Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podlacznie budynku do sieci wodociagowej


paradox

Recommended Posts

witam..

Mam małe pytanko....Podlacznie budynku do sieci wodociagowej i kanalizacji sanitarnej nastapi na podstawie odzielnej dokumentacji nie dolaczonej do projektu..czy jest wymagan(w swietle nawych przepisow) zgloszenie tego to starostwa powiatowego....

pozdrawiam

Paradox

Tutaj masz fajny tekst który mnoże coś wyjaśni:

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_051031/prawo/prawo_a_1.html Pozdrawiam.

Prawo co dnia

PRAWO BUDOWLANE

Inwestorzy mają kłopoty z przyłączaniem mediów

Trudna droga do wody Od ponad miesiąca wodę, gaz lub prąd do budynku albo działki można doprowadzić bez zgłaszania tego staroście. Nowe przepisy miały uprościć procedurę budowlaną. Na razie przysparzają tylko problemów

Władysław Białek chce doprowadzić do swojej działki wodę bez pytania o to starosty. Zakład wodociągowy jednak nie wie, jak ma wyglądać procedura zgłoszeniowa

© MARIAN ZUBRZYCKI

Włodzimierz Białek jest właścicielem działki rekreacyjnej położonej w lesie. Chce doprowadzić do niej wodę. Ucieszył się, że będzie mógł to zrobić na podstawie uproszczonych zasad. Okazało się jednak, że to, co miało być proste, wcale takie nie jest.

 

Od 26 września br. nowelizacja prawa budowlanego zwolniła z obowiązku otrzymania pozwolenia budowlanego na wszystkie przyłącza mediów (energii, wody, kanalizacji, gazu, ciepła, telefonu), również gdy prowadzą one do niezabudowanej działki.

 

Intencją ustawodawcy było, by inwestorzy mogli przyłączyć prąd, gaz oraz wodę na dwa sposoby: albo zgłaszając to staroście (art. 30 ust. 1 pkt 20 prawa budowlanego), albo na podstawie przepisów branżowych, zwracając się bezpośrednio do dostawcy mediów (art. 29a).

 

Wcześniej prawo budowlane różnie to regulowało. Budowę przyłączy mediów do budynków zgłaszało się, ale do budowli takich, jak altany lub blaszane garaże, wymagano pozwolenia na budowę. Było ono niezbędne także wtedy, gdy działka była pusta.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

- Poinformowałem zakład wodociągowy - mówi W. Białek - żechcę podłączyć działkę do sieci bez pytania o to starosty. Zakład nie ma nic przeciwko temu. Nie wie tylko, jak ma wyglądać procedura zgłoszeniowa.

 

- Pan Białek chce przyłączyć wodę, przedkładając tylko plan sytuacyjny, na którym zaznaczył przyłącze. Powołuje się przy tym na art. 29a prawa budowlanego. Według tego przepisu trzeba jeszcze spełnić wymogi z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę lub z prawa energetycznego. Przepis jest zbyt ogólny i nie ma stuprocentowej pewności, jak postępować - mówi Wojciech Słowiński z Zakładu Komunalnego w Dąbrówce Wielkiej, w okolicy której położona jest działka.

 

- Przyłącze - twierdzi - będzie biegło pod drogą, potrzebna jest więc zgoda zarządcy drogi. Poza tym mapa dołączona do wniosku jest w skali 1:1000 i nie widać na niej dokładnego przebiegu przyłącza, będą więc problemy z jego odbiorem.

 

To nie rewolucja

- Mamy sygnały od inwestorów, że dostawcy nie chcą przyłączać mediów - mówi Robert Dziwiński, zastępca głównego inspektora nadzoru budowlanego. Niektórzy - dodaje - twierdzą nawet, że wybór sposobu przyłączenia mediów należy wyłącznie do nich, a nie do inwestorów. Nie rozumiem tylko -zastanawia się - skąd to zamieszanie. Nowelizacja nie wprowadziła przecież żadnej rewolucji. Jedyna zmiana to taka, że inwestor może przyłączyć media z pominięciem starosty. Dzięki temu oszczędza 30 dni, bo nie musi czekać miesiąc z rozpoczęciem robót budowlanych.

 

Do inwestora należy też prawo wyboru, z którego z tych sposobów chce skorzystać. Pozostałe formalności natomiast są takie same.

 

Prosta procedura

Sporządza się plan sytuacyjny przyłącza na aktualnej kopii mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Plan musi sporządzić geodeta.

 

Następnie przedstawia się plan gestorowi sieci, a ten informuje, jakie warunki techniczne trzeba spełnić. Jeżeli przyłącze biegnie pod drogą, potrzebne będzie zezwolenie zarządcy drogi, a jeżeli przez działki sąsiednie - to zgoda sąsiadów.

 

Jeżeli dysponuje się już kompletem dokumentów oraz spełnia wymogi techniczne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać przyłącze. Po zakończeniu robót budowlanych trzeba jeszcze tylko zrobić inwentaryzację powykonawczą i zgłosić przyłącze gestorowi. Potem pozostaje już tylko zawarcie umowy na dostawę wody, ciepła,gazu itd. Gdyby jednak inwestor chciał wykonać przyłącze na podstawie zgłoszenia, to składa staroście wniosek (określa w nim: rodzaj, zakres, sposób wykonania robót oraz termin ich rozpoczęcia) wraz z projektem zagospodarowania działki lub terenu. Nie może też zapomnieć o oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomością, a także o pozwoleniach, opiniach, uzgodnieniach wymaganych przez odrębne przepisy.

 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował interpretację dotyczącą zasad przyłączania mediów. Jest ona dostępna na stronie http://www.gunb.gov.pl/pliki/przylacza.doc

 

Wątpliwości były i są

Wątpliwości mają jednak nie tylko gestorzy sieci.

 

- Media przyłącza się na podstawie pozwolenia na budowę albo zgłaszając zamiar jego wykonania staroście. Pierwsze potrzebne jest, gdy doprowadza się je do nowych budynków (lub innych obiektów budowlanych), są one bowiem integralną częścią wznoszonego obiektu - mówi Kazimierz Normant, przewodniczący Komisji Legislacyjnej przy Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. - Drugie, jeżeli przyłącze doprowadza się do istniejących już budynków.

Innej możliwości - jego zdaniem - nie ma.

RENATA KRUPA-DĄBROWSKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...