnik po nocnej zmianie. Wszystkie ciuchy do prania (mimo iż zakładałem coś na wierzch), ja do kąpieli z myciem głowy włącznie.

Teraz mam piec na pelety (... zboże, wierzbę, pestki, i ekogroszek też)- Granpal, palę peletami, nasypuje je do zasobnika w białej koszuli, popiół wyciagam raz na tydz. lub rzadziej, piec od kwietnia do stycznia czyściłem raz (10 min pracy), w kotłowni czysto, dym z komina o zapachu ogniska, żadnych problemów ze spiekami, zawleczkami, zapchaniami.

 

Oczywiście pelety wychodzą nieco drożej niż węgiel, ale uważam że warto

Tak samo można napisać, że gaz wychodzi trochę drożej niż pelety, ale warto, bo nic nie trzeba robić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty piszesz w wątku o Piecach na ekogroszek z zasobnikiem który się ma nijak do pieca na pelety .
Paliłem w piecu na ekogroszek (a to jest wątek o piecach na ekogroszek). W piecu który mam teraz również mogę palić ekogroszkiem (tylko po co ta pusta przepychanka słowna?) Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER>>> to wlasciwie jakie powinien byc prawidłowy stosunek temperatur między czopuchem a kotłem ?? Ledwo co odpaliłem kocioł, dzis jest czwarty dzien i też straszliwe spieki sie robiły z ekogroszku Pieklorza, co prawda delikatnie zminiejszyłem czasy podawania i zmalalo. A instalator odsunal mi przesłone wentylatora prawie na maksa . Którymi parametrami najlepiej jest regulować , dodam,z e temp zadana na kotle to 55 st C

 

Jeśli czopuch ma ponad 70 st przy temp. kotła 60 st to na pewno da się poprawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER>>> to wlasciwie jakie powinien byc prawidłowy stosunek temperatur między czopuchem a kotłem ?? Ledwo co odpaliłem kocioł, dzis jest czwarty dzien i też straszliwe spieki sie robiły z ekogroszku Pieklorza, co prawda delikatnie zminiejszyłem czasy podawania i zmalalo. A instalator odsunal mi przesłone wentylatora prawie na maksa . Którymi parametrami najlepiej jest regulować , dodam,z e temp zadana na kotle to 55 st C

 

Prawidłowa będzie jak najmniejsza różnica temperatur pomiędzy kotłem a czopuchem.

Temperatura czopucha zależy od bardzo wielu czynników.

 

Skoro masz spieki to pewnie jest za dużo powietrza (otwarta przesłona wentylatora).

 

Napisz mi na priv jaki masz kocioł i sterownik to odpiszę co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER>>> to wlasciwie jakie powinien byc prawidłowy stosunek temperatur między czopuchem a kotłem ?? Ledwo co odpaliłem kocioł, dzis jest czwarty dzien i też straszliwe spieki sie robiły z ekogroszku Pieklorza,

W tym roku strasznie dużo użytkowników pieca na ekogroszek włącznie ze mną narzeka na bardzo kiepską jakość węgla Pieklorz . Dla sprawdzenia w BricoMarche kupiłem 4 worki innego węgla ( nazwy teraz nie pamiętam) - wychodziło około 1000 zł za tonę ale przy tych samych ustawieniach pieca węgiel po prostu spalił się do końca , nie było żadnych spieków a i popiołu było nie wiele - gdybym palił tylko tym węglem pewnie piec czyściłbym co 2 tygodnie a może i dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelo to właśnie kłopoty z Pieklorzem ale też partiami Ekoretu zmusiły nas do prac nad palnikiem.

 

Na podstawie tych paliw utwierdzam się także w przekonaniu,że dobór kotła na styk, czyli np. 17kw na 200m2 jest średnio szczęśliwy, bo może przy takim opale kończyć się spiekami, na tej samej powierzchni 25kW dopalałby paliwo wolniej i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...