Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?


Barti4

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam piec na ekogroszek z ECO Centr juz od kilku lat, uzywam go tylko w zimie i dziala wlasciwie bez zarzutu, jedyny problem to to ze ciezko sie z w nim rozpala, gdy zdazy sie ze zgasnie bo zapomnialo sie napelnic zasobnika.

Ale w tym sezonie pojawil sie problem, po spaleniu jednego zasobnika z ekogroszkiem dostaje w granicach do pol wiaderka popiolu. Ostatnio piec produkuje bardzo duzo popiolu, a wlasciwie w popiele jest berdzo duzo nie spalonego wegla. Dlaczego? Najprawdopodobniej zle dziala wentylator, gdzies sie cos zapchalo, czy ktos by mogl mi powiedziec co i gdzie mam przeczyscic, co odkrecic aby to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 st na kotle? Hmm... wszelkie źródła podają, że to jest przynajmniej o 15 st. za mało.

 

I jest już zawór 4-dr. :D

 

Obecnie na sterowniku ustawione 68, na powrocie (termometr alkoholowy) jest 58, w obiegu dużym krąży 38 (zawór 4dr ustawiony na 2 z 10 ) -- w pomieszceniach średnio 22. Inne ustawienia sterownika sie nie zmieniły praktycznie:

 

TangoNegro:

 

Pra 34

Pau 164

OFS 6

 

do tych wartości +10% -- taki ma sterownik odchył

 

Hmm, jakies 10-20% rzadzej na godzinę paliwo podaje (czyli z 25 na 20-23kg opały/dobę

I :lol: teściowa z teściem w gacie robią, bo takiej temp. to na piecu nie widzieli... Ciekawe co zrobia jak będzie zimniej i ustawię 75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janussz popieram pełną gembą i zaznaczam, że jeszcze przy spooorym wzroście ceny węgla i tak będzie najtańszy w dzisiejszych realiach.

 

znalazłem nowego "mercedesa w piecach na groszek" - jest to piec reco.

 

http://www.r-eco.pl

 

Ma najbardziej inteligentny sterownik jaki widziałem!!! Tylko ta cena ….

 

Dom jest 2-rodzinny, ma 240m2 i kubaturę ok 650m3 do grzania. Ściany k=0,25; szyby k=1,5; strop k=0,2; podłoga k= 0,24.

 

Ten rok to moje pierwsze palenie, dom nie był jeszcze w pełni uszczelniony (spaliłem ok 6T).

Dlatego jeśli chodzi o koszty to docelowo powinienem się zmieścić w 5T groszku na rok przy paleniu całorocznym czyli CO + CWU.

 

witam

kotły żeliwne na ekogroszek to nikoniecznie dobry pomysł

vide magazyn instalatora.

 

Przy obecnej cenie groszku daje to koszt 154 zł na miesiąc za CO + CWU 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodek

 

Widze, ze kolega reklame uskutecznia. Pali od poczatku pazdziernika a tu takie doswiadczenia. Oj, nieladnie podszywac sie za niedoswiadczonego uzytkownika

 

Tak ...tu mnie masz ;)

Jestem informatykiem, mieszkam w Pruszczu Gd. (wiec piec jechal do mnie az z Poludnia Polski), i eko-groszek workowany musze zamawiac przez DHL w CarboMarkecie. Niezla zabawa.

Wszystko, i piec, i eko-groszek znalazlem w internecie bo to moje narzedzie pracy.

Nie wiem gdzie Ty mieszkasz ...ale nie podejrzewam zeby dla kogos z Poludnia Polski stanowil nowosc Piec retortowy i eko-groszek paczkowany ...u mnie, na Polnocy temat jest praktycznie nieznany ;)

Samo podlaczenie pieca poprzez wymiennik ciepla do Obiegu Centralnego Ogrzewania ...(uklad otwarty i zamkniety) to byla droga przez meke.

Instalatorzy na ogol pukali sie w glowe gdy im mowilem ze tak tez mozna i ze tak to tez bedzie dzialac.

A teraz jesli chodzi o moje doswiadczenie.

W domku mieszkam juz 7 rok, i przez ten czas mialem to nieszczescie ze ogrzewalem sie Buderusem G115 na olej opalowy. Aby przezyc styczen zaplacilem 1500 zl. za olej (samo ogrzewanie bez CWU i bylo nie za cieplo w domu 19-20 st. C) i szlag mnie trafil. Zawsze twierdzilem ze nie bede sie babral w weglu bo jestem informatykiem ...ale ekonomia zwyciezyla ...i bardzo dobrze.

Okazalo sie ze eksploatacja takiego pieca to sama przyjemnosc zwlaszcza w sferze ekonomicznej. Cieplutko 22 st. C i mimo ze place za 1 tone ekogroszku (z transportem) 645 zl. to mi sie ciagle oplaca i wychodzi na to ze koszty eksploatacji spadly o 2/3 porownujac do oleju. To po 6 latach zarzynania sie zeby ogrzac dom ...jest prawie jak za darmo. Pozdrawiam.

 

Ps. A moj piecyk jest naprawde fajny, i co ciekawe nie zatrzymal sie ani razu od wrzesnia. Piec olejowy Buderus potrafil sie na naszym polskim oleju opalowym zatrzymywac srednio raz na tydzien tak ze sie balem na narty pojechac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

wiec tak po 1 na stronie którą podales podana jest zawartosc popiolu 3-7% dla ekogroszku a to jest 30 do 70kg

po 2 raczej rzadko trafia sie weglel z najnizsza zawartoscia

po 3 popiół ma taka ciekawa wlasciwosc fizyczna ...

jest lekki

a jako ze wlasnie czyscilem piec i ladowalem zbiornik zwazylem popiol

i tak do wiaderka w ktore wchodzi 10kg wegla wchodzi 4,1kg popiołu

czyli popiol wazy 40% tego co warzy wegiel

ja zaladowalem do zasobnika 160kg i wyciagnolem okolo 10kg popiolu a to wychodzi okolo 6%

mam calkiem spore wiaderka ty musialbys miec ponad 2 razy wieksze :D

i wegiel o zawartosci popiolu 3%

niemniej jednak moj poprzedni post nalezy potraktowac bardziej jako zart

czemu mialy wlasnie sluzyc usmieszki na koncu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy możecie napisać ile wam wychdzi popiołu, bo ja codziennie muszę wybierać wiadro popiołu i nie mogę wyregulować pieca żeby było lepiej. Aha mam kostrzewe lambda kontrol p30. Niby pełna automatyka kupa czujników tylko węgla nie chce dopalać.

 

Uzywam piec na ekogroszek od 3 lat i do tego roku wszystko bylo OK. Z tony wegla jakies trzy wiaderka popiolu, a wegiel kupowalem w roznych zrodlach ostatnio po 420 zl. Ale w tym sezonie zaczela sie tragedia mnostwo popioly i nie spalonego wegla. pytalem w roznych zrodlach dlaczego i wiekszosc odpowiedzi byla ze to przez wegiel, ale bylo to dla mnie dziwne gdzyz podkreslam ze zawsze wegiel kupowalem z roznych zrodel i problemow nie mialem. Droga podpowiedzia bylo ze piec sie zanieczyscil i trzeba przeczyscic, tak wiec zrobilem to raz ale nie pomoglo. Jednakze okazalo sie ze czyscilem nie tam gdzie jest to niezbedne, nalezy czyscic dokladnie tak jak opisano w instrukcji (w moim przypadku nalezalo odkrecic wentylator i doslownie odrabywac skamienialy popiol). Po wyciagnieciu z pieca dwoch wiader takiego kamienia wszystko wrocilo do normy, piec dziala super. Tak wiec nalezy niestety raz do roku porzadnie wyczyscic piec!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 st na kotle? Hmm... wszelkie źródła podają, że to jest przynajmniej o 15 st. za mało.

 

I jest już zawór 4-dr. :D

 

Obecnie na sterowniku ustawione 68, na powrocie (termometr alkoholowy) jest 58, w obiegu dużym krąży 38 (zawór 4dr ustawiony na 2 z 10 ) -- w pomieszceniach średnio 22. Inne ustawienia sterownika sie nie zmieniły praktycznie:

 

TangoNegro:

 

Pra 34

Pau 164

OFS 6

 

do tych wartości +10% -- taki ma sterownik odchył

 

Hmm, jakies 10-20% rzadzej na godzinę paliwo podaje (czyli z 25 na 20-23kg opały/dobę

I :lol: teściowa z teściem w gacie robią, bo takiej temp. to na piecu nie widzieli... Ciekawe co zrobia jak będzie zimniej i ustawię 75

 

Mam pytanie do najczesciej poruszanego tu ostatnio watku, ktorego ja niestety nie rozumiem, mozecie mnie nazwac matolem, ale postarajcie sie moze najpierw mi to wytlumaczyc prosze.

Mowicie ze piec powinien pracowac tak aby wytwarzac wode w plaszczu o temperaturze ok. 60 C. Zgodze sie ze jast to mozliwe najbardziej efektywne z punktu widzenia wspolczynnika effektywnosci pieca ktory zalezy od temperatury. Mozliwe tez ze jest to "najzdrowsze" dla pieca z nieznanych mi przyczyn. Ale wiekszosc z was przekonuje ze utrzymujac na piecu temp. 60 C spala mniej wegla niz utrzymujac na nim temp. 45 C, a tego juz zupelnie nie rozumiem, jak to mozliwe? Bo wynika z tego ze produkujac wiecej energii zuzywacie mniej wegla?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCZYWIŚCIE POTWIERDZAM!!

np. ja mam piec orlan na tzw holzgas(mam nadzieję że już ostatni sezon - i zmieniam na ekogroszek) wymagana temp. na tych piecach to 70-80 stopni C; wyobraź sobie co by działo się z temp w domu przy obecnej zimie - dodam że w piecu pali się cały czas tzn od października...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...