Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problemy z paleniem w kominku


Recommended Posts

Proszę podpowedzcie mi co mam zrobić żeby w dni wietrzne nie wdmuchiwało mi dymu do mieszkania z kominka.

Nawet jak nie palę w kominku to wieje cały czas zimne powietrze do mieszkania przez kominek.

Czy Rotowent będzie dobrym i wystarczającym rozwiązaniem?

Tak twierdzą producenci i sprzedawcy tych urządzeń.

Proszę o opinie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sprawy poruszyles.

Primo: Rotowent ci pomoze przed wdmuchiwaniem wiatru do kominka bo bedzie sie wlot zawsze ustawial od strony zawietrznej

Secundo: Zimne powietrze tez Ci bedzie wlatywalo do kominka i do pomieszczenia jak nie palisz, wyjsciem jest zatkanie tymczasowo przez okres nieuzytkowania wlotu do kominka z komory spalania szmatami i workiem z wlna szklana w srodku. Ale na pewno sie pobrudzisz.:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wykonany kominek powinien miec w komorze spalania dostarczane powietrze z zewnatrz. Wtedy roznica cisnien, cug czy jak kto woli powstanie w sposob naturalny. Plomien bedzie zasysal tlen z zewnatrz i wymuszal obieg powietrza i spalin. Ale - powtarzam - powietrze musi byc z zewnatrz. Jesli tak bedzie, to daje gwarancje poxipolu, ze unikniesz cofania sie spalin.

pzdr

Bob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób doswiadczenie, rozpal w kominku i patrz - spaliny wpadaja do środka?, tak? otwórz okno - jest ciąg? jeżeli tak musisz doprowadzić powietrze z zewnątrz do kominka, bo masz za szczelny dom i zrobił się ciąg odwrotny. Jeżeli to nie jest przyczyną wezwij kominiarzy, może oni coś wymyślą. Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrza chyba nie brakuje bo są dni i chwile kiedy pali się rewelacyjnie. Na ten przykład podam ostatnią sobotę kiedy to rozpalilem w kominku i mimo pozamykanych drzwi i okien paliło się bardzo dobrze dopóki nie zerwał się wiatr na dworze i zaczęło zduszać ogień i wpychać dym do mieszkania. Po chwili znowy się dobrze paliło przez czas do następnego podmuchu wiatru. Faktem jest że mam komin poniżej kalenicy ale nie wiem czy to jest przyczyną, bo zgodnie z normami nie musi wystawać ponad kalenicę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest długość komina licząc od paleniska do wylotu ponad dachem? Jaki masz przekrój przewodu kominowego? Na jakiej wysokości od paleniska został włączony kominek do przewodu kominowego? W jakiej odległości od kalenicy znajduje się komin? O ile jest on niższy od kalenicy? Czy komin znajduje się za kalenicą, czy przed kalenicą w stosunku do kierunku najczęściej występujących wiatrów? Przepraszam za ten zestaw pytań, ale przyczyn złego palenia w kominku może być przynajmniej tyle ile zadałem pytań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość komina od paleniska wynosi 5,2 mb. Przekrój przewodu kominowego 14x27 cm. Kominek został włączony do przewodu kominowego na wysokości 1,2 m. Od kalenicy komin jest oddalony o 3.9 m a niższy od kalenicy jest o 2,10 m. Komin jest przed kalenicą w stosunku do kierunku najczęściej występujących wiatrów.

Dziękuję za zainteresowanie tematem i jeśli są jakieś pytania proszę pytać. Liczę na to że korzystając z waszych rad w końcu wyjde z opresji kominkowej.

Pozdrawiam i czekam nadal na opinie w w/w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych parametrow ktore podales nie rzuca mi sie nic zdroznego po oczach, komin nie jest co prawda za wysoki.

Ile wystaje komin powyzej pokrycia dachu?

Masz wklad kominkowy?

A moze sprobuj chwilowo podwyzszyc komin i zobaczyc co sie bedzie dzialo?

To znaczy sproboj wsadzic rure ceramiczna albo stalowa w komin dlugosci okolo 1m z zamontowanym na niej rotowentem (dobrze sie obraca?). Tylko tak zamocuj zeby ci pokrycia nie zniszczylo.

Zobacz co sie bedzie dzialo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrój przewodu kominowego jako minimum, ale ok biorąc pod uwagę jego wysokość. Długość komina też jako minimum, ponieważ min. długość powinna wynosić 4,o m licząc od podłączenia do wylotu (5,2-1,2=4,o). Mam wątpliwości co do podłączenia na wysokosci 1,2 m od paleniska. Powinno się podłączać na wysokości 1,5; 1,6 m, no ale przypuszczam, że podłączenie wykonano łagodnie bez większych załamań i nie powinno mieć to większego znaczenia, aczkolwiek jak się nazbiera tych nieprawidłowości, trochę przy kominku, trochę na dachu może to być przyczyną tak kiepskiego funkcjonowania całego układu. Następną sprawą jest usytuawanie samego komina od strony nawietrznej. Najlepszą lokalizacją jest strona zawietrzna. Wysokosć komina -2.10 m poniżej kalenicy przy tej lokalizacji na pewno może być przyczyną powstawania zawirowań i powracania dymu do komina przy wiatrach i niekorzystnym ciśnieniu atmosferycznym. Dobrze byłoby pokusić się o podwyższenie komina, choćby eksperymentalnie tak jak proponuje Pitbull. Jeśli na stałe, nie wiem jak by to wyglądało architektonicznie zwłaszcza, że komin ten oddalony jest od kalenicy prawie o 4,o m, ale chyba ważniejsze w tym przypadku byłyby walory użytkowe niż estetyczne. Wspominałeś jeszcze o nieszczelnych drzwiczkach przy samym wkładzie, co to jest i dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...