Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

Co do kredytu mam podobne odczucia jak DEZET i andre59.

Jest wielu na tym wątku, którzy mówią o tanim domku, ale nie chcą zejść poniżej standardu "mercedesa", a jedynym ich zmartwieniem jest: jak dostać dostatecznie duży kredyt.

 

Może podyskutujmy o zasadach taniego budowania?

Ja kierowałem się następującymi:

1. Działka - niski poziom wód gruntowych, teren piaszczysty (można dużo zaoszczędzić na fundamencie i izolacji wilgotnościowej - bonusy z tego tytułu odcina się do końca)

2. Projekt - na planie zbliżonym do kwadratu (bo najmniej materiału wychodzi na ściany przy tej samej powierzchni), dach dwuspadowy z ścianką kolankową i poddaszem użytkowym, kominy w środku domu z wyjściem w kalenicy (najmniej problemu z wykończeniem i najlepszy ciąg).

3. Technologia - najbardziej powszechna czyli: beton komórkowy na klej (ściana jedno lub dwuwarstwowa), blachodachówka, strop teriva.

4. Robocizna - co się da we własnym zakresie, u mnie się sprawdziło płacenie za godziny.

itd itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja właśnie dostałam wycenę stanu surowego otwartego z dachem odeskowanym i "opapowanym" - dom o pow. parter 130 + garaż 28 m + poddasze nad domem bez garażu, razem 288 m po podłogach - robocizna 29 tys., materiały - 90 tys. zł. Co wy na to?

 

Cena jest po perwsze realna, po drugie dobra. Ja za nieco mniejszy dom zapłaciłam 130 tys., ale dom ma docelowe pokrycie dachu i jest orynnowany (dachówka ceramiczna + rynny, razem ok 24 tys.). No i mam zrobione przyłącza wod.-kan.

 

Tak patrze na moje koszty i nijak nie wyobrażam sobie jak można wybudowac dom za 1000zł/m2. U mnie w tej chwili wyszło ok 800zł/m2. No dobra nawet gdybym zrezygnowała z dachówki ceramicznej i za robocizne zapłaciła 0zł to wyszłoby ok 600zł/m2, a gdzie wykończeniówka i instalacje ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podyskutujmy o zasadach taniego budowania?

 

Dobry pomysł.

1. Ja zrezygnowałem z piwnic i poddasza użytkowego.

Niepotrzebne są typowe schody zajmujące powierzchnię (mam składane strychowe).

2. Nie ma ścianek kolankowych.

3. Sufit podwieszany i jego ocieplenie wykonałem samodzielnie.

4. Ściany jednowarstwowe - koszt materiału porównywalny jak w 2W ale robocizna znacznie tańsza.

5. Prosty dwuspadowy dach pokryty blachodachówką.

6. Budynek na planie prostokąta (u mnie 13,8x10 m) chociaż kwadrat jest efektywniejszy. Zależy od lokalizacji działki.

7. Wysokość pomieszczeń 2,60 m w zupełności wystarcza a łatwiej ogrzać.

8. Pomieszczenia sanitarne ograniczone do rozsądnej wielkości (wykończenie 1m2 łazienki jest droższe niż 1m2 pokoju).U mnie łazienka ma 4m2 powierzchni, WC ma 1,1 m2 i uważam, że do codziennej higieny tyle wystarczy.

9. Standardowe materiały wykończeniowe dostępne w pobliżu miejsca zamieszkania.

10. Prosta instalacja elektryczna bez zewnętrznych iluminacji i zatrzęsienia halogenów w środku.

11. W sypialniach wykładzina dywanowa na filcu zamiast szwedzkich podłóg, które i tak się przykrywa dywanikami.

12. etc,etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andre mógłbyś przedstawicwyliczenia kosztów materiałów dla ściany 1W?

Bo ja dla 2W szaczuję 30zł/m2 wrstwa nośna (silikaty 18cm) styropian 15cm ok 20zł/m2 kleje, siatka, kołki ok 20-30zł m2

Razem 70-80zł za m2 współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie 0,25. Pokaż mi gdzie za takie pieniadze dostanę materiał na ścianę jednowarstwową o takich parametrach, bo ja nie widzę nigdzie propozycji poniżej sto kilkadzisiąt zł za m2?

Sciana 1W o paramterach elementarnie przyzwoitych (0,25) musi mieć grubość 42cm to stracone kilka - metrów powierzchni użytkowej domu w porównaniu ze ścianą o grubości 26cm (zachowując jednakowe wymiary zewnętrzne).

 

Do vwiola. Jeśli Twój avatar przedstawia Twój dom, to nie jest to prosty jak stdodła dach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Nie ma ścianek kolankowych.

Wszystko OK z wyjątkiem ścian kolankowych. Szacuję, że ten element to 1% kosztów materiałowych a ekipa postawi ją w globalnej uzgodnionej cenie. Jeżeli przyjmiemy, że koszty materiałowe wynoszą ca. 40kPLN to koszt przypadający na ściankę masz 400PLN. Jeżeli przyjmiemy, że ściana kolankowa ma 8mb to zyskujemy około 16sqm za 400PLN. Gdzie znajdziesz lepszą cenę metra kwadratowego powierzchni? Jeżeli będzie się ktoś spierał, że dochodzą koszty wykończenia tej powierzchni. OK. dajmy współczynnik *4. Za 1600 PLN 16sqm to 1sqm za 100PLN, czyli nadal rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie i tak jest trochę śmieszne to opisywanie waszego taniego budowania bo 100-120 tyś za stan surowy zamknięty czy też otwarty dla mnie jest to bardzo bardzo bardzo dużo, już nie mogę doczekać się wiosny aby zacząć budowę i pokazać wam moje koszt.

a buduje dom145m2 z poddaszem użytkowym 10 na 10 jedna lukarna ściana z maksa na dachu blachodachówka strop żelbetonowy zatrudniam tylko ekipę murarzy za 3,500 i ekipę do dachu2.500 i naprawdę myślę że zamknę się w kwocie 50tyś za stan surowy zamknięty ale mogę się mylić (granica bendu7%), dlatego jak mówię już nie mogę doczekać się wiosny a jak skończę to postaram się dać wam rady jak tanio wybudować dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do vwiola. Jeśli Twój avatar przedstawia Twój dom, to nie jest to prosty jak stdodła dach...

 

Tak masz rację mój dach jest prosty jak stodoła plus jedna lukarna taka jak na zdjęciu pod nickiem.

 

Nie wiem tylko jak Ci wychodzi ściana z silikatów po 30zł/m2. Albo inaczej : gdzie mozna kupić silkę taniej niż 2zł/szt ??? Pytam serio, bo własnie potrzebuję taki materiał i najniższa cena jaką znalazłam w okolicy to 3zł/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatrudniam tylko ekipę murarzy za 3,500 i ekipę do dachu2.500

Rany boskie ja chcę namiary na te ekipy !!!! Normalnie z nim zaczne budowac domy na sprzedaż. Robocizna za 145m2 ma sie zamknąc w 6 tys ??? To doliczając im noclegi i żarło i tak wychodzi mi 10tys. na czysto za samo pośrednictwo. Heh.

 

No dobra buduj, a ja popatrzę jak to robisz. I nie powiem slowa, bo może cuda się zdarzają...

 

Ja za 160m2 za same materiały zapłaciłam ponad 80tys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po raz kolejny piszę , żę NIE DA się wybudować domu za 100-120 tys. Sam buduję prosty jak drut D06a - 140m2 powierzchni, 95% własnej robocizny, w większości tanie materiały, duża część z niższym jeszcze vatem i dużo niższych cenach niż teraz, część zakupówbez faktur, itd, itp. Zostało mi do zrobienia - łazienka (glazura), chody i malowanie. Całkowity koszt szacuję na 160tys. Jedyne oszczędności jakie mogłem poczynić to:

- blachodachówka zamiast dachówki betonowej,

- brama garażowa uchylna zamiast segmentowej

- zrezygnować z rolet

- zrezygnować z hydromasażu

Ale nawet po tych oszczędnościach koszt spadłby do min. 145 tys.

Więc proszę ZAPOMNIJCIE o wybudowaniu domu za takie "śmieszne" pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko jak Ci wychodzi ściana z silikatów po 30zł/m2. Albo inaczej : gdzie mozna kupić silkę taniej niż 2zł/szt ??? Pytam serio, bo własnie potrzebuję taki materiał i najniższa cena jaką znalazłam w okolicy to 3zł/szt.

Hm... cóż cena którą podałem jest zeszłoroczna. Całkiem możliwe, że teraz jest wyższa o te 10zł za m2

Z pobieżnie przejżanych cenników detalicznych wynika cena 40zł zł/m2 Myślę jednak że powinno być możliwe utargowanie do ok 20% rabatu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andre mógłbyś przedstawicwyliczenia kosztów materiałów dla ściany 1W?

Bo ja dla 2W szaczuję 30zł/m2 wrstwa nośna (silikaty 18cm) styropian 15cm ok 20zł/m2 kleje, siatka, kołki ok 20-30zł m2

Razem 70-80zł za m2 współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie 0,25. Pokaż mi gdzie za takie pieniadze dostanę materiał na ścianę jednowarstwową o takich parametrach, bo ja nie widzę nigdzie propozycji poniżej sto kilkadzisiąt zł za m2?

Sciana 1W o paramterach elementarnie przyzwoitych (0,25) musi mieć grubość 42cm to stracone kilka - metrów powierzchni użytkowej domu w porównaniu ze ścianą o grubości 26cm (zachowując jednakowe wymiary zewnętrzne).

 

Proszę bardzo.

Za materiał Ytong 36,5 cm odm 400, klej i transport na miejsce budowy zapłaciłem 107 zł/m2.

Murarz z pomocnikiem wziął 20 zł/m2.

Razem koszt wymurowania 1m2 ściany 1W wyniósł 127 zł.

 

Zastanawia mnie czy ceny, które podałeś to są realne kwoty z budowy czy Twoje "szacunki". Nie podałeś kosztów robocizny, które są zdecydowanie wyższe w przypadku ściany 2W oraz kosztów tranportu materiałów na budowę.

18 cm silikatów i 15 cm styropianu to razem 33cm. Czemu więc podajesz 26 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaję ceny detaliczne bez rabatów i promocji, ciągle to jednak wychodzi taniej

40+20+30=90zł

Jakby nie patrzeć taniej niż 107 zł. Ja nie przeczę że robocizna jest droższa przy 2W, jednak nie jest prawdą że materiał kosztuje tyle samo co próbowałeś udowadniać. Twoja ściana jednowartswowa ma sporo mniejszą izolacyjność niż proponowana przeze mnie (jako rozsądne minimum) 15cm ocieplenia więc takze tutaj porównanie jest niewłaściwe.

Co do grubości oczywiście popełniłem literówkę chodziło o 36cm (mniej w stosunku do 42cm z 1W mającej zbliżone parametry izolacyjne).

 

Nie jest sztuką wybudować dom najtańszym kosztem, a potem płacić dużo za eksploatację.

 

U mnie warstwa izolacyjna w ścianach prawdopodobnie będzie miała grubość 20-22cm (sprawa musi być jeszcze uzgodniona z konstruktorem).

Bynajmniej nie jestem zwolennikiem sciany 2W. Preferuję 3W jako rozwiązanie umożliwiające osiągnięcie dobrej izolacyjności, wysokiej trwałości za ciągle rozsądną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie warstwa izolacyjna w ścianach prawdopodobnie będzie miała grubość 20-22cm (sprawa musi być jeszcze uzgodniona z konstruktorem).

Bynajmniej nie jestem zwolennikiem sciany 2W. Preferuję 3W jako rozwiązanie umożliwiające osiągnięcie dobrej izolacyjności, wysokiej trwałości za ciągle rozsądną cenę.

 

Jaki materiał masz zamiar zastosować: styropian czy wełnę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno KvM jak i Andre59 łamiecie zasady taniego budowania:

KvM bo wybierasz silkę, a beton komórkowy 24cm odmiany 600kg/m3 zastępuje aż 8cm styropianu.

Andre59 bo skusiłeś się na droższy YTONG.

KvM - drugi błąd to ściana 18cm, jest to rozmiar nietypowy i pomijając fakt, że może nie spełniać wymagań smukłości, to nie będziesz mógł użyć standardowych kształtek wieńcowych, które obniżyłyby Ci koszt wykonania wieńców i stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie warstwa izolacyjna w ścianach prawdopodobnie będzie miała grubość 20-22cm (sprawa musi być jeszcze uzgodniona z konstruktorem).

Bynajmniej nie jestem zwolennikiem sciany 2W. Preferuję 3W jako rozwiązanie umożliwiające osiągnięcie dobrej izolacyjności, wysokiej trwałości za ciągle rozsądną cenę.

 

Jaki materiał masz zamiar zastosować: styropian czy wełnę?

Być może jedno i drugie. :o

Na pewno będzie styropian i pewnie druga warstwa też styropian ;-)

 

Zasadniczo planuję aby obie warstwy były nośne celem eliminacji mostków termicznych. Na zewnętrzenej ścianie oprze się dach, a na wewnętrznej strop.

Ścianę zwenętrzną mam zamiar wykonać w technologii Pana Przestrzelskiego (szkielet betonowy), będzie miała grubość 14cm w tym 10cm styropinu. Dodatkowo dojdzie warstwa 10-12 cm ocieplenia (tu pewnie styropian, ale zasadniczo nie wykluczam też wełny jesli okaże się korzystna). Pozostaje warstwa wewnętrzna, będzie z silikatów 12cm lub 15cm (zobaczymy co konstruktor powie).

Łącznie ściana będzie miała grubość 14+12+12=38cm/39cm (plus tynki).

Moim zdaniem jest to stosunkowo tania (40zł+20zł+30zł+tynki tradycyjne + robocizna) ściana zapewniająca bardzo dobre parametry użytkowe oraz termiczne (u ok 0,15).

To jest tylko pomysł na ścianę. Muszę go przedyskutowac z konstruktorem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno KvM jak i Andre59 łamiecie zasady taniego budowania:

KvM bo wybierasz silkę, a beton komórkowy 24cm odmiany 600kg/m3 zastępuje aż 8cm styropianu.

Andre59 bo skusiłeś się na droższy YTONG.

KvM - drugi błąd to ściana 18cm, jest to rozmiar nietypowy i pomijając fakt, że może nie spełniać wymagań smukłości, to nie będziesz mógł użyć standardowych kształtek wieńcowych, które obniżyłyby Ci koszt wykonania wieńców i stropu.

A jak Ci wyszło, te 8cm styropianu, bo jak dla mnie bżmi to niewiarygodnie.

Co do smukłości, to ja nie buduję wierzowca. Dopuszczalne są ściany o grubości 15cm z silikatów jak ściany nośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wwiola

3500 to murarka

strop i schody robimy sami

2500 drewno+ pokrycie dachu bez podbitki

oczywiście nie zapewniam ekipie ani noclegów ani jedzenia

jeśli interesują Cię namiary to proszę bardzo :-?

a domek i tak będzie wykonany na pewno dobrze

bo drogo to nie znaczy znakomicie

jak mówie pożyjemy zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

ja bym ze stówą sie nie porywał na budowę nawet małego domu

Ktoś tam napisał o domku 7 x 9 czy coś takiego ...

A może 5 x 5 , albo 4 x 2 ?? :x

Oczywiście żartuję ale co zrobisz wykonawco jeśli za te 100.000 postawisz na przykład stan surowy i ... troszeczkę ?

Ano nic, w pięknym naszym krajobrazie będzie straszył ( bo chyba nie cieszył oka ) kolejny dom z zabitymi oknami.

Nie bądź głupi/głupia i nie ryzykuj :-?

Dla osób z ograniczona ilością kasy ( takich jak ja ) budowanie to długi raczej okres czasu który bardzo dobitnie przypomina kredytobiorcom że łatwo można przecholowac z kredytem :(

I niech nikt co ma zamiar brac kredyt o tym nie zapomina :D

Ale smutno wyszło ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...