Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

To że piec na eko-groszek wcale nie jest taki ekonomiczny jak go reklamują to już zdążyłem zauważyć na własnej skórze, a o tym że sprzedawcy przeginają i ktoś powinien się nimi zająć też już pisałem, jednak mimo wszystko uważam że powinieneś jeszcze pokombinować z ustawieniami, bo chyba da się coś poprawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zima tego roku lżejsza - a mój kocioł i tak spala średnio 1 tonę miesięcznie.

Ekogroszek kosztuje coraz więcej i jest coraz gorszy.

Ostatnio miałem kupę śmieci w workach - kawałki drewna, znalazł się nawet drut zbrojeniowy, który unieruchomił ślimak podajnika - efekt: cały dzień w plecy, czyszczenie całego pieca włącznie z palnikiem...

 

Koszt groszku w tym sezonie - ok. 670 zł/t, a piec od września spalił już 5 ton, co daje 3350 zł (a jest dopiero połowa lutego).

 

Jak tak dalej pójdzie, to roczny koszt paliwa wyniesie ponad 6000 zł/rok - co czyni średnio ok. 500 zł miesięcznie.

 

Dom dobrze ocieplony 150 m.kw. / 4 osoby.

 

O ile drożej wyjdzie gaz? Jeśli porównywalnie - to jestem zdecydowany zmienić piec na gazowy.

 

 

przy takiej cenie węgla to średnio opłacalne ale nie mozna od razu generalizować !

poniewaz np. ja mogę kupić groszek od 380-580 pln / tona w zależnosic od rodzaju i jeszcze jedno jak chcecie żeby było taniej węgiel kupujcię w lecie...

kolejna żecz spalanie na poziomie 1 tony / miesiąc to SPORY wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że piec na eko-groszek wcale nie jest taki ekonomiczny jak go reklamują to już zdążyłem zauważyć na własnej skórze, a o tym że sprzedawcy przeginają i ktoś powinien się nimi zająć też już pisałem, jednak mimo wszystko uważam że powinieneś jeszcze pokombinować z ustawieniami, bo chyba da się coś poprawić.

 

Ustawienia są optymalne i wypracowane w ciągu poprzedniego sezonu.

Na początku kocioł cały czas gasł.

 

Paliwo kupowane w zimie jest do kitu - za dużo wilgoci i śmieci - w efekcie kupa popiołu i szlaki.

 

Nowe piece gazowe są lepiej zoptymalizowane i oszczędne - poczekam jeszcze jeden sezon i jak ekonomia się nie poprawi - to zmieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to trzeba kupić 5 ton na cały sezon i już jeden materiał jedne ustawienia

 

Teoretycznie jest to jakieś wyjście - najlepiej pewnie jeszcze luzem (bo taniej, niż w workach ;) - ale ja coraz bardziej wątpię w te oszczędności - chyba jednak nie sa aż takie, żeby były warte takiego zachodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima tego roku lżejsza - a mój kocioł i tak spala średnio 1 tonę miesięcznie.

Ekogroszek kosztuje coraz więcej i jest coraz gorszy.

Ostatnio miałem kupę śmieci w workach - kawałki drewna, znalazł się nawet drut zbrojeniowy, który unieruchomił ślimak podajnika - efekt: cały dzień w plecy, czyszczenie całego pieca włącznie z palnikiem...

 

Koszt groszku w tym sezonie - ok. 670 zł/t, a piec od września spalił już 5 ton, co daje 3350 zł (a jest dopiero połowa lutego).

 

Jak tak dalej pójdzie, to roczny koszt paliwa wyniesie ponad 6000 zł/rok - co czyni średnio ok. 500 zł miesięcznie.

 

Dom dobrze ocieplony 150 m.kw. / 4 osoby.

 

O ile drożej wyjdzie gaz? Jeśli porównywalnie - to jestem zdecydowany zmienić piec na gazowy.

 

U ciebie coś nie tak 150m/4osoby=5ton :o

Musisz podać więcej danych żeby znaleśc przyczynę tak wysokiego zużycia.

 

np. u mnie 140m/3osoby=od 10-09-2007 do teraz 2tony, 22-23st w pom :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U ciebie coś nie tak 150m/4osoby=5ton :o

Musisz podać więcej danych żeby znaleśc przyczynę tak wysokiego zużycia.

 

np. u mnie 140m/3osoby=od 10-09-2007 do teraz 2tony, 22-23st w pom :D

 

Jakich danych?

Tyle pali i już.

 

Zużycie nieco spadło (przez tydzień) po przeczyszczeniu pieca - ale przecież nie będę go czyścił co tydzień :)

 

Nie kupiłem go po to, żeby cały czas wkoło niego biegać.

 

W chałupie mam 22-23 st. (na piecu ustawione 21)

 

Piec grzeje CWU i dodatkowo podłogówkę pod parterem - ale czy się włączy tę podłogówkę, czy nie - zużycie jest takie samo.

 

Kocioł HEF 25kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U ciebie coś nie tak 150m/4osoby=5ton :o

Musisz podać więcej danych żeby znaleśc przyczynę tak wysokiego zużycia.

 

np. u mnie 140m/3osoby=od 10-09-2007 do teraz 2tony, 22-23st w pom :D

 

Jakich danych?

Tyle pali i już.

 

Zużycie nieco spadło (przez tydzień) po przeczyszczeniu pieca - ale przecież nie będę go czyścił co tydzień :)

 

Nie kupiłem go po to, żeby cały czas wkoło niego biegać.

 

W chałupie mam 22-23 st. (na piecu ustawione 21)

 

Piec grzeje CWU i dodatkowo podłogówkę pod parterem - ale czy się włączy tę podłogówkę, czy nie - zużycie jest takie samo.

 

Kocioł HEF 25kW

 

Oj widzę że jesteś bardzo zdenerwowany i niecierpliwy, no i chyba będziesz musiał nabyć sobie ten piec gazowy :-? :wink:

Myślę że u Ciebie na pierwszym miejscu to będzie wina jakości ekogroszku, skoro od ubiegłego sezonu nic się nie zmieniło tylko ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oj widzę że jesteś bardzo zdenerwowany i niecierpliwy, no i chyba będziesz musiał nabyć sobie ten piec gazowy :-? :wink:

Myślę że u Ciebie na pierwszym miejscu to będzie wina jakości ekogroszku, skoro od ubiegłego sezonu nic się nie zmieniło tylko ekogroszek

 

I tu jest pewnie pies pogrzebany - więc, co - mam sobie kupowac worek na próbę i patrzeć, czy się dobrze pali?

 

Wszystko byłoby ok - gdyby rzeczywiście koszty były mniejsze - ale, jak widać, żeby tak było, trzeba na to poświęcić sporo czasu i nieźle się upaprać.

 

A efekt i tak niepewny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWIENIA! USTAWIENIA! USTAWIENIA!

 

moze i mój wynik spalania węgla nie jest zadziwiająco niski (100/6.5doby) ale dla mnie to rekord i próbuje to wciąz nowych ustawień... 4 miesiące palenia (od 25.10 2.5tony) i nie pozostawiłem pieca - "a niech się po prostu pali..." itd. wiec jesli ktoś uważa że mu dużo pali to niech sie nie gapi na ten piec jak sroka... tylko kombinuje! Piec sam sie nie wyreguluje....

Aha i operujmy zwrotem doba a nie dzień bo to jest duża róznica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oj widzę że jesteś bardzo zdenerwowany i niecierpliwy, no i chyba będziesz musiał nabyć sobie ten piec gazowy :-? :wink:

Myślę że u Ciebie na pierwszym miejscu to będzie wina jakości ekogroszku, skoro od ubiegłego sezonu nic się nie zmieniło tylko ekogroszek

 

I tu jest pewnie pies pogrzebany - więc, co - mam sobie kupowac worek na próbę i patrzeć, czy się dobrze pali?

 

Wszystko byłoby ok - gdyby rzeczywiście koszty były mniejsze - ale, jak widać, żeby tak było, trzeba na to poświęcić sporo czasu i nieźle się upaprać.

 

A efekt i tak niepewny...

 

Źle rozeznałeś temat przed decyzją o sposobie ogrzewania domu i zakupie kotła. Trzeba było poszukać tematów o tych kotłach a zobaczyłbyś ile jest z tym kłopotów. Jak szukasz bezobsługowego to niestety nie jest to takie ogrzewanie.

Ja mam kocioł na groch ale gdybym miał przy działce gaz z rurki to bym się na gaz zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oj widzę że jesteś bardzo zdenerwowany i niecierpliwy, no i chyba będziesz musiał nabyć sobie ten piec gazowy :-? :wink:

Myślę że u Ciebie na pierwszym miejscu to będzie wina jakości ekogroszku, skoro od ubiegłego sezonu nic się nie zmieniło tylko ekogroszek

 

I tu jest pewnie pies pogrzebany - więc, co - mam sobie kupowac worek na próbę i patrzeć, czy się dobrze pali?

 

Wszystko byłoby ok - gdyby rzeczywiście koszty były mniejsze - ale, jak widać, żeby tak było, trzeba na to poświęcić sporo czasu i nieźle się upaprać.

 

A efekt i tak niepewny...

 

Ja tak zrobiłem :D kupiłem dwa worki na próbę, dobrze się spaliły więc szybko z tej samej dostawy kupiłem 3 tony i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Źle rozeznałeś temat przed decyzją o sposobie ogrzewania domu i zakupie kotła. Trzeba było poszukać tematów o tych kotłach a zobaczyłbyś ile jest z tym kłopotów. Jak szukasz bezobsługowego to niestety nie jest to takie ogrzewanie.

Ja mam kocioł na groch ale gdybym miał przy działce gaz z rurki to bym się na gaz zdecydował.

 

Zgadza się. Uległem namowom dostawcy i zapewnieniom, że oszczędności będą co najmniej 40-50% w stosunku do gazu.

 

Może i tak było, jak groszek kosztował ze 300zł/t jakiś czas temu.

 

Mam gaz w domu - i jak powiedziałem - poczekam jeszcze jeden sezon - jak będzie taka kicha, to zmieniam na gaz.

 

Ustawienia były testowane wielokrotnie - nawet był serwis producenta i była dokonana korekta instalacji CO.

 

Dodam, że po roku eksploatacji kompletnie stopił się deflektor nad palnikiem.

Zakupiłem nowy za ok. 50 zł.

I rzecz nie w tym, że za mocno dmucha wiatrak - jak dmuchał słabiej, to piec gasł.

Powiedział mi jeden specjalista, że moda na eko-groszek została wykreowana sztucznie - a piece na pelety, które zostały "przystosowane" do spalania grosyku - nie były projektowane pod takie paliwo - stąd niektóre pękają i szybko się zamulają.

Zaś rosnąca popularność spowodowała wzrost popytu na groszek - i w efekcie wzrost jego ceny.

Jedyna nadzieja dla tego pieca - to większy wzrost cen gazu ziemnego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie.... Jesli pojawiają się spieki, tzn że jest za duzo powietrza w spalaniu. Trzeba zmniejszyć ilość podawanego powietrza jako %owego dodatku do ilości węgla. Jesli to nie pomoże na dobre to mozna zmniejszyc obroty dmuchawy tak, by nie szło tak mocno powietrze przez retortę. Spieki czy żużlowanie pojawia się w momencie kiedy powietrze niemal gwiżdże przez retortę i rozpala węgiel do białości. Po pierwsze skleja się on i tworzy spieki i zużel, a po drugie jakies 30-70% ciepła wywalamy w komin niepotrzebnie....

Pozdrawiam

P.s.

zakładałem ten ątek ponad 2 lata temu i ho ho... dziś na niego trafiłem i czytam od rana... No i widze że rozrósł sie imponująco... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...