Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy paliliście deskami w kominku?


Gość

Recommended Posts

no właśnie, wszyscy twierdzą, że w kominku powinno palić się tylko drewnem liściastym. Podobno iglaste ma dużo żywicy która obkleja komin. Czy to jedyny powód?

No i czy można palić w kominku deskami? Zostało mi ich sporo po budowie (głównie ścinki), drewno jest suche i bardzo dobrze sie pali i nie zauważam jakichkolwiek problemów z wkładem ani kominem.

Czy ktoś z Was palił deskami w kominku i miał z tym później jakieś problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że możesz napalić w kominku deskami. Ale staraj się by były bez impregnatu (może być go czuć), oraz nie malwane farbą olejną (brudzi szyby, czuć ją i ogień gwałtownie się pali jakby była wlana benzyna). Najlepiej jest dodawać te deski do drewna które jest dostosowane do kominków. Czyli każde drzewo liściaste. Drzewa iglaste brudzą szybę, jest żywiczne i paląc je latami, osiada na ścianach komina. Dlatego się go unika, ale nie znaczy, że z niego się nie korzysta.

Pozdrawiam.Ala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaco - a dlaczego nie ? bo szybka się zaświni czy sadza osadzi się w kjominie ? -to wszystko głupota . Tu gdzie mieszkam z dziada /pradziada palili wszystkim czym sie dało ( akurat kominki weszły tu niedawno ) ale piece i kominy sa takie jakie były - nie rozpoadaja się , kominy nie zaświniaja się sadzą ( od czasu do czasu tak czy inaczej potrzebuja kominiarza ) więc twóju komentarz uważam za bezsensowny. Szybke trzeba tak czy inaczej czyścic . Prawie 4 lata juz używam kominek , który wg. jotulowców nie powinien działać a nie narzekam , palę prawie wszystkim i uważam ,że mozna w nim spalić wszystko - jasne ,że lepiej liściaste ale jak nie miałem to spaliłem wszystko po remoncie , iglaste, liściaste i żadnych problemów nie miałem - napisze nawet , że wyższą temp.szybciej miałem w czasie palenia drewnem iglastym .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przerabiałam ten temat na wiosnę (mam mały sosnowy lasek) i z wszelkich dostępnych źródeł wynikało, że przynajmniej w Jotulu można palić drewnem iglatym ale SUCHYM. Dużo gorszy jest np niewysuszony dąb. A od wielu osób ciągle słyszę, że nie ma sensu suszyc drewna rok, bo traci wartość kaloryczną. Tyle, że rzeczywiście trzeba unikać desek z impregnatami, farbami etc - te jeśli już to spalić w kozie i potem lepiej wziąć kominiarza do przeczyszczenia komina.

W instrukcji montażu i obsługi firmowanej przez dystrybutora Jotula w Polsce też jest napisane, że mozna palić każdym drewnem pod warunkiem , że jest suche.

Teraz - na jesieni - dopalamy własnie pozostałe deski. Fakt, że trzeba dość często dorzucać (ale na te 4 godziny dziennnie palenia to nie problem) i że bardziej się brudzi szyba niż przy liściastych (więc częściej czyścimy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...