Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Wg mnie spalanei macie super.

Ja mam ekogroszek z podajnikiem od miesiaca i nawet nei powiem ile mi spala bo w porownaniu z Wami strasznei duzo.

Jakie macie piece?

Ja mam Cichewicza 25kW i ogrzewam jakies 180m2. Groszek 29kJ.

26kg/dobe, ale dopiero sie ucze, hehe.

Mam tez termostat pokojowy wiec tym bardziej wydaje mi sei bardzo duzo idzie tego paliwa.

na początku zawsze bierze więcej bo wygrzewa się dopiero dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam.

zaczyna sie sezon :) :(

jak tam spalanie u was??? przy obecnych temperaturach.??

u mnie póki co 100kg na 2 tyg? - nieźle nie ;)?

bardzo małe to zużycie masz

aż męczy mnie ono i zmusza do rozpoczęcia walki z moim piecem :D

 

jedna sprawa że ciepło jest, ale inna sprawa, że masz piec z podajnikiem ślimakowym i spalanie tam jest inne niż w moim tłokowcu

 

zauważyłem, że tłokowy podaje dawkę paliwa stałą i określoną i ta dawka się pali, i co pewien czas podaje kolejne dawki, co z poprzedniej się nie dopali to przepchane zostanie dalej

w ślimakowych chyba to jest lepiej bo podaje na retortę sterowalną porcję paliwa czyli można jej wielkość sterować czasem pracy ślimaka

 

przy ciepłych dniach to u mnie była kicha bo podał paliwo którego za bardzo nie potrzebował i paliło sie ono a od czasu do czasu włączył pompkę cwu czy co i tyle

ogólnie to marnotrawił opał

 

zmieniłem mu w ustawieniach czas minimalny między kolejnymi podawaniami co niby tak dla mnie nie ma znaczenia bo przecież jak nie pracuje kocioł na fulla to bardziej jest istotny czas maksymalny co jaki musi podać paliwo, ale jest właśnie jedno ALE

 

właśnie w tym sterowniku ma to znaczenie bo czas maksymalnych odstępów między kolejnymi dawkami jest wyliczany z tego minimalnego czasu między kolejnymi dawkami - troszkę zamotałem, ale tak jest

 

tak więc teraz będę w ten sposób działał, będę zwiększał ten parametr, aż uzyskam przy podtrzymaniu efekt idealnego dopalenia dawki paliwa pozostającej na palenisku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek pochwale się swoim kotłem. Wyprodukowany w firmie Kotłospaw ze sterownikiem Negro Plus

http://images29.fotosik.pl/292/a513d837d6121ae6med.jpg

Kocioł pracuje od dwóch tygodni i jak na razie spala ok. 20 kg na dobę. Testuję trochę ustawienia i w tej chwili zużycie jest trochę niższe niż na początku. Ale żeby nie było tak różowo to mam kłopot z prawidłowym spalaniem. Z jednej strony retorty groszek spala się całkowicie (niestety są duże spieki) natomiast z tyłu retorty jest niedopalony(skoksowany). Popiołu jest też zdecydowanie za dużo - z 50 kg grochu wybieram pełniutkie 10l. wiaderko. I jeszcze jedna rzecz. Po dwóch, trzech dniach kocioł jest w środku dosłownie oblepiony sadzą. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale wydaje mi się, że ma to związek z wilgotnością opału. Dla chociaż częściowego podsuszenia mam zawsze otwarte kilka worków ale jak widać niewiele to daje.

Niestety wczoraj także sterownik pokazał, że ma swoje gorsze dni (nie załączał pompy c.o.) Po skontaktowaniu z serwisem udało się usunąć problem chociaż nie jestem przekonany czy do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

zaczyna sie sezon :) :(

jak tam spalanie u was??? przy obecnych temperaturach.??

u mnie póki co 100kg na 2 tyg? - nieźle nie ;)?

bardzo małe to zużycie masz

aż męczy mnie ono i zmusza do rozpoczęcia walki z moim piecem :D

 

elektromet 25KW z podajnikiem cos kolo 150kilo

 

dosypywalem w ostatnia sobote a wczesniej tez w sobote 3 tygodnie wczesniej

 

podajnik starczyl na 21 dni i jeszcze tak na 1 dzien byl zapas

 

grzeje wode a dom jedynie jak wracamy z pracy ok 16.30 do mometu az kladziemy sie spac kolo 22-23. w weekendy oczywiscie wiecej

 

szukam do niego jakiesgos sterownika pokojowego ktory bedzie mi sam wlaczal i wylaczal o okreslonych godzinach itd - mozna cos takiego podlczyc do groszkowego kociolka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam do niego jakiesgos sterownika pokojowego ktory bedzie mi sam wlaczal i wylaczal o okreslonych godzinach itd - mozna cos takiego podlczyc do groszkowego kociolka?
Pewnie zależy od pieca. Spytaj się producenta. Ale pewnie tak. Do mojego Żywca da się. Właśnie czekam na taki.

 

mialem im wyslac maila co uczynilem juz 2 razy ale odpowiedzi od kilku dni nie dostalem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że dojść jasno wyłuszczyłem co mi się nie za bardzo podoba w procesie spalania. W takim razie jeszcze raz w telegraficznym skrócie

- niejednolite spalanie na retorcie

- zbyt duże ilości popiołu jak na moje oko

- fura sadzy po dwóch, trzech dniach palenia

pierwsza sprawa wygląda jakbyś miał niedrożny kanał od dmuchawy (tylko trochę to dziwne po 2 tygodniach palenia), mi serwisant kazał czyścić kanały raz na rok, i po roku było tam około 1/2 wiadra popiołu), a dwie pozostałe sprawy to obstawiałbym słabą jakość węgla. A może zwiększ trochę siłę nadmuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłę nadmuchu musiałem zmniejszyć bo dużo spalał i całe ciepło szło w komin. Testuję jeszcze z ilością dostarczanego powietrza na samej dmuchawie. Pomyslałem sobie jeszcze, że jak zmniejszę siłę nadmuchu to powietrze łagodniej rozejdzie się po całej retorcie nie tworząc na środku słupa powietrza przez co będzie lepiej dopalał na jej brzegach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Wy tez wsypujecie do podajnika wilgotny groszek?

Są tacy, co specjalnie w śniegu węgiel tarzają przed wrzuceniem do kotła, by się dłużej palił :roll:

Jakiś producent też kiedyś chwalił się, że pakuje w foliowe worki, by naturalnej wilgotności wyngiel nie tracił. Kocioł pewnie paskudzi, ale pewnie taniej wychodzi palenie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem temp. 58 st., po ok. 5 min. doszedł, po czym przez 3 min. utrzymywał temp. po czym spadł do ok 50 st. Pompa CO ustawiona na 58 st. C i znowu z trudem doszedł do zadanej. Dmuchawa na 3 bo na 1 nie był w stanei osiągnąć

zadanej temp.

Czas pracy podajnika -7s

Przerwa 1 min

Histereza 2

Nie mam jeszcze sterownika pokojowego. Jest to drugie rozpalenie, przy pierwszym pożerał 30 kg na dobę , teraz mam nadzieję ,że trochę pójdzie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam czterodrogowy. Mój instalator stwierdził, że zakłada takie wszędzie tam gdzie to jest mozliwe.

A tak przy okazji to ciągle walczę z ogromną ilością sadzy w kotle. Cały czas eksperymentuję z ustawieniami, zmieniam ilość dostarczanego powietrza, suszę węgiel ale niewiele sie poprawiło. No i te kosmiczne ilości popiołu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które w ostatnim czasie montowały sobie piece w podajnikiem. Kto wam wprowadzał pierwsze ustawienia w sterowniku? Instalator pieca, specjalista od producenta, sami jesteście tacy zdolni, czy mieliście szczegółowa instrukcję?

w moim przypadku był to "specjalista" od producenta. Piszę w cudzysłowie, bo przysłali mi chyba pastucha, a nie automatyka. Po jego ustawieniach piec żarł 100 kg/dobę. Masakra! Zacząłem mieszać w ustawieniach, ale w instrukcji zero wyjaśnień. Tylko suchy opis, jak ustawiać poszczególne parametry, ale już na co zwracać uwagę, jakie są powiązania między parametrami nie były wyjaśnione. Dla laika czarna magia.

Po zwalczeniu problemu efektywnego spalania (tryb pracy), co było jeszcze w miarę proste, podjąłem walkę z ustawieniami trybu podtrzymania.

Wreszcie udało się. Ostatni wynik to wiaderko na dobę, dom 180mkw, brak drzwi wewnętrznych, przeciągi od garażu, opróżniony bojler 140l na kąpiel i dogrzanie kolejnych 140l. Na dodatek na noc były zostawione odkręcone grzejniki i rano trzeba było wietrzyć dom.

A już myślałem,że piec z podajnikiem to kilka tysięcy wyrzucone w błoto.

Dodam, że zrezygnowałem z ekogroszku, z którego robiły się spieki, a rzecz grubszego groszku, wielkości piłeczki do ping-ponga. Dużo tańszy i zero spieków,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...