Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

też jestem na etapie kupowania

znalazłem na stronie producenta http://www.malejka.com taką poradę:

Na co zwracać szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie kupna kotła retortowego?

a) należy dopytać sprzedającego o wielkość wymiennika?

 

b) z jakiej grubości blachy jest zrobiony wymiennik?

 

c) jaki okres gwarancyjny obejmuje szczelność wymiennika? - a nie jaka jest gwarancja na spawy?

 

d) jaka jest waga kotła bez zasobnika? (to pytanie powinno rozwiać wątpliwości o wielkości wymiennika i grubości blachy stosowanej przy jego konstrukcji).

 

e) jakie napędy są stosowane do pracy podajnika kotła i jakiej jest mocy silnik na przekładni?

 

f) Jak wykonany jest żeliwny palnik w kotle i z jakiego materiału wykonany jest ślimak, oraz czy jest on wykonany z jednego kawałka płaskownika?

 

Pytanie zawarte w podpunkcie f) jest bardzo potrzebne ponieważ, ukryta jest w nim metoda i sprawność podawania paliwa do kotła tak istotna dla jego prawidłowej pracy. Na rynku kotłów retortowych możemy spotkać i spotykamy podajniki ślimakowe produkowane z kilku kawałków następnie spawanych ze sobą w jeden element. Praca takiego podajnika jest bardzo zachwiana pod względem osiowości ślimaka, jego powtarzalności podczas produkcji jak i istotnego elementu jakim jest rozmieszczenie spirali ślimaka względem siebie. Podajniki tego typy bardzo niekorzystnie wpływają na pracę napędu czyniąc go w krótkim czasie bezużytecznym. Podczas wyboru powinno zwraca się na wygląd podajnika i palnika żeliwnego. Istotną częścią budowy podajnika , a raczej komory powietrznej z żeliwem jest zachowanie szczelności i doprowadzenie powietrza w miejsca w którym jest ono wymagane. Żeliwo powinno być mocno umieszczenie w komorze powietrznej, a żadne z jego części nie powinna się poruszać czy być luźno umieszczona. Trzy części palnika żeliwnego: kolano, koronka i talerz powinno stwarzać integralną część – daje to gwarancję doprowadzenia powietrza do palnika, a nie poza jego obręb.

 

Integralną częścią podajnika jest napęd, a co za tym idzie stosowane silniki. W kotłach firmy ... stosowane są napędy firmy NORD z silnikami 180 W produkcji Besel. Są to najlepsze i jedne z najdroższych przekładni w naszym kraju. W tym przypadku jakość produktu, funkcjonalność, cicha praca napędu idą w parze z ceną. Silniki o mocy 180 W mają lepszy moment rozruchowy, są mocniejsze i mniej narażone na uszkodzenia. Oprócz zabezpieczenia mechanicznego jakim jest zawleczka na podajniku ślimakowym czy klinek, posiadają zabezpieczenie termiczne.

 

g) wygląd kotła – jest on bardzo istotny podczas wyboru ale też nie powinno się zwracać szczególnej uwagi na kolor, a jedynie na wykonanie. Wykonanie czyli spawy w miejscach połączeń – tak naprawdę to one świadczą o precyzji wykonania kotła, nie zaś super naklejki czy obudowa w przyciągającym kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich forumowiczów

Ja też zastanawiam się nad kupnem pieca na eko groszek i chyba zdecyduje się na LINGA 25 kw lub hef-a.

plus dla linga za możliwość palenia owsem natomiast widziałem wypowiedzi że hef pracuje cały rok i jest oszczędniejszy?

Ciekawy jestem co sądzicie o tych dwóch piecach. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno brakło mi węgla i dostarczono mi tonę na parking przed dom. Problem jest tego typu, że parking jest wysypany granitem, a pod węgiel nie daliśmy żadnej przegrody. Zaowocowało to dostaniem się pewnej ilości granitu o frakcji od 20 do 40mm do węgla.

 

Teraz podczas procesu palenia jest straszny hałas jak ten granit "idzie" w ślimaku. Węgiel jest mielony - jeśli się źle ułoży w spirali. Kamień raz już zablokował spiralę :evil: Musiałem wybierać połowę zasobnika węgla, gdyż specjalna rewizja w podajniku nie wiele pomogła - blokada była w innym miejscu....

 

Uspokajające jest to, że napęd podajnika jest chroniony specjalnym sprzęgłem w którym w razie kłopotów są ścinane stalowe łączniki fi 5mm.

 

Cała awaria została wyświetlona specjalnym komunikatem na sterowniku i kosztowała mnie ponad godzinę roboty....

 

 

Tak sobie opowiadam, ale odnośnie wątku jest to, że napęd powinien być silny w połączeniu z dobrą automatyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Linga 25kW. Wymieniany wyżej Malejka to oprócz producenta pieców, również dostawca ślimaków i palenisk retortowych dla HEFa, bo dziś HEF to juz tylko składak :(:(:(. Mnie do Linga przekonała wizualna jakość wykonania oraz opinie użytkowników (znajomych) pieców Viadrusa. Czy pali więcej od HEFa, to nie wiem bo takowego nie mam, a porównywanie ilości spalonego węgla dwóch różnych domów, w róznych warunkach, obszarach geograficznych, przy różnych użytkowniach (ilość i przyzwyczajenia) to kompletna abstrakcja :):):) Osobiście nie narzekam na piec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Mam pytanie do Xaviego gdyż często udziela się na forum.

 

Plauje podobnie kotłownię,

jaki masz zasobnik CWU - jakiej firmy, jakiej pojemności? Czy jesteś zadowolony z pojekności, szybnkości grzania CWU. Czy zawieszenie go nad kotłem było spowodowane chęcią uzyskania grawitacyjnego obiegu? Czy masz cyrkulację CWU? - bo u siebie myślę że ponieważ kotłownia będzie pod łazienką - zawieszenie zbornika CWU przybliży ciepłą wodę do łazienki i nie trzeba stosować cyrkulacji.

I jakie masz grzejniki stalowe płytowe, żeliwne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Mam pytanie do Xaviego gdyż często udziela się na forum.

 

Plauje podobnie kotłownię,

jaki masz zasobnik CWU - jakiej firmy, jakiej pojemności? Czy jesteś zadowolony z pojekności, szybnkości grzania CWU. Czy zawieszenie go nad kotłem było spowodowane chęcią uzyskania grawitacyjnego obiegu? Czy masz cyrkulację CWU? - bo u siebie myślę że ponieważ kotłownia będzie pod łazienką - zawieszenie zbornika CWU przybliży ciepłą wodę do łazienki i nie trzeba stosować cyrkulacji.

I jakie masz grzejniki stalowe płytowe, żeliwne?

 

Zasobnik to Galmet 120l. z grzałką elektryczną (nie podłączoną). Mógłby być trochę większy np. 150l. Grzanie CWU od 20 st. do 50 zajmuje jakieś 2-3 godz. (na groszku). Wisi nad piecem, bo nie było innego miejsca w kotłowni, a nie pomyślałem o tym wcześniej i kupiłem pionowy zamiast poziomego. Ale dzięki temu działa jak bufor ciepła i grawitacyjnie przejmuje energię z pieca gdy trzeba 8)

 

Recyrkulacji nie mam, ze względów oszczędnościowych (straty ciepła). Ale jak by co to jest zrobione miejsce na pompkę (mam nadzieję, że z niej nie skorzystam. :wink:

 

Czekanie na ciepłą wodę jest trochę denerwujące bo moi „mądrzy” instalatorzy stwierdzili, że instalacji ciepłej wody w ścianach nie trzeba izolować otuliną, a jedynie wystarczy peszel. Skutkuje to tym, że woda w rurkach bardzo szybko stygnie i na piętrze w łazience trzeba na nią czekać ok. 10s :evil:

 

Instalacja jest z miedzi, grzejniki są stalowe – płytowe + podłogówka PEX-AL-PEX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik to Galmet 120l. z grzałką elektryczną (nie podłączoną). Mógłby być trochę większy np. 150l. Grzanie CWU od 20 st. do 50 zajmuje jakieś 2-3 godz. (na groszku)

Czy to jest normalny czas grzania?

Mam porównanie tylko z gazowcem i ten grzeje mi bojler 140l przez jakieś 15-20min wtedy temp. na piecu 75 do 82 st. Dlaczego na groszku tak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik to Galmet 120l. z grzałką elektryczną (nie podłączoną). Mógłby być trochę większy np. 150l. Grzanie CWU od 20 st. do 50 zajmuje jakieś 2-3 godz. (na groszku)

Czy to jest normalny czas grzania?

Mam porównanie tylko z gazowcem i ten grzeje mi bojler 140l przez jakieś 15-20min wtedy temp. na piecu 75 do 82 st. Dlaczego na groszku tak długo?

 

Tak długo, ponieważ piec nie przechodzi w jakiś specjalny tryb grzania.

 

Sterownik pieca posiada taką funkcję jak ładowanie CWU, ale aby z niej korzystać muszę wymienić termostat / kapilarę w bojlerze na kompatybilną ze sterownikiem pieca.

 

Dlatego czasami na piecu jest 40st C i nie ma skąd pobrać ciepła do CWU. Sprawa wygląda duuuużo lepiej, gdy piec akurat jest w trybie grzania i temp. na nim wynosi 55st C.

 

Nie jest to zbyt uciążliwe, ponieważ tryb grzania mam ustawiony od godziny 5.00 do 6.00 oraz od 15.00 do 21.00 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dużo zależy od sterownika. Na rynku są kotły, które posiadają możliwość ustawiania 2 różnych temperatur dla CO i CWU z możliwością ustalania priorytetu i wszystkich innych parametrów.

No i nie mniej istotnym jest jaka wężownica jest w zasobniku. To wiąże się z cechą wszystkich kotłów na paliwa stałe - czyli z ich bezwładnością. Nie można oczekiwać, że kocioł natychmiast przestanie grzać, gdy zostanie osiągnięta zadana temperatura. To z kolei wymusza ogrzewanie zbiornika niższymi temperaturami niż w kotłach gazowych, przez co wydłuża się czas nagrzewania zbiornika. Mówiąc obazowo - im dłuższa wężownica w zasobniku tym temperatura potrzebna do ogrzania może być niższa przy zachowaniu w miarę sensownego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich. W zasadzie jestem już zdecydowany na ekogroszek :D ale nie mam pojęcia jak bardzo to hałasuje czy to nie przeszkadza . U mnie będzie stał w pomkieszczenieu gospodarczym na parterze (brak piwnic)

 

xwing

przy niezbyt głośno chodzącym telewizorze, i w moim dość akustycznym domu muszę się poważnie skupić żeby policzyć cykle pracy pieca.

Co innego w nocy, zwłaszcza gdy piec zacznie palić w momencie zasypiania. Wtedy słychać go dość wyraźie, ale i tak cykli pracy się mi nie udaje policzyć bo zasypiam przy trzech. A nawet jeżeli nie to samo palenie trwa dwie-trzy minuty w najgorszym razie co pół godziny.

Jeżeli masz strop lany to możesz się w ogóle nie przejmować (ja mam drewniany wypełniony wełną).

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik to Galmet 120l. z grzałką elektryczną (nie podłączoną). Mógłby być trochę większy np. 150l. Grzanie CWU od 20 st. do 50 zajmuje jakieś 2-3 godz. (na groszku). Wisi nad piecem, bo nie było innego miejsca w kotłowni, a nie pomyślałem o tym wcześniej i kupiłem pionowy zamiast poziomego. Ale dzięki temu działa jak bufor ciepła i grawitacyjnie przejmuje energię z pieca gdy trzeba 8)

 

Recyrkulacji nie mam, ze względów oszczędnościowych (straty ciepła). Ale jak by co to jest zrobione miejsce na pompkę (mam nadzieję, że z niej nie skorzystam. :wink:

 

Czekanie na ciepłą wodę jest trochę denerwujące bo moi „mądrzy” instalatorzy stwierdzili, że instalacji ciepłej wody w ścianach nie trzeba izolować otuliną, a jedynie wystarczy peszel. Skutkuje to tym, że woda w rurkach bardzo szybko stygnie i na piętrze w łazience trzeba na nią czekać ok. 10s :evil:

 

Instalacja jest z miedzi, grzejniki są stalowe – płytowe + podłogówka PEX-AL-PEX.

 

Dzieki za dotychczasowe odp i proszę o następnne:

1. Czy galmet to model z wymienialną anodą magnezową - jak wygląda wymiana takiej anody u Ciebie - są trudności z dostępem?

2. Proszę opisz jak masz rozwiązane połączenie ogrzewania grzejnikowego z podłogowym? Na jakich temp zasilania i powrotu pracują grzejniki i podłogówka. Jak rozwiązać aby podłogówka była zasilana 55 st. I aby powrót do kotła był nie niższy od 60 st (aby unikać szybszej korozji kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Galmet ma anodę montowaną od spodu - na razie jeszcze tam nie zaglądałem.

 

ad 2. podłogówki o wielkich powierzchniach (kuchnie) to osobne obiegi wydzielone z rozdzielaczy i zabezpieczone specjalnymi termostatami na rozdzielaczach. Podłogówki małe pociągnięte są z powrotów (wiem, że tak się nie robi, ale i tak większość tak robi :wink: )

 

ad. 3. Korozją kotła się za bardzo nie przejmuję. Na piecu w zimie mam od 55 do 60 stopni. Z zaworu 3-drożnego wyprowadzone jest podmieszanie zwiększające temp. powrotu ale brak tam termometru. Z teorii grzejnika wynika, że powrót powinien mieć temp. niższą o ok. 10 stopni - więc wychodzi, że w najlepszym wypadku temp. powrotu na piecu to 45 st.

 

Rozwiązaniem problemu w pkt. 3. jest podniesienie temp. pracy kotła do ok 70 st.

 

Obecnie wygasiłem piec i grzeję CWU prądem - zobaczymy jak się to skalkuluje :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!!!

 

Chce kupic piec na eko-groszek. Z podajnikiem slimakowym, z zasobnikiem tak duzym, abym nie musiala do niego latac dzien w dzien :/ no i oczywiscie ze zbiornikiem na ciepla wode... podpowiedzcie jaka szczerze jaka firme wybrac i ile moj maz ma szykowac $ :D. (dom 250 m2) dobrze ocieplony. Xawi podpowiedz mi... prosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy i poki co budujemy czesc budynku 100m2 z 260. W zwiazku z tym mam pytanie czy przy moge zakupic piec o wydajnosci na caly budynek czyli 260m. Mam watpliwosci czy przy ogrzewaniu powierzchni 100m2 tak duzym piecem nie bede miala wciaz zagotowanej wody w piecu. Prosze o podpowiedz, nie chcialabym kupowac pieca razy 2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy i poki co budujemy czesc budynku 100m2 z 260. W zwiazku z tym mam pytanie czy przy moge zakupic piec o wydajnosci na caly budynek czyli 260m. Mam watpliwosci czy przy ogrzewaniu powierzchni 100m2 tak duzym piecem nie bede miala wciaz zagotowanej wody w piecu. Prosze o podpowiedz, nie chcialabym kupowac pieca razy 2.

A co ma wspólnego moc pieca z gotowaniem wody ??

 

Spoko, będzie trzymał zadaną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie bede miala wciaz zagotowanej wody w piecu. Prosze o podpowiedz, nie chcialabym kupowac pieca razy 2.

Piece z podajnikiem mają stosunkowo duży (jak na paliwo stałe) zakres regulacji mocy, bo można dobrze kontrolować dwa parametry: ilość powietrza i ilość paliwa. Nie będzie to taka regulacja jak przy piecu gazowym lub olejowym ale na pewno wystarczy. Jeżeli chodzi o piec to ja kupuję Malejkę 25 kW. Nieźle prezentuje się też SAS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...