Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

Cytat Napisał daniel szypulewski Zobacz post

Witam wszystkich mam takie pytanko czy moge budować dom sam bez zadnych firm??????

 

A ile lat zamierzasz budować? Mój kuzyn buduje właśnie tak- Wszystko sam. Pomaga ojciec, wuj, kolega. Dom 160m2. buduje już 5,5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cytat Napisał daniel szypulewski Zobacz post

Witam wszystkich mam takie pytanko czy moge budować dom sam bez zadnych firm??????

 

A ile lat zamierzasz budować? Mój kuzyn buduje właśnie tak- Wszystko sam. Pomaga ojciec, wuj, kolega. Dom 160m2. buduje już 5,5lat.

 

To bardzo długo...:o

 

My zaczęliśmy na wiosnę tamtego roku, teraz schną wylewki, od poniedziałku oboje zaczynamy dalej wewnątrz. I nie MY jedni tutaj, którzy budują SAMI, a dają radę zbudować w zaskakującym tempie, ale na to składa się wiele czynników. m.in. czas, finanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo długo...:o

 

My zaczęliśmy na wiosnę tamtego roku, teraz schną wylewki, od poniedziałku oboje zaczynamy dalej wewnątrz. I nie MY jedni tutaj, którzy budują SAMI, a dają radę zbudować w zaskakującym tempie, ale na to składa się wiele czynników. m.in. czas, finanse.

 

Ja niewiem ile bede budowac szczeze to az tak mi sie nie spieszy:)najpierw musze troszke wiedzy zlapac jakie kwitki zalatwic i powoli zaczynac.a jakii jest orientacyjny koszt SSZ domku 9x8 sciana suporex 24 bez piwnicy.pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam!

 

Jestem tu nowy, ale zapoznałem się w tym temacie z wypowiedziami od 2007 roku.

 

Interesuje mnie budowa domu o powieszchni użytkowej 200m2 na powieszchni zabudowy ok.100m2

Dom ma się składać z 4 mieszkanek (50m2 każde - 2 na górze i 2 na dole) każde z odzdzielnym wejściem z zewnątrz na wynajm dla studentów (od dłuższego czasu wynajmujemy studentowm pokoje w domu , który mamy na tej samej działce i w sezonie mamy pełne obłożenie, gdyz ulicę dalej znajduje się jedna z katedr UKW)

Ze względu na specyfikę działki i poszanowanie wolnej przestrzeni (pomiędzy obecnym domem i planowanym chciałbym pozostawić trochę ogrodu),

w grę wchodzi tylko dom na planie kwadretu lub prostokąta..

 

Chciałbym , żeby wyszło to jak najtaniej więc (większośc z pomysłów przewinęła się gdzieś już na forum):

- dach o jak najmniejszym pochyleniu (tak, żeby na piętrze nie było straty powierzchni na skosach) , dom może być nawet typu"klocek" (nie będzie bardzo się wyróżniał z otoczenia bo połowa sąsiadów takie ma)

- brak piwnicy (ewentualnie b. mała piwniczka na kotłownie)

- częsc okien nieotwieralna (na parterze tylko oczywiście, żeby można je z zewnątrz umyć)

- schody do górnych mieszkań na zewnątrz (najemcy lubią mieszkania z odzdzielnym wejściem i takie są najczęściej przez nich wybierane, daje to też oszczędnośc przestrzeni wewnątrz)

- wszystkie 4 kuchnie i 4 łazienki na jednym pionie wod.-kan. w niewielkich odległościach od siebie

- małe łazienki i kuchnie (mało glazury do położenia)

- w łazienkach zastosowanie luksfer zamiast okien (do rozważenia prze dobrej wentylacji)

- kupno materiałów w rozsądnych cenach (poddawanie dłuzszej analizie większości wydatków na matriały przed rozpoczęciam budowy i korekta w trakcie)

- sprowadzenie tańszych budowlańców z regionów dotkniętych bezrobociem.(jest baza noclegowa w postaci pokojju 20m2 z aneksem w domu)

-Nie mam więcej pomysłów :( na obniżeie kosztów. Może ktoś coś doradzi?

 

Co do wykończenia to tutaj też jest dobre pole do manipulacji gdyż można np. 3 mieszkania wykończyć i wyposażyć w miarę przyzwoicie żeby były atrakcyjne dla potencjalnych najemców.(czyli promocje w castoramie i meble z komisu w miarę nowoczesne) .

Pozostałe 1 natomiast potraktować z pewną dozą dowolności: mam parkiet dębowy z "demobilu", jakieś płytki (kupione niby to na kuchnie, ale mojej mamie się kolor odwidział w ostatniej chwili i inne zrobiliśmy), dużo mebelków i sprzętu, jakiś zlewozmywak w miarę niepoobijany, na pewno coś da się z tego zrobić i wówczas to mieszkanie przeznaczyć dla mniej wybrednego najemcy lub zostawić sobie na cele własne.

 

Jesli będzie też jakiś nadprogramowy grosz można pomyślec nad tym , żeby zrobić tym studentom jakąś małą altankę z ławeczkami i grilem( mam na taki już nawet cegły ładne, choć z rozbiórki pochodzące, ale na budowę grilla się nadają), żeby uatrakcyjnić teren (działka jest nieforemna i w zależności od tego , jak wyznaczą linię zabudowy, z jednej strony pojawi się kawałek wolnej przestrzeni , który będzie się na ten cel nadawał)

 

Jak myślicie , ile ta cała inwestycja może wyniesc? (bez altanki z grillem oczywiście)

 

Sam projekt pewnie sporo- porównując cenowo z gotowymi, bo i wymagania specyficzne i mało kto chyba takie coś buduje. Ale ile jest to "sporo"?

 

Druga sprawa ile sama budowa by wyniosła? Czy przy przedstawionych wyżej załozeniach powiedzmy 1500 zł/m2 to kwota realna. (Bydgoszcz)

Sam nie chcę dużo przy tym robić- ewentualnie drobna kosmetyka przy wykończeniu.

 

Bardzo zależy mi na szczerej odpowiedzi , bo od kosztów całości zależy, czy wogóle warto się za to zabierać.

 

Z mojego punktu widzenia wszystko wygląda ładnie , gdyż jest uniwerek pod bokiem i studentów do najmu nie zabraknie. . Ulicę 3 lata temu wyłożyli kostką, porobili ładne parkingi ,wszystkie media są - idealne warunki. Szkoda tak ładnej pod względem inwestycyjnym działki zostawić nieużywanej (ogrodu połowa też wystrczy i tak nikomu się nie chce tam tyrać). Druga sprawa to kwestia estetyki, poniweaż budynek ten zasłoniłby posesję sąsiada, który postawił sobie zakład kamieniarski co nie dodaje uroku widokowi z tarasu.

 

Spotkałem się ze stwierdzeniem "Weź metraż - pomnóż przez 2000" - czy uda się to zrobić o 25% taniej upraszczając całośc do maksimum?

Jakby się obyło bez kredytu byłoby super.- ale czy da się?

 

Poszę o opinię:

- Jakie technologie najkorzystniej wychodzą (ściany, dach)?

- co z ogrzewwaniem?- jest jakaś rozsądna cenowo alternatywa wobec paliw stałych- chodzi o oszczędność czasu (dużo dobrego słyszałem o pompach ciepła- czy myślicie , że to jest rozsądne + ten piec węglowy/gazowy na tęgi mróz)

- w jaki sposób można jeszcze ściąć koszty całości nie tracąc dużo na jakości lub jak niskim kosztem uatrakcyjnić budynek dla najemców.

 

Pozdrawiam

GreenMan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
A co sądzicie o tym projekcie?

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Domek-Maly/a,s_pd,idp,12035.html

Myślicie,że będzie tani w budowie? Jaki może być szacunkowy koszt stanu surowego zamknietego?

 

Sprobujmy oszacowac:

Przyjme mozliwie najszybsza technologie postawienia domu - nawet w 1 miesiac, jesli by idealnie spasowac wykonawcow:

0. papierkologia- projekty, pozwolenia, etc- 10 000 zl

1. fundament- płyta fundamentowa- pow. zabudowy to 60 mkw razy 280 zl (firma Cezbud, podbudowa z pianobetonu, wsp U 0,2, o zaletach plyty mozna poczytac w innych watkach)- czas realizacji- 7dni - 16800

2. sciany zewnetrzne- przyjme jednowarstwowy beton komorkowy- najtanszy jest obecnie solbet 36,5 - 90 zl za metr sciany, wg projektu powierzchnia scian to 53 mkw, zatem daje nam 90x53, do tego trzeba doliczyc nadproza i wieniec, skorzystamy z systemowych zarowno nadprozy jak i wienca- koszt bedzie spory, w przyblizenou razem ze zbrojeniem wienca 4000 zl + 4770 sciany

sciany wewnetrzne - silka/ytong gr. 18cm - 28 mkw razy 50 zl, daje 1400 zl + nadproza, tez systemowe- okolo 1000,

robocizna - 50 zl / mkw - da 50 x 81 mkw- 4050 - czas wymurowania- maks 7 dni

3. wiezba i strop- rozwiazanie szybkie - dach wiazarowy- dolny pas jest stropem, koszt to okolo 130 zl/ mkw (robocizna+material) - pow. dachu w projektu to 123 mkw co da 16 tys zl - czas montazu - 1 dzien, wyprodukowania - pewnie miedzy 2 tygodnie a miesiac

4. pokrycie dachu- nie bedziemy brac blachy tylko dachowke cementowa euronit - dajmy na to profil s, wg kalkulatora euronitu laczny koszt to 6700 zl- w tej cenie wszystkie dachowki- szczytowe, gasiory, klamry, folia dachowa, etc.

robocizna- przyjme 50 zl/metr kw- co da 6000 zl, czas realizacji- 3 do maksymalnie 6 dni

5. okna- mozemy poszalec i kupic jezierskiego najcieplejszy model- z U dla calego okna (srednio) okolo 0.9- okien jest 19 mkw, cena za metr kw to okolo 700 zl, co da w zaokragleniu 14 tys lub troche tansze- okna pasywne adams - 600 zl/mkw- 12 tys , lub wariant najtanszy- okna standardowe, ale wciaz cieple- tez adams z szyba 1.0 w cenie 380 zl /mkw da 7200 zl, do tego montaz- przyjme 2 000 zl,

6. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - rekuperator jan-gaz - 4700 + instalacja 6300 (wzialem jakas firme z lodzkiego, ktora podaje cene na swoje uslugi) - razem 11000 zl, nie ma komina

 

mamy juz dom z oknami, przykrytym dachem, zrobiona wentylacja, scianami na parterze- mozna przyjac, ze to jest stan surowy zamkniety

zsumujmy wszystko

10000 + 16800 + 8770 + 1400 +4050 + 16000 + 6700 + 6000 + 9200+ 11000 =

 

90000 zl - wariant z oknami najtanszymi, i

 

96 tys - najdrozszymi

 

do zrobienia zostaje- instalacja elektryczna, podbitka dachu, rynny, strop nad parterem- od dolu karton gips na stelazu, dalej welna mineralna, dalej plyta osb

na poddaszu scianki dzialowe z karton gipsu- 21 mkw-

strop (20cm welny) i scianki dzialowe(10 cm welny) na poddaszu + ocieplenie polaci dachowych(30 cm welny) i wykonczenie w karton gipsie- w duzym przyblizeniu (na wyrost) przyjme 100 zl/mkw- robocizna z materialem- plyty KG + welna + stelaze- razem wg projektu okolo 100mkw- da 10000 zl

instalacje elektryczna + wodna- 10 tys

drzwi wewnetrzne- sztuk 7- mozna kupic i po 400 z oscieznica jak i po 800 , ale i po 2000 sztuka, i wiecej,wezme najtansze- 2800 zl

 

rynny- 2 tys, podbitka- 3 tys (to tak pi razy oko)

 

10+10+5=25 tys + 90 tys- 115 tys zl- mozna powiedziec , ze stan deweloperski- z jednym ale- nie ma ogrzewania zainstalowanego, aha, komina tez nie ma, zamiast niego jest dzialajaca wentylacja mechaniczna

 

parametry domu- fundament- 0,2 , sciany - 0,28, okna- 1,4 lub 0,9, dach- 0,13

 

jesli chodzi o ogrzewanie to - w lazienkach zrobilym elektryczne podlogowe, w pozostalych- uwaga- sufitowe elektryczne- cienka folia pod karton gips- calosc ze sterownikami okolo 8 - 9 tys zl (ceny z polarheat.pl ). Za ogrzewanie wody odpowiedzialny bylby 150l pojemnosciowy elektryczny ogrzewacz wody Stiebel Eltron z cyfrowym wyswietlaczem- koszt 2600 zl.

Czyli CO i CWU to wydatek 11 tys zl - mozna to jednak takze zminimalizowac kupujac 8 promiennikow z termoregulatorami- sztuka 400 zl- co da 3200 i bojler Atlantica za 1200 zl- razem da 4400

 

czyli ostateczne podsumowanie- wersja mini- 120 tys, maxi - 133 tys , co zostaje? wykonczenie podlog, wytynkowanie,pomalowanie, bialy montaz. (podlogi- panele - 50 zl z robocizna- 4500, tynki- 22 zl x 160 - 3500, wyposazenie lazienek- 10 tys, kuchnia- 20 tys- 38 tys- czyli stan pod klucz powinien sie zawierac w przedziale od 158 do 177 tys. no i jeszcze schody- miedzy 3 a 10 tys.

 

na koniec- ceny materialow sa dzis bardzo niskie, mam wrazenie, ze powodz jest ostatnim etapem dekoniunktury w gospodarce,przyslowiowym dolkiem, a to oznacza, ze teraz jest dobry moment do stawiania domow

odbudowa zniszczen popowodziowych sciagnie z rynku budowlańców czego skutkiem bedzie wydłużony czas realizacji zleceń i podnoszenie cen

 

pzdr

szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

A może ktoś z Was by się wypowiedział w tym wątku? Widzę że tutaj wielu ma obszerną wiedzę, a wątek już jest od kilku tygodni i wielu uważa dość rozbieżnie :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?160866-PROJEKT-ATENA-ARCHIPELAG-czy-da-si%C4%99wybudowa%C4%87-za-350-000-pln-do-zamieszkania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podanej stronie jest kosztorys budowlany i wykaz użytych materiałów do budowy,podstaw do rubryk aktualne ceny dodaj robociznę SSO koszt budowy masz jak na tacy :)
Witam. Wiem, że można tak zrobić, ale przy mojej dwójeczce maluszków jest to nierealne:( Na to trzeba poświęcić sporo czasu niestety. Dlatego tak orientacyjnie pytam. Zastanawia mnie również jaka byłaby różnica w wybudowaniu tego doku, a tego http://www.domfort.eu/projekt,gienia,10,opis.htm. Mania jest troszkę większa i ma normalnie usytuowane schody oraz nie ma na poddaszu tycfilarów na środku pokoju. Aczkolwiek obawiam się, że będzie dużo droższa w realizacji. Mógłby mi ktoś coś podpowiedzieć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to czy musze brac firme do wszelkich robot czy mozna wszystko zrobic samemu;)

 

można... można samemu tylko te cholerne pieczątki czasem blokują...

pewnych prac sam nie wykonasz... ale jak już zaczniesz samodzielne budowanie to ekipy które będziesz musiał zawezwać policzysz na palcach jednej dłoni stolarza pechowca;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
można... można samemu tylko te cholerne pieczątki czasem blokują...

pewnych prac sam nie wykonasz... ale jak już zaczniesz samodzielne budowanie to ekipy które będziesz musiał zawezwać policzysz na palcach jednej dłoni stolarza pechowca;)

NO wlasnie wszedzie pieczątki odechciewa mi sie budowy po samym zalatwieniu papierkow:)a co dalej strach myslec:);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

a więc moja sytuacja ma się tak: mieszkam w Łodzi i mam mieszkanie warte jakieś 150tyś. Bardzo podoba mi się projekt tego domku http://www.z500.pl/projekt/z72.html?lustro=0 Jak myślicie, warto stawiać takie coś? Jest napisane, że koszt budowy to 120tyś brutto. Kredytu nie dostanę, a działki nie mam - chciałbym kupić 2000-3000m^2 na terenie woj łódzkiego (najbardziej interesują mnie okolice Kutno-Łęczyca-Zgierz)

Co myślicie o mojej sytuacji? Warto, czy tylko sobie pomarzę? Będę wdzięczna za każdą informację.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a więc moja sytuacja ma się tak: mieszkam w Łodzi i mam mieszkanie warte jakieś 150tyś. Bardzo podoba mi się projekt tego domku http://www.z500.pl/projekt/z72.html?lustro=0 Jak myślicie, warto stawiać takie coś? Jest napisane, że koszt budowy to 120tyś brutto. Kredytu nie dostanę, a działki nie mam - chciałbym kupić 2000-3000m^2 na terenie woj łódzkiego (najbardziej interesują mnie okolice Kutno-Łęczyca-Zgierz)

Co myślicie o mojej sytuacji? Warto, czy tylko sobie pomarzę? Będę wdzięczna za każdą informację.:)

 

Uważam że warto :)

Marzenia trzeba spełniać! Jak się będziesz rozglądać za działką to poszukaj pola, na którym będziesz mogła coś wybudować, nie szukaj konkretnie działki budowlanej, takie pole z warunkami zabudowy jest tańsze. Zapraszam do mojego dziennika, może coś się tam przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a więc moja sytuacja ma się tak: mieszkam w Łodzi i mam mieszkanie warte jakieś 150tyś. Bardzo podoba mi się projekt tego domku http://www.z500.pl/projekt/z72.html?lustro=0 Jak myślicie, warto stawiać takie coś? Jest napisane, że koszt budowy to 120tyś brutto. Kredytu nie dostanę, a działki nie mam - chciałbym kupić 2000-3000m^2 na terenie woj łódzkiego (najbardziej interesują mnie okolice Kutno-Łęczyca-Zgierz)

Co myślicie o mojej sytuacji? Warto, czy tylko sobie pomarzę? Będę wdzięczna za każdą informację.:)

 

Bardzo podobny domek do mojego projektu ;) kilka zmian i można jeszcze taniej. Przykleję się tutaj z moim rozwiązaniem ;)

 

Witam.

Ledwo zdążyłem się załapać taki tu tłok,;) chyba z tym łatwym projektowaniem to lekka przesada.

Troszkę się męczyłem, wyszło mi to co wyszło, znaczy prawie to co chciałem.

http://lh4.ggpht.com/_RWKhEdg1GT8/TK7VFR4QOhI/AAAAAAAACEk/eU9sVqoc3RA/s576/an1.JPG

 

http://lh3.ggpht.com/_RWKhEdg1GT8/TLYCfoUyrLI/AAAAAAAACe0/4do0OLXO0Rs/Bez%20nazwy.jpg

 

muszę wytłumaczyć powyższe wypociny i opisać mój "projekt"

 

Oczywiście płyta fundamentowa. Mogą być dwie osobne. Budowę można podzielić na dwa etapy.

Strona mieszkalna w pierwszym etapie (prawie 80m2) przykryta dachem dwuspadowym.

Drugi etap (około 70m2) z ogrodem zimowym i garażem przykrytymi płaskim dachem.

 

Oczywista oczywistość to reku, i gwc. Tańsze i lepsze od kominów, które "zabierają cenne centymetry w tak dużym domu":p

Kominek muszę mieć. Specjalnie dopasowany do tego domu, więc własnego projektu http://forum.budujemydom.pl/style_emoticons/default/icon_wink.gif

Zapomniałem dodać że ma to być bardzo tani domek. Parterówka.

 

I etap:

Zacznę od dachu http://forum.budujemydom.pl/style_emoticons/default/icon_wink.gif ( wiem, wiem....dach robimy na końcu;))

Konstrukcja stropodachu to kratownice - wiązary deskowe 25mm.

Miejsca na ocieplenie i wszelkie instalacje tzn. reku, dgp, pod dostatkiem - do 100 cm.

 

Ściany - szkielet drewniany ale wykonany tak jak wiązary dachowe, aby zmieścić "tylko" 50cm ocieplenia

(konstrukcja ścian i dachu to około trzech tyś zł na deski potrzebne w pierwszym etapie)

 

Od gruntu około 70cm ocieplenia - pod i nad płytą fundamentową łącznie.

 

Okna - czteroszybowe + rolety (kasety schowane w podbitce).

 

2 etap:

Ściany ogrodu zimowego to belki drewniane łączone ze szkłem.

Ściany garażu wykonane tak jak w pierwszym etapie budowy domu.

 

Teoretycznie wyjdzie domek pasywny, a dzięki "innej" konstrukcji tańszy od "normalnego" normowego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy twoje rozwiązanie rzeczywiście jest tanie bo z pasywnością to raczej niewiele ma wspólnego poza zdrowo przewymiarowanym ociepleniem (zwłaszcza fundamentu).

No i te okna nie dość, że czteroszybowe to jeszcze z roletami -jak ktoś zapyta o cenę to mocno zwątpi.

Konieczność instalacji GWC też mocno wątpliwa.

Ogród zimowy też zbędny, że o garażu w bryle budynku nie wspomnę.

(Pamiętajmy, że ma być tanio i funkcjonalnie)

Proponuję zacząć od znalezienia ekipy która dany projekt zrealizuje.

Raczej unikałbym technologii szkieletowych jak u an-buda bo potem pojawiają się problemy z akumulacyjnością domku, która w tej sytuacji jest znikoma, co jak wiadomo skutkuje przegrzaniem latem i wydłużeniem sezonu grzwewczego czyli większymi rachunkami zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy twoje rozwiązanie rzeczywiście jest tanie

 

ze 3x w materiale i połowę robocizna ( zobacz i porównaj w KNR)

 

 

 

bo z pasywnością to raczej niewiele ma wspólnego poza zdrowo przewymiarowanym ociepleniem (zwłaszcza fundamentu).

 

 

lepiej ocieplony od pasywnego, akumulację też można znaleźć jak poszukasz

 

 

że czteroszybowe to jeszcze z roletami -jak ktoś zapyta o cenę to mocno zwątpi.

 

kilka okien i drzwi ma "zabić" ;) reszta to tylko szkło klejone bez ram (ogród źimowy-salon)

 

 

 

Ogród zimowy też zbędny, że o garażu w bryle budynku nie wspomnę.

 

 

 

To bardziej salon przenikający w ogród, co się komu podoba:) garaż to bufor, "darmowa" ściana, wygoda- z bagażnika zakupy do spiżarni i przy ulewie wchodzę do domu suchy, i podatek 10 x mniejszy od wolnostojącego.

 

 

 

Raczej unikałbym technologii szkieletowych jak u an-buda bo potem pojawiają się problemy z akumulacyjnością domku

 

po kilkudziesięciu latach budowania i mieszkania w tradycyjnych ciężkich akumulacyjnych "bunkrach" mam ich dość ;)

 

 

 

 

problemy z akumulacyjnością domku, która w tej sytuacji jest znikoma, co jak wiadomo skutkuje przegrzaniem latem i wydłużeniem sezonu grzwewczego czyli większymi rachunkami zimą.

 

 

mieszkałem w kilku takich domkach i powiem jedno: mylisz się w 100%

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

po kilkudziesięciu latach budowania i mieszkania w tradycyjnych ciężkich akumulacyjnych "bunkrach" mam ich dość ;)

 

 

 

 

 

 

 

mieszkałem w kilku takich domkach i powiem jedno: mylisz się w 100%

 

 

Pozdrawiam.

 

eee, moi znajomi mają domek szkieletowy, bardzo dobrze ocieplony (ściany 25 cm styro) i sezon szybko się zaczyna i późno kończy a co jest dodatkowo w moim mniemaniu wadą to to że szybko traci ciepło ale szybko się nagrzewa. Wciaż uważam że akumulacyjność jest lepsza niż jej brak.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...