Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

pali ktoś pestkami ?

nawet jak pali to fajnie ma bo ja zadzwoniłem sobie teraz do 2 zakłądów w małopolsce i jak się okazało wszystko sprzedane więc za rok mogę się zgłosić :lol: :lol: :lol:

to chyba tańsza taka alternatywa dla ekogroszku, choć pewnie zje więcej pestek niż groszku bo są mniej kaloryczne raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę za mało informacji w materiałach o tym piecu. Ale to co jest, robi nie najgorsze wrażenie. Jeżeli jednak ceny groszku będą szalały to lepiej zbudować trochę cieplejszy dom (mniejszy? z rekuperatorem?) i przejść na gaz. U mnie gazu niet a do kopalni 200 m. Mimo tego ekogroch po 550 z transportem :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust chodzi o to, że jak na wszystkich grzejnikach będą przymknięte zawory to, kolokwialnie mówiąc, piec nie będzie miał co zrobić z nadmiarem ciepła i może dojść do zagotowania wody (grzejniki nie będą odbierać tego ciepła, bo zawory zamknięte). Dlatego też, z tego co mi się obiło o uszy, zawory mogą być, ale nie na wszystkich grzejnikach.

 

Dokładnie tak jest.

To że niektórzy tak nie mają to nie znaczy że mają prawidłowo. Ta sama zasada dotyczy pieców gazowych, których jestem użytkownikiem.

Wy ustawiacie piece na 50C - prawdopodobieństwo zagotowania spada, ale zawsze jest. Póki piec nowy jest w stanie wytrzyma większy stres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust chodzi o to, że jak na wszystkich grzejnikach będą przymknięte zawory to, kolokwialnie mówiąc, piec nie będzie miał co zrobić z nadmiarem ciepła i może dojść do zagotowania wody (grzejniki nie będą odbierać tego ciepła, bo zawory zamknięte). Dlatego też, z tego co mi się obiło o uszy, zawory mogą być, ale nie na wszystkich grzejnikach.

 

Dziwne rzeczy ludzie powtarzają, przykręcasz grzejniki => mniejszy odbiór ciepła=>kocioł szybciej osiąga pożądaną temp.(kotła) => przechodzi w stan podtrzymania, a więc produkuje już szczątkowe ciepło. Jak w takim razie ma zagotować wodę ?

 

Dokładnie tak jest.

To że niektórzy tak nie mają to nie znaczy że mają prawidłowo. Ta sama zasada dotyczy pieców gazowych, których jestem użytkownikiem.

Wy ustawiacie piece na 50C - prawdopodobieństwo zagotowania spada, ale zawsze jest. Póki piec nowy jest w stanie wytrzyma większy stres.

 

Zagotowanie wody w kotle gazowym ? Jakkolwiek w kotle retortowym musisz co jakiś czas podawać pewną porcję paliwa, którą kocioł spożytkuje na energię - ciepło to przecież gazowy włącza się i wyłącza reagując precyzyjnie na zapotrzebowanie. Chyba że jest niesprawny i się nie wyłącza - wtedy niechybnie tę wodę zagotuje.

 

Oczywiście trzeba pamiętać, żeby na podtrzymaniu ciąg nie był zbyt duży.

ee o ciąg bym się zbytnio nie martwił :p Teoretycznie tak, ale tego paliwa na retorcie nie jest na tyle aby móc zagotować wodę w kotle.

Pomijam już fakt, że kocioł retortowy wyłączy się ( przestanie podawać paliwo i 'dmuchać' ) po osiągnięciu temp alarmowej. Możliwość ustawienia tego parametru posiada zdecydowana większość sterowników :)/jak nie wszystkie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem niemal całe forum, ale, niestety, nie znalazłem odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania. Z góry przepraszam forumowiczów, którzy uznają, że swoim wpisem cofam tę dyskusję o całe lata, ale właśnie buduję dom i muszę pewne sprawy rozstrzygnąć.

 

Dom 213 m po podłodze (z garażem), ogrzewanie piecem na ekogroszek, latem solarami. Na początek dwa pytania:

 

1. Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć, na czym polega różnica między systemem otwartym a zamkniętym i z której strony ten "otwarty" jest rzeczywiście otwarty? I czy to ma jakieś praktyczne znaczenie?

 

2. Jak regulować temperaturę c.w.u. w sytuacji, gdy zestaw solarny ma własny system sterujący, a piec własny (dwie wężownice w zbiorniku c.w.u.)

 

3. Jaki jest generalny schemat działania całęgo systemu? Oglądam różne schematy, zachwające przy okazji poszczególne urządzenia i zastanawiam się, po jaką cholerę mi np. regulacja temperatury na zaworze powrotnym z grzejników? Przecież dla mnie ważna jest temperatura samych grzejników...

 

Informacja dla złośliwców: TAK, jestem na razie kompletnie zielony

_________________

Warszawa, niedługo Zachełmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest.

To że niektórzy tak nie mają to nie znaczy że mają prawidłowo. Ta sama zasada dotyczy pieców gazowych, których jestem użytkownikiem.

Wy ustawiacie piece na 50C - prawdopodobieństwo zagotowania spada, ale zawsze jest. Póki piec nowy jest w stanie wytrzyma większy stres.

 

Zagotowanie wody w kotle gazowym ? Jakkolwiek w kotle retortowym musisz co jakiś czas podawać pewną porcję paliwa, którą kocioł spożytkuje na energię - ciepło to przecież gazowy włącza się i wyłącza reagując precyzyjnie na zapotrzebowanie. Chyba że jest niesprawny i się nie wyłącza - wtedy niechybnie tę wodę zagotuje.

 

Wyobraźmy sobie. Pobieram gorącą wodę. Piec gazowy chodzi na maxa. NAgle zakręcam ciepła wodę. Woda w rurach staje. Elektronika to widzi i wyłacza .... po jakimś czasie (krótkim) wodę. Gorąca woda jest w bardzo małej objętości narażona na ogrzewanie i nowa zimna oda nie dopływa. Woda się gotuje co słychać !!!

Piec radzi sobie w ten sposób że spuszcza nadmiar ciepła do CO (mimo że jest lato). A co będzie jak w CO woda się nie rusza bo zawory zamknięte ?

W piecach jest zapewne jakiś baypass, ale on też ma ograniczoną pojemność cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć, na czym polega różnica między systemem otwartym a zamkniętym i z której strony ten "otwarty" jest rzeczywiście otwarty? I czy to ma jakieś praktyczne znaczenie?

Układ zamknięty to taki, który jest odcięty od atmosfery, można powiedzieć "zakorkowany". Jako niefachowiec, znam tylko jeden powód robienia takiego układu: jest odcięty od powietrza (tlenu) czyli ogranicza się w nim korozję. Zauważ, że prawie wszyscy producenci grzejników stalowych zaznaczają, że są one przeznaczone do pracy w układach zamkniętych lub takich w których woda spełnia jakąś PN... dotyczącą korozji. W układzie zamkniętym nie ma klasycznego zbiornika wyrównawczego a kompensacja zmian objętości wody (lub innego płynu, którym układ jest wypełniony) załatwiana jest przez np naczynie przeponowe. W układzie otwartym kompensacja zmian objętości cieczy (jak również małych ubytków) jest załatwiana przez zbiornik wyrównawczy, stanowiący "zapas" wody. Zbiornik jest otwarty więc tamtędy może się dostawać do obiegu powietrze (tlen). "Otwarcie" układu realizuje się przez poprowadzenie rury od kotła (możliwie najbliżej kotła, bez odcięć) do zbiornika wyrównawczego umieszczonego nad najwyższym punktem instalacji. Norma mówi, że przy kotłach węglowych nie wolno stosować układu zamkniętego. Pewno powodem jest to, że taki kocioł można łatwo zagotować. Oczywiście nowoczesne kotły ze sterownikami mają niejedno zabezpieczenie ale norma powstała dawno temu. Na forum znajdziesz wiele ostrzeżeń przed robieniem układu zamkniętego na węglu włącznie ze zdjęciami kotłowni po wybuchu. Znajdziesz też nie mniej przykładów kotłowni węglowych zrobionych w ukł zamkniętym (również przez fachowców). Ja mam układ otwarty na węglu i do tego też Cię zachęcam. Ograniczenie korozji w układzie otwartym można osiągnąć np przez dawkowanie specjalnych dodatków lub unikanie spuszczania wody np na lato - dawniej to była chyba norma i dlatego układy mocno korodowały. Woda, w której tlen przereaguje powinna się spasywować. Tak mi się przynajmniej wydaje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem niemal całe forum, ale, niestety,

....

Informacja dla złośliwców: TAK, jestem na razie kompletnie zielony

_________________

Warszawa, niedługo Zachełmie

 

Przeczytanie całego FORUM to cały bity tydzień nie wierzę że to zrobiłeś. KAżdy inny wrzuciłby w google hasła typu "układ otwarty CO" i dostałby zapewne kilka odpowiedzi w tym temacie.

 

ŁĄczenie solarów z Groszkiem to zbyteczna komplikacja systemu CWU. CWU rób poprzez solary i prąd a ekogroszek do CO. W ziemioe możesz wymusić robie CWU przez piec bo i tak solary możesz odłaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podajnik 17 s

przerwa 1m20s

histereza -2

temp 40

przerwa w przepalaniu 5m

pozostaje mi duzo spieczonego wegla ostatnio

zmienilem na podajnik 15s

przerwa 1m33s

histereza -3

temp 40

przerwa 10m

wydaje mi sie ze jest lepsze spalanie ale zar mi sie zapada w palenisku podczas przepalania i mialem raz dym w podajniku

ile moge miec min groszku w podajniku i jakie powinny byc optymalne ustawienia

piec jest mocy 18kw mieszkanie ok 80 m2

jesli cos jeszcze potrzebujesz na napisz co mam ci podac.

jesli mozesz pomoc to prosze o pomoc i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podajnik 17 s

przerwa 1m20s

histereza -2

temp 40

przerwa w przepalaniu 5m

pozostaje mi duzo spieczonego wegla ostatnio

zmienilem na podajnik 15s

przerwa 1m33s

histereza -3

temp 40

przerwa 10m

wydaje mi sie ze jest lepsze spalanie ale zar mi sie zapada w palenisku podczas przepalania i mialem raz dym w podajniku

ile moge miec min groszku w podajniku i jakie powinny byc optymalne ustawienia

piec jest mocy 18kw mieszkanie ok 80 m2

jesli cos jeszcze potrzebujesz na napisz co mam ci podac.

jesli mozesz pomoc to prosze o pomoc i dziekuje

 

Myślę że powinieneś podnieść temp o 10st i skrócić przerwę o 30s, hist może być na 2, nie podajesz na jakim biegu wentylator i ile przysłonięty.

Musisz obserwować żar, skoro zapada się to wiadomo że jest za duża przerwa.

Zapisuj sobie poprzednie ustawienia, w przypadku zmian ustawień może się pogorszyć to można wrócić do poprzednich ust.

 

Ps uszczelnij podajnik(uszczelki w klapie wsypu i uszczelka zbiornik-podajnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie co to jest przerwa w przepalaniu? Czy chodzi o to jak często jest robiony przedmuch podczas podtrzymania (u mnie 1h) czy raczej o to, że jak kocioł zagrzeje to "starczy mu" na 10 minut i znów się załącza na cykl pracy?

Masz bardzo niską temperaturę zadaną. Przy kotle stalowym grozi to przyspieszoną korozją bo "kwasy" ze spalin wykroplą Ci się w kotle.

Ilość groszku w podajniku nie ma znaczenia, byle tam był :-). Mnie też dymi do zasobnika jak go otworzę. Musi być zamknięty i szczelny (uszczelki !!!). U mnie na kotle 25 kW z tym samym sterownikiem: zadana 58 stopni, podawanie 15 sek, przerwa 47, histereza 3 stopnie, nadmuch 1. Przysłona na dmuchawie przymknięta w 3/4. Jeżeli masz spieki (szlakowanie) to zmniejsz ilość powietrza. Najlepiej ustaw dmuchawę na 1 i reguluj przysłoną. Jeżeli żar się zapada i potem gaśnie to dajesz za mało węgla. Ja ilość węgla sobie liczę tak: (13/(13+47))*100%=21,6% cyklu u Ciebie 15/(15+93)=13,8% czyli podajesz znacznie mniej węgla - moim zdaniem za mało. Żeby lepiej czuć proporcje, zmieniając czasy zawsze robię tak aby w sumie te czasy dawały 60 sekund. Nastawy zmieniaj "o mało" i rzadko. Najwyżej raz, dwa razy dziennie bo trudno będzie Ci zauważyć efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...