Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

To jest do zrobienia w nieźle ocieplonych budynkach. Chodziło mi coś takiego po głowie w zakładzie, ale wobec zużycia poniżej 10 kg. miału po 380 PLN za tonę nie widzę sensu i nie chce mi się. Natomiast w słabo izolowanych budynkach taka metoda się nie sprawdzi - spadek temperatury nocą będzie zbyt wielki a odrobienie tej temperatury w dzień zajmie zbyt wiele czasu, wymusi długotrwałą pracę kotła na wyższej mocy i pochłonie z nawiązką nocne oszczędności. Wiem bo próbowałem tak robić w domu - i nie warto. W słabo ocieplonym budynku najkorzystniej jest utrzymywać stałą temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapoznałem się trochę z waszymi wpisami i stwierdzam dobitnie że mojego piecyka nie przebijecie, nie dlatego żebym się chwalił ale majster odwalił kawał dobrej roboty, pan Henio od 30 lat zakłada hydraulikę i nie są mu obce nowe technologie dlatego przy wszystkich obliczeniach zdałem się na niego. Przy przymkniętym czopuchu komin jest ledwie ciepły na wysokości 2 metrów. Spalanie to w tej chwili około 14 kg juliusza na dobę, klapka awaryjna otwarta na 1mm, dla wymuszenia ciągu, także jakby na to nie patrzeć to bite 90% wydajności cieplnej, temperatura zadana 55 oC, w domu 23 oC, powierzchnia ogrzewana około 180 m, hmm a właściwie to nie wiem czy nie doliczyć jeszcze piwnic 110m choć nie ogrzewam to i tak w kotłowni gdzie jest anemostat jest 20oC, no dalej w przechowalni weków i innych warzyw 14 Oc, wiem za wysoka.

Czas podawania 8 s

przerwa 60 s

nadmuch 40%

histereza 3 oC

temperatura załączania pomp 55 oC

temperatura zadana 55 oC

na ekorecie miałbym jeszcze niższe spalanie, tylko niestety rwie mi zawleczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się trochę z waszymi wpisami i stwierdzam dobitnie że mojego piecyka nie przebijecie, nie dlatego żebym się chwalił ale majster odwalił kawał dobrej roboty, pan Henio od 30 lat zakłada hydraulikę i nie są mu obce nowe technologie dlatego przy wszystkich obliczeniach zdałem się na niego. Przy przymkniętym czopuchu komin jest ledwie ciepły na wysokości 2 metrów. Spalanie to w tej chwili około 14 kg juliusza na dobę, klapka awaryjna otwarta na 1mm, dla wymuszenia ciągu, także jakby na to nie patrzeć to bite 90% wydajności cieplnej, temperatura zadana 55 oC, w domu 23 oC, powierzchnia ogrzewana około 180 m, hmm a właściwie to nie wiem czy nie doliczyć jeszcze piwnic 110m choć nie ogrzewam to i tak w kotłowni gdzie jest anemostat jest 20oC, no dalej w przechowalni weków i innych warzyw 14 Oc, wiem za wysoka.

 

Czyli jak u mnie komin jest ledwo ciepły na 1 metrze od czopucha to mam "wydajność cieplną" 95%, i to przy całkowicie otwartym czopuchu - hmm dobrze wiedzieć :D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spokojnie dotykam rury 1 metrowej z czopucha idącej do komina, nie wiem ale ostanio nie jest gorąca.

Zauważyłem że jak ruszt wodny przestałem czyścić, i się oblepił sadzą, i lekko uszczelnił pyłem to spalanie się poprawiło... generalnie czyśzczę wymiennik a komore z palnikiem prawie wcale.

No ale co dobre sie dobrze konczy zapomniałem dosypać groszku i się skoczył.... narazie nie rozpalam, mam trochę scinków drewnianych do spalnia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli auto benzynowe pożera kWh - chyba trochę dziwne to sformułowanie ;) ale mniejsza z tym.

 

Mam dwustan ustawiony tak, żeby wykorzystać bezwładność cieplną domu i moc jest nieco mniejsza niż zapotrzebowanie w nocy - dzięki temu mam samoregulujące się temperaturą zewnętrzną strefy czasowe nocnego obniżenia temperatury.

 

Działa to tak, że nocą temp. w domu powoli spada bo moc kotła jest za mała, a w dzień szybko wzrasta do zadanej i kocioł wchodzi w podtrzymanie [ten proces znacznie przyspiesza gdy jest słonecznie].

 

Suspenser, co jest tzw. "lejcami"? Zawór n-drożny? Sterownik/termostat pokojowy czy głowice na wszystkich grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Bruli to myślę, że gdybym mógł grupowe ustawić na 3x2 s podawania [z dmuchawą DC] to wtedy by dał lepszy efekt od SPP z dmuchawą WBS6a - jestem ciekaw wyników SPP z dmuchawą DC - to dopiero by mógł być hicior

 

Czekam na jakąś rzetelną i OBIEKTYWNĄ ocenę porównawczą obu sterowników. Zachwyty widzę, że są ale każdy raczej chwali... swoje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinos wpadnij na forum Bolka to przeczytasz że jest o niebo lepszy od miśka. Jest tam pary ex userów coali. ALE jak wpadniesz na forum miśka to zobaczysz że wprowadzono pewną nowość. Każdy może sam zaprogramować proces spalania! Jak dla mnie cena zestawu od es jest już za wysoka, kocurek wygrywa. Ale jeszcze sporo ma do odrobienia w kwesti dopracowania szczegółów takich np. jak obsługa pomp, strefy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Ale jeszcze sporo ma do odrobienia w kwesti dopracowania szczegółów takich np. jak obsługa pomp, strefy.

 

Zaciekawił mnie fragment dotyczący pomp, możesz napisać co masz na myśli? Chodzi o ilość czy coś innego?

 

Co do stref, to choćby korekta dzienna/nocna by się moim zdaniem przydały, generalnie możesz mieć strefy jak podłączysz PPX, ale to znowu zwiększa koszty...

sam uważam, że skoro przy ppx zyskujemy strefy, to mogłoby być podobnie przy module bet....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w czym wygrywa ?

W cenie ? :)

Dojdą następne rzeczy, abonament, a ciężko jest dogonić kogoś kto zaczął epokę temu wprowadzać nowe standardy.

Bolek zaczął gonić to co było 5 lat temu i dobrze że zaczął, pójdzie do przodu wg. innych ale E-S jest znowu 5 lat do przodu, ja tak myślę a Ty się przekonasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, co jest tzw. "lejcami"? Zawór n-drożny? Sterownik/termostat pokojowy czy głowice na wszystkich grzejnikach?

 

Głowice na grzejnikach [w salonie odkręcona na max bo jest tam czujnik termostatu pokojowego] oraz rzeczony termostat.

 

Zawór 3d otwarty na max - w sumie mogłoby go nie być w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To w czym wygrywa ?

W cenie ? :)

Dojdą następne rzeczy, abonament, a ciężko jest dogonić kogoś kto zaczął epokę temu wprowadzać nowe standardy.

Bolek zaczął gonić to co było 5 lat temu i dobrze że zaczął, pójdzie do przodu wg. innych ale E-S jest znowu 5 lat do przodu, ja tak myślę a Ty się przekonasz :)

Nie żebym kotleta odgrzewał ale jakoś E-S nie jest jakimś celem gonitwy, nie tylko ES, ale... tech, plum czy pozostała ekipa. Nie kupuje innych sterów nie prześwietlam ich, nie małpuje kropka w kropkę. Pomijam kwestie grafiki na ekotlownia.pl która została zmieniona po ich "prośbie", ja ją jedynie zatwierdziłem, nie pasowało im kilka rzeczy... zmieniłem. Dajesz wiarę że sam to rysowałem i próbowałem się pod nich podszyć? :D

Czy jakieś nowe standardy wprowadzili?, coś pewnie tak, ale czy należy się temu takie halo? . Sieć była w domowych kotłowniach grubo przed nimi, ciekawe metody spalania raczej też. . Klepnij: monitoring kotłowni przez internet, ustaw szukanie przez 2010- ja mam 4ry wyniki nawet z 2005r. Nawet się orientowałem i kosztowało to podobnie co ich rozwiązanie. A że miały słaby marketing to się nie przebiło...

 

W czym wygrywa?,Np w tym że jest podstawowym sterem w podstawowej cenie, za to z kilkoma rodzynkami.

Dobre spalanie

+Zdalny panel ze strefami

+Sieć (będzie ze strefami)

 

Sam ster kosztuje tyle co byle Tech i daje nie porównywalnie lepsze spalanie, sieć to +2 stówy- abonament przez pierwszy rok gratis, potem 3 dychy/rok (kosmiczna kwota, pewien jestem że więcej kasy w ciągu roku pogubisz). Techowska bramka to jak się dobrze orientuje to 5 stówek, działa z bardziej wypaśnymi sterami i ma ograniczenie do kilku parametrów które można zmienić. Myślisz że taki ster będzie na piecu 20 lat?, nawet gdyby był 10... w co wątpie.

Zawór 3-4D zdaje się że całkiem z planów wypadnie, bramka mocno uwidacznia cuda jakie się dzieją gdy są sterowalne. Za to więcej sterowalnych obiegów jak najbardziej- zgadnij za ile może być wyspa do 4, 6 czy nawet 8 obiegów?

Z natury masz kontakt z wieloma klientami, pewnie wiele razy spotkałeś takich którzy kasą nie szastają i chcieli chcieli by zapłacić za to co potrzebują i chcieli by być z tego zadowoleni. Dajesz im to rzetelnie? (nie prowokuje, nie odpisuj, odpowiedź sobie na to sam). Miśkowi nie umniejszam bo szczerze to on mnie tam rybka, ale są sporym wydatkiem dla osób które tego wszystkiego nie potrzebują.

 

Nie wiem i nie wnikam w Wasze układy. W to koto się będzie krzywo na kogo patrzył. Zrób jak Suspenser, zapisz się testy po tajniacku, pobaw, oddaj. Będziesz miał swoje własne zdanie na temat "zarazy". Widzę że Cię korci zdrada, ale masz opory :D

Edytowane przez bolek_bolecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

 

Testowałem "kocura" [sPP] tej zimy i z nim kocioł osiągał u mnie 72-74% sprawności, a w podobnych warunkach na Bruli z DC wychodziło 79-80% [oczywiście w dwustanie].

 

Masz rację, że SPP bije na łeb resztę dostępnych obecnie automatów i półautomatów [może za wyjątkiem ilości spalanego opału bo brakuje mu stref czasowych na CWU co na pewno pogarsza wynik w stosunku do np. Bruli - ale to trzeba by sprawdzić].

 

Generalnie SPP to bardzo dobry sterownik i to za niewielkie pieniądze - szacun dla jego producenta :)

Suspenser a jak długo trwał test? Miałeś dość czasu żeby sprawdzić wszystkie możliwości nastaw? Głównie chodzi mi o te z menu PID. No i o wykorzystanie tła i dosypywanie opału dla pracy tła. Dopiero kiedy się sięgnie do PID -a i tła, sterownik jest w pełni wykorzystany. No i tak między nami Ci powiem - on nie lubi być ustawiany z minimalną zapewniającą ogrzanie budynku mocą. Raczej z pewnym zapasem, z którego być może nawet nie będzie korzystał ale pozwala mu on dla płynnej pracy w okolicach zadanej dobierać niższy % ustawionego. Po przeszło roku użytkowania i doświadczeniach na dwóch różnych kotłach i ogrzewanych obiektach twierdzę, że ustawianie SPP " na styk " generuje straty. Może nie jakieś ogromne, ale tych 10 - 15% więcej potrafi wciągnąć ustawiony na styk od ustawionego z lekkim zapasem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOBRA,

a jak latem Ci się sprawował do samego grzania wody?

 

Może na przyszły sezon sobie sprawię. Teraz planuję ostateczną korektę instalacji i zobaczymy czy zostaną jakieś fundusze na ster.

 

Mam nadzieję, że nie ruszy machina marketingowego wynoszenia na ołtarz i cena nie urośnie do 1200zł :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No grzał, woda ciepła była. Bojler mam na stałe grzany grawitacyjnie, spalanie było 3 do 3,5 kilograma na dobę. Udawało się nawet tak ustawić, żeby pozostawał w pracy ciągłej, ale to przy grzaniu CWU na żądanie raczej nie jest możliwe. Ma funkcję priorytetu CWU i podbicia temperatury dla priorytetu, histereza CWU wynosi 3 stopnie i jest sztywna. Nie wiem czy to jeszcze jest, ale kiedyś miał też funkcję obniżenia nocnego - to by trzeba Boleckiego spytać czy to jeszcze w sterze jest. Kiedy będziesz rozważał ewentualny zakup, sprawdź czy będzie współpracował z Twoim sterowaniem pokojowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem info z Boleckim + staram się śledzić jego forum. Oferował mi ster na testy ale nie brałem. Wolę potestować na poprawionej instalacji.

Planuję przejście na palenie ciągłe lub prawie ciągłe. Teraz pod pokojówkę mam podłaczony piec. I działa to na zasadzie włącz/wyłącz cały piec. Wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie. Chcę zrobić aby pokojówka sterowała pompą CO --> włącz/wyłącz. Ale tutaj niestety muszę jakoś opanować grawitację. Przy wyłączonej pompce zawór różnicowy wszystko puszcza w instalację. Piec stygnie z 60 stopni do 30 stopni w 30-45minut. Nawet zakręcanie grzejników nic nie pomaga. W tej opcji spalanie rośnie 3-krotnie. Nie ma sensu. Zimą to wyglada tak jakbyś kilka razy na dobę rozpalał i ruszał z zimnego pieca.

Jeżeli nie da się tego opanować w inny sposób to będę zmuszony wstawić jakiś siłownik ze sterownikiem na zawór 3D aby aby przymykał go kiedy np. pompa staje. Czy jest to możliwe? Nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...