Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

witam

 

u mnie niecałe 3 tygodnie temu ruszyła kotłownia z piecem z Eko Defro z podajnikiem. Chatka ma jakies 160m2 podłogówke w łazienkach, kuchni i wiatrołapie. zbiornik na wode 140l nie ma zaworu 4-droznego mam regulatory termostatyczne przy kaloryferach z korado. I jestem w szoku bo piec pozera jakies 25-30kg na dobe masakra poszło juz pól tony wegla. Jestem przerazona tym co bedzie dalej, pocieszam sie tylko tym ze dom jest jeszcze pusty, w garazu brakuje posadzki, nie ma drzwi wewnetrznych i zrobionego poddasza, wiec na dzien dzisiejszy zgodnie z prawami fizyki ogrzewam dachówke. Czy ktos z Was ma podobna sytuacje i jesli tak to jakie ma spalanie. Dom jest z pustaka ocieplony 12 styropianu, na skosach mam 20 wełny powoli robimu sufity i tam idzuie 15 miedzy jetki i 5 na regipskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... jestem w szoku bo piec pozera jakies 25-30kg na dobe masakra ... Czy ktos z Was ma podobna sytuacje i jesli tak to jakie ma spalanie. Dom jest z pustaka ocieplony 12 styropianu, na skosach mam 20 wełny powoli robimu sufity i tam idzuie 15 miedzy jetki i 5 na regipskie

Mam bardzo podobną sytuację zarówno jeśli chodzi o stan domu (140 m2, styro 12, wełna 23, same wylewki i brak drzwi wewn.) jak i spalanie (25-30 kg na dobę). Nie znalazłem nikogo, komu pożera mniej jak 20 kg. Chyba że w trybie letnim, bez CO, na samym boilerze. Kocioł mam per-eko 17kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaro'71napisał:

Mam bardzo podobną sytuację zarówno jeśli chodzi o stan domu (140 m2, styro 12, wełna 23, same wylewki i brak drzwi wewn.) jak i spalanie (25-30 kg na dobę). Nie znalazłem nikogo, komu pożera mniej jak 20 kg. Chyba że w trybie letnim, bez CO, na samym boilerze. Kocioł mam per-eko 17kW

Moja sytuacja jest taka jak Wasza. 25-30 kg (a może i więcej) na dobę i nie ważne czym mam podłączony programator pokojowy, czy też nie. Z tym, że kociołek (eko-tech 22kw) odpaliłem tydzień temu, ale dom solidnie ocieplony - styropian 14, wełna 25 cm. Groszek w trakcie spalania spieka się, a myślę że nastawy mam ok. Prawdopodobnie mam złej jakości paliwo, w dodatku mokre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie ok. 20kg na dobę ale powoli zaczyna się zmniejszać dzięki eksperymentom z ustawieniami. Też mam kłopot z mokrym opałem przez co kocioł musze czyścić co 2-3 dni bo tak jest oblepiony sadzą. Jedyne co mogłem zrobić to otwieranie jak największej ilości worków żeby chociaż trochę dosuszyć węgiel...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które w ostatnim czasie montowały sobie piece w podajnikiem. Kto wam wprowadzał pierwsze ustawienia w sterowniku? Instalator pieca, specjalista od producenta, sami jesteście tacy zdolni, czy mieliście szczegółowa instrukcję?

Nie łudź się że hydraulik, instalator czy qurier od producenta przez godzinę ustawi ci prawidłowo sterownik. Każdy dom jest inny. Zacznij od ustawień fabrycznych, poczytaj trochę na forum, posiedzisz parę dni w kotłowni i będzie dobrze. Ja miałem na razie 2 odpalenia (po tygodniu grzania) i zdaję mi się że zaczynam kumać, o co w tym biega :wink: . Na razie pełno sadzy, ale przynajmniej wiem że to od niskiej temperatury na kotle. Swoją drogą zabawa wciągająca :wink: Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie ok. 20kg na dobę ale powoli zaczyna się zmniejszać dzięki eksperymentom z ustawieniami. Też mam kłopot z mokrym opałem przez co kocioł musze czyścić co 2-3 dni bo tak jest oblepiony sadzą. Jedyne co mogłem zrobić to otwieranie jak największej ilości worków żeby chociaż trochę dosuszyć węgiel...

Pochwal się zadaną temperaturą na kotle i sprawa będzie jasna. Ja, jak już zamieszkam, nie zejdę poniżej 65 stopni C. Mam nadzieję, że sadza sama się wypali, bez względu na wilgotność grochu. Ewentualnie pomogę jej się wynieść do nieba i mocnie przepalę suchym drewnem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się pochwale. Pełen zbiornik 155kg wystarczył na 12 dni czyli średnio wychodzi ok 13kg/doba (były to dosyć ciepłe dni zobaczymy jak sie ochłodzi). Co do ustawień to czas podawania 20sek przerwa 60 sek temp zadana 55, moc dmuchawy na 80% i klapka na dmuchawie odsłonięta na 1/3. Mam sterownik pokojowy i ustawiona temp dzienna 22, nocna 20. Temp dzienna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-22 w weekend 8-22. Do ogrzania około 130 m2 + ciepła woda (bojler 120l).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze, moze poprostu bedziecie podawac ustawienia sterowników i jakie macie przy tym spalanie? Chyba bedzie dla wszystkich lepiej a moze to tajemnica:)

Problem w tym, że sterowników jest dużo i czasami cieżko je ze sobą porównać. Kiedyś na przykład pytałem na forum czy ktoś ma u siebie sterownik Negro Plus, który mam zainstalowany na moim kotle. Nikt taki się nie znalazł więc muszę indywidualnie eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia sterownika to podstawowy temat na wielu forach kotłów na ekogroszek. Rzecz dotyczy w ogóle palenia w piecach automatycznych. Pozornie wydaje się to bardzo skomplikowane a sprawa jest bardzo prosta. Trzeba sobie tylko uświadomić kilka podstawowych pojęć.

 

1. Tylko dla bezwzględnie suchego paliwa da się ustalić powtarzalne warunki spalania czyli dojść do optymalnych i powtarzalnych ustawień. Poza tym wilgotne paliwo traci swoją wartość energetyczną, czyli staje się paliwem gorszym i w sumie może nawet tracić 50% swojej wartości! Jedyna rada , to wysypać je w kotłowni na folię w miarę cienką warstwą. Suchy ekogroszek ma część pyłową pylistą! Można to osiągnąć po jednym dniu, jeśli nie zawierał więcej jak 10% wilgotności a w kotłowni jest ciepło. Jeśli chce ktoś wiedzieć ile kilogramów wody musi przerobić palnik retorty jego pieca, wystarczy, że zważy worek ekogroszku przed wysuszeniem i po wysuszeniu. 10% wilgotności to na worek 25kg wyjdzie 2,5kg H2O! Mówiąc prosto 2,5l wody. Nie trzeba być zbytnio rozgarniętym, by wiedzieć co to znaczy. Ogromna ilość nie spalonego węgla w najczystszej postaci, czyli sadzy! No i rzecz jasna i podstawowa, obniżona moc paleniska retorty.

Nie ma na to wpływ temperatura ustawiona na wyjściu. To dotyczy zabezpieczenia trwałości kotła i ustala dolna granicę temperatury jego działania. Po jej przekroczeniu wyłącza piec. Rzecz jasna zawilgocone paliwo również obniża wydolność palnika retorty i jego temperatura spada, co również może przyczynić się do wyłączenia kotła.

 

2. Mając suche paliwo, powinno się jeszcze wiedzieć jakiej jest mocy. Im większa liczba MJ tym większą moc ma paliwo a tym samym dłużej się pali, czyli ta sama ilość podana na palnik daje dłuższy czas palenia. Moc dmuchawy ustawia się ze względu na charakterystykę uziarnienia ekogroszków, zazwyczaj na około 30 – 35%, zależnie od jego proporcji uziarnienia, zmieniającej napowietrzanie paleniska.. a także wielkości paleniska. W zasadzie im drobniejsze uziarnienie, czyli większa ilość ziaren w palenisku tym większa moc dmuchawy.

 

3. Zgranie tych trzech parametrów nie jest trudne. Można wyjść z ustawień fabrycznych i na początek zmieniać tylko czas palenia między podawaniem i to najlepiej stopniowo o 1-2sek. Skracać jeśli paliwo ma mniej MJ od zalecanego, bądź wydłużać przy paliwie lepszym. Dowodem dobrego ustawienia jest popiół bez niedopałków.

 

4. To ustawienie dotyczy tylko samego paliwa. CHODZI O TO BY Z PALIWA UZYSKAĆ CAŁĄ ENERGIĘ . Palniki różnią się zależnie od producenta. Warto więc przyjąć u siebie dane producenta jako wyjściowe.

 

5. I jeszcze jedna rzecz warta stosowania. Jedna czubata łyżka Sadpalu wsypana bezpośrednio na palenisko retorty dziennie. Koszt 10zł miesięcznie a bardzo znacząca likwidacja sadzy na ściankach kotła i całego przewodu dymnego. Sprawdzone i gwarantowane. To dotyczy też kominków!

 

Powodzenia

 

P.S. jaro’71, trochę brzmi jak po czesku wiosna’71.. po przeczytaniu twojego dziennika jest pełen podziwu, też ze względu na jego formę. Nieźle napisane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia sterownika (st 37, kociołek eko-tech 22kw):

- czas pracy 12 sekund,

- czas przerwy 48 sekund,

(ważne aby powyższe wartości zamykały się w 1 minucie),

- czas przedmuchu co 15 minut,

- nadmuch 1,

- wentylator przysłonięty w 70%,

Kocioł współpracuje w programatorem pokojowym, często jest na podtrzymaniu, wówczas temp. na kotle spada nawet do 25 stopni, i mimo mokrego paliwa, osad w kotle to tylko suchy pył, który dosłownie można zmiatać szczotką. Jak pisłałem wcześniej spalam 25-30 kg grochu na dobę, ale dom w trakcie wykańczania, 230 m2, bez drzwi i jak patrzę na Wasze ilości spalanego węgla, to chyba u mnie nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam Eko - tech 22 kw.

Temp. zadana -56 st. C

Podawanie -7 s

Przerwa - 55 s

Nadmuch -1/ Brak sterownika pokojowego

Myślę, że pomału go rozgryzam, najpierw z trudem dochodził do zadanej temp.,

więc zwiększałem nadmuch - ale wtedy koksował, skróciłem przerwę podawania i zwiększyłem czas podawania i znacznie szybciej osiąga temp.

Po jakimś czasie mam nast. wnioski - piec pracuje ok. 6 min i ,,odpoczywa" przez

ok. 4-4,5 min. Wcześniej pracował 15 min./ a i węgla więcej szło /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaro’71, trochę brzmi jak po czesku wiosna’71.. po przeczytaniu twojego dziennika jest pełen podziwu, też ze względu na jego formę. Nieźle napisane!

Dzięki :D

 

Co do suszenia to wrzuciłem parę worków do kotłowni, żeby podeschły. Myślę sobie jednak, że póki dom nieogrzewany, to niewiele da. Takie same warunki są pewnie w garażu blaszanym, gdzie mam resztę węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...