Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

a, jeszcze jedno. Ustaw sobie temperaturę na kotle wysoko, 60- 65ºC i straj się nie wchodzić w tryb potrzymywania. To wbrew pozorom w bilansie końcowym jest bardziej ekonomiczne. Moc kotla reguluj wielkością paleniska. Teraz masz za duże i jakościowo niewykorzystane.

 

czesc Mendras,

 

Moglbys lepiej wytlumaczyc powyzsze stwierdzenie? Skad taka teoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Mam piec Hef 25 kw z zaworem 4 -owym i termostatem pokojowym bezprzewodowym.

Niestety jest taka możliwość że mimo ustawionej tem na piecu 60 st, w stanie blokady temp. wody w piecu może spaść do 30 kilku stopni. Jak mi powiedziano w serwisie jest winny sterownik Geco w tych piecach, który mimo spadku temp wody nie włącza pieca.

U mnie pomogło trochę pogrzebanie w ustawieniach serwisowych gdzie można przestawić aby piec częściej się włączał w trybie blokady co powoduje że piec u mnie już tak bardzo nie chłodzi się.

Obecnie podajnik 120 kg starcza na 6 dni. Dom 220 metrów nie ocieplony, poddasze 25 cm wełny. Myślę że gdy ocieplę dom to trochę powinnem zyskać na spalaniu.

 

Pozdrawiam,

 

Radek

 

Siem Radku,

 

Mam podobne gabaryty powierzchni jak Ty i piec 25kW. Tylko ze mi osttanio (wieksze mrozy) pozera do 40kg/dzien!

Na piecu mam 53st., sterownik pokojowy ustawiony na 22st. - podawanie 20 sek., spalanie 80sek. - ekogroszek 29 kJ.

 

Chetnie skorzystam z rad jak troche zaoszczedzic.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[- ekogroszek 29 kJ.

 

Chetnie skorzystam z rad jak troche zaoszczedzic.

Dzieki

 

A skąd masz tak kaloryczny ekogroszek?

 

Kupuje u jakiegos posrednika. Ale jest pakowany w oznaczone worki w kopalni (Kompanie Weglowa) wiec raczej nie jest oszukany - poza tym pali sie raczej dobrze.

A propos Danutka, pamietam ze kiedys mialas problmy z rozgrzaniem pieca powyzej 50st. Ciagle aktualne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kupuje u jakiegos posrednika. Ale jest pakowany w oznaczone worki w kopalni (Kompanie Weglowa) wiec raczej nie jest oszukany - poza tym pali sie raczej dobrze.

A propos Danutka, pamietam ze kiedys mialas problmy z rozgrzaniem pieca powyzej 50st. Ciagle aktualne?

 

nie nie,ten problem to był efekt małej wiedzy na temat działania pieca i ustawień,teraz spokojnie osiąga to co ma osiągać.Fakt żre jeszcze jak smok ale tez nie mogę wymagać skoro do ogrzania 200 m nieocieplony i ze starym dachem.Sporo ciepła ucieka więc dachem,bo na piętrze osiągam max 18-19 hahah,a na parterze przy zakręconych grzejnikach jest 10-12 stopni.

Natomiast mnie nadal intryguje ten wiatrak..jakie jest jego zadanie?Tylko nie piszcie ze ma dostarczać powietrze hahahha,bo to wiem,tylko jaka różnica przy max otwartej przesłonie a przy min,skoro sam pęd powietrza to już zadanie ustawienia siły nadmuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czytając , jakie macie problemy z waszymi piecami (problemy z ustawieniami , zużyciem opału, czyszczeniem kotła, ceną opału itp.), zadam Wam pytanie.

Mając jeszcze raz możliwość wyboru sposobu ogrzewania co byś wybrał?

1. Kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek?

2. Kocioł z podajnikiem szufladowym na miał?

3. Kocioł bez zasobnika na wszystko? (węgiel, groszek, miał, drewno...)

4. Kocioł kondensacyjny na gaz?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca bawię się w palacza na kotle ogniwo 28KW , dom ma 3 piętra w sumie około 240 m2 na parterze grzeje sie około 40m2 garaż i korytarz nie ogrzewany, na 1 pietrze grzeje sie około 15m2 (1 pokój i łazienka) na 2 piętrze ogrzewamy całosc czyli gdzies 70 m2 ( w tym w łazience i kuchni mam podłogówkę) dom nie ocieplony okna wymienione tylko na 2 piętrze strop na strychu jest ocieplony jakimiś trocinami 6 cm.śledzę forum od jakiegos czasu i toche pozmieniałem juz ustawienia bo na początku miałem bardzo zle poustawiane.

Obecnie moje ustawienia to:

podawanie 15 pauza 50 moc dmuchawy 45% na piecu 54 stopnie.

temperature osiąga po około 10 cyklach nastepnie wyłancza sięna 2 -3 minuty spada o 2 stopnie i odnowa 10 cykli i tak wkoło.na powrocie mam temp około 44 stopnie czyli róznica między zasilaniem a powrotem 10 stopni- czy to nie za durzo ? w pomieszczeniach nie mam za gorąco około 17-18 stopni. Na dobę spalam około 40 kg groszku wydaje mi sie że to troche za durzo , a chcąc mieć cieplej w domu to piec chodzi na okrągło i pożera jeszcze wiecej opału.

Ciekawi mnie jeszcze wysokosc płomienia na retorze - jaką wy macie? bo u mnie płomien nie sięga do kanałów grzewczych .a na przykład niekiedy sypnę na palenisko trochę miału lub w rzucę troche kartonu to ogień jest wtedy bardzo wielki i sięga bardzo wysoko wchodzi do kanałów grzewczych i wtedy bardzo szybko rośnie temperatura na kotle. co sądzicie o moich ustawieniach i spalaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czytając , jakie macie problemy z waszymi piecami (problemy z ustawieniami , zużyciem opału, czyszczeniem kotła, ceną opału itp.), zadam Wam pytanie.

Mając jeszcze raz możliwość wyboru sposobu ogrzewania co byś wybrał?

1. Kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek?

2. Kocioł z podajnikiem szufladowym na miał?

3. Kocioł bez zasobnika na wszystko? (węgiel, groszek, miał, drewno...)

4. Kocioł kondensacyjny na gaz?

Pozdrawiam.

 

 

Sorki Małgosiu ale żadne z nas nie miało okazji użytkować wszystkich tych pieców wiec o wyborze mowy być nie może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tom11111:

 

Moje ustawienia:

U0=60 st.

U1=15 s.

U2=50 s.

U3=20

U4=45

Dmuchawę odłoniętą mam na jakieś 2 cm. Wcześniej miałem 1 cm ale trochę powoli dochodził do zadanej temperatury. Robi mi się trochę spieków, ale nie przeszkadza mi to za bardzo- to wina ekogroszku w zeszłym roku przy takich ustawieniach nie miałem wcale spieków.

Tak jak pisałem pozmieniałem parametry serwisowe C 2 i C 5 i D2

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ten wątek wydaje mi się, że korzystanie z takiego cuda techniki :wink: trzeba ciągle siedzieć w kotlowni i zmieniać te ustawienia Coraz częściej dochodzę do wniosku, że chyba już łatwiej pamiętać o rozpaleniu w zwykłym kociołku raz dziennie, niż ciągłe zastanawianie się co znów jest nie tak . Ile czasu Wam to zajmuje?

 

kup sobie kocioł ze sterownikiem PID to nic nie będziesz sterować - zasypujesz zasobnik a sterownik PID dobiera parametry

 

Po jakim czasie obczailiście kocioł(oczywiście z podajnikiem) na tyle, że faktycznie zajmować się można tylko wyczyszczeniem i zasypaniem? Czy to niemożliwe i komfort takiego kotła to fakt, że przy tym cyrku z ustawieniami nie brudzi się rąk, a przy zwykłym trzeba je brudzić???

 

Ja ze swoim kotłem troszkę kombinuję ale tylko dlatego że jestem kombinator. Normalnie mógłbym sobie odpuścić. Co do niebrudzenia rąk... nie ma mowy żeby się nie pobrudzić przy zasypywaniu zasobnika. Z worka się pyli bo to węgiel - nie ma bata ręce się pobrudzą.

 

Mój kocioł z zasobnikiem coś koło 120kg można obsługiwać raz na 3 dni. A to jednak chyba lepiej niż codziennie. Mam porównanie bo kiedyś parę lat paliłem w zwykłym piecu na wszystko (paliłem drewnem i węglem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowników PID opinie tez są rozbieżne :D

 

możesz rozwinąć? że niby co? nie dobierają czasu podawania węgla i nadmuchu tak żeby trzymać zadaną temp? bo od tego właśnie są...

 

co do reklamowanych oszczędności w spalaniu (do 30%) nie wypowiadam się bo nie mam porównania

 

są oczywiście pewne problemy z przegrzewaniem w okresie przejściowym ale one też występują jak mniemam przy sterownikach "ręcznych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowników PID opinie tez są rozbieżne :D

 

możesz rozwinąć? że niby co? nie dobierają czasu podawania węgla i nadmuchu tak żeby trzymać zadaną temp? bo od tego właśnie są...

 

co do reklamowanych oszczędności w spalaniu (do 30%) nie wypowiadam się bo nie mam porównania

 

są oczywiście pewne problemy z przegrzewaniem w okresie przejściowym ale one też występują jak mniemam przy sterownikach "ręcznych"

 

 

Właśnie o to chodzi,opinia panująca na temat sterowników głosi ,że ich stosowanie to oszczędność opału.Padło tu na forum wiele głosów,z których wynika ,że ludzie nie do końca są zadowoleni ze sterownika.W zasadzie jedyny pozytywny aspekt tego to to iż ma się stała temperaturę w pomieszczeniach.

Jesłi dom nie traci ciepła,to w zasadzie można to osiągać zaworem 3-4 dzielnym.Piece tego typu wbrew nazwie wcale nie są bezobsługowe,z wypowiedzi forumowiczów widzę ,ze i tak trzeba zaglądać do niego raz dziennie by sprawdzić czy coś się nie zerwało,nie zaklinowało itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta opinia to tylko reklama producenta - nawet rozmawiając z serwisem sterownika sami przyznali że te 30% z ulotek to bajki. około 15% oszczędności być może... ale jak to stwierdzić? trzeba by postawić 2 identyczne piece w takich samych warunkach...

 

sterownik PID na pewno ułatwia obsługę pieca bo nastawia się na nim tylko temperaturę czynnika grzewczego na wyjściu i temperaturę CWU - zmiana groszku nie jest problemem bo to sterownik dobiera nastawy spalania dla kotła

 

co do bezobsługowości - zgadzam się że dobrze jest zajrzeć raz dziennie do kotłowni - choć nie miałem (odpukać) problemu z zerwaniem zawleczki.

Przy piecu gazowym (tu gdzie mieszkam obecnie mam gaz z sieci) wogóle nie myślę że go mam... po prostu działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...