Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Migacz Teraz kupiłem sterownik PID i jeswtem jeszcze bardziej zadowolony.

 

Pozdrawiam

Migacz

Migacz napisz parę zdań na temat sterownia PID. Czy rzeczywiście jest różnica w pracy kotła z tym sterownikiem? Przymierzam się do zakupu HEF'a ze sterownikiem PIDowym.

 

PZD.

Rodowity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Migacz Teraz kupiłem sterownik PID i jeswtem jeszcze bardziej zadowolony.

 

Pozdrawiam

Migacz

Migacz napisz parę zdań na temat sterownia PID. Czy rzeczywiście jest różnica w pracy kotła z tym sterownikiem? Przymierzam się do zakupu HEF'a ze sterownikiem PIDowym.

 

PZD.

Rodowity

 

Z PIDem jest tak jak piszą w reklamie, przynajmniej jeśli chodzi o Ognik PID.

Więcej znajdziesz na innym forum, (nie wiem czy murator się na mnie obrazi jeśli napiszę) wrzuć na google hasło pid ognik a znajdziesz więcej informacji od użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Potrzebuję porady.Szukam pieca na ekogroszek z zasobnikiem,w którym będę też mógł (weekendowo)palić drewnem.W moich okolicach jest dużo lasów i stosunkowo niedrogie drewno,ale ze względu na pracę nie mogę sobie pozwolić na stałe palenie drewnem i muszę mieć zasobnik na ekogroch.Jak na razie skłaniam się w stronę Linga Duo,a może polecilibyście jakiś inny piec?Proszę też użytkowników Linga o własne doświadczenia z palenia w nim drewnem (bo jakoś mało tego na forum).

Pozdrawiam świątecznie

MaWi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Potrzebuję porady.Szukam pieca na ekogroszek z zasobnikiem,w którym będę też mógł (weekendowo)palić drewnem.W moich okolicach jest dużo lasów i stosunkowo niedrogie drewno,ale ze względu na pracę nie mogę sobie pozwolić na stałe palenie drewnem i muszę mieć zasobnik na ekogroch.Jak na razie skłaniam się w stronę Linga Duo,a może polecilibyście jakiś inny piec?Proszę też użytkowników Linga o własne doświadczenia z palenia w nim drewnem (bo jakoś mało tego na forum).

Pozdrawiam świątecznie

MaWi

Też tak myślałem z tym paleniem drewnem. Ale teraz nigdy nie będzie mi się chciało palić drewnem w kotle. Szkoda czasu i energii na przygotowanie drewna. Oczywiście w moim można palić drewnem na ruszcie awaryjnym i nawet pociąłem na drobnicę drewno (inne nie wejdzie) ale wiem że je zużyję do kominka.

Drewno tylko do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migacz

A gdzie ty masz schowaną wyczystkę w Twojej kotłowni? czyżby za tym szarym pudełeczkiem, czy pod czopuchem?

 

:) Faktycznie wyczystka jest zasłonęta przez jakieś pudło. W samym czopuchu (kupiony w Castoramie - najtaniej) też jest otwór do czyszczenia.

Jak miałbym cs doradzić to wczystkę zrobiłbym jakieś 50 - 70 cm od dna komina. Wtedy jest miejsce na zbieranie się sadzy, której jest sporo. U mnie jest jakies 30 cm i po 2 miesiącach było prawie na ful.

 

Pozdrawiam

Migacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migacz

A gdzie ty masz schowaną wyczystkę w Twojej kotłowni? czyżby za tym szarym pudełeczkiem, czy pod czopuchem?

 

:) Faktycznie wyczystka jest zasłonęta przez jakieś pudło. W samym czopuchu (kupiony w Castoramie - najtaniej) też jest otwór do czyszczenia.

Jak miałbym cs doradzić to wczystkę zrobiłbym jakieś 50 - 70 cm od dna komina. Wtedy jest miejsce na zbieranie się sadzy, której jest sporo. U mnie jest jakies 30 cm i po 2 miesiącach było prawie na ful.

 

Pozdrawiam

Migacz

widzę że ktoś ma tego OPALA pięknie bo ja też taki planuję kupić, a ze względu na niedużą kotłownię będzie pasował jak ulał.

możesz napisać jakie osiągasz na nim wyniki:

jaka moc, jakie zużycie, jaka powierzchnia i wogóle coś więcej.

palisz miałem czy groszkiem ? zaciął się kiedyś ? były jakieś problemy ?

acha a możesz jeszcze napisać do czego te wszystki pompy są ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migacz

A gdzie ty masz schowaną wyczystkę w Twojej kotłowni? czyżby za tym szarym pudełeczkiem, czy pod czopuchem?

 

:) Faktycznie wyczystka jest zasłonęta przez jakieś pudło. W samym czopuchu (kupiony w Castoramie - najtaniej) też jest otwór do czyszczenia.

Jak miałbym cs doradzić to wczystkę zrobiłbym jakieś 50 - 70 cm od dna komina. Wtedy jest miejsce na zbieranie się sadzy, której jest sporo. U mnie jest jakies 30 cm i po 2 miesiącach było prawie na ful.

 

Pozdrawiam

Migacz

widzę że ktoś ma tego OPALA pięknie bo ja też taki planuję kupić, a ze względu na niedużą kotłownię będzie pasował jak ulał.

możesz napisać jakie osiągasz na nim wyniki:

jaka moc, jakie zużycie, jaka powierzchnia i wogóle coś więcej.

palisz miałem czy groszkiem ? zaciął się kiedyś ? były jakieś problemy ?

acha a możesz jeszcze napisać do czego te wszystki pompy są ?

 

 

Moc 25 kW ale zużycia nie podam bo to jest jeszcze budowa i instalacja grzewcza nie chodziła na całości. Podajnik się nie zaciął, dopala pięknie węgiel na sypki popiół. Teraz gdy mam sterownik PID jestem super zadowolony. Palę groszkiem.

Instalację mam w układzie otwarto - zamkniętym czyli z wymiennikiem ciepła tj. kocioł chodzi na otwartej z naczniem wzbiorczym, natomiast kalarofery i podłogówka na zamkniętym.

1. pompka do CWU

2. pompka do kaloryferów

3. pompka do podłogówki

4. pompka do układu otwartego

5. pompka do cyrkulacji wody

Taki układ jest łatwo sterowalny i łatwo będzie wpiąć kociołek gazowy, ale można zrobić prostszy układ z zaworem trój lub czworo-drożnym.

 

Pozdrawiam

Migacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

planuję kupić piec na eko-groszek Hef'a: Eko Plus Uniwersalny.

Rozumiem, że trudno będzie odpowiedzieć na pytanie, czy warto oraz czy to dobry piec (mam nadzieję, że nie najgorszy), więc nawet nie męczę forumowiczów, chyba, że ktoś ma ochotę udzielić mi jakichś cennych wskazówek.

 

Mam za to pytanie innego typu: nie jestem pewien, jakiej mocy piec zakupić: typoszereg Hef'a to 18kW, potem 25kW.

 

W projekcie wyliczono zapotrzebowanie na moc, na poziomie 13,2kW (dla wszystkich grzejników z uwzględnieniem piwnicy).

 

Dom to piwnica, parter i poddasze użytkowe.

Budynek 9m na 10m.

Powierzchnia użytkowa bez piwnicy to 150m2.

Często będę przesiadywał w piwnicy, więc trzeba doliczyć około 20m2.

Dodatkowo planuję zbiornik około 200l na CWU.

 

Chciałbym, aby piec miał zapas mocy około 20-25% (choć nie wiem, czy to dobra praktyka, czy nie - może również wskazówki co do tego).

Czy 18kW starczy z takim zapasem, czy jednak kupić 25kW?

 

Będę wdzięczny za rady i pomoc w podjęciu decyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z użytkowników może polecić dobrej jakości ekogroszek najlepiej z linkiem do stronki producenta lub sprzedawcy. W moim odczuciu ten dobry to taki który pali się bez problemu w trybie letnim przy niższych temperaturach wody na kotle. Bo jak sie dopieprzy powietrza i da wysoką temperaturę to każde g się dobrze pali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przeglądam i przeglądam te tematy i co osoba to opinia.

 

Zamierzam ogrzać 150m2 (C.O. i C.W.U.) i na pewno będzie to ekogroszek i teraz pytanie?

 

Żywiec KDO Ekonomic 20kW a może Ling Duo 25kW (20kW są?).

 

A może całkowicie co innego podpowiecie.

 

Aktualnie projektant branży sanitarnej prosi mnie o dane na temat wybranego kotła w celu wrysowania w projekt.

 

Czy przy zastosowaniu tych kotłów będę mógł śmiało przełączyć się na podgrzanie za pomocą energii elektrycznej?

 

Bardzo dziękuję za wszelakie podpowiedzi.

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bede mial do ogrzania duzy dom okolo 230m2. Sciany z ytonga 40cm wiec dom bedzie w miare dobrze ocieplony. Planuje ogrzewanie ekogroszkiem.CO mieszane tzn. grzejniki + podloga.Planuje rowniez wentylacje mechaniczna z reku. Jaka moc kotla powinna wystarczyc na moje potrzeby i ile mnie wiecej moze wyniesc spalanie na dobe groszku w sezonie grzewczym.

 

I pytanie o zywotnosc pieca. Ile lat powinien popracowa przyjmujac ze wode biezaca bede ogrzewal innym sposobem a kociol bedzie pracowal tylko w sezonie grzewczym do co.

 

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne że spala się tyle samo groszku przy temperaturze -5 w styczniu i +10 stopni jaka jest teraz? Nawet jak przykręciliśmy podłogówkę to ilość spalanego groszku jest porażająca około 25kg na dobę. Ja jestem laik a mój mąż twierdzi że tak musi być i temperatura na zewnątrz nie ma nic wspólnego. Nie mamy pogodówki ale dla mnie logiczne jest że im cieplej tym mniej powinien palić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dom 150 m.kw wystarczy Ci 15 KW a i to za dużo, ja mam Ling combi i jestem z niego bardzo zadowolony, oczywiście wiele zależy od samego ekogroszku ale jesli się pali pieklorzem to z kolei wszystko zależy od samego pieca i ustawień na nim

 

Dokładnie tak, uważam, że największym błędem jest kupowanie pieca o zbyt dużej mocy np.25 KW, Chodzi o to, że piec powinien chodzić na większych "obrotach", a nie na minimum - wówczas nie ma tyle sadzy (o czym tu było pisane), pali się ogień, a nie żar. Sadze się wówczas spalają. Poza tym normy są bardzo zawyżone i nie można opierać się na tych przelicznikach.

Ja mam do ogrzania ponad 600 m3, dom z ceramiki, ocieplenie wełną 15 cm, na gruncie 16 cm styropianu i mam zamiar kupić piec o mocy 15 KW - i tak uważam, że to za dużo.

 

Myślimy o piecu Ling Duo, ze względu na możliwość spalania kilku rodzajów paliw na dwóch paleniskach i oczywiście 15 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...