Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

Masz rację co do stwierdzenia że "coś tam wiem".Gdybym nie miał pewności otym co pisze na pewno nie zabierałbym głosu w tej sprawie.Postaraj się śledzić nie tylko forum , ale także nowości w instalacjach grzewczych,kotłownie na paliwa stałe.Pomyśl co dzieje się z energią którą wyprodukował kocioł ,a mamy nagrzaną wodę w zasobniku,czujnik temp. pokojowej wyłączył pompe c.o lub zawór 3-drog.został zamknięty ,a to nie kocioł gazowy który wyłączy się natychmiast.zobacz jak kominem uciekają złotówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Danutka, miarkownik ciągu jest też w wersji krótkiego odcinka rury spalinowej typu Bertrams. Miarkownik nigdy nie zamyka całkowicie przekroju rury, bo byłoby to narzędzie zbrodni. Szyber to tylko inna nazwa tej samej klapki.

 

:wink:

hmm a jak rozumieć krótki odcinek rury spalinowej?tak dla prostej baby?

Mnie ostatnio robią się spieki potworne,wyczytałam gdzieś w necie/nie na forach/że powodem jest zbyt wysoka temperatura spalania,tu piszecie że zbyt niska..więc?

 

U mnie najwięcej spieków było przy wysokiej temperaturze (nadmuch na 100% + przesłona wentylatora całkowicie otwarta ).

 

Były tez wtedy niedopałki.

 

Zmniejszyłem nadmuch na 50%, przesłonę na 25% i było od razu lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufff im wiecej tematów o piecach na eko groszek tym człowiek sie bardziej gubi, przeczytałem wszystko co mozliwe włacznie z forum ogrzewanie,pl i dalej nie wiem jaki piec kupic :o mam zamiar budowac domek 140m2+35 garazu i nie wiem jaki piec kupić :lol: wiem tylko ze na eko groszek +na lato solary... głównym wyznacznikiem dla mnie jest jak najmiejsza ingerencja w ustawienia tz. nastawiam temp w pokoju i od czasu do czasu dosypuję ekogroszek i czesc.. myslalem o piecu kostrzewy bo to taki kombajn, sam sie rozpali...instalator nastawi i bedzie luz....a tam postów niezadowolonych uzytkowników ze szok!! nawet na ich stronie masę postów niezadowolonych uzytkowników... ehh od czasu do czasu pasowało by też spalić drewno..np dogrzac na noc na jesienne chłody... mysłem o hef-ie ale u nas kiepsko znowu z serwisem.... normalnie masakra....pomysle jeszcze nad klimoszem bo juz chyba alternatywy za duzej nie mam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiec_therm, nie mam ani zaworu 3d ani 4d i teraz mam odłączony sterownik pokojowy a to dlatego iż porównywałem spalanie węgla i wyszło mi prawie na to samo z niewielką z korzyścią dla sterownika pokojowego, ale:

1. Przy podłącoznym sterowniku, praca kociołka była bardzo niestabilna, duże wachania temperatury, szczególnie po włączeniu pompy obiegowej, duży spadek temperatury na piecu i długi czas dogrzewania całej wody w układzie do temperatury zadanej.

2. Komfort ciepła w domku jakoś był taki sobie, nie wiem dlaczego, ale temperatura niby ta sama, a jednak... odczucie że w domku chłodniej

3. Na każdym grzejnku mam głowicę termostatyczną i to na niej ustawiam sobie temperaturę w danym poemiszczeniu - sprawdza się super.

4. Czy nie ekonomiczniej jest jechać samochodem ze stałą prędkością, bez przyśpieszania i hamowania - takie porównanie, gdzieś tu już padło w tym wątku. A jakby nie patrzeć to praca z regulatorem pokojowym to właśnie takie przyspieszanie i hamowanie + niestabilna praca kociołka + odczucie że jest chłodniej (dla mnie).

5. Przy pracy bez sterownika pokojowego węgiel mam lepiej dopalony, mniej niedopałków ląduje w popielniku.

6. Przy obecnych temperaturach i kubaturze ogrzwania ok. 500 m3 spala mi na dobę 20-22 kg ekogroszku, więc jakoś strasznie dużo to nie jest.

7. Bufor ciepła - gdyby zrobić to tak że odzyskuje ciepło z temperatury dymu które idzie komina...

8. Fakt faktem, że dużo ciepła zostaje w samej kotłowni - tam mam zawsze najcieplej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufff im wiecej tematów o piecach na eko groszek tym człowiek sie bardziej gubi, przeczytałem wszystko co mozliwe włacznie z forum ogrzewanie,pl i dalej nie wiem jaki piec kupic :o mam zamiar budowac domek 140m2+35 garazu i nie wiem jaki piec kupić :lol: wiem tylko ze na eko groszek +na lato solary... głównym wyznacznikiem dla mnie jest jak najmiejsza ingerencja w ustawienia tz. nastawiam temp w pokoju i od czasu do czasu dosypuję ekogroszek i czesc.. myslalem o piecu kostrzewy bo to taki kombajn, sam sie rozpali...instalator nastawi i bedzie luz....a tam postów niezadowolonych uzytkowników ze szok!! nawet na ich stronie masę postów niezadowolonych uzytkowników... ehh od czasu do czasu pasowało by też spalić drewno..np dogrzac na noc na jesienne chłody... mysłem o hef-ie ale u nas kiepsko znowu z serwisem.... normalnie masakra....pomysle jeszcze nad klimoszem bo juz chyba alternatywy za duzej nie mam....

 

Jeśli nie chcesz kombinować z ustawieniami to polecam ci piec ze sterownikiem PID.

Mój sąsiad ma taki (ENKA) i tylko raz ustawił przesłonę na wentylatorze i temperaturę, a sterownik załatwia resztę (w ciągu 2 dni sam dopasował parametry).

Ja mam niemalże identyczny piec ENKA tyle, że bez sterownika PID (niestety - kupiłem 6 miesięcy wczesniej) i 2 miesiące zajęło mi dobranie parametrów (a i tak czasem jeszcze coś koryguję).

Praktycznie parametry udało mi się ustawić także dzięki temu PID u sąsiada - gdy PID ustalił mu odpowiednie poszedłem, odczytałem i dałem takie same u siebie, a potem tylko je lekko korygowałem (u niego piec o wiekszej mocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER: Mówisz o tym piecu: http://www.nesos.pl/go/_info/reviews.php?id=8067&item=4#menu ??

Faktycznie, wygląda całkiem ładnie :) Szkoda tylko, że nie ma mniejszych mocy tych kotłów. 22 to min, jakie znalazłem.

 

wydaje mi sie, ze chodzi raczej o ten piec: http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly-enka-set.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę montażysto, ze jesteś specjalistą raczej od mętnej gadki. Tanie kotły? Są takie? Oczywiście w stosunku do specjalistycznych na jedno tylko paliwo pellety, są relatywnie tańsze i pozwalają uniknąć pułapki jednego windowanego cenowo asortymentu paliwa.

Bufor opatentowany? Znasz taki bez patentu? Kuriozum - bakterie legionella, przegryzają blachę? Raczej nie ma to nic wspólnego z rozwiązaniem technicznym ogrzewania c.w.u., tylko z niską temperaturą (35 - 46şC) i to w zbiornikach, w których woda stoi w bezruchu. Każdy zasobnik ciepłej wody to według ciebie zagrożenie, bo sprzedajesz ludziom kit z wymiennikiem plytowym.. hi hi, pewnie własnej roboty. Bufor z zasobnikiem c.w.u. to bardzo dobre rozwiązanie i stosowane w Europie. Chyba największym producentem są Czesi.

Kulin, każda instalacja to indywidualne podejście, ale bufor jest dobrą inwestycją nawet w związku z samym tylko grzaniem c.w.u.. Jest pytanie tylko co jest buforem, w konkretnej sytuacji? Są zasobniki cieplej wody o dużej pojemności, w płaszczu wody podgrzewającej i można je traktować jako bufor o odwrotnej proporcji. Pobór c.w.u. jest sytuacyjny i o określonych porach. W „międzyczasie” działa stabilizująco na kocioł i nie wymaga gadżetów elektroniki z programem, który i tak nie zadziała dokładnie, bo sytuacje są zmienne, nieraz dynamicznie a układ może mieć dużą bezwładność. Przy podłogowym ogrzewaniu zwłaszcza.

 

Najlepsza jest sytuacja kiedy piec idzie równo na jednym nastawie (dla konkretnego przedziału temperatury zewnętrznej) i bez przestojów. Regulację można ewentualnie korygować na zaworze drogowym, termostatach na grzejnikach itp. Jeśli się trochę już mieszka we własnym domu, to raczej ma się rozeznanie co i jak i nie stanowi to żadnego problemu. Niuanse nadwyżkowe przyjmuje bufor. –W moim przypadku póki co zasobnik płaszczowy 140l c.w.u. w obiegu zamkniętym kotła. Automatykę ograniczyłem do sterowania samym tylko kotłem a pompkę zamkniętego obiegu włączyłem na stałe. Przy obecnych na okrągło -10şC mam na kotle standard wyjście – powrót 60/50. Spadek na instalacji c.o. 7-8ş co świadczy niestety o dużej energochłonności mojego domu. Wkładając z godzinnym wyprzedzeniem 8 –10 szczap dębowych, podnoszę standard na 70/60. Starcza na 3-4godz. Najczęściej wieczorem i rano w sobotę i niedzielę.

 

Jacku, każdy kocioł ma jakieś plusy i minusy. Dla mnie zaletą Linga jest klasyczny wymiennik szafkowy z rusztem wodnym i baterią dymowek u góry, plus ceramiczne deflektory. W wersji z dodatkową komorą spalania, która użytkuję jako wspomaganie, jest bardzo praktyczny. Dla mnie to plusy. Minusem jest fatalny zasobnik, w którym nawet wilgotny ekogroszek lubi się zawiesić. Ale suche paliwo to korzyść energetyczna więc należy o to zadbać i wysuszyć je, lub kupić latem. Warto też nie pakować rury spalinowej od razu do komina, tylko dodać przynajmniej metr, na który można założyć adapter ogrzewający wtłaczane do paleniska powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

help!! mój kolejny problem to wentylator. Mianowicie nastawiony na 1 (1-6) w trybie pracy spowalnia jeszcze swoje obroty i zaczyna dziwnie bzyczeć. To może znaczyć , że wentylator jest uszkodzony czy raczej jest coś nie tak z komputerem. dodam, że przy trybie pracy ręcznej włączając wentylator 2 sekundy chodzi dobrze a potem znowu spowalnia. I co dziwne dzieje się to sporadycznie a za każdym cyklem pracy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze chodzi raczej o ten piec: http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly-enka-set.html

Może faktycznie, bo tych pieców ENKA w googlach było dość sporo, z czego większość początkowych wyników dot. pieców z Elkam-u...

Ten też b. ładny jest :) Ciekawe tylko, czy dostałbym go gdzieś bliżej Mazowsza, bo ściągać z południa to kupa kasy na transport :/

 

Bobek_Budowniczy: może cyknij przy okazji jakie foty, jeśli właściciel się zgodzi, co? ;) Jestem na kupnie kociołka i głowa mi powoli kołowacieje, co kupić, żeby nie wtopić, dlatego wolałbym coś sprawdzonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

help!! mój kolejny problem to wentylator. Mianowicie nastawiony na 1 (1-6) w trybie pracy spowalnia jeszcze swoje obroty i zaczyna dziwnie bzyczeć. To może znaczyć , że wentylator jest uszkodzony czy raczej jest coś nie tak z komputerem. dodam, że przy trybie pracy ręcznej włączając wentylator 2 sekundy chodzi dobrze a potem znowu spowalnia. I co dziwne dzieje się to sporadycznie a za każdym cyklem pracy...

A czy na innych nastawach działa poprawnie?

Jeśli tak, to może po prostu wentylator nie jest przystosowany do tak wolnego trybu pracy (woltaż za niski)?

Jeśli natomiast rzęzi na wszystkich nastawach, to wtedy można obstawiać uszkodzone łożysko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe tylko, czy dostałbym go gdzieś bliżej Mazowsza, bo ściągać z południa to kupa kasy na transport :/
Pewnie jakiś dystrybutor się znajdzie. Przedzwoń do firmy. Pewnie się podzielą informacją dla potencjalnego kupca.

Nawet nie musiałem dzwonić ;) Mają listę dystrybutorów na stronie - w mazowieckiem jest w Warszawie, na ul. Bartyckiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

help!! włączając wentylator 2 sekundy chodzi dobrze a potem znowu spowalnia. I co dziwne dzieje się to sporadycznie a za każdym cyklem pracy...

To chyba standard. U mnie w instrukcji napisali, że wentylator ZAWSZE włącza się z maksymalną mocą, a po chwili przechodzi na zadany bieg. Ma to za zadanie dobry start i oczyszczenie samego wentylatora

5. Przy pracy bez sterownika pokojowego węgiel mam lepiej dopalony, mniej niedopałków ląduje w popielniku.

6. Przy obecnych temperaturach i kubaturze ogrzwania ok. 500 m3 spala mi na dobę 20-22 kg ekogroszku, więc jakoś strasznie dużo to nie jest.

5. Zauważyłem, że jak sterownik pokojowy wyłącza kocioł zaraz po podaniu węgla i potem podczas przedmuchu znowu podaje porcję węgla, to wtedy spada najwięcej do popielnika. Nie bardzo wiem co z tym zrobić

6. Szczęściarz z Ciebie. Myślałem że takie spalanie to tylko przy sterowniku pokojowym da się osiągnąć. A jednak... Mi tyle bierze przy lekkim podgrzewaniu domu do 16-17 stopni. Ale o tym wychładzaniu wody i samego paleniska to święte słowa. Baaardzo długo jest w podtrzymaniu i baaardzo długo potem goni temp. zadaną :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

help!! mój kolejny problem to wentylator. Mianowicie nastawiony na 1 (1-6) w trybie pracy spowalnia jeszcze swoje obroty i zaczyna dziwnie bzyczeć. To może znaczyć , że wentylator jest uszkodzony czy raczej jest coś nie tak z komputerem. dodam, że przy trybie pracy ręcznej włączając wentylator 2 sekundy chodzi dobrze a potem znowu spowalnia. I co dziwne dzieje się to sporadycznie a za każdym cyklem pracy...

A czy na innych nastawach działa poprawnie?

Jeśli tak, to może po prostu wentylator nie jest przystosowany do tak wolnego trybu pracy (woltaż za niski)?

Jeśli natomiast rzęzi na wszystkich nastawach, to wtedy można obstawiać uszkodzone łożysko...

Wczoraj właśnie dałem na 2 i chodził normalnie. natomiast w nocy piec mi wygasł . Prawdopodobnie znowu nie dmuchał jakiś czas i w czasie pracy węgiel nie zdążył się zajmować ogniem i wypchało żar. dziś dalszy dzień obserwacji ..... :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...