Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

No trochę czytałem ten wątek" budowa za 200tyś", ale całego nie dałem rady:) Jeśli chodzi o tanie wybudowanie i zmieszczenie się w danej kwocie to uważam na podstawie prostego przykładu z życia: ktoś ma do wydania 300zł w markecie na jedzenie i tak jeden kupi cały koszyk jedzenia, a drugi pół koszyka:) To zależy kto co kupiłek jakiej jakości oraz przedewszystkim i od tego kto jak umie gospodarzyć pieniądzem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja osobiscie w tuluza dałbym garaz po drugiej stronie, tzn. od strony pokoi. mysle ze przyda sie jeszcze jedno okno pomiedzy kuchnia a salonem, tj. w jadalni:)

ale takie jest moje zdanie. niby to okno jest w salonie duze ale... lepiej dac chyba takie powiedzmy 2-skrzydłowe(czyli mniejsze pole uciekania ciepła) i do tegoo jakies standardowe jedno,dwu-skrzydłowe - mysle ze to moze wplynac na korzysc oswietlenia domku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowy na forum, ale śledze forum od paru miesięcy, dokładnie od czasu kiedy po przeliczeniu wszsytkiego wyszło mi, że bardziej opłaca się budowa domu niż kupno mieszkania(oczywiście niedużego domu).

 

Jesteśmy na etapie kupna działki, czekamy na kredyt. Projekt to tuluza lmb31 od Lipińskich. Planuje wziąść kredyt 60tyś na działke oraz 170tyś RNS na budowe (dodat, że nie zarabiamy z żoną kokosów około 3500 netto)i uwaga zamierzamy się zmieścić w tej kwocie pod klucz. Wykończeniówke będe robił sam tzn. panele, kafelki, sufity, ocieplanie poddasza, ocieplenie zew scian, ogrodzenie, itp. Elektryka tez zaprzyjaźnionego:) Na pewnej stronie są opisy osób, którzy budują ten domek do SsZ około 85tyś. Licząc, że wyjdzie 170tyś wychodzi 2200zł za metr. Co o tym sądzicie, myśłę, że nie jestem szalony:)

 

Pozdrawiam wszystkich budujących i proszę o wyrozumiałość to mój pierwszy post, więc jest trochę chaotyczny:)

 

Witam ,teoria niestety nie ma nic wspólnego z praktyką. Ja mam projekt indywidualny ,piwnica,parter,poddasze, budowa systemem gospodarczym ,działkę dostałem od teścia ,pomaga ojciec ,znajomy czasem ja. Papierologia ,piwnica ,parter ,piętro ,w piątek gotowy dach ,po podliczeniu kosztów 118 tys zł chociaż nie kupowałem najdroższych materiałów a tam gdzie mogłem to oszczędzałem. Moim zdaniem 85 tyś na ssz to stanowczo za mało. Mnie też sie wydawało że bedzie taniej.

Oczywiście życzę powodzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze oszczedzacie na wszystkim, ale ciekawy jestem czy to zaowocuje w przyszklosci:) niby 2 pokoje wystarcza, ale zabraknie wam miejsca na rozne "duperele" typu deska do prasowania, zelazko i inne o ktorychh przy budowie zapewne sie nie mysli. i nawet drugie małe wc tez sie przyda dla 3-osobowej rodziny ale z tym rowniez wiaza sie koszty. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tanie domy do 200tys. to

-ar-1

-salsa

mysle ze to o wiele lepsze i funkcjonalne domki od tych ktore wy wybraliscie , a w budowie zbytnio od waszych projektow cenowo nie beda sie roznily. wiadomo ze napiszecie ze drozsze sa ale mysle ze ten koszt sie zwroci a jak na taka mala powierzchnie to i tak bardzo funkcjonalne, praktyczne etc. domki@\!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego do taniego budowania odpowiednia jest parterówka ;) Tam pokój 3x2 to jest pokój a na poddaszu to jest schowek i m2 za które trzeba płacić nam uciekają :)

 

Zwłaszcza jak musisz wydać więcej na fundamenty i na ogół na dach, ciągnięcie instalacji i generalnie masz mniej wydajną energetycznie bryłę domu....Skończcie z tą gloryfikacją parterówek i deprecjonowaniem domów z poddaszem użytkowym. Parterówka jest tania tylko do pewnego metrażu, potem lecisz w koszta skomplikowanego dachu, rozlazłego rzuty, ciągnięcie instalacji, itd. Bzdury piszesz z tym pokojem na poddaszu, który rzekomo jest schowkiem, nie chce mi się nawet z tą bzdurą dyskutować, inna sprawa, ze nie ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowy na forum, ale śledze forum od paru miesięcy, dokładnie od czasu kiedy po przeliczeniu wszsytkiego wyszło mi, że bardziej opłaca się budowa domu niż kupno mieszkania(oczywiście niedużego domu).

 

Wyszedłem z tego samego założenia i jak na razie się ono potwierdza. Dom z działką będzie mnie kosztował tyle ile spore mieszkanie w kiepskim miejscu Warszawy lub małe w dobrej lokalizacji. Więc wybrałem wioskę pod Puszczą Kampinoską a i tak dojeżdżam szybciej niż wielu znajomych. Przepis na tani dom jest tu wałkowany od zawsze i nie ulega on zmianom. Prosta forma, typowe rozwiązania, nieduży metraż, brak garażu, własnoręczne wykonanie części prac, żadnych balkoników, kolumienek, operowych schodów i wybrukowania działki w pestkę, generalnie prostota i wstrzemięźliwość. Zwróciłbym jednak uwagę na konieczność posiadania jakiejś rezerwy finansowej na wszelki wypadek. Warto miec coś takiego w budżecie budowy. Aha i nie słuchaj powtarzanych tu i ówdzie mitów o rzekomo większym koszcie domu z poddaszem, to nie jest takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój na parterze ma wymiary 2m*3m*2,7m,wykorzystane pełne 6m2 powierzchni.

Jakie wymiary będzie miał identyczny pokój na poddaszu i ile m2 będzie do wykorzystania ??

Najpierw się zastanów a potem pisz...

 

Nazwałeś schowkiem pomieszczenie na poddaszu, które ma normalne okna, lepiej doświetlające połaciówki, itp. Jest trudniejsze w aranżacji, ok, ale da się to zrobić. Wszystko jest kwestią pomysłu i aranżacji, wysokości ścianek kolankowych, itp. Ale to za duży niuans jak widzę.Jak to się ma do schowka? Sam sobie odpowiedz. Zniechęcasz ludzi do jak najbardziej akceptowalnego układu/wyglądu pomieszczenia. To po prostu jednostronne i nierzetelne podejście. Ja wiem, że chwali się to co się ma i za wszelką cenę broni własnych decyzji ale odrobina obiektywizmu byłaby wskazana.

Dziękuję za radę. Jeśli masz jakieś inne to się podziel może inni też skorzystają.

 

Nie masz pojęcia o czym piszesz...

 

Czyżby brak argumentów? Dom z poddaszem powyżej pewnego metrażu jest po prostu bardziej efektywny w przeliczeniu ma mkw i to mimo tego, że tracisz miejsce na schody. Są jeszcze kwestie planistyczne, PBC działki, itp. Dom parterowy pomijając kwestię gustu będzie tańszy jedynie w przypadku stosunkowo niedużych domów. Przy tej samej powierzchni netto ( a to ten parametr decyduje o kosztach m.in.) obu domów parterówka będzie musiała mieć prawie dwa razy większą powierzchnię rzutu, który oczywiscie musisz potem pokryć dachem, na ogół bardziej skomplikowanym (droższym) bo w naszym pięknym kraju mało kto lubi stodoły niestety, zrobić większe fundamenty ( przy trudnych warunkach geotechnicznych kolejne koszta), wydłużasz ciągi instalacyjne.

 

Nie jestem wrogiem parterówek, czy coś takiego. Sam rozważałem budowę takiego domu bo w niektórych wydaniach są na prawdę fajne ale dom z poddaszem po prostu wyszedł mi taniej. A ładnych kilka domów i innych znacznie większych obiektów już zaprojektowałem i zrealizowałem i jak sądzę mam pojęcie o czym piszę. W większosci przypadków dom z poddaszem wychodzi po prostu taniej. To samo zresztą potwierdzają mi wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że parterówka jest tańsza do pewnego metrażu było pisane już wiele razy. I jest to sprawa oczywista. O tym co kto woli nie dyskutuje. W moim przypadku gdybym chciała zmieścić w parterówce wszystko co mam w domku z poddaszem wyszedł by naprawdę spory dom i na pewno byłby droższy w wybudowaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi. O gustach nie dyskutujemy, to poza wszelką oceną. Ja po prostu stanowczo nie zgadzam się na takie ( mylące osoby myślące o budowie domu) stawianie sprawy, że parterówka jest z założenia tańsza. To jest po prostu nieprawda. Zawsze należy przeanalizować sytuację indywidualnie. Przy typowych metrażach domów parterówka na ogół wychodzi drożej. Tak jak pisałem wynika z mojej i nie tylko praktyki projektowej. No ale może się nie znam.

pozdrawiam,

TC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat się rozkręcił. Ja też myślałem nad parterówką, ale wyszła by taniej od LMB31 jakby metraż miała do 60m2. Parterówka ma większą powierzchnie dachu oraz fundamentów, ale to już pewnie było wiele razy na forum wałkowane.

Ja osobiście ciągle bije się z myślami w dwóch kwestiach: 1. to czy wogóle warto brać kredyt, to jednak na całe życie w Naszym przypadku była by to rata przez pierwsze 8lat 1100zł dom +działka. 2. To czy faktycznie uda się wybudować za tą kwotę Tuluzę, bo trzeba pamiętać, że jeszcze media i utwardzenie drogi, na szczęście przed mną są dwie działki, więc koszta szło by rozłożyć . Dodam, że oszczędniości jakie mamy to 15tyś, ale część na projekt i prowizje pójdzie. Gdybym dużo nie umiał robić sam to bym nawet o budowie nie myślał. Trudna decyzja przed Nami mamy jeszcze około 3tygodni na myślenie czy w to wchodzić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Arturo, nie zacietrzewiaj się tak. Buduję z poddaszem, bo nie mogłam parterówki (choć bardzo bym chciała) i wyeliminowałam prawie wszystko, co Twoim zdaniem wplywa na podniesienie ceny. Strop tani, bo prefabrykowany, okien połaciowych zero, ścianki kolankowe wysokie, więc strat metrów użytkowych prawie zero (mam chyba 4m2 różnicy między podłogami w całym domu, a powierzchnią powużej 190 cm). Okna normalne. Instalacje drogie? A skądże, druga łazienka nad tą pierwszą, jeden pion kanalizacyjny na cały dom.

Nie można uogólniać - wszystko zależy jednak od konkretnego projektu i warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo powierzchnia użytkowa to nie tylko powierzchnia po odjęciu skosów! Do użytkowej nie wlicza się np.edit: klatek schodowych pom. gospodarczych, przecież to w parterówce też masz. Czyli tak patrząc, Ty płacisz za wybudowanie ok. 170 m. a użytkujesz tylko 118 więc i tak ja lepiej na tym wychodzę ;) Edytowane przez Kwitko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Oj, Arturo, nie zacietrzewiaj się tak.Nie można uogólniać - wszystko zależy jednak od konkretnego projektu i warunków.

Nie lubię jak mi ktoś banialuki opowiada :),

dom z poddaszem użytkowym 130m2 z dachem dwuspadowym o powierzchni 180m2,koszt dachu to 22tys.zł z dachówką ceramiczną Tondach(14tys.zł) i orynnowaniem czyli 122zł/m2,ja mam 230m2 czterospadowy z tą samą dachówką(18tys.zł) i wyszedł 28tys.zł czyli 121zł/m2,pierwszy dom kolegi.

W tym samym domu strop lany to koszt (120m2) 10tys.zł,u mnie koszt stropu(180m2) to 5m3 belek drewnianych czyli 4tys.zł.

Ocieplenie połaci,kolega płaci za 180m2 a ja za 160m2 stropu.

W tym samym domu koszt płyty fundamentowej to 300zł/m2,identycznie jak u mnie ( ja mam na szkodach)

Koszt instalacji wodnej podłogówki,u mnie na jednym poziomie,wszystko pojedyńczo,w poddaszu na dwóch poziomach,dwie osobne instalacje,podwójne rozdzielacze itp.

Koszt instalacji elektrycznych,u mnie w wylewce na jednym poziomie,podobnie wod-kan,koszt instalacji wentylacji mechanicznej,u mnie w stropie i suficie podwieszanym,w poddaszu kombinacje alpejskie,dużo przebić czyli duża kasa,wykończenie skosów,u mnie nie trzeba. itp,można by tak bez końca :)

Policzcie i porównajcie wszystko...ja z kolegą robie to na bieżąco ;)

 

U mnie minimalne wymiary działki to 20,5x22

 

Oczywiście,wszystko zależy od projektu,z tym się zgodzę :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a ja uważam że opotymalne są piętrówki takie jak za gierka

bez jaj

Zgodzę się z tym,jeśli chodzi o wykorzystanie powierzchni,za młodu kostka nie ma sobie równych pod tym względem,gorzej na stare lata lub jak latorośle nam wyjdą z domu :)

Wtedy górę kostki przestawiamy obok parteru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...