Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Grzebię się w tym forum już chyba trzeci dzień i zaczynam się zastanawiać, czy każdy z posiadaczy ogrzewania kominkowego ma do ogrzania powierzchnię ponad 100m2?

...no, pewnie już bym się dawno do tego wniosku przekonał gdyby nie to, że moja osoba właśnie zamierza w ten sposób ogrzać mieszkanie sporo mniejsze (konkretnie 48m2) i pewnie nie tylko ja na taki pomysł wpadłem, a jedynym powodem, dla którego wcześniej ten temat nie został poruszony jest brak jakichkolwiek problemów z dogrzaniem tak małej powierzchni za pomocą DGP. :wink:

 

U mnie sprawa przedstawia się tak, że kominek będzie usytuowany centralnie i każda z rur rozprowadzających powietrze (w liczbie 4 lub 5)będzie miała długość 2-3 metrów, czyli wszystko powinno sprawnie działać nawet przy wkładzie o mocy poniżej 10kW ...pod warunkiem zastosowania komponentów odpowiedniej klasy.

 

I tu właśnie pojawia się moj problem - dysponuję budżetem w okolicy 4-5 tys. zł, z 1,5tys. odejdzie na żaroodporny wkład do komina (ok. 10 metrów) i na wkład, obudowę i samo DGP zostanie już niewiele - tym bardziej, że jestem pracownikiem typowo psychicznym i będę musiał za robociznę zapłacić komuś fizycznemu :-/

 

Z mojego rozeznania największe oszczędności można chyba znaleźć przy wyborze wkładu - wobec tego przechodzę wreszcie do meritum :D

Czy do poprawnego działania wystarczający będzie wkład low-end'owy? Mam na myśli coś w rodzaju produktów z marketów (z NOMI lub porównywalny z Castoramy), mało znaną rodzimą Maję, lub bardziej markowego lecz nadal z niskiej półki Cheminees Diffusion B1 ...w grę wchodzą też oczywiście inne wkłady zbliżonej klasy (cenowej), których jeszcze nie 'namierzyłem' więc wszelkie sugestie mile widziane. :)

Chodzi mi o to, że nawet jeśli wydajność tych wkładów będzie mniejsza, to nadmiar ich mocy powinien chyba zagwarantować dostateczne nagrzanie mieszkania, czy tak? Biorę pod uwagę, że drewna będę musiał dokładać co najmniej dwukrotnie częściej, niż przy wkładach klasy C, ale jako były użytkownik kominka otwartego i tak zauważę znaczną poprawę :wink:

 

A jakbyście mi ponad powyższe mogli powiedzieć, gdzie jeszcze mogę znaleźć oszczędności, aby się we wsxomnianej kwocie zmieścić, to dźwięczał bym tym bardziej.

 

To tyle - post wyszedł trochę długawy, ale pomyślałem, że z kontekstem sytuacyjnym będzie się przyjemniej czytało :-P

 

zdrawim

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim po co tyle rur na 48 m2 (jak pisze 4-5)

Czy to mieszkanie na tak małej powierzchni ma tyle pomieszczeń ??

Zmniejsz stanowczo ilość rozprowadzeń do max 2 szt - oszczędzisz.

Przy tak małej powierzchni powietrze ogrzeje się samo naokoło.

Na którym piętrze masz to mieszkanie. Jak wysoko kupuj bardzo efektywny wkład, abyś nie ganiał za często z drewnem.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-852337
Udostępnij na innych stronach

Pokoje mam 3, do tego dochodzi jeszcze łazienka - stąd co najmniej 4 punkty nawiewu. Co prawda w jednym z pokoi (największy, 16m2) będzie stał kominek, lecz 'miejsca siedzące' znajdują się w jego przeciwległym rogu i póki co - przy ogrzewaniu tego pokoju murowanym kominkiem bez wkładu - różnica temperatur w 2 pkt-ach tegoż pokoju była silnie odczuwalna. Możliwe, że jestem w błędzie, ale podejżewam, że przy nadmuchu ciepła tylko od kominka sytuacja ta zmianie raczej nie ulegnie, wobec czego chciałbym ten pokój dogrzać również w tym chłodnym kącie. 5-tą rurę chciałem doprowadzić m-dzy kuchnię i przedpokój, gdyż układ mieszkania utrudniałby samoczynny dopływ ciepłego powietrza w tę okolicę.

A mieszkanie mam na parterze, więc i do szopy i do piwnicy blisko :-]

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-852370
Udostępnij na innych stronach

Przeorganizować duży pokój aby miejsca siedzące wypadły bliżej kominka, wiekszą kratę na czopuchu już się temperatura wyrówna. Jeden punkt z głowy. Nie da się wyprowadzić z jednej rury na 2 pomieszczenia ?? Do kuxhni raczej zbednie, tam i tak zawsze ciepło od gotowania. W łazience małego elektryka na ścianę i wyjdzie mniej, a jak łazienka bedzie uchylona to i tam ciepło po pewnym czasie wlezie. Nie dawaj płytek na podłogę, stwarzaja wrażenie chłodu.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-852382
Udostępnij na innych stronach

Sama zmiana z kominka otwartego na wkład, daje dużo większą efektywność ogrzewania. Spokojnie możesz zrezygnować z przewodów w pokoju z kominkiem. Same kratki w obudowie wystarczą.

W moim domu salon (28 m2) jest połączony z kuchnią do tego dochodzi hol i klatka schodowa. Po rozpaleniu robi się ciepło i nie odczuwamy stref szczególnie zimnych. Przy Twoich 16 m2, będzie jeszcze lepiej. Po za tym, powracające powietrze z pozostałych pomieszczeń będzie wspomagać ogrzewanie pokoju z kominkiem.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-852406
Udostępnij na innych stronach

Pewne rzeczy chyba jednak lepiej pokazać, niż opisać :)

 

To z grubsza układ mojego domu (m-dzy salonem a przedpokojem jest sama futryna, a przedpokój od kuchni dzieli tylko ściana na długość kuchenki). Czerwone kółko to szyb kominowy, literka 'K' oznacza kominek a czerwone kropki to mniej-więcej miejsca gdzie sobie zaplanowałem zakończenia rur. Szary obszar, to szafa wnękowa, więc chyba raczej jej nie należy wliczać do grzanego obszaru.

 

Ogólnie to w sprawach DGP jestem totalnym lajkonikiem i jak widać nie doceniałem jego zdolności do rozprowadzenia ciepła za pomocą kilku tycich anemostatów :)

Czyli, o ile dobrze zrozumiałem, to nie dość, że jeden z przedstawionych przeze mnie wkładów (któryś konkretnie?) powinien spokojnie spełnić swoje zadanie, to jeszcze układ będzie na tyle wydajny, że wystarczą 3 'punkty grzewcze'? Bo z ogrzania łazienki po prostu jako istota ciepłolubna nie zrezygnuję :wink:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-852637
Udostępnij na innych stronach

sam komin nie wystarczy?

do kominka?? :o :o

oszczedzac na wkladzie a pakowac 1.5tys w komin???

No właśnie też się już zacząłem nad tym zastanawiać ...tym bardziej, żę inny kominiarz stwierdził że z wkładem kominek może już nie banglać - zresztą już o tym napisałem w innym miejscu (INNE MIEJSCE).

 

Na dniach będę wiedział, jak to z tym wkładem będzie, ale liczę, że będę mógł te 1,5tys. wpakować w inne rzeczy - wkład zmieniłbym na BELFONTE (będący podróbką vulcaflama), tyle że z Castoramy za 1807,- i zostałoby coś na wykończeniówkę (jak choćby podwieszenie sufitu, bo z 'rurami powietrznymi' na wierzchu to raczej kiepsko będzie wyglądało :oops:)

 

może lepiej choc probe szczelnosci zrobic i zobaczyc niz od razu wklad

szczelny to on jest, bo od kilku lat stoi niezgłoszony kominek otwarty (czyli w komin idzie dymu od groma) i jeszcze nikt z góry się nie skarżył :lol:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-854891
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu masz koniecznosc instalowania wkladu do komina. Swoja droga nie jest to koszt 1,5 tpln. Sam niedawno kupowalem do pieca gazowego 10mb co prawda srednicy fi80 ale z uszczelkami bo to ma dzialac z piecem kondensacyjnym i nasadka na komin. Calosc 500 pln bez rachunku u producenta. Jest taki na al. jerozolimskich - jak mi powiesz jaka srednice musisz miec i jakie elementy (czy tylko proste odcinki i zakonczenie) to sie moge dowiedziec jakie to sa pieniadze.

Ja wlasnie zrobilem kominek z DGP, wklad 12 kW, 10mb rury ocieplanej, wywiew powietrza, kratki i anemostaty, welna ociepleniowa. Ogrzewam z DGP 4 pomieszczenia - w sumie ok. 90m2 i dziala sprawnie. Walcze tylko z ciagiem kominowym, chyba nie dziala najlepiej. Cos mi dymi do wnetrza. Ca calosc zaplacilem jakies 3,5 tys. Same materialy - robota wlasna. Jakbym zlecil "fachowcowi" to koszt min. 4 tys. wiecej.

Nie radze oszczedzac na wkladzie - jesli planujesz ogrzewanie DGP a nie rekraacja to wklad musi byc porzadany. Warto elementy poboczne (kratki, rury, anemostaty i nawiewy) kupic np. od kolesia na allegro (ja tak zrobilem) zaoszczedzilem min. 500 PLN niz jakbym kupowal np. w markecie a sprzet markowy. Po kilku probach musze stwierdzic, ze spelnia swoja funkcje tylko ten ciag mnie irytuje. Nie bardzo wiem. co z Tym zrobic

Marcin

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-854986
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu masz koniecznosc instalowania wkladu do komina [ciach!]

Nie mieszkam w domku, tylko w kamienicy. Pomimo, iż mam mieszkanie własnościowe, to na budowę kominka potrzebowałem zgody (opinii) kominiarza mojego ADM'u i ten właśnie kominiarz w swojej opinii zamieścił, że kominek może być, ale dopisał tam też, że ma być zainstalowany 'wkład kominowy żaroodporny prostokątny' :-C

Średnica komina to 14x21 i mi kominiarze powiedzieli, że jeden metr wkładu kosztuje ok 150PLN.

 

Jeśli możesz, to się wywiedz u tego producenta, ale od razu podpytaj ile toto ważyć będzie, bo ja mieszkam w Gorzowie.

 

[uPDATE] Zapomniałem dodać, że kominiarz nie wyraził jednak zgody na instalację kominka bez wkładu. Przy okazji - szukając na necie sklepu z wkładami żaroodpornymi znalazłem COŚ TAKIEGO ...tylko szkoda, że odpowiedź jest tak ogólna i nie odsyła do konkretnych artykułów.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-855393
Udostępnij na innych stronach

intryguje mnie po co ta zgoda?

Na piece tez potrzeba? :lol:

 

Spółdzielnia jest zarządcą budynku i takiej zgody wymaga.

Na prawie budowlanym się nie znam, ale pewnie chodzi o to, żeby samowolki żadnej nie było - tak samo zgoda jest niezbędna to montażu termy gazowej i nie jest to chyba dziwne - pewne normy muszą być spełnione.

Moja spółdzielnia wymaga zgody wydanej przez ich kominiarza - a ten zgody bez wkładu nie wyrazi :-/

 

Ale wsystko jest już na dobrej drodze - cenę wkładu żaroodp. będę znał jutro, wymurowanie i podłączenie kominka wyniesie mnie ok 1300 z całą robocizną, do tego dojdzie tylko cena wkładu kominkowego, osprzętu do DGP i wełny - czyli tragedii nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-857462
Udostępnij na innych stronach

No i jak to zwykle bywa - fachowcy przyszli i zmienili koncepcję =]

Wkładu kominkowego wogóle nie będzie, za to stawiają kominek wolnostojący (8kW) za 1200PLN, a nad nim będzie okap, do którego podłączone będzie DGP ...czyli coś na styl kominkowego od połowy w górę, przy czym spód kompletnie inny =P

 

Sam wkład do komina - kwasówka z grubej blachy, bo i węglem może będę czasem palił - 1600 z robocizną. Za max tydzień będę już w tiszercie po domku chadzał =D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/41880-dgp-grawitacyjne-dla-50m2/#findComment-862667
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...