Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Zastanawia mnie ten rekord-ile wyniesie.

 

Też jestem ciekaw, uważam,że to efekt opcji wyłączenia grzania CWU.

Z tego co wiem, w brulim sa strefy tygodniowe, ale ich obsługa to tylko jedna wartość obniżenia temp.

 

W Cobrze co godzinę mogę obniżać czy podwyższać temp. na bojler a dodatkowo w danych godzinach mogę całkowicie wyłączyć grzanie bojlera.

Naciskam trochę na kol.Włodka, aby zrobić do sezonu strefy tygodniowe, swoją koncepcję już mu wysłałem......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też jestem ciekaw, uważam,że to efekt opcji wyłączenia grzania CWU.

Z tego co wiem, w brulim sa strefy tygodniowe, ale ich obsługa to tylko jedna wartość obniżenia temp.

 

W Cobrze co godzinę mogę obniżać czy podwyższać temp. na bojler a dodatkowo w danych godzinach mogę całkowicie wyłączyć grzanie bojlera.

Naciskam trochę na kol.Włodka, aby zrobić do sezonu strefy tygodniowe, swoją koncepcję już mu wysłałem......

 

Mam nadzieję, że takie zmiany wejdą także do pumy. Swego czasu zwracałem uwagę na brak stref tygodniowych, ale dopiero teraz to stało się "trendy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tygodniówka ogranicza funkcjonalność stref. Tj. ogranicza liczbę korekcji.

Obecnie co godzinę możesz zadać inną wartość plus STOP, tygodniówka tego nie daje.

Pytanie jednak czy tak duża liczba korekcji jest nam potrzebna? Albo jaka ilość korekcji jest wystarczająca, aby mieć funkcjonalność tygodniową?

 

Wpadłem jednak na pewien pomysł, dzięki kolorowemu wyświetlaczowi, który umożliwi pracę z 3wartościami temp. w trybie tygodniowo-dobowym.

Co ważne nie burzy on dotychczasowego układu menu i sposobu poruszania.

Zobaczymy co z tego wyjdzie do sezonu. Trzymam kciuki za Włodka i pracę nad tym drobnym usprawnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem komu spala się cały zasobnik na miesiąc.
Mi spala ;)

Tak średnio 100kg idzie w 3 tygodnie. Ale u nas zużycie ciepłej wody dość duże i to w różnych strefach czasowych. Nie ma to jak nieuregulowany tryb życia. Nie da się nic ze strefami czasowymi zrobić, bo poranna kąpiel idzie czasami o 5:15 a czasami o 12. Z wieczornym kąpaniem brzdąca to samo - czasami o 19 a czasami o 21. Taki lajf. Do tego dużo czasu spędzamy w domu, więc w ciągu dnia idzie ta ciepła woda na jakieś zmywanie czy coś.

 

Do tego mam zasobnik "płaszczowy poziomy", który jak już się dowiedziałem jest mniej wydajny aniżeli pionowe ze spiralą (czy jakoś tak)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi spala ;)

Tak średnio 100kg idzie w 3 tygodnie. Ale u nas zużycie ciepłej wody dość duże i to w różnych strefach czasowych. Nie ma to jak nieuregulowany tryb życia. Nie da się nic ze strefami czasowymi zrobić, bo poranna kąpiel idzie czasami o 5:15 a czasami o 12. Z wieczornym kąpaniem brzdąca to samo - czasami o 19 a czasami o 21. Taki lajf. Do tego dużo czasu spędzamy w domu, więc w ciągu dnia idzie ta ciepła woda na jakieś zmywanie czy coś.

 

Do tego mam zasobnik "płaszczowy poziomy", który jak już się dowiedziałem jest mniej wydajny aniżeli pionowe ze spiralą (czy jakoś tak)...

 

Z nieregularnością to u mnie łatwo sobie układ radzi. Mam ustawioną kontrolę CWU na 5 godz. od 18-23. na 19-stą mam już ciepłą wodę. Zaczyna się myć towarzystwo. Kocioł dogrzewa układ CO po to aby nadrobić różnice od zadanej dla CWU. Kiedy ostatnia osoba kończy mycie kocioł dalej pracuje. Oczywiście działa to tak, że: temp. CO winduje w górę, kocioł przestaje grzać, załącza się pompa CWU, temperatury zaczynają się wyrównywać. Mam także bojler dwu-płaszczowy poziomy, zamontowany w układzie grawitacyjnym. Kiedy pompa CWU zostaje wyłączona bo CWU osiąga temperaturę zadaną, zaczyna działać grawitacja i dogrzewa dodatkowo bojler, robi to przez całą noc, dzięki czemu rano do której godziny chcę mam ciepłą wodę, bez jej dogrzewania przez kocioł. Cykl rozpoczyna się o 18-stej. W godzinę dogrzewa do temperatury zadanej. CWU mam ustawione na 41 stopni. Realna temperatura około 45-50 stopni po dodatkowym zadziałaniu grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie jestem na etapie zastanawiania sie jaki zasobnik kupic ... 150 ? 200? 300 ? litrow ??? w domu sa 3 os dorosle i docelowo 2 dzieci ... moze cos poradzicie??

 

Z mojego doświadczenia wynika, że bojler 200 litrowy to w sam raz. Rodzina 4 osobowa a czasami jest nas piątka - większość bierze po dwa prysznice dziennie - wody ciepłej nie brakuje nawet jak dojedzie jeszcze piątka gości. Czyli 160 litrów tez by starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee ja mam zasobnik 400l i dla mojej 3 osobowej rodzinki jest w sam raz:) generalnie to 150-200 l grzeje górna wezownica czyli kocioł, a dolna jest pod solary.

 

solary vel PC vel nic :)

 

mam dobra 300 z biawara za 2200 wiec chyba wezme ... sie zobaczy co bedzie za kilka lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300L, ale z dwoma wężownicami, tak abyś podłączył dwa źródła ogrzewania? czyli w przyszłości np. kocioł na ekogroszek plus pompa ciepła na potrzeby CWU... czy tam co innego...

 

Jak tylko jedno urządzenie ma grzać ten zbiornik, to rozsądnie będzie 200L przy zasobniku stojącym z wężownicą. Zawsze można do tego dygnąć grzałkę i zadawać jakieś strefy czasowe..... jak palenie nie będzie miało dla Ciebie sensu.

 

Mój zasobnik ma 250L, jest kocioł i solar, jest też grzałka.... mi się latem palić nie chce, może ulegnie to zmianie w przyszłości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zużycie obecnie wynosi 2,7kg na 24h bojler 140l ale codziennie schodzi cały do kąpieli i bieżące mycie.

 

Mam podobne zużycie wody, ale po zamontowaniu Cobry spalanie mam na poziomie 2,2 kg/dobę :D

 

Ale żeby nie było - na razie to takie szacunki - dokładnie zmierzę i porównam zużycie gdy skończy mi się węgiel i zasypię po 1 worku tego samego ekogroszku - wtedy porównam zużycie węgla przy każdym ze sterowników.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tygodniówka ogranicza funkcjonalność stref. Tj. ogranicza liczbę korekcji.

Obecnie co godzinę możesz zadać inną wartość plus STOP, tygodniówka tego nie daje.

Pytanie jednak czy tak duża liczba korekcji jest nam potrzebna? Albo jaka ilość korekcji jest wystarczająca, aby mieć funkcjonalność tygodniową?

 

Wpadłem jednak na pewien pomysł, dzięki kolorowemu wyświetlaczowi, który umożliwi pracę z 3wartościami temp. w trybie tygodniowo-dobowym.

Co ważne nie burzy on dotychczasowego układu menu i sposobu poruszania.

Zobaczymy co z tego wyjdzie do sezonu. Trzymam kciuki za Włodka i pracę nad tym drobnym usprawnieniem.

 

Zrobię, dla Pumy i Cobry, ale dajcie żyć.

 

Pozdrowienia,

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi spala ;)

Tak średnio 100kg idzie w 3 tygodnie. Ale u nas zużycie ciepłej wody dość duże i to w różnych strefach czasowych. Nie ma to jak nieuregulowany tryb życia. Nie da się nic ze strefami czasowymi zrobić, bo poranna kąpiel idzie czasami o 5:15 a czasami o 12. Z wieczornym kąpaniem brzdąca to samo - czasami o 19 a czasami o 21. Taki lajf. Do tego dużo czasu spędzamy w domu, więc w ciągu dnia idzie ta ciepła woda na jakieś zmywanie czy coś.

 

Mógłbyś wyłączyć grzanie bojlera od np. 23 do 4.30, potem od 13 do 18 temp. obniżona do 40 st, reszta 50 st [do kąpieli].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek...

 

Damy, damy... do końca lipca??.....

 

Zacznijmy od Cobry, bo z wiadomych powodów będzie łatwiej a koledzy Suspenser oraz Karoka pomogą w testach.....

 

:) :) :)

 

Pomogą, pomogą byle było co testować.

Na razie nie korzystam ze stref bo jak pisałem nie chce mi się łazić co trochę do kotłowni.

Chociaż w tygodniu mogłoby być tak samo ale znowu w sobotę i w niedzielę trzeba by iść zmienić bo jest inne zapotrzebowanie na CWU.

Na razie grochu nie brakuje a i tak nie wiele się spala to chyba zaczekam na tygodniówkę.

A może już będzie wifi albo jeszcze co innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300L, ale z dwoma wężownicami, tak abyś podłączył dwa źródła ogrzewania? czyli w przyszłości np. kocioł na ekogroszek plus pompa ciepła na potrzeby CWU... czy tam co innego...

 

Jak tylko jedno urządzenie ma grzać ten zbiornik, to rozsądnie będzie 200L przy zasobniku stojącym z wężownicą. Zawsze można do tego dygnąć grzałkę i zadawać jakieś strefy czasowe..... jak palenie nie będzie miało dla Ciebie sensu.

 

Mój zasobnik ma 250L, jest kocioł i solar, jest też grzałka.... mi się latem palić nie chce, może ulegnie to zmianie w przyszłości...

 

wlasnie mysle o 300l z 2 wezownicami ... poki idzie kociolek to grzeje sie gora jak zapuszcze PC czy solara to pojdzie dol ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w zeszłym roku najekonomiczniejszym zakupem było 140l (jest wystarczające na naszą 4-osobową rodzinę). Zapłaciłem za baniak około 700zł. Solara odrzuciłem z uwagi na wysoki koszt na starcie (pomimo dofinansowania z gminy) - zwróciłby mi się za ponad 10-20 lat. Do tego dochodziły wysokie koszty odpowiedniego bojlera z dwoma wężownicami. Dla solarów czym większy bufor tym lepiej, ale wszystko zależy od wielkości instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...