Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Witam,

znalazłam w Was 8) ogromne wsparcie jeżeli chodzi o ogrzewanie

 

ale tradycyjnie miotam się z wątpliwościami :-? :-? a kier bud w Tajlandii :evil: (wraca dopiero za 10 dni)

 

mam wątpliwość czy komin jest odpowiedni do Stąporków 22 kw, komin ma wymiary 14x14 i wysokość 6,85m czy to wystarczy???

 

pomóżcie

 

:cry:

 

z wieczornymi pozdrowieniami

Monika

 

Najlepiej zapytaj producenta kotła.

Wg mnie wysokość OK, przekrój trochę mały, ale pytaj producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

znalazłam w Was 8) ogromne wsparcie jeżeli chodzi o ogrzewanie

 

ale tradycyjnie miotam się z wątpliwościami :-? :-? a kier bud w Tajlandii :evil: (wraca dopiero za 10 dni)

 

mam wątpliwość czy komin jest odpowiedni do Stąporków 22 kw, komin ma wymiary 14x14 i wysokość 6,85m czy to wystarczy???

 

pomóżcie

 

:cry:

 

z wieczornymi pozdrowieniami

Monika

 

Najlepiej zapytaj producenta kotła.

Wg mnie wysokość OK, przekrój trochę mały, ale pytaj producenta.

 

 

Też myślę ze przekrój mały, może wystarczy. A jak trochę zajdzie sadzą (na pewno zajdzie)to będzie jeszcze mniejszy przekrój.Jak podał kolega wcześniej, pytaj producenta kotła

:-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem użytkownikiem kotła Ekocentr 15KW dom 130m. Co do opłacalności to powiem to przy obecnych cenach węgla (ekogroszku) ponad 600 zł tona robi sie to średnio opłacalne. Narazie jestem zmuszony używać kocioł na węgiel za względu na brak gazu ziemnego ale w przyszłości na pewno kupie kocioł gazowy i połącze to wszystko przez wymiennik ciepła. Co do ustawień to u mnie jest to czas podawania 10 s czas przerwy 53 sek. przerwa podtrzymania 45 min, w piecu nie wygasa węgiel sie dopala z jednego zasobnika około 90 kg powstaje jeden pojemnik popiołu. Temp na piecu 63st. min sterownik ma ustawiony wybieg 8 stopni. Posiadam zawór mieszający 4 drożny z siłownikiem. tak więc temp w pomieszczeniach jest sterowana tak jak w przypadku gazowca. A przez to że jest połączony czujnik zewnętrzny to temperatura w obwodzie grzewczym jest ustalana na podstawie krzywej grzewczej. co do spalana to wynosi ono około 25-30 kg doba. czyli niecała tona na miesiąc. Ale i tak uważam że to nie jest rewelacyjny wynik. Teść przy opalaniu gazem płaci 1300 zł chata 170 m czyli wychodzi porównywalnie a on nic nie musi robić. Pocieszam się jedynie tym że ja palę pierwszy rok i chata dopiero sie wygrzewa może w przyszłym roku będzie lepiej ;). Reasumując ekogroszek tylko w przypadku braku gazu jeżeli macie gaz to bez zastanowienia wybierajcie gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

znalazłam w Was 8) ogromne wsparcie jeżeli chodzi o ogrzewanie

 

ale tradycyjnie miotam się z wątpliwościami :-? :-? a kier bud w Tajlandii :evil: (wraca dopiero za 10 dni)

 

mam wątpliwość czy komin jest odpowiedni do Stąporków 22 kw, komin ma wymiary 14x14 i wysokość 6,85m czy to wystarczy???

 

pomóżcie

 

:cry:

 

z wieczornymi pozdrowieniami

Monika

 

Najlepiej zapytaj producenta kotła.

Wg mnie wysokość OK, przekrój trochę mały, ale pytaj producenta.

 

 

Też myślę ze przekrój mały, może wystarczy. A jak trochę zajdzie sadzą (na pewno zajdzie)to będzie jeszcze mniejszy przekrój.Jak podał kolega wcześniej, pytaj producenta kotła

:-?

 

my mamy elektrometa 25KW na ekogroszek

 

mialo byc wczesniej gazowe i komin jest tez niestety 14x14 z cegly bez zadnej wkladki

 

dlugosc komina to okolo 10-11 metrow

 

ciagnie az milo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kotłownia ma 3.5 m kw. wymiary 144/234 mam wstawiony Kocioł Ekocentr Kw 15 KW z podajnikiem na ekogroszek, również znajduje się w narożniku. Myslałem ze nie wwejdzie mi to ustrojstwo (konieczność rozmontowania podajnika od kotła i ponownego złożenia w kołowni. Ale jakoś sie udało i teraz miejsca jest nie za wiele ale jakoś sie tam idzie ruszyć. Zastanów sie nad gazem i wykorzystaj to miejsce jako suszarnie lub pralnie. taka moja sugestia. Acha zapomniałbym dodać. Zbiornik CWU już mi się nie zmieścił musiałem go umieścić za ścianą w garażu :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszyscy piszecie o tych ustawieniach sterownika itp., a ja się cieszę, że mam kocioł VARMO VITORET ze sterownikiem PID ( http://www.termitech.com.pl/produkt.php?id_produktu=697&from=0&strona=5&id_kat=-1&nowosci=1) , który sam automatycznie dobiera czas przerwy, dmuchawę itp. w zależności od zapotrzebowania, w tej chwili, gdy nie mam jeszcze skończonego ocieplenia poddasza pobiera mi 30 kg na dobę, to nie jest tak dużo patrze. Naprawde polecam ten kocioł dla tych, którzy chcą zapomnieć o zabawie w ustawienia. Jedyny minus, ze ten kociołek jest troszkę drogi bo kosztuje średnio 11 tys. ale przy tej sprawności i wygodzie naprawde warto. Poza tym spala paliwo słabej jakości, nigdy nie zacina się podajnik, jak ma problem to sie lekko cofnie i znowu da do przodu. zero problemów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

dochodze chyba do prefekcji.... :)

po zmianie ustawień dmuchawy mam zero spieków!!! węgiel sie pieknie wypala i pozostaje sypki ,mieciutki puszysty popiół... no cóż 3 miesiące wychodził mi wielki spieczony.... glut (sory - ale tak to wyglądało)

Obecnie też stan podtrzymania jest dłuższy niż stan dochodzenia do temperatury zadanej na piecu. Cały czas walcze jeszcze ze mnimalizowaniem poboru węgla na dobę. obecnie zasyp 100kg stacza mi na 4-5 dób (nie mylić z dniami ;) ) czyli 20-25kg/dobę marzy mi sie jakieś 18kg/na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszyscy piszecie o tych ustawieniach sterownika itp., a ja się cieszę, że mam kocioł VARMO VITORET ze sterownikiem PID ( http://www.termitech.com.pl/produkt.php?id_produktu=697&from=0&strona=5&id_kat=-1&nowosci=1) , który sam automatycznie dobiera czas przerwy, dmuchawę itp. w zależności od zapotrzebowania, w tej chwili, gdy nie mam jeszcze skończonego ocieplenia poddasza pobiera mi 30 kg na dobę, to nie jest tak dużo patrze. Naprawde polecam ten kocioł dla tych, którzy chcą zapomnieć o zabawie w ustawienia. Jedyny minus, ze ten kociołek jest troszkę drogi bo kosztuje średnio 11 tys. ale przy tej sprawności i wygodzie naprawde warto. Poza tym spala paliwo słabej jakości, nigdy nie zacina się podajnik, jak ma problem to sie lekko cofnie i znowu da do przodu. zero problemów

inne firmy też robią już sterowanie na PID a cena kotła to raczej niższa niż w Twoim przypadku.

http://www.sekom-pleszew.com.pl/skam_p.html

http://www.hef.com.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszyscy piszecie o tych ustawieniach sterownika itp., a ja się cieszę, że mam kocioł VARMO VITORET ze sterownikiem PID ( http://www.termitech.com.pl/produkt.php?id_produktu=697&from=0&strona=5&id_kat=-1&nowosci=1) , który sam automatycznie dobiera czas przerwy, dmuchawę itp. w zależności od zapotrzebowania, w tej chwili, gdy nie mam jeszcze skończonego ocieplenia poddasza pobiera mi 30 kg na dobę, to nie jest tak dużo patrze. Naprawde polecam ten kocioł dla tych, którzy chcą zapomnieć o zabawie w ustawienia. Jedyny minus, ze ten kociołek jest troszkę drogi bo kosztuje średnio 11 tys. ale przy tej sprawności i wygodzie naprawde warto. Poza tym spala paliwo słabej jakości, nigdy nie zacina się podajnik, jak ma problem to sie lekko cofnie i znowu da do przodu. zero problemów

inne firmy też robią już sterowanie na PID a cena kotła to raczej niższa niż w Twoim przypadku.

http://www.sekom-pleszew.com.pl/skam_p.html

http://www.hef.com.pl/

 

nie chodzi tylko o sterkownik a o ilość systemów zastosowanych w kotle, czy inne kotły mają dwa wymienniki w tym jeden rurowy na samym wylocie? szczeliny na tyglu umożliwiające optymalne napowietrzenie paliwa na palniku podczas procesu spalania przez co spala dokłanie całe paliwo? Czy mają system, który zapobiega spiekom poprzez ruchome elementy retorty? Cofanie ślimaka itd. itp. jest tego troche :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zmianie ustawień dmuchawy mam zero spieków!!! węgiel sie pieknie wypala i pozostaje sypki ,mieciutki puszysty popiół...

A co to za ustawienia? Czy zmniejszałeś, czy też zwiększałeś ilość powietrza(obroty dmuchawy)? A może to tylko zmiana ustawień czas_pracy/czas_podtrzymania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi tylko o sterkownik a o ilość systemów zastosowanych w kotle, czy inne kotły mają dwa wymienniki w tym jeden rurowy na samym wylocie? szczeliny na tyglu umożliwiające optymalne napowietrzenie paliwa na palniku podczas procesu spalania przez co spala dokłanie całe paliwo? Czy mają system, który zapobiega spiekom poprzez ruchome elementy retorty? Cofanie ślimaka itd. itp. jest tego troche :)

 

nie no wiem że cały proces spalania jest uzależniony od wielu czynników, ja tylko pisałem, że inne firmy też to stosują, a z jakim efektem to trzeba by było postawić 2 obok siebie i porównać.

 

a o co chodzi z tymi 2 wymiennikami ?

 

ja i tak kupię jak coś to z podajnikiem tłokowym tam są inne problemy niż w ślimakowych, a może mniej problemów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przede wszystkim chodzi o ilośc dostarczanego powietrza do dmuchawy, trzeba odpowiednio wypośrodkować. Na pewno nie moze dumchać na maxa bo wtedy są spieki.

Ale! obednie mam ginesowski wynik ilości spalonego węgla!

100kg przez ponad 6.5 doby czyli 15.3 kg/dobę - temp. w pomieszczeniach 22-24st C I co Wy na to? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przede wszystkim chodzi o ilośc dostarczanego powietrza do dmuchawy, trzeba odpowiednio wypośrodkować. Na pewno nie moze dumchać na maxa bo wtedy są spieki.

Ale! obednie mam ginesowski wynik ilości spalonego węgla!

100kg przez ponad 6.5 doby czyli 15.3 kg/dobę - temp. w pomieszczeniach 22-24st C I co Wy na to? ;)

 

Świercz na ile masz histe?

wg Ciebie jaka najlepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima tego roku lżejsza - a mój kocioł i tak spala średnio 1 tonę miesięcznie.

Ekogroszek kosztuje coraz więcej i jest coraz gorszy.

Ostatnio miałem kupę śmieci w workach - kawałki drewna, znalazł się nawet drut zbrojeniowy, który unieruchomił ślimak podajnika - efekt: cały dzień w plecy, czyszczenie całego pieca włącznie z palnikiem...

 

Koszt groszku w tym sezonie - ok. 670 zł/t, a piec od września spalił już 5 ton, co daje 3350 zł (a jest dopiero połowa lutego).

 

Jak tak dalej pójdzie, to roczny koszt paliwa wyniesie ponad 6000 zł/rok - co czyni średnio ok. 500 zł miesięcznie.

 

Dom dobrze ocieplony 150 m.kw. / 4 osoby.

 

O ile drożej wyjdzie gaz? Jeśli porównywalnie - to jestem zdecydowany zmienić piec na gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...