Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy jest sens robic przyłącza przed zimą?


ciku

Recommended Posts

Postanowiliśmy ruszyć z budową na wiosnę. Teraz jednak mieliśmy w planach uzbroić działkę ( woda, prąd). Zastanawiam sie jednak czy to ma sens, bo trzeba będzie płacic pewnie rachunki zupełnie niepotrzebnie przez kilka miesięcy ( czy mam rację?).....z drugiej strony zaś nasz architekt nastraszył nas , ze ZE ma czas na rozpatrzenie decyzji 180 dni (!) i że lepiej to załatwiać juz. Innym razem znowu twierdzi, ze 3 miesiace....

Napiszcie prosze ile sie czeka na decyzje w sprawie prądu i wody, jak dlugo to trwa, aby działkę uzbroić. Dodatkowo, ZE narzuca nam ciagniecie prądu napowietrzne, nasz architekt napisał odwolanie, bo wolelibysmy aby prąd był puszczony pod ziemią.

Problem lezy w tym, ze przebywamy za granicą, nie mozemy sami pochodzić po urzedach i sami wszystkiego sie dowiedziec, polegamy jedynie na naszym architekcie, ale jakos nie opuszcza nas wrazenie, ze nas troche lekceważy, bo jestesmy daleko. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy z żoną w takcie robienia przyłączy mysleliśmy że to wszystko pójdzie w miarę szybko, ale się myliliśmy. Znalezienie projektanta, wykonianie projektów, uzyskania uzgodnienień i pozwoleń lub zgłoszeń trwały ok. 4 m-c, odnośnie wykonania choćby przyłączy wody i kanalizacji to na dzienniczki budowy które wydaje MPWiK czekamy juz 2 tydzień, a na inwentarycje przyłącza gazowego już 1 m-c, a bez tego z gazu nici. Nie wiem gdzie ty mieszkasz i jak wygląd to u ciebie, ale schodzi sie przy tym dużo, więc lepiej zacząć załatwiać przyłącza jak najszybciej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacić trzeba będzie. U mnie prąd był zrobiony gdzieś w listopadzie i płaciłem za niego 60 zł co 2 miesiące mimo, że nic nie robiłem (zima). Za to na wiosnę miałem go od ręki bez nerwów. Myślę, że to nie było dorgo, za to był przydatny przy pracach przygotowawczych - wykonanie szopy budowlanej. Jak ktoś ma działkę z dala od ludzi lub chce być niezależny to ma zawsze prąd go grzania dowy na kawkę. Co do samej wody - to przyłącze wykonałem w marcu czyli na 2 miesiace przed startem. Jednak miałęm sytuację komfortową - projekt już był, a nie byłem od nikogo zależny - hydraulik umówiony i pan od koparki też. W efekcie woda to u mnie kilka godzin pracy obu panów, nie liczę 3 dni na znalezienie o odkopanie rury wodociągowej oraz przekopanie się przez pad kabli... Nie trzeba chyba dodawać, że niezgodnych z mapą :evil: ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co płaciłeś 60 zł, jak nie zużywałeś pradu przez zimę?

 

Dokłądnie tak 60 zł to opłata za 2 miesiące. U nas są ksiązeczki i płaci się ryczałtem na podstawie roku poprzedniego, w przypadku nowych kwota zadeklarowana. U mnie 60 zł wyszło z opłat stałych plus kilka złotych na prąd. Jeśli by nie było tych kilku złotych to i tak bym płacił minimum 50 zł za sam przesył. To są właśnie uroku prądu budowlanego. Koszt kWh jest minimalnie niższy, ale opłaty stałe są bardzo wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli tytlko jest mozliwosc dogadania sie z sasiadem to pewnie ze lepiej od sasiada pociagnac, nawet na cala budowe.

Jesli ktos ma sasiada blee lub wogole go nie ma to nie ma wyjscia i :( ja chyba wlasnie bnie bede mial wyjscia i bede musial podlaczyc prad budowlany :(

napoczatek zamowilem tylko 12kw chociaz Pan sugerowal 16 ale po co mi 16 jak moze starczy 12 ;) a za kazda jednostke przy podlaczeniu sie placi i to niemalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym załatwiał już!!

U mnie warunki przyłaczenia elektrycznego trwały 1 m-c a dopiero po podpisaniu umowy Energa dała sobie czas 6 m-c na podłączenie chyba że wynikną niespodziewane problemy (to było najlepsze "niespodziewane problemy" - ciekawe pojęcie!!). Co do sąsiadów to ja bym nie liczył jednego dnia jest fajnie piwko gadugadu a drugiego coś odbije i nie będzie sztrumu - i weś wtedy kombinuj jak tu ekipa na budowie będzie siedzieć. Te 60 złotych to nie duże pieniądze a swoje będziecie mieć i to bez łaski!. A co do wody u mnie będziemy mogli dopiero mieć jak będzie większa liczba mieszkańców - nie opłaca im sie ciągną do mnie :evil: Także lepiej sie za wczasu dowiedzieć. Powodzenia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiliśmy ruszyć z budową na wiosnę. Teraz jednak mieliśmy w planach uzbroić działkę ( woda, prąd). Zastanawiam sie jednak czy to ma sens, bo trzeba będzie płacic pewnie rachunki zupełnie niepotrzebnie przez kilka miesięcy ( czy mam rację?).....z drugiej strony zaś nasz architekt nastraszył nas , ze ZE ma czas na rozpatrzenie decyzji 180 dni (!) i że lepiej to załatwiać juz. Innym razem znowu twierdzi, ze 3 miesiace....

Ciku radzę bierz się do przyłaczy i to szybko. Jeśli nie masz jeszcze papierologii przyłaczowej - tj projektów z uzgodnieniami ZUD, ewentualnych pism od sąsiadów (jeśli np. przyłaczysz się do jakiejś sieci na ich działce), odleżonych (30 dni) zgłoszeń w Starostwie to trzeba się ostro brać żeby wyrobić się ze wszystkim do wiosny.

Co do enegretyki to tu co kraj to obyczaj tj. od momentu gdy zlecasz im wykonanie projektu do zrobienia przyłacza możesz czekać od 3 miesięcy do 2 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w moim przpadku kiedy juz mam skrzynke elektrowni przy dzialce ? to chyba podpisuje umowe i odrazu biore elektryka zeby to do mnie na dzialke podlaczyl ?

Danielku nie tak szybko. Jeśli jest skrzynka to jeszcze sprawdź jaka. Pierwszy prąd na działce miałam robiony w 91 roku - przyłacze ogrodnicze - 5 KW, to mało i trzeba było procedurę rozpocząc od nowa.

Teraz jeszcze jedno czy w tej skrzynce masz już swój licznik? Bo jeśli nie to najpierw licznik (który montuje enerhgetyka) a dopiero wtedy prąd i jeszcze odbór ze stęplem uprawnionego elektryka urządzenia odbiorczego (na budowie skrzynka tzw. Erbetka) i dopiero umowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak budujesz sie i masz blisko sąsiada pogadaj lepiej z nim

JA CAŁY DOM WYBUDOWAŁEM NA PRĄDZIE I WODZIE SĄSIADA

zapłaciłem 1/3 stawki przy tej którą zapłaciłbym majac swój prad czy wodę a co zaoszczedziłe to moje, a po bliższych obbliczeniach stwierdziłem ze sąsiad tez był zadowolony bo też zarobił

co do czasu oczekiwania zalezy od miejscowości

załozmy ze masz w rece kompletne wnioski i czekają tylko na złożenie to tak:

energetyka min. 3-4 m-ce - chyba ze pracuje tam jakiś znajomy może przyspieszy

wodociagi - u mnie praktycznie w dwa tygodnie - nie maja zbyt dużo roboty mała miejscowość

wiec zakładając ze chesz rozpocząc budowę wiosna i na swoich mediach złoż wniosek w styczniu na prąd i wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciornastek

sa to nowe skrzynki wkopywane przy krojeniu dzialek, nie wiem czy jest tam licznik, ale jest ot skrzynka do dzialki budowlanej.

W nowych skrzynkach(tzw SPP) sš montowane liczniki, ale sprawdŸ. Pewnie nie masz do nich klucza i to się zgadza bo dadzš Tobie klucz po zamnontowaniu licznika. Powinieneœ mieć jeszcze jakieœ urzšdzenie odbiorcze np. wspomnianš Erbetkę (to warto mieć bo wtedy fachowcy tylko majš dostęp do Rbetki i nic Tobie nie wywinš).

A teraz powinieneœ się udać do Twojego Zakładu Energetycznego u ustalić jaka czeka Ciebie procedura. U mnie po zamontowaniu skrzynki tak długo nie mogłam podpisać umowy aż nie zamontowałam rbetki i mój elektryk nie wbił swojej pieczštki na stosownym formularzu z Enei. Następnie podpisanie umowy. Potem dopiero zamontowali licznik i dostałam kluczyk od skrzynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...