Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fajny temat wprowadziłaś mynia_pyniu..

a propos la donna mobile, teraz do tych piaskowo brązów będziesz musiała starannie dobierać wszelkie inne kolorki a w koncepcji szlachetnych szarości mogłabyś sobie poszaleć kolorami, bo neutralna szarość ma wyjątkową predyspozycję ekspozycji kolorów.. hi hi

 

widzę, że sprawy techniczne w wątku rozpoznane i teraz już wszyscy palą.. zadowoleni

 

jak znajdę trochę czasu, to napiszę, jak palić węglem brunatnym i nie mieć kwaśnej miny :( :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogi jaro, sad i pal.. hi hi, żartuję, choć oczywiście stare jabłonie wycinane w sadach to cudowne drewno do kominka o szlachetnym bukiecie.. można by o nim napisać poemat.

 

O Sadpalu raczej nie, to jakaś tam sól miedziowa chyba, coś w tym guście.. ale wchłania wodę!! Wysusza to, co ktoś produkuje namiętnie, zadowolony z dymu nad ogniem, czyli sadzę. A sadza używa wody jako kleju do łapania się czego bądź po drodze, bo nie pali jej się do wyjścia z komina.. cholernie lubi parówki hi hi i grubą warstwę towarzystwa. A Sadpal ciągle jej po tych rączkach i ..von mi stąd! Leci taka wysuszona i dopiero w powietrzu pije i spada na okolicę, która sąsiad pieczołowicie pucuje.. bo lubi czysto mieć!!

Ale nie radzę Sadpalu wsypywać do zasobnika, bo nienagrzany, nie lata, tylko żre stal z rozpaczy, że trzyma się go ochłodzie i w ciemnościach.. a on taki gorącu lotnik, jak baloniarz płomienny! Startuje tylko z gorącej retorty, jak ta mu już dobrze zrobi!!

 

ale Sadpa, z całym szacunkiem dla jego pijaństwa, nie z każdym lubi pić.. ma umiar i dobry gust..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z dużą ilością sadzy w ciągu tygodnia testowałem Sadpal. Stosowałem różne dawki w coraz mniejszych odstępach czasu. Efekt niestety tylko psychologiczny... :-?

 

Sadpal jest dobry, ale do tradycyjnych pieców gdzie ciągle się pali mocnym ogniem.

Latem wyłączyłem podajnik i zacząłem palić stary płot, wtedy widziałem efekty odchodziły wielkie płaty do gołej blachy, bo to musi był ciągły ogień w całym piecu.

A w tej chwili co to za ogień piec sobie trochę "po pyka" po wierzchu trochę sadzy pokruszy w drobny piaseczek i to wszystko

 

Mój wniosek jest taki że najlepiej raz na kwartał wyłączyć podajnik zamontować na parę godzin ruszt awaryjny i dać czadu, a wtedy wszystko wygląda jak "nówka" . Dodam że osobiście tego nie robię, ale tak raz w roku to się "pobawię' (wiadomo trzeba patrzeć żeby się nie zagotowało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danutka, twoja Królowa Nocy odwdzięcza się jak umie najlepiej.. za Kitiket, czy jakie tam jej serwujesz dania w stołówce kotłownianej.. może chce byś ty z kolei spróbowała jej przysmaków pierwszej świeżości, bez konserwantów.. Może jest jakiś przepis na świeżą myszę? :lol:

 

Jaro, posadowić to trzeba się samemu.. Na samosiejki nie licz.. chyba że jakaś dwunożna przytacha wiosną na plecach trochę chrustu i posadowi się u ciebie na działce ale możesz mieć nie te antonówki.. W mojej okolicy jabłka nawet zimą wiszą na drzewach. Nie chce się ludziom zrywać. Za duży wysiłek.. wolą kupić w markecie. Korzystają ptaki.. choć ludziom też korzyść, karmniki samo rosłe i naturalne, bezobsługowe dbanie o skrzydlatą brać. Z ptakami zawsze jakoś milej.. w przeciwieństwie do nielotnych sąsiadów.. hi hi

 

W moim Lingu wypiekam ostatnio piękne białe danie o ceramicznym dźwięku, aż szkoda mi wsypywać je do kubła. Przeczytałem gdzieś, że można je stosować jako nawóz. Faktem jest, że te trzeciorzędowe lasy to w dużej mierze wspaniałe sekwoje i czyste naturalne środowisko. Cóż, niektóre dorodne okazy fosilli roślinnych z tego okresu mają na aukcjach niezłe ceny. Największe moje groszki maja raptem z 5cm, jak znajdzie się taki wąski, co trafił sobie przełaz w sicie 22mm właściwym profilem. Ale małe też może być ciekawe..

W każdym razie pozmieniałem nieco układ termiczny retorty i drogi spalin wewnątrz wymiennika i .. palę bezdymowo.. no, może należałoby powiedzieć spaliny są przezroczyste, by nie mijać się z prawdą, że emisja mniej widowiskowych elementów spalania jednak istnieje, choć.. Należy też sobie jasno powiedzieć, że tego już ta technologia przekształcania paliwa stałego w energię, nie przeskoczy.. ale jeszcze nie spasowałem, bo spaliny ciągle są atrakcyjne termicznie.

Założony przeze mnie adapter termiczny dla dmuchawy wykorzystuje dopiero 40şC a spokojnie dałoby radę sięgnąć po 60şC a może i więcej. Przy okazji załatwiłem sobie samoistne czyszczenie się pieca, co dla mojego niepalenia się do tej czynności, cieszy mnie chyba najbardziej. Nadal nie mogę przeboleć tej różnicy 5MJ za których fikcję zapłaciłem. No cóż, wartości jawią się dopiero kiedy można je z sobą zestawić i porównać hi hi.. nieświadomość bywa tak szczęśliwa :D

Muszę też przyznać, że część bezdymowego efektu załatwia mi Sadpal, bo węgiel w ziarnach ma różne numery.. węgla w węglu. Bywają takie nadprogramowo zawęglone i dają trochę czadu, znaczy się sadzy chciałem rzec..

 

Leszko, dobrze kombinujesz..

Czad położony jest w centralnej części kontynentu afrykańskiego. Zajmuje powierzchnię 1284 tys. km˛, a zamieszkuje go ponad 9 mln mieszkańców. ...

Kup sobie czujnik czadu i dymu

http://www.czad.com.pl/index.php?act=produkt

.. a trochę na poważnie, to chodzi o to by dawać „czadu” cały czas czystym płomieniem co to ma temperaturę na maxa! Wówczas brak w nim sadzy i po drodze może skorzystać z zasobów na ściankach pieca. Poza tym, pożar sadzy w kominie to już nie jedna chałupę puścił z dymem.

 

Sadpal nie ma pojecia o tych twoich czadowych sprawach, ręczę za niego hi hi.. Jemu nowinki czy tradycja wsio rawno, to nieokrzesana sól, niegramotna w dodatku.. jak to sól..

 

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wniosek jest taki że najlepiej raz na kwartał wyłączyć podajnik zamontować na parę godzin ruszt awaryjny i dać czadu,.... trzeba patrzeć żeby się nie zagotowało)

Wtedy chyba trzeba na ręcznym sterowaniu włączyć na stałe pompy CO i CWU i dmuchawę, czy tak? Bo wątpię żeby można tak pochulać na wyłączonym kotle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danutka, twoja Królowa Nocy odwdzięcza się jak umie najlepiej.. za Kitiket, czy jakie tam jej serwujesz dania w stołówce kotłownianej.. może chce byś ty z kolei spróbowała jej przysmaków pierwszej świeżości, bez konserwantów.. Może jest jakiś przepis na świeżą myszę? :lol:

 

Jaro, posadowić to trzeba się samemu.. Na samosiejki nie licz.. chyba że jakaś dwunożna przytacha wiosną na plecach trochę chrustu i posadowi się u ciebie na działce ale możesz mieć nie te antonówki.. W mojej okolicy jabłka nawet zimą wiszą na drzewach. Nie chce się ludziom zrywać. Za duży wysiłek.. wolą kupić w markecie. Korzystają ptaki.. choć ludziom też korzyść, karmniki samo rosłe i naturalne, bezobsługowe dbanie o skrzydlatą brać. Z ptakami zawsze jakoś milej.. w przeciwieństwie do nielotnych sąsiadów.. hi hi

 

W moim Lingu wypiekam ostatnio piękne białe danie o ceramicznym dźwięku, aż szkoda mi wsypywać je do kubła. Przeczytałem gdzieś, że można je stosować jako nawóz. Faktem jest, że te trzeciorzędowe lasy to w dużej mierze wspaniałe sekwoje i czyste naturalne środowisko. Cóż, niektóre dorodne okazy fosilli roślinnych z tego okresu mają na aukcjach niezłe ceny. Największe moje groszki maja raptem z 5cm, jak znajdzie się taki wąski, co trafił sobie przełaz w sicie 22mm właściwym profilem. Ale małe też może być ciekawe..

W każdym razie pozmieniałem nieco układ termiczny retorty i drogi spalin wewnątrz wymiennika i .. palę bezdymowo.. no, może należałoby powiedzieć spaliny są przezroczyste, by nie mijać się z prawdą, że emisja mniej widowiskowych elementów spalania jednak istnieje, choć.. Należy też sobie jasno powiedzieć, że tego już ta technologia przekształcania paliwa stałego w energię, nie przeskoczy.. ale jeszcze nie spasowałem, bo spaliny ciągle są atrakcyjne termicznie.

Założony przeze mnie adapter termiczny dla dmuchawy wykorzystuje dopiero 40ºC a spokojnie dałoby radę sięgnąć po 60ºC a może i więcej. Przy okazji załatwiłem sobie samoistne czyszczenie się pieca, co dla mojego niepalenia się do tej czynności, cieszy mnie chyba najbardziej. Nadal nie mogę przeboleć tej różnicy 5MJ za których fikcję zapłaciłem. No cóż, wartości jawią się dopiero kiedy można je z sobą zestawić i porównać hi hi.. nieświadomość bywa tak szczęśliwa :D

Muszę też przyznać, że część bezdymowego efektu załatwia mi Sadpal, bo węgiel w ziarnach ma różne numery.. węgla w węglu. Bywają takie nadprogramowo zawęglone i dają trochę czadu, znaczy się sadzy chciałem rzec..

 

Leszko, dobrze kombinujesz..

Czad położony jest w centralnej części kontynentu afrykańskiego. Zajmuje powierzchnię 1284 tys. km², a zamieszkuje go ponad 9 mln mieszkańców. ...

Kup sobie czujnik czadu i dymu

http://www.czad.com.pl/index.php?act=produkt

.. a trochę na poważnie, to chodzi o to by dawać „czadu” cały czas czystym płomieniem co to ma temperaturę na maxa! Wówczas brak w nim sadzy i po drodze może skorzystać z zasobów na ściankach pieca. Poza tym, pożar sadzy w kominie to już nie jedna chałupę puścił z dymem.

 

Sadpal nie ma pojecia o tych twoich czadowych sprawach, ręczę za niego hi hi.. Jemu nowinki czy tradycja wsio rawno, to nieokrzesana sól, niegramotna w dodatku.. jak to sól..

 

 

 

mendras, nic nie kombinuję osobiście tak zrobiłem, a sadpal właśnie nie doprowadza do zapalenia się sadzy, tylko trzeba sukcesywnie go dosypywać żeby go nie zabrakło w trakcie całego "czyszczenia". Z tym "czadem" to miałem na myśli ciąg kominowy, myślę że każdy ma głowę na karku żeby dolnymi drzwiczkami regulować ciąg (myślę że dzieci tych postów nie czytają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam taki cug (kominowy rzecz jasna, nie weekendowy), że przy "zetce" gaśnie zapalniczka, przy najmniejszym biegu wentylatora płomień wyglądał jakby dmuchawa zwariowała, a języki ognia sięgają na tyle wysoko, że czopuch jest gorący. To taka jedna z moich obserwacji do wykorzystania w przyszłości. Komin wysoki, przekrój przewódu spalinowego wielkości cegły więc warunki do cugu solidne :roll:

mendras, z tymi pompami to chodziło mi o zagotowanie wody w kotle przy tej beztroskiej hulance :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny temat wprowadziłaś mynia_pyniu..

a propos la donna mobile, teraz do tych piaskowo brązów będziesz musiała starannie dobierać wszelkie inne kolorki a w koncepcji szlachetnych szarości mogłabyś sobie poszaleć kolorami, bo neutralna szarość ma wyjątkową predyspozycję ekspozycji kolorów.. hi hi

 

widzę, że sprawy techniczne w wątku rozpoznane i teraz już wszyscy palą.. zadowoleni

 

jak znajdę trochę czasu, to napiszę, jak palić węglem brunatnym i nie mieć kwaśnej miny :( :wink:

 

To ja coś dorzucę o brunatnym....

Kocioł Protech Karo 25kW + nowa instalacja z wymiennikiem.

Dom: 200m2 - 26 lat , nowe okna i drzwi, ściana dwuwarstwowa , pustak szlakowy 45 cm , bez docieplenia + docieplony strop 15 cm styropian.

 

 

Załadowałem wczoraj pierwszy raz zasobnik propalem z Bełchatowa -(podobno 7-8 Mj) .

Ciekawie się pali, płomień koloru zielonkawo - niebiesko - żółtego.

Płomień zdecydowanie słabszy ( kaloryczność) .

Załadowałem ~ 96 kg , co wystarczyło na 24 h

 

PLUSY:

- brak dymu z komina !!! ledwo widoczny biały obłok pary, nic więcej ! Jak z kotła gazowego. - REWELACJA

- zupełny brak sadzy w kotle i wymienniku ! - REWELACJA

- pierwszy raz w życiu widzę w popielniku popiół jak z papierosa, a właściwe pył ! - REWELACJA

 

MInusy:

- duża wilgotność opału, a tym samym woda płynąca po ściankach zasobnika.

- duża częstotliwość pracy podajnika, a tym samym większe jego zużycie.

- załadunek starcza ledwie na dobę palenia przy temp -5'C do 2'C

- w moim przypadku najbliższa kopalnia to Bełchatów - 150 kkm w jedną stronę....Sieniawa ~ 400 kkm...

- wymagane duuuużo wolnego miejsca na składowanie opału.

 

Dla przykładu

 

Ustawienia dla propalu w trybie praca to:

- Czas podawania 11 s

- Czas przerwy podajnika 20 s

Dla miału 26Mj

- Czas podawania 11 s

- Czas przerwy podajnika 138 s

Dla mieszanki trociny / miał 26Mj

- Czas podawania 11 s

- Czas przerwy podajnika 54 s

Dodatkowo na propalu kocioł wolniej dochodzi do temp zadanej i krócej stoi w podtrzymaniu.

 

Ciekawe jaka różnica byłaby w paleniu propalem z Sieniawy , który ma kaloryczność 13Mj.

Ze względu na powyższe plusy tego opału, będę dalej wałkował temat groszku brunatnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, błagam, ratunku.

 

Potrzebuje pieca na eko i pelety z podajnikiem, o mocy 18KW max 20KW. Chcę żeby był porządny, ze sterowaniem pokojowym, pogodowym.

Odpowiada mi Ling Duo - ale jest albo 15 albo 25 KW.

Mam pow. użyt. 160m2, kubatura 480m3. Mam podłogówkę rozłożoną na 1/3 domu, reszta to kaloryfery. Moc instalacji dobrana pod gaz, dlatego zależy mi na 18 kw.

 

Lazar Eko-komfort automat ? 18kW Zaawansowany sterownik recalart - pełna pogodówka (czujnik zewnętrzny i wewnętrzny).

 

Ktoś ma porównanie(pod kątem zużycia węgla)zwykłego sterownika do tzw. PID ? i jeszcze z innej beczki: jak sprawdza się retorta obrotowa umożliwiająca spalanie miału w kotłach retortowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki: czy mogę w swoim piecu zamiast eko-groszka uzywac pelletu??

 

konczy nam sie zapas 2 ton które kupiłam w pazdzierniku :o :o i chcielismy spróbowac czegos innego i zobaczyc jakie beda efekty, zastanawiam sie tylko czy mogę a raczej czy to niczego nie spartoli w piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki: czy mogę w swoim piecu zamiast eko-groszka uzywac pelletu??

 

konczy nam sie zapas 2 ton które kupiłam w pazdzierniku :o :o i chcielismy spróbowac czegos innego i zobaczyc jakie beda efekty, zastanawiam sie tylko czy mogę a raczej czy to niczego nie spartoli w piecu

Dokladnie. Przyłączam się do pytania. Ostatnio teść podsunął mi wiadomość, że pellety o wiele lepiej się spalają, nie kurzą tak jak węgiel. Tylko jaki warunek musi spełniać piec, aby móc nimi palić?

Sprawdziłem na stronie producenta mojego pieca i nic nie ma na temat pelletów.

Mój piec to - Żywiec KDO Economic (http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/12)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trociu

Ja mam HEFa 12kW ze sterownikiem OGNIK PLUS PID na ekogroszek - zasypalem peletem i chodzi znakomicie. Musialem troche pozmieniac w nastawach tzn skrocic mu czas przestoju i ograniczyc nadmuch. Przy stabilnej pracy tzn utrzymywaniu stalej temperatury w domu, temperatura na piecu odjezdza od zadanej max +-2 stopnie. I ta radosc kiedy po tygodniu palenia jest 1/3 badz co badz malego popielnika.

Producent tez nic nie pisal o spalaniu peletu ale ten sterownik swietnie sobie daje z tym rade - automatycznie dobiera sobie moc pracy - zwykle jedzie w zakresie 0-30 %. Od czasu do czasu nawet jak wyjedzie powyzej zadanej temp i sie wylaczy to zalacza podajnik i podnosi sobie palenisko.

Poprobuj tak kontrolnie powinno sie udac bo kotly na pelet nie wiele sie roznia od tych na wegiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trociu

Ja mam HEFa 12kW ze sterownikiem OGNIK PLUS PID na ekogroszek - zasypalem peletem i chodzi znakomicie. Musialem troche pozmieniac w nastawach tzn skrocic mu czas przestoju i ograniczyc nadmuch. Przy stabilnej pracy tzn utrzymywaniu stalej temperatury w domu, temperatura na piecu odjezdza od zadanej max +-2 stopnie. I ta radosc kiedy po tygodniu palenia jest 1/3 badz co badz malego popielnika.

Producent tez nic nie pisal o spalaniu peletu ale ten sterownik swietnie sobie daje z tym rade - automatycznie dobiera sobie moc pracy - zwykle jedzie w zakresie 0-30 %. Od czasu do czasu nawet jak wyjedzie powyzej zadanej temp i sie wylaczy to zalacza podajnik i podnosi sobie palenisko.

Poprobuj tak kontrolnie powinno sie udac bo kotly na pelet nie wiele sie roznia od tych na wegiel.

 

a jaki pellet zasypałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...