Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co do cieplejszych morz. wakacje najczesniej spedzamy w chorwacji nad adriatykiem i robimy to z oszczednosci. jest taniej niz w Polsce,

 

to tak jak mój znajomy co jak zmienił auto to kupił Toyotę z salonu bo najtaniej i oszczędne auto... :o

Ja spędzam wakację w Polsce za połowę tej kwoty co podajesz (2 tyg dla 4 os. rodziny) nie żałując sobie praktycznie niczego (ale wielkiego wybory to w tej głuszy nie ma, przyznaję bez bicia :lol: ) i jestem zadowolony (np codzienna konna jazda dla córki). no ale nie licytujmy się ważne żeby być zadowolonym ze swoich wyborów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie - ja np. nie dopłacałem za PID ani złotówki - sprzedawca zapytał mnie czy chce sterownik normalny czy PID (w tej samej cenie).

 

A jakiej firmy masz kociołek, jeśli wolno bo tam gdzie ja się dowiadywałam kazali sobie dopłacać...?

 

Co do tych niedziałających PID-ów. Widziałaś ? czy jedna baba drugiej babie w maglu opowiadała że jej sąsiadki siostry szwagier ma PID i mu nie działa...?

 

Babie powiedział chłop, a raczej dwa chłopy i to , jak już wyżej pisałam, producenci kotłów(no handlowcy z firm produkujących kotły) więc niby czemu mieli wprowadzać mnie w błąd?

Ale na własne oczy nie widziałam :wink:

 

Ja chcę z Pid bo nie chcę przesiadywać w kotłowni....i retortę obrotową bo ponoć bardziej niezawodna, taka wygodnica ze mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cieplejszych morz. wakacje najczesniej spedzamy w chorwacji nad adriatykiem i robimy to z oszczednosci. jest taniej niz w Polsce,

 

Ja spędzam wakację w Polsce za połowę tej kwoty co podajesz (2 tyg dla 4 os. rodziny) nie żałując sobie praktycznie niczego (ale wielkiego wybory to w tej głuszy nie ma, przyznaję bez bicia :lol: ) i jestem zadowolony (np codzienna konna jazda dla córki). no ale nie licytujmy się ważne żeby być zadowolonym ze swoich wyborów...

 

no ba

 

nieca 60 zeta na osobe dziennie razem z noclegiem, wyzywieniem, atrakcjami, dojazdami itd to rewelacyjny wynik

 

u nas te 3300 to spanie pod namiotem na campingach (standardowo basen, animacje, wieczorne imprezy, woda z 24-26 stopni i widocznosc na ladnych ilka metrow, konieczny krem z filtrem 30 codziennie bez obawy patrzenia w niebo, zabytki z p.n.e., kolorowe rybki, kwiaty)

 

kiedys tez jezdzilismy w Polsce nad morze ale przeszkadzalo nam codzienne ogladnie nieba w nadziei ze moze w koncu sie wypogodzi, brak miejsca po kilku dniach na suszenie ciuchow, glosne zachowania pijanych polskich sasiadow, brak autostrad itd, itp)

 

po trzecim roku bez przewagi slonka powiedzielismy dosc i powitalismy chorwacje ktora zakwtla w naszych sercach :D

 

tak zakwitla, ze nanim ja opuszczamy konczac urlop juz planujemy kolejny rok oczywiscie w cro :D

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to teraz mamy wątek turystyczny?No to ja byłam w Indiach :p

Ps a jak zapytałam o ocieplenie dachu to mnie tu zjechali hahahahaA to jakby bardziej spójne z ogrzewaniem niż wczasy hahahah

 

przy takiej pogodzie za oknem kazde wspomnienie wakacji sprowadza usmiech na buźkę, zwlasza jak komus smutno z powodu spalania podajnika w 3 dni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trociu napisał

Pierwsze rozpalania zawsze zużywają więcej paliwa (nieważne jakiego), bo całość musi ruszyć, woda się nagrzać, mury ogrzać, powietrze ruszyć. Jeżeli już w drugim dniu masz spalanie na poziomie 25kg, to można liczyć, że z czasem i to się zmniejszy.

 

Coś mała wydaje mi się przerwa podawania. U nas stosunek czasu podawnia do przerwy to jakieś 1 do 4 lub 5. Czyli dla 6 sek powinno być około 24-30. Spróbuj powodli zmieniać w tym kierunku i obserwuj jak się zachowuje piec i proces spalania.

 

 

Tak naprawdę to nie jest to nowy dom tylko duża nadbudówka + stara część. Na razie wydłużenie do 16 nic nie zmieniło. Tak się zastanawiam czy mam dobrze nastawioną dmuchawę i jak duży ma być ten kopczyk na palniku. Mój ma dobre 4-5 cm. Taki trochę wałek żuzlowyz ognikiem w środku. Może za duży nadmuch i trochę spieka (moc 30%, wentylator przesłonięty w połowie). Moze ktoś ma podobny metraż (koło 200m) i taki sam piec (ling duo 25) to spróbowałbym z jedną dobę na zupełnie innych ustawieniach

pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jako początkująca proszę o wyrozumiałość :wink:

Planujemy po wybudowaniu domu zainstalować kocioł na eko-groszek, ale kotłownia ( pomieszczenie gospodarcze), będzie blisko sypialni. W związku z tym proszę o informację, czy kotły powodują jakieś hałasy. Mam słaby sen :cry: i boję się, że nie będę mogła spać jak coś za ścianą będzie stukać, pukać, zgrzytać itp. Będę wdzięczna za opinie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasami lekko słychać jak piec podaje węgiel, szczególnie jak musi coś przemielić w śłimaku, ale tak ogólnie jest raczej cicho, dużo daje podłożenie pod nogę podpierająca zasobik kawałka grubego filcu lub gumy, aby oddzielić drgania własne od podłoża. Wentylatora nie słychać, w drugim pomieszczeniu oczywiście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwek napisał:

zależy co tam wsadzi producent pieca - może być zwykły może być PID. Jakiś rok temu zamawiając sobie kocioł HEFa można było wybrać jaki się chce - ja wybrałem PID i mam zamontowany w kotle PID.

 

Można oczywiście dokupić inny sterownik i podłączyć go zamiast fabrycznego. To tylko kilkanaście kabelków (ze 3 termometry, podajnik dmuchawa pompy).

 

Do tego sterownika nieraz można dodatkowo podłączyć termostat pokojowy (np euroster, auraton) żeby kocioł wiedział, że może trochę słabiej grzać ale termostat jest zwykle opcjonalny i niestety współpraca sterownika kotła z termostatem nie jest tak oczywista jak by mogło się wydawać. Było już na ten temat wiele (nawet dokładnie w tym wątku.)

 

pytałem dzisiaj dealera HEF-a i powiedział, że różne sterowniki testowali PID, ognik i inne i najlepiej sprawuje się GECO i taki wkładają.

Dobry to sterownik? Zalecają podłączyć kocioł przez zawór 3d i założyć termostat w domu do sterownia pompą.

Co to jest ten termostat? Na nim się ustawia temp w pokoju?

Ja mam obecnie kocioł na drewno, wegiel taki zwykły i mam zawór 4d dla ochrony kotła. Czy mogę go wykorzystać do kotła na ekogroszek?

Kolega ma znowu czujnik temp. na zew. i wew. domu.

Co jest lepsze sterownik pokojowy czy te czujniki zewnetrzne. Dodam, że na każdym grzejniku mam założone zawory termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne to forum.. jak w ulu, już chyba nikt nic nie czyta, tylko przekrzykuje swoje..

Dr.Apache, masz niedużą retortę i mokry węgiel i pakujesz taką straszna ilość naraz. Jak to ma się palić? Zmniejsz podawanie do minimum! Daj czas podawania 5sek i tego nie ruszaj. Czas palenia ustaw na początek na 15sek i dmuchawę na 30% mocy obrotów przy malej szczelinie ( chyba tak masz teraz). Nie wiem jaki masz piec ale powinieneś mieć w instrukcji wzmiankę na temat parametrów. Temperaturę zadaną daj sobie 65şC i nie goń jej, nie patrz czym na forum jeden z drugim się chwali, bo to ma się nijak do rzeczywistych faktów u ciebie. Patrz byś osiągnął temperaturę we wnętrzu jaką chcesz mieć, a przede wszystkim obserwuj palenisko retorty. Jeśli przy powyższych parametrach zacznie rozszerzać się na całą powierzchnię a węgiel będzie jeszcze niedopalony to zwiększ obroty dmuchawy, powoli, stopniowo, najpierw o 1-2% i o1sek wydłuż czas palenia. Podawania nie zmieniaj. Mokry węgiel wymaga trochę więcej powietrza. Dobrze byś też dowiedział się jaki to konkretnie jest węgiel z jakiej kopalni. Nie ma węgla eko i jakiegoś tam innego. Eko to nazwa dla węgla przesianego z miału węglowego do określonej wielkości ziarna! Różnica jest w MJ i typie oznakowanym 31, 32, 33 itd. Słynne spieki to charakterystyka konkretnych kopalń. Oczywiście są ci cholerni pośrednicy, którzy mieszają w węglu i ludziom w głowach i potem na forum wychodzą różne kuriozalne stwierdzenia. I nie kombinuj z kaloryferami, bo to nie ich wina, że pakujesz na retortę straszne ilości mokrego węgla!

Bardzo ważne jest ustawienie zaworu drogowego. Z twojego opisu wynika, że masz prawdopodobnie priorytet grzania c.w.u , więc zawór ustaw tak by 1/3 dawał do c.o. a dwie trzecie do obiegu z c.w.u. i kotła. I daj sobie czas na obserwacje. Póki nie ustalisz sobie dobrego paleniska, nie używaj zdanych sterowników pokojowych itp.

 

Bardzo ważne jest ustawienie zaworu drogowego. Z twojego opisu wynika, że masz prawdopodobnie priorytet grzania c.w.u , więc zawór ustaw tak by 1/3 dawał do c.o. a dwie trzecie do obiegu z c.w.u. i kotła. I daj sobie czas na obserwacje. Póki nie ustalisz sobie dobrego paleniska, nie używaj zdanych sterowników pokojowych itp.

Sawak, mam Linga Duo 35kW. Jak wyżej, nie daj się zwariować tym forum. Ling ma sprawność 92%. Masz dobre nastawy wyjściowe ale zmniejsz podawanie do 5sek. Dużo zależy od jakości węgla a jeszcze więcej od stopnia jego zawilgocenia. Susz węgiel by był pylisty i używaj Sadpalu (1łyżkę bezpośrednio na retortę raz dziennie). Twój duży zasobnik c.w.u, to dobry stabilizator temperatury systemu. Na zaworze drogowym ustal sobie proporcję która da ci żądana temperaturę we wnętrzu, powinno być większe otwarcie do obiegu z c.w.u. Nadmiar i tak podwyższy ci temperaturę w obiegu c.o. zwłaszcza jeśli teraz nie korzystasz z cieplej wody a temperatura powrotu do pieca będzie bardzo korzystna, wysoka. Ling Duo to bardzo dobry wymiennik!!

Jeśli chcesz spokojnie pogadać o doświadczeniach z Lingiem to przenieś się tu

 

http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=9110&start=135

:wink:

 

jacku., zawory termostatyczne służą do ustalenia temperatury konkretnego wnętrza w którym taki grzejnik się znajduje. Kup sobie kocioł ze sterownikiem pogodowym i daj sobie spokój, bo jak widzę i tak nie dasz sobie rady z ręcznym sterowaniem systemem. Bedze cie mniej głowa bolała. A system sam sobie poradzi. Jak ci będzie za ciepło w jakimś pomieszczeniu to przykręcisz zawór na grzejniku i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam Hef 25 kw (Geco), zawór 4 drogowy i termostat pokojowy ustawiony na 21 st. w dzień i 18 w nocy.

 

Czytając ten temat przymknąłem do połowy wyjćie z pieca do komina. Po tygodniu stwierdziłem co następuje:

 

- przy tych samych nastawach piec szybiciej dochodzi do temp 60 st.

- teraz na retorcie jest za dużo węgla, i musiałem wydłużyć czas U 2.

- sypię 1 łyżkę Sandpalu na retorę dziennie - zobaczymy jakie będą wyniki.

- nie zauważyłem zwiększonej ilości sadzy w piecu - do tej chwili czyszczony był raz na miesiąc.

 

Dzisjaj zasypałem cały podajnik 120 kg zobaczymy na ile starczy.

Do ogrzania 250 m plus 100 l CWU.

 

Pozdrawiam,

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem dzisiaj dealera HEF-a i powiedział, że różne sterowniki testowali PID, ognik i inne i najlepiej sprawuje się GECO i taki wkładają.

Dobry to sterownik? Zalecają podłączyć kocioł przez zawór 3d i założyć termostat w domu do sterownia pompą.

Co to jest ten termostat? Na nim się ustawia temp w pokoju?

Ja mam obecnie kocioł na drewno, wegiel taki zwykły i mam zawór 4d dla ochrony kotła. Czy mogę go wykorzystać do kotła na ekogroszek?

Kolega ma znowu czujnik temp. na zew. i wew. domu.

Co jest lepsze sterownik pokojowy czy te czujniki zewnetrzne. Dodam, że na każdym grzejniku mam założone zawory termostatyczne.

ten termostat w domu co zalecają to sterownik pokojowy - o ile się nie mylę - mierzy on temperaturę w pomieszczeniu w którym jest zamontowany i na tej podstawie steruje pracą kotła

 

ten co ma kolega to jest sterownik pogodowy i jest to trochę bardziej zaawansowany niż ten pokojowy bo ma czujnik jeszcze na zewnątrz i uwzględnia podczas sterowania zmiany temperatury na zewnątrz

 

jak masz termostaty w każdym pomieszczeniu na kaloryferkach to ja uważam, że nie powinno się stosować sterownika ani pokojowego ani pogodowego bo nie ma to sensu, nastawiasz temp. na kotle i na termostatach dla poszczególnych pomieszczeń i sprawa załatwiona

piec utrzymuje stałą temp., a w pomieszczeniach jest zawsze taka sama temperatura

 

kocioł z podajnikiem jak najbardziej można podpiąć pod zawór 3 lub 4 drogowy tak jak pisałeś dla jego ochrony

 

ja mam kocioł w układzie otwartym i podłączony jest on z wymiennikiem płytowym tworząc taki układ zamknięty i sterowany ognikiem PiD, z drugiej strony mam układ zamknięty, a w nim podłogówki na RTL-ach i kaloryfery z głowicami termostatycznymi.całość ładnie pracuje, nie ma skoków temperatury na kotle, a w pomieszczeniach panuje stała temperatura przez całą dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mendras, no i o to mi chodzi żeby mnie glowa nie bolała i nie zajmował się kotłem, jak to teraz robię.

A czy ten sterownik pokojowy nie będzie się gryźć z moimi termostatami?

Jaki ten sterownik zamówić?

I jeszcze jedno. Posiadam duży zasobnik cwu - 220 l. Czy można go jakoś wykorzystać w instalacji? Bo coś pisałeś o stabilizacji układu. Możesz bliżej wyjaśnić?

 

A szum w tym wątku straszny. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem na etapie wyboru pieca -

dom jednorodzinny 120 m użytkowej dół podłogówka ok. 60 m kw.będzie ocieplony styropian 10 lub 15

kotłownia niestety tylko 5.1 m kw. wymiary 1,5 m na 3,35

jest jakaś opcja, by jakis piec się zmieścił - czy zmuszony będę montować gaz z butli zewn.

Rozważam piece galmet 15 kw, lin 15 lub duo, hef ????

DA SIę TO ZROBIć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...