Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Strerownik podejrzewam że jest dobry ja do tego wszystkiego mam jeszcze zawór trójdrożny i to jest tez dobre rozwiązanie i duże oszczędności na węglu.Dużo też zależy od węgla a co do parametrów już podaje.

PRA 11

PAU 30

CDP 20

PPO 0

COC 5

0FS 6

BPO 5

Te ustawienia są do temperatury 48 C

Ale powiem szczerze że dla każdego domu są inne ustawienia jeden wychładza się szybciej a drugi wolniej.Co do sterownika to właśnie szukam jakiegos mądrzejszego bo wyczytałem że są już nawet takie co same regulują poziom paliwa.Aha jeśli będziesz się bawił ustawieniami pieca to ja osobiście zmieniam tylko 3 z nich to jest PRA,CDP,COC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo też zależy od węgla a co do parametrów już podaje.

PRA 11

PAU 30

CDP 20

PPO 0

COC 5

0FS 6

BPO 5

Te ustawienia są do temperatury 48 C

[...]

ja osobiście zmieniam tylko 3 z nich to jest PRA,CDP,COC.

 

Dzięki.

Przy tak niskich PRA i PAU (10/50) u mnie po nocy robiły się czapka zbrylonego żużlu na palinku (podchodziła pod odbojnik ciepła), paliło sie niskow w retrcie i piec nie mógł dogrzać wody

 

Teraz mam (w nawiasach faktyczny czas wg sekundnika, cos kiepski kwarc w sterowniku jest zamontowany i odchyły jak widac duże)

TEMP 42.5 (w pomieszczeniach 20.5-22.5 przy -5 do +5 na zewnątrz)

PRA 34 (37)

PAU 165 (183)

OFS 7

dmuchawa przesłonięta w połowie

 

żadne czapki sie nie robią, jest piękny szary popiół z małymi grudkami, które po dotknięciu sie rozsypują, pali sie wysoko na całej powierzchni retory i piec się dogrzewa w ciągu 4-8 minut (jedno do dwóch podań wegla) i usypia na 4 minuty (nie mam niestety żadnego zaworu -- sprzedawca i instalator usłyszą co myślę o nich i jesli warunki pogodowe pozwolą to zamontują teraz, a najpóźniej po tym sezonie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym zaworze jest naprawde warto pomyśleć bo to daje duże oszczędności ustawiasz sobuie piec na 45C i jak niechcesz mieć ciepło w domu to go delikatnie przykręcasz a temperatura jest wtedy dawana na powrocie pieca co za tym idzie to piec dłużej trzyma temperaturę,mniej spala,i nie dostaje skoków temperatury od których wdaje się korozja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym piszecie. Jakie nastawy, po co sie tym bawic.

Moj piec http://www.stalkot.pl/podajnik.html ze sterownikiem Perfekt R to samograj.

Jak juz pisalem - automatycznie i na biezaca ustala i zmienia sobie optymalne parametry pracy.

Czas przerwy wydluza sie czasem nawet do 900 s tj. 15 minut, czas podawania zawsze wynosi 7 s.

Kociol pracuje nieustannie od poczatku pazdziernika i nigdy nie bylo problemow z niedogrzaniem wody lub z wygasnieciem.

Jedyne co musialem ustawic to tem. wody na kotle ...w tej chwili jest to 63 st. C.

Zuzycie jak na razie 0,5 tony / mc, a dom 300 m 2 i 140 l CWU (4 osoby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co pytasz ?

Sterownik byl na wyposazeniu razem z piecem zakupionym w Stalkocie.

Nawet nie wiedzialem ze sa jakies inne sterowniki ktore trzeba recznie ustawiac. Zreszta ...w jaki sposob ustawic optymalne parametry pracy skoro tem. zew. non-stop sie zmienia, zuzycie CWU, sa roznice miedzy noca a dniem itp ...itd ...Toz to by byla syzyfowa praca i jestem przekonany ze zuzycie paliwa (eko-groszku) w takiej sytuacji byloby znacznie wieksze ...

Tak na marginesie to ten sterownik i ogolnie zmontowanie calego zestawu do kupy ...zajelo mi (niedoswiadczonemu) okolo 1 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodek, czy sterownik firmy Elster? Zdaje się, że mam taki sam w swoim Zębcu. Sam dobiera sobie nastawy, ale u mnie podaje jakby za dużo węgla. Przy obecnych temperaturach wywala niedopalony węgiel do popielnika. Jaką ustawiłeś moc kotła. Ja przy swoich ok 250 m2 ( uwzględniając piwnice) ustawiłem moc na 35%, ilość powietrza na 75%, a czas ruchu podajnika na 4s., temp na kotle 55st. C. Pogodówkę odłączyłem, bo ustawiła mi na kotle 45 st. ( ciut mało) Mam wrażenie, że za często podaje węgiel, na talerzu pełno żaru, wentylator pracuje na obrotach 2% ( bo łatwo osiąga temp zadaną), a on co 2 minuty dobiera węgla- dlatego czas podawania zmniejszyłem do 4 s.

Napisz Lodek jak to jest u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje mam na papierze. Moc ustawia się w zależności na zapotrzebowanie na ciepło. Niby jasne dom 100m2 i 300m2 mają różne zapotrzebowanie na ciepło. Jednak zależy też ono od temp. na zewnątrz, dlatego teraz ustawiłem na 35% (moc). Sterownik sam dobiera siłę nadmuchu i czas między podaniami (przerwę), które to parametry zależne są od ustawionej mocy, czyli im większa, to częściej podaje i mocniej dmucha, ale w moim przypadku za często.

W instrukci jest napisane, że pracuje bez uchybu, czyli stara się utrzymać zadaną temperaturę na kotle bez wchodzenia w nadzór. Podobno kiedy jest w nadzorze to wytważają się szkodliwe i toksyczne gazy i diabli biorą ekologiczność kotła.

Link do prod. sterownika:

http://elster.w.com.pl/index.php?i=perfekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje mam na papierze.

 

:cry:

 

Ale dzięki za odpowiedź. Strone znalazłem wcześniej, dość marketingowo tam opisane, dlatego pytałem o instrukcję. No cóż, drogi to on nie jest, więc może zmienię ten nieszczęsny TangoNegro, choć ustawiłem go już na obecne temperatury :D i węgiel wypala się do drobniutkiego popiołu (pamięć ustawień na papierze), ale mam jeszcze kilka dodatkowych pytań (CWU mnie nie interesuje)

-ile czujników masz przy piecu, czy piec jest przygotowany na wszystkie(na zdjęciu widze przyłącza do czujnika podawania (czyli czego?), płaszcza(w którym miejscu), a gdzie wspominany czujnik tem spalin

-steruje czymś więcej niż nadmuchem i pompą (np, zaworem 4-dr?)

- z którego trybu korzystasz (pogodówkę odłączyłeś, więc zostaja dwie)

- o co chodzi z tym pierwszym poziomem obsługi (rozumiem, że kilka (ile) różych ustawień można zapisać do pamięci, a potem wybierać: teraz grzejemy do 65 za popmoca jednego-dwóch przycisków)

 

Co do uchybu to te 900 sek o których wspominał Lodek to to jest chyba nadzór właśnie, a że dmuchawa chodzi cały czas to ekologia...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Panowie. Nie mam pojecia o czym piszecie.

Ja naprawde nic nie ustawialem.

Sterownik o wszystko sie martwi:

- podawaniem wegla (zawsze 7 s)

- iloscia obrotow wentylatora (ciagle sie to zmienia od 0 % do 100 %)

- czasem przerw (jak przechodzi na nadzor to jest to 900 s)

- awaryjnym wylaczeniem pieca w sytuacji gdyby wegiel zapalil sie w retorcie

- zasialniem pompy CO i CWU (cyrkulacyjna)

Wegiel jest dopalany i jesli tylko jest odpowiedniej jakosci wowczas nie mam zadnych skorup.

Jedyne co musialem ustawic to tem. na kotle (teraz 63 a zima planuje 65). I to wszystko.

 

Zadnych mocy na kotle, czasow przerw i podawania ...nic z tych rzeczy. Ja sie na tym nie znam ...a pozatym zeby caly ten galimatias prawidlowo ustawic, to mysle ze trzeba by bylo ciagle w kotlowni siedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

czy ktoś z szanownych forumowiczów zaistalował może u siebie żeliwnego RECO http://www.r-eco.pl, tak rozważam za i przeciw, byłem do tej pory napalony na Hefa, ale ten wymiennik żeliwny mnie kusi, to prawie 2 tys. więcej ale żeliwo, które powinno popracować co najmniej z 20 lat, chyba że dopuszczę zimnej wody na rozgrzany piec:)

Martwie mnie tylko brak dopalacza ceramicznego w kotle, a może to zaleta, bo z moich doświadczeń z kotłami 250 kW to takie dopalacze lubiały się urywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Panowie. Nie mam pojecia o czym piszecie.

Ja naprawde nic nie ustawialem.

Sterownik o wszystko sie martwi:

- podawaniem wegla (zawsze 7 s)

- iloscia obrotow wentylatora (ciagle sie to zmienia od 0 % do 100 %)

- czasem przerw (jak przechodzi na nadzor to jest to 900 s)

- awaryjnym wylaczeniem pieca w sytuacji gdyby wegiel zapalil sie w retorcie

- zasialniem pompy CO i CWU (cyrkulacyjna)

Wegiel jest dopalany i jesli tylko jest odpowiedniej jakosci wowczas nie mam zadnych skorup.

Jedyne co musialem ustawic to tem. na kotle (teraz 63 a zima planuje 65). I to wszystko.

 

Zadnych mocy na kotle, czasow przerw i podawania ...nic z tych rzeczy. Ja sie na tym nie znam ...a pozatym zeby caly ten galimatias prawidlowo ustawic, to mysle ze trzeba by bylo ciagle w kotlowni siedziec.

 

 

CO TO ZA KOCIOŁ ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mojej okolicy jak jest ktoś zainteresowany jest producent tych kotłów za 4000 zł.montowałem je kilka razy ,ma mój znajomy ,spisują się dobrze

 

Montowałem zasobnik przy kotle prawdopodobnie producenta o którym piszesz. Całkiem nieżle zrobiony i klient był zadowolony. Ciekawe jak przy dłuższej eksploatacji bo nie budzi we mnie zaufania ten łańcuszkowy napęd ślimaka no ale przez to i cena pownie atrakcyjna. Ciekawe od jak dawna produkuje on te kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z szanownych forumowiczów zaistalował może u siebie żeliwnego RECO http://www.r-eco.pl, tak rozważam za i przeciw, byłem do tej pory napalony na Hefa, ale ten wymiennik żeliwny mnie kusi, to prawie 2 tys. więcej ale żeliwo, które powinno popracować co najmniej z 20 lat, chyba że dopuszczę zimnej wody na rozgrzany piec:)

Martwie mnie tylko brak dopalacza ceramicznego w kotle, a może to zaleta, bo z moich doświadczeń z kotłami 250 kW to takie dopalacze lubiały się urywać.

wejdź na wątek poświcęcony Reco - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=79274&highlight=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodek

 

Widze, ze kolega reklame uskutecznia. Pali od poczatku pazdziernika a tu takie doswiadczenia. Oj, nieladnie podszywac sie za niedoswiadczonego uzytkownika

 

Nie wiem czym lodek sie zajmuje ale po czesci mówi prawde ,zakupiłem nie dawno piec na eko -groch z firmy Gaz -Dom ze sterownikiem Perfekt i faktem jest ze ten piec pomimo ustawień na programatorze sam dobiera sobie odpowiednie cykle oprócz podawania które tez mam ustwaione na 7 sek podawania .Dobiera sobie w miare potrzeby moc dmuchawy a takze czas przerwy podawania w chwili gdy piec przełacza sie na dozór czas przerwy wynosi 900 sek Na poczatku nie mogłem osiagnac zadanej temp. na piecu ustawiłem na 60 st. i nie było siły zeby piec osiagna taka temp, wiec podłaczyłem regulator pokojowy podłaczyłem go do pompy a na sterowniku ustawiłem 19 st.I od tej chwili moje problemy znikneły gdy piec nagrzeje pomieszczenie do zadanej temp, regulator przerywa prace pompy i piec przełacze sie na nadzór i odcina podawanie ciepłej wody na grzejniki i piec pracuje na podtrzymaniu pracuje tak zeby nie wygasł a na piecu mam temp. około 70 st Gdy spadnie temp, w pomieszczeniu o 0,5 st, regulator załacza pompe i puszcze wode na grzejniki i tak wkoło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodek

 

Widze, ze kolega reklame uskutecznia. Pali od poczatku pazdziernika a tu takie doswiadczenia. Oj, nieladnie podszywac sie za niedoswiadczonego uzytkownika

 

Nie wiem czym lodek sie zajmuje ale po czesci mówi prawde ,zakupiłem nie dawno piec na eko -groch z firmy Gaz -Dom ze sterownikiem Perfekt i faktem jest ze ten piec pomimo ustawień na programatorze sam dobiera sobie odpowiednie cykle oprócz podawania które tez mam ustwaione na 7 sek podawania .Dobiera sobie w miare potrzeby moc dmuchawy a takze czas przerwy podawania w chwili gdy piec przełacza sie na dozór czas przerwy wynosi 900 sek Na poczatku nie mogłem osiagnac zadanej temp. na piecu ustawiłem na 60 st. i nie było siły zeby piec osiagna taka temp, wiec podłaczyłem regulator pokojowy podłaczyłem go do pompy a na sterowniku ustawiłem 19 st.I od tej chwili moje problemy znikneły gdy piec nagrzeje pomieszczenie do zadanej temp, regulator przerywa prace pompy i piec przełacze sie na nadzór i odcina podawanie ciepłej wody na grzejniki i piec pracuje na podtrzymaniu pracuje tak zeby nie wygasł a na piecu mam temp. około 70 st Gdy spadnie temp, w pomieszczeniu o 0,5 st, regulator załacza pompe i puszcze wode na grzejniki i tak wkoło ...

 

 

Hmm mam taki sam piec jak ty tylko ze sterownikiem Geco....jaki masz sterownik pokojowy?

A jak ogólne wrazenia po podłaczeniu pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...