Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Witam wszystkich fachowców tego wątku.

Posiadam piec Seko niestety bez podajnika ze sterownikiem. Teraz firma produkuje identyczne piece z podajnikiem, ale widzę w wątku nikt nie ma doświadczeń z tym sprzętem. :(

Ogólnie z pieca jestem zadowolony. Jednak zazdroszczę wam zaglądania do pieca 3-4 dni. Ja zaglądam srednio 2x/dobę. Jak zimno to częściej. Za to piec odwdzięcza się niskim zużyciem groszku (zwykłego) 3,5 - 4 Ton. Dodam że mam stary dom dobrze ocieplony k=0,3 ok. 140 m2. Ciepłą wodę grzeję przepływowo.

Zastanawiam się czy przejść na inny piec na ekogroszek. Jak widzę większość was jest ze Ślązka, z południa gdzie ekogroszek kosztuje 400 w workach. Niestety ja jestem daleko od kopalni (Piła), z tego co wiem u nas ekogroszek 600 zł luzem! Czy ma to jeszcze sens, w porównaniu do gazu ziemnego? A koszty inwestycji?

Czy macie takie dane ile kocioł zyżywa groszku tylko na podtrzymanie? Czy gdybym się zdecydował na taki kocioł, to o ile więcej bym spalił węgla?

Trochę się rozpisałem. Spróbujcie się postawić w takij sytuacji? Czy to ma sens? Ile lat jeszcze będzie można używać paliw węglowych? :-?

 

Jeszcze jedna sprawa. Mój znajomy zaintrygował mnie swoim kotłem. Stwiedził że najlepiej kupić kocioł z podajnikiem tłokowym. Wtedy można spalać paliwo o większej ziarnistości, również miał. Ciekawe co wy na to?

 

Pozdrawiam.

 

jeżeli oczekujesz że ktoś napisze TAK opłaca się zmieniaj itp. to się rozczarujesz

 

chcesz mieć większy komfort zaglądac do pieca raz na tydzień to jak najbardziej kup eko groszka (ale tu pojawiają sie koszty 6-7 k pln) -

jak chcesz zapomniec ze trzeba dokladac węgla to tylko gaz ;)

a koszty sam przelicz - przy twojej powierzchni i dobrze ocieplonym domu 3-3,5 tony na sezon grzewczy powinno wystarczyc

a jak zimy dalej takie będa jak w tym roku to jakaś farelerka by stykła ;)

przez te anomalia pogodowe :roll: od 24 XI 2007 do tej pory nie spaliłem jeszcze 1 tony to już 51 dni :) (17 C - 200 m2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za odpowiedzi. Nie liczyłem, że ktoś mi powie tak/nie tylko na wasze spostrzeżenia.

 

>od 24 XI 2007 do tej pory nie spaliłem jeszcze 1 tony to już 51 dni (17 C - 200 m2)

 

Tu chyba nie ma się czym szczycić przy 17st.C! :-?

 

Wrócę jeszcze do wątku:

>Jeszcze jedna sprawa. Mój znajomy zaintrygował mnie swoim kotłem. Stwiedził że najlepiej kupić kocioł z podajnikiem tłokowym. Wtedy można spalać paliwo o większej ziarnistości, również miał. Ciekawe co wy na to?

 

Ma ktoś jekieś doświadczenia w tej dzedzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Nie liczyłem, że ktoś mi powie tak/nie tylko na wasze spostrzeżenia.

 

"od 24 XI 2007 do tej pory nie spaliłem jeszcze 1 tony to już 51 dni (17 C - 200 m2)"

 

Tu chyba nie ma się czym szczycić przy 17st.C! :-?

 

 

hmm... no szczycić pewnie nie - można być jedynie zadowolonym :) przynajmniej ja jestem zadowolony

 

ale tak jak pisałem w tym albo innym wątku ilośc spalanego groszku albo inaczej koszty miesięczne ogrzewania itp. to "never ending story"

bo zależy od zbyt wielu czynników ... (przynajmniej w kotlach na eko groszek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przepisy, które określają odległość kotła od ściany znajdującej sie bezpośrednio za nim. Rozpocząłem właśnie poszukiwania kotła i wydaje mi się , że będę miał problem natury gabarytowej. Buduję wg tego projektu:

http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w4912.html

Na rysunku odległość między ścianką działową składziku opału, a ścianką łazienki wynosi ok. 2m. Wejście do składziku przeniosę na stronę garażową. Prawdopodobnie będę musiał ją także nieco skrócić żeby uzyskać lepszy dostęp do pieca :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i mam pytanie :)

gaz czy groszek ??

dom około 100lat, pow. +/- 90m2 (2 pokoje 25m2, 1 pok. 18m2, kuchnia i lazienka powiedzmy ze okolo 22 m2) sciany nie ocieplone grube mysle ze okolo 40cm, jest to do 2 rodzinny ja mam parter wiec sufitem cieplo nie ucieka niestety parter podpiwniczony tylko w 50% izolacja podlogi ma 100 lat wiec pewnie nie ma jej wcale :wink: Okna bede wymieniac wiec powiedzmy ze szczelne 8)

 

opcja 1: eko groszek - piec jakis najmniejszy jakis ekonomiczny i zywotny powiedzmy ze bedzie kosztowal 9 tys. cena ekogroszku oklo 600zł/t czy da rade opalic 4 tonami cala zime ??( licze ze bedzie palil 20kg/doba x 180 dni czyli jakies 3,6 tony )

opcja 2: kociol gazowy - kondensat tutaj to juz naprawde nie wiem jak moze byc z kosztami ?? kociol okolo 4 tys a roczne koszty gazu ?

 

plan: nie pracowac tylko na ogrzewanie, miec w miare malo roboty przy ogrzewaniu. Nie wymieniac kotla na nowy za 5 lat bo np sie przepalil.

 

 

co wybrac i jakie moga byc koszty ogrzewania w opcji 1 i 2 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przepisy, które określają odległość kotła od ściany znajdującej sie bezpośrednio za nim. Rozpocząłem właśnie poszukiwania kotła i wydaje mi się , że będę miał problem natury gabarytowej. Buduję wg tego projektu:

http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w4912.html

Na rysunku odległość między ścianką działową składziku opału, a ścianką łazienki wynosi ok. 2m. Wejście do składziku przeniosę na stronę garażową. Prawdopodobnie będę musiał ją także nieco skrócić żeby uzyskać lepszy dostęp do pieca :-?

Ja mam kocioł ustawiony równolegle do ściany. Odlegość od niej to 30 cm. Nie wiem czy są jakieś przepisy w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kociołek KMG-1 z podajnikiem tłokowym i wężownicą do ciepłej wody.

Palę w tym kotle od września ubiegłego roku. Nastawy:

czas podawania - 1 min

czas przerwy - 1,5 min

przepalanie co 10 min

opóźnienie zalączenia podajnika - 10 s

opóźnienie wyłączenia dmuchawy - 15 s

temperatura zadana - 55 st

histereza - 3 st

zawór czterodrożny ustawiony na połowę

regulator pokojowy na 22 st z temperaturą nocną 19 (w godz.11-14 i 23-6)

Przeciętnie na jednym zasobniku - 4 dni

Moim zdaniem wszystko zależy od opału - na początku 2t groszku (nie eko-groszku paliło się do 6 grudnia, później 1 t miału niecały miesiąc - słaby gatunek, prawie piach, teraz 1t miału o kaloryczności 22). W trybie nocnym piec pracuje tylko w podtrzymaniu a i tak rano jest jeszcze 20 st. Jeśli chodzi o hałas to najbardziej hałasuje silnik i przekładnia podajnika - reszta to stuki osypującego się opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i o radę pytam

 

co sądzicie o kotłach co na ekogroszek z firmy Stąpokrów?

http://www.kotlyco.pl/?id=6

potrzebuje kocioł o mocy 24-25 kW w dobrej cenie, z automatycznym podajnikiem

— domek http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=366&IdKolekcji=

jakieś 190 m2 całości i niecałe 130 użytkowej , planujemy na dole i w łazienkach podłogówkę

 

może możecie coś polecić?

 

z pozdrowieniami,

Monika :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i o radę pytam

 

co sądzicie o kotłach co na ekogroszek z firmy Stąpokrów?

http://www.kotlyco.pl/?id=6

potrzebuje kocioł o mocy 24-25 kW w dobrej cenie, z automatycznym podajnikiem

— domek http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=366&IdKolekcji=

jakieś 190 m2 całości i niecałe 130 użytkowej , planujemy na dole i w łazienkach podłogówkę

 

może możecie coś polecić?

 

z pozdrowieniami,

Monika :D :D

 

Moniko, mogę ci ten kocioł polecić, mam go od ponad 4 miesięcy i bardzo dobrze się sprawuje. Zastanów się czy na pewno taka moc ci jest potrzebna - ja ogrzewam dom 3 kondygnacyjny, kubatura ok 600 m3, nieocieplony i kocioł 22 kW daje radę.

Kocioł zamawiałem na stronie http://www.kotly.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i o radę pytam

 

co sądzicie o kotłach co na ekogroszek z firmy Stąpokrów?

http://www.kotlyco.pl/?id=6

potrzebuje kocioł o mocy 24-25 kW w dobrej cenie, z automatycznym podajnikiem

— domek http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=366&IdKolekcji=

jakieś 190 m2 całości i niecałe 130 użytkowej , planujemy na dole i w łazienkach podłogówkę

 

może możecie coś polecić?

 

z pozdrowieniami,

Monika :D :D

Mam Staporkow 19kw na powierzchnie do grzania 200 m2 .

Na Twoj domek to na pewno wystarczy mniejszy kocol.

Piec sprawuje sie dobrze . Wszedzie podlogowka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rrimi i Sigrud

bardzo Wam dziękuję za odpowiedź.

Czy na dobór mocy pieca ma wpływ ilość osób zamieszkujących? nas jest 5 i wszyscy zwolennicy ciepła i ciepłej wody.

Instalator nam radzi większą moc nawet jakby miał pracować nie na całej .... i już sama nie wiem.... :(

 

co ile robicie załadunek ekogroszku?

pozdrawiam serdecznie

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i o radę pytam

 

co sądzicie o kotłach co na ekogroszek z firmy Stąpokrów?

http://www.kotlyco.pl/?id=6

potrzebuje kocioł o mocy 24-25 kW w dobrej cenie, z automatycznym podajnikiem

— domek http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=366&IdKolekcji=

jakieś 190 m2 całości i niecałe 130 użytkowej , planujemy na dole i w łazienkach podłogówkę

 

może możecie coś polecić?

 

z pozdrowieniami,

Monika :D :D

 

 

Moniko, mogę ci ten kocioł polecić, mam go od ponad 4 miesięcy i bardzo dobrze się sprawuje. Zastanów się czy na pewno taka moc ci jest potrzebna - ja ogrzewam dom 3 kondygnacyjny, kubatura ok 600 m3, nieocieplony i kocioł 22 kW daje radę.

Kocioł zamawiałem na stronie http://www.kotly.com

 

Sigurd

 

 

A jaki masz zasobnik przy Twoim 22kW tzn. ile kg grochu możesz zaladować i na ile ci starcza? Na jakiej powierzchni grzejesz?

Ze strony www. wynika, że 19kW ma więszk yzasobnik ale nie ma dodatkowego rusztu.

 

Z góry dziękuję za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rrimi i Sigrud

bardzo Wam dziękuję za odpowiedź.

Czy na dobór mocy pieca ma wpływ ilość osób zamieszkujących? nas jest 5 i wszyscy zwolennicy ciepła i ciepłej wody.

Instalator nam radzi większą moc nawet jakby miał pracować nie na całej .... i już sama nie wiem.... :(

 

co ile robicie załadunek ekogroszku?

pozdrawiam serdecznie

Monika

Im więcej ludzi w kupie tym cieplej ;-).

Na więcej ciał spragnionych mycia kupuje się większy bojler a nie mocniejszy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rrimi i Sigrud

bardzo Wam dziękuję za odpowiedź.

Czy na dobór mocy pieca ma wpływ ilość osób zamieszkujących? nas jest 5 i wszyscy zwolennicy ciepła i ciepłej wody.

Instalator nam radzi większą moc nawet jakby miał pracować nie na całej .... i już sama nie wiem.... :(

 

co ile robicie załadunek ekogroszku?

pozdrawiam serdecznie

Monika

 

Ostatni zasyp starczył na 9 dni tj. 150kg 140m2=22-23st 19kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

znalazłam w Was 8) ogromne wsparcie jeżeli chodzi o ogrzewanie

 

ale tradycyjnie miotam się z wątpliwościami :-? :-? a kier bud w Tajlandii :evil: (wraca dopiero za 10 dni)

 

mam wątpliwość czy komin jest odpowiedni do Stąporków 22 kw, komin ma wymiary 14x14 i wysokość 6,85m czy to wystarczy???

 

pomóżcie

 

:cry:

 

z wieczornymi pozdrowieniami

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...