Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Jeszcze jedno pytanie do Xaviego :)

Planuję już od jakiegoś czasu Kielara, buduje dom ok. 180m2 pow. użytkowej, MAX+15cm styropianu.

Oprócz CO chcę go wykorzystać do CWU (zasobnik 150l) i do podłogówki (ok. 40 m2).

Jak sądzisz, wystarczy 23kW, czy lepiej 29kW?

Druga rzecz: do tych trzech rzeczy potrzeba mi będzie, jak sądzę zawór trójdrożny, czy coś jeszcze?

I trzecie: będę miał kotłownię 1,4m x 3,0m. Czy ten kocioł tam wejdzie (będę go stawiał wzdłuż dłuższej ściany, po jej środku)?

 

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Wszystkich!!!

 

Chce kupic piec na eko-groszek. Z podajnikiem slimakowym, z zasobnikiem tak duzym, abym nie musiala do niego latac dzien w dzien :/ no i oczywiscie ze zbiornikiem na ciepla wode... podpowiedzcie jaka szczerze jaka firme wybrac i ile moj maz ma szykowac $ :D. (dom 250 m2) dobrze ocieplony. Xawi podpowiedz mi... prosze

Wybież piec wielopaliwowy na pelets,ekogroszek i drzewo takim piecem jest piec firmy kostrzewa wejdz na ich stronę produkują naprawdę dobrej klasy produkty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do Xaviego :)

Planuję już od jakiegoś czasu Kielara, buduje dom ok. 180m2 pow. użytkowej, MAX+15cm styropianu.

Oprócz CO chcę go wykorzystać do CWU (zasobnik 150l) i do podłogówki (ok. 40 m2).

Jak sądzisz, wystarczy 23kW, czy lepiej 29kW?

Druga rzecz: do tych trzech rzeczy potrzeba mi będzie, jak sądzę zawór trójdrożny, czy coś jeszcze?

I trzecie: będę miał kotłownię 1,4m x 3,0m. Czy ten kocioł tam wejdzie (będę go stawiał wzdłuż dłuższej ściany, po jej środku)?

 

Pozdrawiam

Darek

 

1. Mniejszy piec wystarczy w zupełności.

2. Wymiennik płytowy do pożenienienia obiegu zamkniętego CO z obiegiem otwartym pieca.

3. piec nie wejdzie !!! (potrzeba za nim 50cm i przed nim 100cm luzu)

 

 

Instrukcję obsługi pieca z wieloma ciekawymi aspektami mogę przesłać na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi XAVI mam do Ciebie pare pytan... sledze Wasze opinie na temat piecow na ekogroszek.

 

1. Jakie miales miesieczne koszty ogrzewania i przy jakiej powierzchni i temp ustawionej w domu.

2. Jak jest z woda latem ... piec tez chodzi..?

3. czy ten piec jest sprzedawan z tzw wezownica?

4. Jak czesto trzeba tego kolosa odwiedzac... jestem tylko drobna kobitka wiec chcialabym wiedziec.

 

z gory dziekuje za szczere odpowiedzi.

 

Mam nadzieje ze mnie upewnia co do tego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum

Buduje się teraz, i naprawdę nie wiem jaki piec wstawić do kotłowni. Na pewno chce opalać paliwem stałym, i na pewno nie chce chodzić do pieca częściej jak 1 dziennie. Bardzo bym się cieszył z jakiegoś pokojowego regulatora – więc jakby była możliwość podłączenia – super. Jaki piec byscie polecali, dotychczas padalo bardzo duzo marek... ? Instalator poleca mi piece z zasobnikami – firmy Heitz ale są one stalowe – wolałbym żeliwne, aczkolwiek żeliwne z kolei porażają ceną. W ogóle nie bardzo podoba mi się płacić ok. 6500 - 7000zł za piec który może mi po 7 latach zgnić albo przerdzewiec…

Jak wyglądają sprawy z piecami z teoretyczną stałopalnością 24? warto, można podłączyć regulator pokojowy? może ktoś coś takiego używa i mógłby dać pare rad?

 

będę bardzo wdzięczny...

 

Przeczytaj cały temat. Ja nie mam czasu. Jednak polecałbym piece firmy HEF (najdłużej produkują piece tego typu w Polsce) lub Kostrzewa o ile produkuje już. Dlaczego Kostrzewa? Ponieważ widziałem technologie wykonywania. Robią to profesjonalnie. Nie zwracałbym teraz uwagi na to czy żeliwne czy stalowe. Trwałość zbiornika zalezy od doboru mocy pieca do warunków uzytkowania. Dłuższa będzie jeśli piec będzie pracował blisko mocy znamioowej a nie na pół gwizdka. Dobrze mieć dodatkowy zbiornik z wodą (około 1m3), który stanowiłby duzy akumulator dający pracę pieca w cyklach ciągłych z długąimi przerwami. Dobrze mieć w układzie ogrzewanie z klasycznymi żeliwnymi grzejnikami mającymi dużą bezwładność cieplną , nie natomiast w układzie z przewodmia o małych przekrojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Zasada nr 1. na forum - zanim coś napiszesz to najpierw poszukaj !!

 

Xavi bardzo prosze o odpowiedz jakie zalecasz odległości ścian od poszczególnych boków kotła tak aby można było wygodnie go użytkować, czyścić i wykonywać wszelkie czynności obsługowe

 

Odległości podane przez producentów piecy nie są wyssane z palca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do Xaviego :)

Planuję już od jakiegoś czasu Kielara, buduje dom ok. 180m2 pow. użytkowej, MAX+15cm styropianu.

Oprócz CO chcę go wykorzystać do CWU (zasobnik 150l) i do podłogówki (ok. 40 m2).

Jak sądzisz, wystarczy 23kW, czy lepiej 29kW?

Druga rzecz: do tych trzech rzeczy potrzeba mi będzie, jak sądzę zawór trójdrożny, czy coś jeszcze?

I trzecie: będę miał kotłownię 1,4m x 3,0m. Czy ten kocioł tam wejdzie (będę go stawiał wzdłuż dłuższej ściany, po jej środku)?

 

 

 

 

Pozdrawiam

Darek

 

1. Mniejszy piec wystarczy w zupełności.

2. Wymiennik płytowy do pożenienienia obiegu zamkniętego CO z obiegiem otwartym pieca.

3. piec nie wejdzie !!! (potrzeba za nim 50cm i przed nim 100cm luzu)

 

 

Instrukcję obsługi pieca z wieloma ciekawymi aspektami mogę przesłać na priv

 

 

Czy te wymiary odnośnie kotłowni to poparte są jakimiś przepisami czy zaleceniami. Zastanawiam się czy wobec tego jest sens montować piec do kotówni o wymiarach 207mmX346mm? Proszę o jakieś sugestie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam,mam pytanie do uzytkowników piecy z podajnikiem czy poza sezonem gdy potrzezbuje tylko cieplej wody równiez moge palic w takim piecu i czy komputer bedzie sterowal zeby woda sie nie zagotowała?Chodzi mi o to czy poza sezonem równiez mozna palic uzywajac podajnika zeby nie trzeba bylo codziennie rozpalac pieca tylko zeby palilo sie z niewielka moca przez caly czas ,dziekuje za odopiedz :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Piotrka77 ma zapalarkę, dlatego zawsze może grzać wodę w lecie bezpiecznie. Z kotłami na ekogroszek jest różnie. Znajomy instalator opowiadał mi jak w pewnym kotle zagotowała się woda, gdyż pracując na podtrzymaniu, zasobnik ciepłej wody nie był w stanie jemu odebrać ciepła. Z naczynia wzbiorczego wrzątek zalał kotownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mimo że nie mam zapalarki wykorzystuje tego typu kocioł do grzania nie w sezoenie grzewczym wody urzytkowej

Mam nastawioną temperaturę na kotle 65 stopni celsjusza i praktycznie nie zdarza mi się że jest większa niż nastawiona

Prace w podtrzymaniu mam ustawioną że co 0,5h włącza mi się podajnik na 5s i nadmuch na 10s no chyba chyba że temperatura spadnie to piec nie pracuje już w podtrzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Najgorsze jest to, ze ta gwarancja 10lat na spawy mowi nam, ciekawa rzecz. Spawy moga wytrzymac ale platy cienkiej w sumie blaszki kotlowej moga sie przepalic. Ja szukam kotla na groszek ale zeliwnego, bo obawiam sie, ze ta calosezonowosc moze blaszakowi wyjsc bokiem. To taka dygresja.

Gdzies czytalem, ze po 3 latach sie przepalil wlasnie blaszak a spawy nie puscily.

Hmm cos w tym triku reklamowym jest. Watpie zeby kilkumilimetrowa blacha wytrzymala kontakt z wiecznie rozpalonym weglem.

Ale do tego sa tam tez chwilowe wygaszenia i odpalenia czyli jeszcze gorsza sprawa, bo mamy stresy termiczne.

Obym sie mylil :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CWU od 20 st. do 50 zajmuje jakieś 2-3 godz. (na groszku)Czy to jest normalny czas grzania?

Tak długo, ponieważ piec nie przechodzi w jakiś specjalny tryb grzania.

 

Sterownik pieca posiada taką funkcję jak ładowanie CWU, ale aby z niej korzystać muszę wymienić termostat / kapilarę w bojlerze na kompatybilną ze sterownikiem pieca.

 

W opisie kotła r-eco przeczytałem że mają firmowy czujnik temperatury CWU który umieszcza się w gnieździe bojlera. Czy kielar też daje taki firmowy czujnik który współpracuje ze sterownikiem kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watpie zeby kilkumilimetrowa blacha wytrzymala kontakt z wiecznie rozpalonym weglem.

w moim piecu (kotle? - dla purystów ;-)) rozpalony węgiel ma styk z retortą która ma na oko jakieś dwa centymetry grubę ściankę.

Część w której odbywa się przekazanie ciepła wodzie styka się z gazami które pewnie też są dość gorące, ale już nie aż tak. Zresztą na pierwszy ogień idzie deflektor który jest nad paleniskiem i który jest wymienny.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...