Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy jest sens robic przyłącza przed zimą?


ciku

Recommended Posts

Ja do tej pory budowałem na prądzie pożyczanym od sąsiada, ale ostatnio dzwoniłem do ZE w sprawie zwiększenia przydziału kW i pan mi powiedział, że pożyczanie prądu na cele budowlane jest niezgodne z prawem i gdyby ktoś podkablował, sąsiad dostałby karę do zapłacenia. Słyszeliście o takim przypadku?

 

Co za idiotyzm - ktoś płaci normalnie za prąd, nabija kWh i jeszcze karę dostaje :o :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pożyczam od sąsiada ale on sam ma jeszcze prąd budowlany. ponieważ sam go nie używa bo wstrzymał roboty a płacić musi, to ja go niejako od tych opłat wybawiam, bo je przejmuję...

Zastanawiam się jednak czy nie byłoby sensowniej własną skrzynkę założyć...

Ciku, teraz wystąp już z papierologią bo tam terminy samego przyłączenia musisz na wyrost podać. Jak podasz na marzec to w sam raz. Inaczej przyjdzie marzec, ty zaczniesz dreptać do ZE a majster na prąd czekać będzie zamiast murować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam za projektem już szósty miesiąc i szlag mnie trafia, bo domek już praktycznie skończony i można się wprowadzać :evil:

Jak ostatnio dzwoniłam do projektanta, to powiedział, że jak dobrze pójdzie, to skończy do końca października. Ciekawe ile jeszcze czasu będzie potrzebowała energetyka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciornastek

sa to nowe skrzynki wkopywane przy krojeniu dzialek, nie wiem czy jest tam licznik, ale jest ot skrzynka do dzialki budowlanej.

W nowych skrzynkach(tzw SPP) sš montowane liczniki, ale sprawdŸ. Pewnie nie masz do nich klucza i to się zgadza bo dadzš Tobie klucz po zamnontowaniu licznika. Powinieneœ mieć jeszcze jakieœ urzšdzenie odbiorcze np. wspomnianš Erbetkę (to warto mieć bo wtedy fachowcy tylko majš dostęp do Rbetki i nic Tobie nie wywinš).

A teraz powinieneœ się udać do Twojego Zakładu Energetycznego u ustalić jaka czeka Ciebie procedura. U mnie po zamontowaniu skrzynki tak długo nie mogłam podpisać umowy aż nie zamontowałam rbetki i mój elektryk nie wbił swojej pieczštki na stosownym formularzu z Enei. Następnie podpisanie umowy. Potem dopiero zamontowali licznik i dostałam kluczyk od skrzynki.

 

Co do Rbetki - osobiście polecam skrzynkę SPP z placem budowy. To takie 3 w jednym. Dajesz klucz ekpie i pokłopocie. A co mają wynieść? Licznik? Mają klucz to i tak wiadomo kto by wyniósł. Zewnętrzna rbetka też może zniknąć - tym bardziej że jest to towar bardziej poszukiwany od "lewego" licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee , ten tego... a czy może mnie ktoś uświadomić co to ta RBTka?

W przyszłym tygodniu odbieram warunki przyłączenia i może też się zastanowię nad przyłączeniem w zimie.

 

Dzięki z góry :D

To taka skrzyneczka w której masz kontakty na siłę i zwykłe. U mnie w tej skrzyneczce są jeszcze dodatkowo zabezpieczenia.

Rafałek pisał, że można mieć 3 w jednym tj skrzynkę gdzie masz licznik i w środku lub u góry skrzynki zamontowaną rbetkę. To się zgadza ale wszystko zależy od tego jaką skrzynkę pozwoli zrobić lub sam zrobi Twój zakład energetyczny i jak się z nimi dogadasz. Ja wolałam mieć osobno rbetkę, właśnie żeby nie kombinowali w skrzynce licznikowej fachowcy (A znam takowych różne wyczyny i muszę powiedzieć, że moja decyzja już się sprawdziła w praniu. Bo w rbetce była różncówka a moi geniusze mimo że dostali stosowną wtyczkę na siłę podłączyli źle kable - tj. mieli za mało żył w kablach i im ciągle różnicówka wywalała. Oczywiście już chcieli grzebać w skrzynce przy liczniku ale nie mieli dostępu :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...