Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak sadzić?


bendzamin

Recommended Posts

Mam prośbe chce wysadzic z doniczek na jesień thuja szmaragdową poniewaz stojąc na balkonie w bloku w donicy zaczynają robic sie zółte od środka tak jakby usychały. Chce je wysadzic jesienią beda to moje pierwsze iglaki stąd pytanko jak to sie robi zeby nie zepsuc roboty. dzieki za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja może jeszcze dodam że roślinę trzeba posadzić na takiej samej głębokości jak rosła w pojemniku, a po posadzeniu obficie podlać,

 

więcej o sadzeniu i przygotowaniu stanowiska pod rośliny iglaste można znaleźć na stronie http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/iglaki.html

 

życżę udanego przysadzania :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbe chce wysadzic z doniczek na jesień thuja szmaragdową poniewaz stojąc na balkonie w bloku w donicy zaczynają robic sie zółte od środka tak jakby usychały. Chce je wysadzic jesienią beda to moje pierwsze iglaki stąd pytanko jak to sie robi zeby nie zepsuc roboty. dzieki za pomoc

 

 

a te zółte od srodka to moze byc grzyb - podlac radze Previcurem 607.a pozniej po 7 dniach popryskac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypek napisał:

"Kopiesz dołek odpowiednio większy od bryły korzeniowej, sypiesz nawóz na jesien, ziemię pod iglaki, wsadzasz zielonym do góry, przysypujesz, ubijasz, podlewsz, sypiesz na wierzch kory aby zakwasić ziemię.

Powodzenia. "

 

Cypek -prosze nie mąć jak nie wiesz

Co to znaczy "odpowiednio większy" dołek?

Żadnych nawozów - chyba że chcesz zaszkodzić

a kora nie jest potrzeba do zakwaszania ziemi ale zupełnie w innym celu

jak chcesz zakwasić ziemię ( to przesąd że wszystkie iglaste lubią kwaśną ziemię ) to dodajesz do niej kwaśnego torfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że niektórzy forumowicze piszą dowcipy a inni niestety traktują to jako dobre rady np.:

 

Śliwiok pisze:

Słyszałem, że przy sadzeniu tuji można dać pod bryłę korzeniową kromkę chleba razowego. Podobno taki zabieg gwarantuje przyjęcie się rośliny.

 

Przecież to jest bzdura ! Szkoda, że nie zaproponował kiszonego ogórka z majonezem.

 

bea3 (podchodząc do sprawy ekonomicznie) pisze:

Wystarczy kwaśna ziemia pod iglaki.Wyjdzie taniej niż razowiec

Nie rozumiem dlaczego pokutuje pogląd, że generalnie iglaki wymagają kwaśnej ziemi. Są przecież także iglaki, które lepiej rosną właśnie na glebie zasadowej.

Z tego powodu nie radzę rozważać kwasowości ziemi pod iglaki, gdyż generalnie gleby w Polsce są lekko kwaśne i takie odpowiadają tym roślinom.

Ktoś zapyta: To dlaczego sprzedają w centrach ogrodniczych ziemię do iglaków ?

Odpowiadam: Sprzedają, gdyż inni ją kupują i często za własne pieniądze stwarzają gorsze warunki dla roślin niż już mieli w ogrodzie.

Z podobną rezerwą radzę podchodzić o oferowanych tzw. jesiennych nawozów.

O ewentualnych kromkach razowego chleba nie będę już pisał - wybaczcie.

 

Cypek pisze:

Kopiesz dołek odpowiednio większy od bryły korzeniowej, sypiesz nawóz na jesien, ziemię pod iglaki, wsadzasz zielonym do góry, przysypujesz, ubijasz, podlewsz, sypiesz na wierzch kory aby zakwasić ziemię.

 

Do tej wypowiedzi odniósł się już `jatoja`. Ja tylko zwrócę uwagę na drobny ale ważny szczegół: ..przysypujesz, ubijasz, podlewsz,... Nie taka kolejność, gdyż jak "ubijesz" to potem jaki będzie efekt tego podlewania ?

 

Poniżej pozwoliłem sobie przedstawić moje praktyczne porady dotyczące wysadzania roslin.

Prawdopodobnie niektórzy będą zawiedzeni, gdyż nie ma w tych radach nic z czarnej magii ani z czarnego razowego chleba.

Stosowanie się do tych porad nie jest przecież obowiazkowe.

 

WYSADZANIE ROŚLIN

 

Rośliny produkowane i sprzedawane w pojemnikach (doniczkach) można wysadzać przez cały rok (za wyjątkiem zimy), uzyskując praktycznie stuprocentowe przyjęcia.

 

** Przed posadzeniem wstawić rośliny w doniczkach na kilkadziesiąt minut do wody w celu dobrego namoczenia bryły korzeniowej lub obficie podlać.

 

** Wykopać dołek o średnicy i głębokości przynajmniej dwukrotnie większej od bryły korzeniowej. Ściany dołka nie powinny być gładkie i zbite. W przypadku słabszej gleby i większych wymagań pokarmowych rośliny dołek powinien być znacznie większy, a na jego dno i wokoło rośliny należy nasypać żyznej ziemi (kompostowej lub próchnicznej ogrodowej). Przy sadzeniu nie należy dodawać świeżego obornik ani żadnych nawozów mineralnych.

 

** Wyjąć roślinę z pojemnika nie uszkadzając bryły korzeniowej. Jeżeli na powierzchni bryły korzenie tworzą rodzaj "filcu" lub gęstą siatkę należy je delikatnie rozluźnić palcami.

 

** Umieścić roślinę w dołku na taką głębokość jak rosła w pojemniku (wierzby i powojniki ok. 5 cm głębiej), zasypać dołek sypką ziemią i lekko obcisnąć oraz obficie podlać (nawet podczas deszczu). Po wsiąknięciu wody dosypać resztę ziemi i silniej obcisnać (niektóre rosliny jak np.: magnolie, tulipanowce nie znoszą silnego uciskania bryły korzeniowej).

 

** Wskazanym jest uformowanie z ziemi wokół rośliny rodzaju płytkiej "misy" co zapobiegać będzie rozpływaniu się wody przy podlewaniu.

 

** Pożądane jest wyściółkowanie gleby dookoła posadzonej rośliny, najlepiej korą drzew iglastych. Pozwoli to na zachowanie wilgotności i struktury gleby oraz ograniczy wzrost chwastów.

 

** Rośliny z gołym korzeniem (np. liściaste żywopłotowe, róże itp) należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Zwrócić szczególną uwagę aby nie przesuszyć korzeni (np w czasie transportu). Przed sadzeniem wskazanym jest przez 1-2 godziny namoczyć korzenie w wodzie ale nie wolno ich wypłukiwać. W wykopanym dołku luźno rozłożyć korzenie, zasypać je sypką ziemią i ucisnąć. Jeżeli korzenie są bardzo długie to lepiej je nieco przyciąć niż zawinąć w ziemi. Po posadzeniu obficie podlać.

 

Uwaga: Jeżeli rośliny nie są wysadzane bezpośrednio po zakupieniu należy je przetrzymywać na dworze (najlepiej w miejscu zacienionym) i systematycznie podlewać. Rośliny z gołym korzeniem przydołować.

W przypadku przechowywania przez zimę roślin w doniczkach należy również pozostawić je na dworze i odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem (zwłaszcza korzenie).

 

Pinus

 

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...