Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fajny temat wprowadziłaś mynia_pyniu..

a propos la donna mobile, teraz do tych piaskowo brązów będziesz musiała starannie dobierać wszelkie inne kolorki a w koncepcji szlachetnych szarości mogłabyś sobie poszaleć kolorami, bo neutralna szarość ma wyjątkową predyspozycję ekspozycji kolorów.. hi hi

 

widzę, że sprawy techniczne w wątku rozpoznane i teraz już wszyscy palą.. zadowoleni

 

jak znajdę trochę czasu, to napiszę, jak palić węglem brunatnym i nie mieć kwaśnej miny :( :wink:

 

Wydaje mi sie, ze to moje kiepskie spalanie tez wynika z posiadania brunatnego ekogroszku. Nie bede wyjasniac, jak weszlam w jego posiadanie, w kazdym badz razie sprzedawca ladnie wydrukowal sobie na workach ze ma 28kJ ;) Wegiel ma rudawy odcien, mocno pyli po wrzuceniu do zasobnika i zostawia mase sadzy na sciankach. Trudno poiedziec jaka jest jego faktyczna kalorycznosc, ale pale niecale dwa worki na dzien.

Czy ten opis wskazuje na wegiel brunatny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze to moje kiepskie spalanie tez wynika z posiadania brunatnego ekogroszku. Nie bede wyjasniac, jak weszlam w jego posiadanie, w kazdym badz razie sprzedawca ladnie wydrukowal sobie na workach ze ma 28kJ ;) Wegiel ma rudawy odcien, mocno pyli po wrzuceniu do zasobnika i zostawia mase sadzy na sciankach. Trudno poiedziec jaka jest jego faktyczna kalorycznosc, ale pale niecale dwa worki na dzien.

Czy ten opis wskazuje na wegiel brunatny?

Mocno pyli - czyli suchy. Rudawy odcień, raczej wskazuje na brunatny. Ja miałem przez chwilę jakiś niby ekogroszek z Afryki ale okazał sie właśnie zbyt brunatny a nie kamienny i został zwrócony. W jego miejsce właśnie pali się nasz rodzimy czarny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie,pieknie :evil:

od 01.01.2009 praktycznie kazdy wegiel ma byc sprzedawany tylko przez licencjowanych dystrybutorów, kopalnie nie będą sprzedawać!!

 

znowu nam podniosą ceny ( ponoc maja miec max.15% marzy) juz widze jak bedzie 25-40 % kto to bedzie sprawdzał?!

 

piece eko powoli będa coraz mniej opłacalne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cus kupowalem po 700 za tone - oczywiscie juz spakowany. Na razie tylko testowo. Spalam go w piecu na ekogroszek i dziala fajnie - wydajnosc porownywalna do fajansiastego ekogroszku ktorego kupilem 2 tony.

Przy stabilnej pracy piec daje sie oszukiwac tym paliwem ale jak go bardzo obciaze grzejnikami i podlogowka i sie mocno schladza to sterownik PID zapuszcze piec na 100% mocy. Piec jest ustawiony tak aby pracowal wlasciwie na niskich mocach (stabilne podtrzymywanie ogrzewania domu) a ze wzgledu na wykladnicza charakterystyke pracy na duzych mocach podawanie jest zbyt czesto i troche sie "zasypuje". W stabilej pracy ten problem nie wystepuje wiec nie jest tak zle, bo odkrecanie wszystkiego na full jest zjawiskiem skrajnym.

 

Jestem ciekawy czy ktos jeszcze pali peletem w piecu na groszek. Jakos nie moge sie doszukac w postach a nie sadze ze bylem jedynym zaciekoawionym tym tematem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy czy ktos jeszcze pali peletem w piecu na groszek. Jakos nie moge sie doszukac w postach a nie sadze ze bylem jedynym zaciekoawionym tym tematem....
Ja też jestem tym zainteresowany. Z tego co się dowiedziałem, spala się toto o wiele lepiej, mało popiołu, sadzy, czysto w kotłowni. Po nowym roku będę próbował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy czy ktos jeszcze pali peletem w piecu na groszek. Jakos nie moge sie doszukac w postach a nie sadze ze bylem jedynym zaciekoawionym tym tematem....

 

ja bym popalił pestkami tylko że ich nie mam, w przyszłym roku muszę załatwić i będę chciał tak nawet z 10 ton kupić i palić tym

 

więcej ich sięspali, ale ponoć mozna za dobre pieniądze kupić

 

a pellet drogi niestety

jakby tak był połowę ceny groszku to bym kupował, produkcja jego nie jest chyba, aż tak droga

pewnie lecą na opinii ekologiczności itp. wolą mniej sprzedać, ale drogo niż więcej a tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z groszku wybieralem co 3 -4 dni (maly piec-maly popielni). Na pelecie hula juz 3 tydzien i jeszcze z tydzien pogoni bez wybierania.

 

tylko co z tego skoro pelet trzeba częściej dosypywać? i niestety zajmuje więcej miejsca w "składziku".

 

Przy ekogroszku czesciej wybieram popiol niz zasypuje pelet. Obie czynnosci nie sa uciazliwe.

Moj dom ma 105m2 i grawitacyjne rozprowadzenie ciepla z kominka do 4 pomieszczen na gorze. Szacuje ze wspomagajac sie kominkiem rekreacyjnie nie spale wiecej niz 2tony groszku/sezon, (2,5 peletu). Kotlownia ma 3,3x3,3 - zmiesci sie.

Czytam ze ktos buduje 280m2 (rodzina 2+2) a potem narzeka ze nie ma miejsca na opal i jeszcze kombinuje jak tu zrobic zeby tanio ogrzac - wiec nie grzeje kilku pomieszczen i gitara. Troche mi nie po drodze z takim rozumowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Jaki piecyk polecacie do małych kotłowni (koniecznie z zasobnikiem, automatycznym rozpalaniem, wielofunkcyjny, a wskazane by było jeszcze, aby posiadał tryby lato/zima)?

Moja kotłownia ma wymiary dł: 277cm, szer. 192 cm. Wejście do komina jest na wys. ok. 1,5m nad podłogą.

Zasobnik musi być z prawej strony, a wyjście czopucha najlepiej z tyłu, przy lewej krawędzi. Komin jest systemowy od Leier-a.

 

Powierzchnia użytkowa domu to ok 114m2, przy czym podłogówkę chcemy zrobić na parterze w kuchni, salonie, łazience i korytarzu, a na górze tylko w łazience. Pozostała część domu będzie z kalafiorami :) Piecyk ma też ogrzewać CWU (zasobnik tak powiedzmy 200-250 l wstępnie - dokładnie jeszcze nie wiem, co wstawię, ale raczej niżej schodził nie będę).

 

W projekcie mam uwzględnione ogrzewanie gazowe piecem 20kW, ale u nas gazu niet i nieprędko będzie (na razie nawet się nie mówi o jakimkolwiek projekcie), a poza tym jakoś nie jestem przekonany do opalania gazem - mam złe doświadczenia.

 

Dzięki z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zastanawiam się jaka oszczędność,skoro to kosztuje 700 zeta za tonę czyli jak groszek a spala chyba więcej..no chyba że się mylę

Danusiu,

Czy pelet czy wegiel - kotlownie trzeba odwiedzac. Przy weglu trzeba dosc czesto wybierac popiol a przy pelecie troche czesciej trzeba wsypywac. Akurat mam groszek kiepskiej jakosci wiec kalorycznosc maja zblizona do siebie wiec wole palic peletem. Obecnie spala mi sie go niemal tyle samo co wegla.

Poza tym nigdzie nie pisalem o szczednosci peletu wzgledem wegla. Zdaja sobie sprawe ze kosztuje to nieznacznie wiecej niz wegiel (uwzgledniajac kalorycznosc) ale jest to wygodniejsze i czystsze spalanie. Gdybymi zalezalo tylko na ekonomii to pewnie kupilbym piec na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Jaki piecyk polecacie do małych kotłowni (koniecznie z zasobnikiem, automatycznym rozpalaniem, wielofunkcyjny, a wskazane by było jeszcze, aby posiadał tryby lato/zima)?

Moja kotłownia ma wymiary dł: 277cm, szer. 192 cm. Wejście do komina jest na wys. ok. 1,5m nad podłogą.

Zasobnik musi być z prawej strony, a wyjście czopucha najlepiej z tyłu, przy lewej krawędzi. Komin jest systemowy od Leier-a.

 

Powierzchnia użytkowa domu to ok 114m2, przy czym podłogówkę chcemy zrobić na parterze w kuchni, salonie, łazience i korytarzu, a na górze tylko w łazience. Pozostała część domu będzie z kalafiorami :) Piecyk ma też ogrzewać CWU (zasobnik tak powiedzmy 200-250 l wstępnie - dokładnie jeszcze nie wiem, co wstawię, ale raczej niżej schodził nie będę).

 

W projekcie mam uwzględnione ogrzewanie gazowe piecem 20kW, ale u nas gazu niet i nieprędko będzie (na razie nawet się nie mówi o jakimkolwiek projekcie), a poza tym jakoś nie jestem przekonany do opalania gazem - mam złe doświadczenia.

 

Dzięki z góry :)

 

Martinezio

Jesli myslisz o paliwach staly - kup piec najmniejszy (12-14kW).

W naszym domu (105m2 uzytkowej) ogrzewanie jest zorganizowane identycznie. Piec 12kW (dla wegla) spokojnie sie wyrabia na pelecie (moc max to jakies 8-9 kW)- zasobnik CWU 300l.

Podstawowy blad to przewymiarowanie pieca - 90% instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc skoro to nie oszczędność to jaki cel ma używanie palete w piecu na groszek...czy jedynym argumentem jest mniej popiołu????Jak dla mnie żaden argument,w kwestii wygody wolę częściej wywalić pojemniczek z popiołem niż zasuwać z opałem do pojemnika.

Bo nadal nie rozumiem na czym polega ta wygoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekogroszku czesciej wybieram popiol niz zasypuje pelet. Obie czynnosci nie sa uciazliwe.
To może coś ze spalaniem węgla masz. Ja wybieram popiół wraz z zasypywaniem zasobnika. Czyli wychodzi 1:1.

Z tego co się dowiedziałem przy pelletach jest mniej popiołu, więc pewnie wyjdzie 1:2 lub 1:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc skoro to nie oszczędność to jaki cel ma używanie palete w piecu na groszek...czy jedynym argumentem jest mniej popiołu????Jak dla mnie żaden argument,w kwestii wygody wolę częściej wywalić pojemniczek z popiołem niż zasuwać z opałem do pojemnika.

Bo nadal nie rozumiem na czym polega ta wygoda

- Mniej popiołu

- Popiół, który można wykorzystać na ogródku

- Mniej syfu - nie kurzy się tak przy zasypywaniu i wybieraniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...