Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Martinezio

Jesli myslisz o paliwach staly - kup piec najmniejszy (12-14kW).

W naszym domu (105m2 uzytkowej) ogrzewanie jest zorganizowane identycznie. Piec 12kW (dla wegla) spokojnie sie wyrabia na pelecie (moc max to jakies 8-9 kW)- zasobnik CWU 300l.

Podstawowy blad to przewymiarowanie pieca - 90% instalacji.

No własnie myślę o paliwach stałych, bo płynne to dzisiaj nie na mój portfel ;) Jakby nie patrzeć wungiel pieroński najtańszy jest :lol:

Zastanawiałem się nad piecem 18kW lub 25kW nawet, ale może faktycznie lepiej mniejszy... Pytanie tylko, czy jeśli piec jedzie prawie non stop na max lub prawie max, to czy jego żywotność wówczas nie ulega skróceniu?

Nie chciałbym stwierdzić, że za 5 lat będę musiał kupować kolejny piec, bo stary się rozpada z powodu przegrzania/przepalenia ścian paleniska :-?

Co prawda mało sie znam na piecach i technice grzejnej, a wręcz wcale się nie znam :roll: ale na mój chłopski rozum biorąc, to przeca w podwyższonej temperaturze łatwiej zachodzą procesy utleniania (bo wszak spalanie to nic innego, jak proces utleniania 8) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No więc skoro to nie oszczędność to jaki cel ma używanie palete w piecu na groszek...czy jedynym argumentem jest mniej popiołu????Jak dla mnie żaden argument,w kwestii wygody wolę częściej wywalić pojemniczek z popiołem niż zasuwać z opałem do pojemnika.

Bo nadal nie rozumiem na czym polega ta wygoda

- Mniej popiołu

- Popiół, który można wykorzystać na ogródku

- Mniej syfu - nie kurzy się tak przy zasypywaniu i wybieraniu

 

Trociu a jak często zasypujesz pojemnik i ile kg wsypujesz jednorazowo?

Ja nie mam syfu,trochę się kurzy ale to chyba normalne,a z popielnika wybieram raz na 5 dni,mając 25 kw piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc skoro to nie oszczędność to jaki cel ma używanie palete w piecu na groszek...czy jedynym argumentem jest mniej popiołu????Jak dla mnie żaden argument,w kwestii wygody wolę częściej wywalić pojemniczek z popiołem niż zasuwać z opałem do pojemnika.

Bo nadal nie rozumiem na czym polega ta wygoda

 

Jest pare drobnych plusikow:

-ekogroszek musze spakowac i wniesc do kotlowni sam, a pelet kupuje juz spakowany

- 25kg ekogroszku i 25kg peletu wazy tyle samo i tyle samo pracy wkladam dzwigajac i wsypujac do zasobnika

- zapach w kotlowni jest mniej intensywny przy pelecie

- po 3 tygodniach nie wybieralem popiolu ktory de facto moge sypnac pod drzewka, a przy wegluy co 3-4 dni

- przy niskich mocach (jak mam zalaczone malo grzejnikow) ze wzgledu na nizsza kalorycznosc palenisko utrzymuje mi sie wyzej w palniku a w weglu schodzi nisko do palnika

-mam frajde ze to pracuje i wydalem 6 tys na piec a nie 10-12 na "peletowo-weglowy"

- czynnik ekologiczny dla mnie jest pomijalny

 

Czy te argumenty sa wystarczajace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio

Jesli myslisz o paliwach staly - kup piec najmniejszy (12-14kW).

W naszym domu (105m2 uzytkowej) ogrzewanie jest zorganizowane identycznie. Piec 12kW (dla wegla) spokojnie sie wyrabia na pelecie (moc max to jakies 8-9 kW)- zasobnik CWU 300l.

Podstawowy blad to przewymiarowanie pieca - 90% instalacji.

No własnie myślę o paliwach stałych, bo płynne to dzisiaj nie na mój portfel ;) Jakby nie patrzeć wungiel pieroński najtańszy jest :lol:

Zastanawiałem się nad piecem 18kW lub 25kW nawet, ale może faktycznie lepiej mniejszy... Pytanie tylko, czy jeśli piec jedzie prawie non stop na max lub prawie max, to czy jego żywotność wówczas nie ulega skróceniu?

Nie chciałbym stwierdzić, że za 5 lat będę musiał kupować kolejny piec, bo stary się rozpada z powodu przegrzania/przepalenia ścian paleniska :-?

Co prawda mało sie znam na piecach i technice grzejnej, a wręcz wcale się nie znam :roll: ale na mój chłopski rozum biorąc, to przeca w podwyższonej temperaturze łatwiej zachodzą procesy utleniania (bo wszak spalanie to nic innego, jak proces utleniania 8) )

 

 

12 zupelnie wystarczy. Zapotrzebowanie na moc jest liczone na temp. -20st. Takich dni w roku jest kilka-kilkanascie a juz zupelnie rzadko wiecej. Moj piec ma teraz jakies max 9kW i chodzi na 0-30% wiec ma jeszcze kupe zapasu. Moj dom ma zapotrzebowanie na poziomie 9-10kW przy utrzymujacej sie temp -20 st!!! Wbrew pozorom zywotnosc pieca wydluza sie wtedy kiedy pracuje z moca zblizona do maxymalnej - w zasadzie nalezy zadbac aby temp na powrocie nie byla za niska i to jest gwarantem zywotnosci pieca. Najlepiej CO wpiac przez wymiennik, wtedy piec pracuje w ukladzie otwartym a grzejniki w zamknietym - a pompa krecaca wodo z pieca do wymiennika zalatwia nam problem chlodnego powrotu wody do pieca - nie potrzebujemy wtedy drogich zaworow 3-drogowych. A i grzejniki dluzej pozyja.

W zasadzie wszystki urzadzenia np pomiarowe najlepiej pracuja na 3/4 mocy, podzialki, wychylenia itp.

Nie obawiaj sie ze braknie Ci mocy! Mowie to ze swojego doswiadczenia: 12kW obsluguje 105m2 zbiornik 300l i to grzejac peletem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ale skoro jest mniej kaloryczny i z wcześniejszych wpisów wywnioskowałam ,ze trzeba częsciej wsypywać wiec chciałam wiedzieć ile wsypywałeś przy groszku czyli co ile co ile przy palette.

Ja i tak nie zmienię opału z prostej przyczyny haha nie kupuję w workach z prostej przyczyny 25 kg dla mnie to za dużo:D:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 zupelnie wystarczy. Zapotrzebowanie na moc jest liczone na temp. -20st. Takich dni w roku jest kilka-kilkanascie a juz zupelnie rzadko wiecej. Moj piec ma teraz jakies max 9kW i chodzi na 0-30% wiec ma jeszcze kupe zapasu. Moj dom ma zapotrzebowanie na poziomie 9-10kW przy utrzymujacej sie temp -20 st!!!

A jak się wylicza takie zapotrzebowanie? Bo chyba nie jest to czynnik zależny tylko i wyłącznie od temp. zewnętrznej i powierzchni ogrzewanej. Jak uwzględnić np. ocieplenie budynku (mam w projekcie podaną wartość przenikliwości ścian, okien jeszcze nie wiem, bo nie wiem jakie będe miał ostatecznie), ilość wymienników ciepła, podłogówkę, i wiele innych czynników?

Wbrew pozorom zywotnosc pieca wydluza sie wtedy kiedy pracuje z moca zblizona do maxymalnej - w zasadzie nalezy zadbac aby temp na powrocie nie byla za niska i to jest gwarantem zywotnosci pieca. Najlepiej CO wpiac przez wymiennik, wtedy piec pracuje w ukladzie otwartym a grzejniki w zamknietym - a pompa krecaca wodo z pieca do wymiennika zalatwia nam problem chlodnego powrotu wody do pieca - nie potrzebujemy wtedy drogich zaworow 3-drogowych. A i grzejniki dluzej pozyja.

Czyli głos za wymiennikiem wielofunkcyjnym? Jak taki wymiennik obsłuży zasobnik 300l (chodzi o wydajność), gdy będzie chodzić zarówno CO, jak i CWU?

Nie obawiaj sie ze braknie Ci mocy! Mowie to ze swojego doswiadczenia: 12kW obsluguje 105m2 zbiornik 300l i to grzejac peletem!

Ok, czyli na 114m2 15kW spokojnie starczy, tak? Uprzedzam, że ja lubię ciepełko w domku, więc temp. pokojowa lepiej, gdyby była w ok. 23-25 stC :lol:

Mógłbyś jeszcze ew. podrzucić pomysł na to, który piec będzie optymalnym zakupem (uwzględniając cenę i jakość)? Jaki zasobnik do tego (300l będzie ok - lubię się potaplać w kąpieli trochę :lol: )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc skoro to nie oszczędność to jaki cel ma używanie palete w piecu na groszek...czy jedynym argumentem jest mniej popiołu????Jak dla mnie żaden argument,w kwestii wygody wolę częściej wywalić pojemniczek z popiołem niż zasuwać z opałem do pojemnika.

Bo nadal nie rozumiem na czym polega ta wygoda

- Mniej popiołu

- Popiół, który można wykorzystać na ogródku

- Mniej syfu - nie kurzy się tak przy zasypywaniu i wybieraniu

 

Trociu a jak często zasypujesz pojemnik i ile kg wsypujesz jednorazowo?

Ja nie mam syfu,trochę się kurzy ale to chyba normalne,a z popielnika wybieram raz na 5 dni,mając 25 kw piec

Ja na razie zasypuję raz na 3 dni. Wtedy też wypieram popiół.

No właśnie o ten kurz się rozchodzi - z tego co się wywiedziałem zasypując pellety nie kurzy Ci się, co ma miejsce w przypadku węgla.

I jak znajdziesz już tutaj - żadziej się wybiera popiół, przez co rónież mniej Ci się kurzy, bo rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 zupelnie wystarczy. Zapotrzebowanie na moc jest liczone na temp. -20st. Takich dni w roku jest kilka-kilkanascie a juz zupelnie rzadko wiecej. Moj piec ma teraz jakies max 9kW i chodzi na 0-30% wiec ma jeszcze kupe zapasu. Moj dom ma zapotrzebowanie na poziomie 9-10kW przy utrzymujacej sie temp -20 st!!!

A jak się wylicza takie zapotrzebowanie? Bo chyba nie jest to czynnik zależny tylko i wyłącznie od temp. zewnętrznej i powierzchni ogrzewanej. Jak uwzględnić np. ocieplenie budynku (mam w projekcie podaną wartość przenikliwości ścian, okien jeszcze nie wiem, bo nie wiem jakie będe miał ostatecznie), ilość wymienników ciepła, podłogówkę, i wiele innych czynników?

Wbrew pozorom zywotnosc pieca wydluza sie wtedy kiedy pracuje z moca zblizona do maxymalnej - w zasadzie nalezy zadbac aby temp na powrocie nie byla za niska i to jest gwarantem zywotnosci pieca. Najlepiej CO wpiac przez wymiennik, wtedy piec pracuje w ukladzie otwartym a grzejniki w zamknietym - a pompa krecaca wodo z pieca do wymiennika zalatwia nam problem chlodnego powrotu wody do pieca - nie potrzebujemy wtedy drogich zaworow 3-drogowych. A i grzejniki dluzej pozyja.

Czyli głos za wymiennikiem wielofunkcyjnym? Jak taki wymiennik obsłuży zasobnik 300l (chodzi o wydajność), gdy będzie chodzić zarówno CO, jak i CWU?

Nie obawiaj sie ze braknie Ci mocy! Mowie to ze swojego doswiadczenia: 12kW obsluguje 105m2 zbiornik 300l i to grzejac peletem!

Ok, czyli na 114m2 15kW spokojnie starczy, tak? Uprzedzam, że ja lubię ciepełko w domku, więc temp. pokojowa lepiej, gdyby była w ok. 23-25 stC :lol:

Mógłbyś jeszcze ew. podrzucić pomysł na to, który piec będzie optymalnym zakupem (uwzględniając cenę i jakość)? Jaki zasobnik do tego (300l będzie ok - lubię się potaplać w kąpieli trochę :lol: )?

 

Martinezio

1. Zapotrzebowanie na cieplo powinienes znalezc w projekcie i na pewno przy wyliczeniach jest brane pod uwage temp jak i kubatura/metraz jak i izolacja i podejrzewam okna rowniez - nie jestem projektantem. Nie wiem co masz na mysli piszac "ilosc wymiennikow ciepla"

2. Nie wiem co masz na mysli wymiennik wielofunkcyjny - chyba mylisz to pojecie z piecem wielofunkcyjnym - a to inna bajka

Moj piec ma 12kW mocy maksymalnej. W uproszczeniu Od niego odchodzi rura z goraca woda ktora pchana przez pompe trafia na wymiennik i od razu ta woda wraca druga rura do pieca.Od pieca odchodzi jeszcze jedna rura z ta samo wodo do naczynia przelewowego. Za wymiennikiem na dwoch niezaleznych pompach kreca 2 inne obwody z inna woda ktora jest podgrzewana przez ten wlasnie wymiennik wczesniej zagrzany przez wode z pieca. Jeden z tych dwu obiegow zasila grzejniki i podlogowke natomiast drugi obieg przelatuje wezownica przez zbiornki 300LCWU i podgrzewa ta wode ktora pozniej masz w kranie. I ta sa 3 odrebne obiegi wody nie mieszajace sie ze soba w zaden sposob a wymiennik o ktorym pisalem jedynie przekazuje cieplo z jednej wody (tej piecowej) do drugiej wody (tej ktora tlocza pompy CO i CWU. I Tak samo sie dzieje w zbiorniku na CWU.

Sposobow na wykonanie instalacji jest wiele ale ten wydaje mi sie poprawny i jestem zadowolony.

-Grzejniki i podlogowka pracuja w ukladzie zamknietym - wieksza zywotnosc elementow ukladu.

-Piec oczywiscie pracuje w ukladzie otwartym i tak ma byc,

-na powrocie pieca mam zawsze temperature pow 50st -wiec unikamy roszenia

 

3. Na 114m2 spokojnie ta moc wystarczy- sprawdz w projekcie. Nawet jesli potrzebujesz 23 st (25 jest nie do wytrzymania) to i tak bedzie ok bo jesli dom sie rozgrzeje to na podtrzymanie zadanej temp. wcale nie jest potrzebna duza moc. Woda uzytkowa raczej sie nie przejmuj bo na wielu piecach mozna ustawic priorytet CWU wiec jak dom bedzie rozgrzany a przez 30 minut (kiedy grzejesz bojler) piec bedzie pracowal tylko na potrzeby bojlera - to nie zauwazysz tego ze aktualnie nie pakuje na grzejniki.

 

Osobiscie wzialem duzy zasobnik z dodatkowa wezownica pod ew.solar ale to byl sluszny wybor bo majac wody w bojlerze duzo mozna obnizyc jej temperature, bo i tak starczy.

 

Nie powiem Ci jaki piec kupic bo ich wielu nie sprawdzilem. Ja kupilem HEF 12kW bo:

- sasiad ma 15kW i dziala bez zarzutow

- mniejszych nie spotkalem - a szukalem

- raczej to sprawdzona firma

- wg mnie ma sprytny sterownik

- czysci sie go banalnie

- dostalem dobra cene - 6tys.

- mozna zalozyc do niego kosz o poj 140kg wegla.

- a teraz widze ze i na pelecie pociagnie chociaz jeszcze za krotko testuje zeby w 100% stwierdzic ze to warte swieczki, bezpieczne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie było skierowane do osoby ,która przeszła z groszku na palety.Skoro palet jest mniej kaloryczne czyli spalam wiecej..chodzi mi o jakieś zestawienie..przypominam że popiół mnie nie interesuje :D:D:D:D

 

Nie prowadze dokladnych zapiskow ale przy moim dziadowskim groszku nie sklamalbym jeslibym powiedzial ze niemal tyle samo idzie 1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do użytkowników pieca Per eko o nastawy jakie mają na piecu. Tata posiada ten właśnie piec o mocy 14 kw, dom o powierzchni 100m2, zasobnik na wodę 100l trzy dorosłe osoby. W domu jest cieplutko, jak dla nas troszkę za ciepło. Temperatura w ciągu dnia 22-23 st. Groszek w zasobniku wystarcza na 5 dni. Zadana temperatura na piecu to 45 st. ,podawanie co 8 sek., przerwa 21s., przedmuch co 7 min.siła nadmuchu na 5. Pytanie taty, to jak zmienić nastawy by obniżyć temp. w domu? Piec dopiero rozgryzamy, czytamy instrukcję i zmieniamy nastawy, ale może ktoś coś podpowie. Jeśli o czymś zapomniałam to proszę o pytanie dodatkowe :D

Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Jeszcze jedna rzecz, która nam się ni podoba, to fakt że w popiele jest trochę spieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana temperatura na piecu to 45 st. ,podawanie co 8 sek., przerwa 21s., przedmuch co 7 min.siła nadmuchu na 5. Pytanie taty, to jak zmienić nastawy by obniżyć temp. w domu?

Ja mam per-eko 17 kW i po pierwszych próbach wiem, że dobrze jest tak jak zaleca producent w instrukcji: temp zadana minimum 56 (u Ciebie 45 :o ) podawanie również lepiej ustawić wg zaleceń producenta czyli 9 sek, a regulować przerwą (u mnie najlepiej pomiędzy 50 a 60 sek, u Ciebie 21, ciut przy mało, może dlatego ostro hajcuje). A spieki to pewnie wina nadmuchu - 5 bieg to wichura, u mnie wystarcza 1, najwyżej 2. Tyle teorii, życie zweryfikuje i u mnie i u Ciebie :wink: Z pomocą forum rzecz jasna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Boże, czytam i nie mogę uwierzyć..

Leszko, twierdzisz, że posty na tym forum nie czytają dzieci? Masz rację. Na tym forum niektóre posty piszą dzieci.. i to jakieś koszmarne bajdurzenia. Przykład Sinol, nr.1. Ileż to ludzie mają czasu na takie jałowe gadki?

 

Danutka, nie bój żaby! Od retorty komina nie zapalisz! Pilnuj by twój palnik nie dymił a przy wyciąganiu szuflady z popiołem wsypuj na palnik łyżkę Sadpalu. Koszt miesięczny codziennego wsypania łyżki na retortę, to10zł, chyba że kupisz sobie porcjowany w saszetkach, no to drożej. Jak dojdziesz do wprawy w paleniu bez dymu i stosując Sadpal, to może się okazać, że nie trzeba wcale czyścić pieca, poza jakimś posezonowym generalnym sprzątaniu wewnątrz wymiennika. A kominiarz też nie będzie miał za bardzo czego czyścić w kominie. Widzę, że jesteś jedną z niewielu osób na tym forum, która usiłuje dowiedzieć się jakichś konkretnych danych.. a tu same fantazje, gadki domorosłe, urodziwe. Peletami palą ci co nie mają wyboru. Nie warto wnikać z jakiego powodu. To bardzo drogie palenie a skala oszustw jak to u nas. Uczciwością w Polsce nie robi się interesów. Ale taniej jest palić nawet złodziejsko drogim brunetem z Czech.

 

Jaro, twój per-eko ma nieskomplikowany wymiennik i łatwą drogę spalin do czopucha. Ale masz w czopuchu miarkownik ciągu i powinieneś go zamykać prawie na maxa, bo twój komin to jest na kocioł trzykrotnie większy od twojej 17. a twój dom stoi w otwartej przestrzeni i wiatr dodatkowo zasysa z niego ile się da. Dlatego masz kłopoty ze stabilizacją paleniska i grzejesz Panu Bogu pięty. Dmuchawa dostarcza tlen, więc nadciśnienie w piecu nie grozi produkcją nie spalonego CO, zwłaszcza jeśli będziesz miał czysty płomień. A w sytuacji nadciśnienia nie będzie ci go wyrywać z paleniska. Palenisko retorty powinno wydzielać palący się, „huczący” słup gazów a nie luźne długie języki płomieni. Zamknięcie czopucha musisz ustalić na wyczucie, ale nawet całkiem zamknięta klapa miarkownika nie zamyka całego przekroju, więc raczej bardziej domknij niż mniej. Twój kocioł jest dokładnie dobrany do twoich potrzeb, więc powinieneś palić nie dużo, na pewno nie tonę miesięcznie! Moim zdaniem nawet nie pół! Oczywiście przy stałym już paleniu po termicznym ustabilizowaniu wnętrza domu. Dobrze też, by we wnętrzu nie było zamkniętych przestrzeni. Najlepiej nie zamykać wewnątrz drzwi, tak by całe wnętrze było otwarte.

 

Arthek, ty masz tłokowca a to nie to samo co retorta. Z tego co napisałeś, masz wszystko pod kontrolą. Pytanie. Ile płacisz za bruneta z Bełchatowa. W Internecie znalazłem informację, ostatnio 220zł/t. Przy jego 8MJ to już raczej, chyba droga impreza.

 

Żaba, najprościej stwierdzisz, czy twój węgiel to brunet, jeśli po otwarciu zasobnika zobaczysz na ściankach cieknącą wodę. NAWET WYSUSZONY W KOTŁOWNI DO „ZERA” DA NA ŚCIANKACH ZASOBNIKA WODNY POPIS. Nasz bełchatowski ma prawie 60% wody. To jest woda w jego strukturze mineralnej i wychodzi dopiero przy temperaturze powyżej 100şC, czyli w trakcie pierwszej fazy spalania.

 

A propos konkretów.

Ling Duo Plus 35kW z retorta obrotową, kubatura ogrzewana ą1100mł + 140lcwu . Instalacja c.o. z systemu grawitacyjnego, czyli porównywalna pojemnością do instalacji z buforem, co w moim przypadku nieocieplonego domu jest korzystne ze względu na dużą bezwładność termiczną choć niekorzystne ekonomicznie, tyle, że jest to kwestia jakości budynku a nie systemu ogrzewania. Praca pieca na poziomie 20kW 60/40 ( Praca ciągła bez wchodzenia w stan podtrzymania)

Test dwóch paliw w porównywalnych pogodowo, temperaturowo kilku okresach i przeliczony na wartości uśrednione i koszt w zł.

 

Miał węglowy 0-20 typ31,2 z KWK Piast 25D (24000 – 25999 kJ/kg ) - 477,5zł/t z transportem (na kopalni netto 318,46zł/t)

Ekogroszek 10-20 typ o2 węgla brunatnego Mostecká A.S. (Czechy) średnio 19800 kJ/kg zawartość S 1,7% - cena zakupu 415,5zł/t z transportem (u dostawcy w Czechach, z watem i podatkiem ekologicznym 217,8zł/t + cena transportu)

Koszt ogrzewania

Wegiel brunatny Most 19MJ - koszt rzeczywisty 70 kg x 0,4155 = 29.08 zł/doba

Węgiel miał Piast 25MJ – koszt rzeczywisty 23,4kg x 0,4775 = 11zł 17zł/doba

Używam określenia koszt rzeczywisty, ponieważ spalanie jest mniejsze o 5 – 15%

PALĘ WĘGLEM WYSUSZONYM Z WILGOTNOŚCI PRZEJŚCIOWEJ, KTÓRA W WĘGLU BRUNATNYM U MNIE MA OKOŁO 15% a w miale 5%.

Koszt energii elektrycznej w kotłowni to 47zł/miesiąc. Piec, odkurzacz, dwie żarówki oszczędnościowe. Sadpal 10zł. Od trzech tygodni stan wymiennika nie wymaga czyszczenia. Blacha zamykająca górną komorę palenia, czysta bez osadów i nalotu. Nawiew powietrza do pieca z adapteru rury spalinowej 40şC -60şC przy otwarciu max 80% z czego szacunkowo 5% w komorę spalania poza retortą. Te i kilka innych modulacji wymusza specyfika węgla brunatnego, co poprawiło ekonomie jego spalania o około 15%, ujęte w kg. . Te usprawnienia objęły tylko okres spalania węgla brunatnego. Rzeczywista różnica ekonomiczna jest więc jeszcze większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Boże, czytam i nie mogę uwierzyć..

Leszko, twierdzisz, że posty na tym forum nie czytają dzieci? Masz rację. Na tym forum niektóre posty piszą dzieci.. i to jakieś koszmarne bajdurzenia. Przykład Sinol, nr.1. Ileż to ludzie mają czasu na takie jałowe gadki?

 

Danutka, nie bój żaby! Od retorty komina nie zapalisz! Pilnuj by twój palnik nie dymił a przy wyciąganiu szuflady z popiołem wsypuj na palnik łyżkę Sadpalu. Koszt miesięczny codziennego wsypania łyżki na retortę, to10zł, chyba że kupisz sobie porcjowany w saszetkach, no to drożej. Jak dojdziesz do wprawy w paleniu bez dymu i stosując Sadpal, to może się okazać, że nie trzeba wcale czyścić pieca, poza jakimś posezonowym generalnym sprzątaniu wewnątrz wymiennika. A kominiarz też nie będzie miał za bardzo czego czyścić w kominie. Widzę, że jesteś jedną z niewielu osób na tym forum, która usiłuje dowiedzieć się jakichś konkretnych danych.. a tu same fantazje, gadki domorosłe, urodziwe. Peletami palą ci co nie mają wyboru. Nie warto wnikać z jakiego powodu. To bardzo drogie palenie a skala oszustw jak to u nas. Uczciwością w Polsce nie robi się interesów. Ale taniej jest palić nawet złodziejsko drogim brunetem z Czech.

 

Widze ze pijesz do moich postow....

1.Peletami wcale nie pala Ci co nie maja wyboru. Mam piec na ekogroszek i 2 tony groszku w kotlowni - a pelet spalam testowo i jest ok. Nikt mnie do tego nie zmusza. Ludzie pala peletami z podobnego powodu co groszkiem - chca ogrzac chalupe.

2. Kolezance Danusi grzecznie odpowiadalem i to dosc szczegolowo bo o to pytala - a ty przyrownujesz to do jakichs fantazji, gadek domoroslyc.

3. To nie jest tak drogie palenie jak Ci sie wydaje. Nieznacznie drozsze od groszku i duzo tansze od oleju albo gazu z butli.

4. Wypowiedzi typu "Uczciwością w Polsce nie robi się interesów" dajesz swiadectwo swojej ignorancji, uogolniajac obrazasz wielu uczciwych ludzi i odkrywasz swoje podejscie do bycia uczciwym.

Ja akurat kupilem trafiony groszek od"sprawdzonego dostawcy" a dobry pelet od kolesia z nikad.

 

Ktora z moich wypowiedzi jest wg Ciebie jalowa gadka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł jest dokładnie dobrany do twoich potrzeb, więc powinieneś palić nie dużo, na pewno nie tonę miesięcznie! Moim zdaniem nawet nie pół!

Wylałeś garnek miodu na moje serce :wink: Dzięki, oby tak było. Jutro odpalam, bo glazurnik się zapowiedział. No i na pewno przymknę czopucha, jeśli mówisz, że nie mam prawa zaczadzieć przy takim cugu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinol no właśnie nie widzę konkretnej odpowiedzi.Bo skoro jedyny plus palet to mniej popiołu i kurzu..ale przecież palet jest mniej kaloryczny czyli trzeba ładować częściej..chodziło mi o porównanie czyli na ile starczało ci np 50 kg groszku a na ile palet

 

 

Wydaje mi sie ze ta odpowiedz byla satysfakcjonujaca...

 

Moje pytanie było skierowane do osoby ,która przeszła z groszku na palety.Skoro palet jest mniej kaloryczne czyli spalam wiecej..chodzi mi o jakieś zestawienie..przypominam że popiół mnie nie interesuje :D:D:D:D

 

Nie prowadze dokladnych zapiskow ale przy moim dziadowskim groszku nie sklamalbym jeslibym powiedzial ze niemal tyle samo idzie 1 i 2.

 

...ale niech bedzie ze to byly proporcje rzedu moze 6:7) 60kg groszku starczylo na 4 dni, a palac peletem przez 4 dni poszlo 70kg. Trudno dokladnie okreslic bo troche eksperymentowalem i wytracalem piec ze stabilnej pracy, ale po usrednieniu calosci tak by to wygladalo.

 

...widze ze najbardziej Cie dreczy to, ze trzeba pelet ladowac czesciej - nie wiem czy masz na mysli sama czynnosc jako klopot czy to ze w ogolnym podsumowaniu wychodzi drozej od ekogroszku. Jesli to pierwsze to przeciez mozna zastosowac wiekszy kosz, jesli drugie to odpowiem jednoznacznie: tak jest drozszy w porownaniu do wegla - na dzien dzisiejszy. Nie wykluczone, ze w najblizszej przyszlosci sie to zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wobec tego bez sensu jest kupować piec przeznaczony na konkretny opał i wybierać ten ,który jest droższy w użytkowaniu.Wszyscy kupujemy rzeczy by sprawiały że żyjemy oszczędniej..bynajmniej ja z takim zamiarem dokonuję zakupów.A jak długo palisz już palete?

I to bedzie moje ostatnie pytanie,bo w zasadzie ten opał mnie nie interesuje,bo kupiłam piec na groszek..wracając do mojej pralki..pralka na proszek do prania,więc płynu do naczyń nie będę używać :D

Zastanawia mnie też to porównanie ,skoro palety mają ok 19MJ a groszek ok 25 to na logikę trzeba więcej spalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danutka, tak na szybko, bo jestem w pracy

 

zestawienie

miał węglowy 25MJ 1część 465zl/t

supergroszek brunatny 19MJ 3częci plus masę problemów 400zł/t

pelety dębowe Barlinek (oryginalny) 19NJ 3 częci - super palenie 700 -800zł/t

 

a tak przy okazji, najdoskonalszym paliwem do pieców retortowych jest miał węglowy nie tylko z powodu ceny! Suchy oczywiście! Mogę o tym przy okazji napisać, jeśli to kogoś zainteresuje..

 

masz świetne podejjście do rzeczy!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...