Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

Załóżmy, że budynek ma 10 m szerokości,

sensowna wysokość ścianki kolankowej 1 m,

daje to 2x10x1=20m2 powierzchni (dwie ścianki),

1m2 ściany przyjmijmy 120 zł,

koszt ścianek kolankowych wychodzi 20x120=2400 zł,

do tego należy doliczyć koszt wykonania dodatkowego wieńca i ok. 10 słupków żelbetowych żeby się to wszystko nie rozjechało pod naporem krokwi.

A Tobie wychodzi 100 zł za 1m2 powierzchni po której trzeba chodzić na czworakach.

No dobra by nie było ze się czepiam przyjmę Twoje założenia. Tak więc 2400 PLN za kolankową + 600PLN za wieniec i słupki żelbetowe. Daje to 3000PLN. Czy te wyliczenia są racjonalne czy irracjonalne? Metr ściany kolankowej to około 1,5 m powierzchni użytkowej na długości 10mb *2 daje 30sqm. 3000/30 to już wykonaj sam.

 

1,5m2 powierzchni podłogi przy ścianie kolankowej daje ok 2m2 powierzchni skosu ( przy spadku dachu 45st.), którą trzeba ocieplić i wykończyć. Dolicz następne 100-150 zł. Na podłogę w tym miejscu też trzeba trochę kasy wydać.

Dochodzi jeszcze koszt przyzwoitych, bezpiecznych schodów - kilka tysięcy zł.

Poza tym uważam, że powierzchnię przy ścianie kolankowej trudno uznać za rzeczywiście użytkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aida napiszę to w tym wątku, chodzi mi o kredyt jaki chcesz wziąć na budowę domu, najczęściej jest tak, że bank daje ci kwotę taką, która wystarczy na zbudowanie całego domu, więc jeśli plan zakłada np 120 z poddaszem, a wy chcecie tylko wykończyć dół to nie wiem czy będzie to możliwe, bo po

1 zdolność kredytowa musi być na całość np. bank przewiduje, że w tym rejonie gdzie masz działkę m kosztyje 1700 zł mnożą to przez m czyli 120 wychodzi 204 000

2 Masz na zbudowanie tego domu 2 lata i dom ten musi być wykończony w całości, czyli wszystko to na co bank dał ci tą kasę, a nie tylko dół

 

Jeżeli się mylę niech ktoś to skoryguje, ale tak nam powiedzieli w banku, do tego t0 1700 to koszt domu bez działki, dodam, że całej tej kwoty nie musisz wykorzystać, ale dom musisz wykończyć w całości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olasa wiem, ze jesli domek bylby z poddaszem uzytkowym to tak trzeba, ja chce projekt indywidualny i w teori domek z poddaszem nieuzytkowyjm, rodzice taki maja, ale strop na tyle mocny ze moga adoptowac poddasze ...W projekcie bedzie domek parterowy... A paniz banku nei pozna chyba ze ten strop to ciut na wyrost tak sadze...a dodatkowa czesc adaptacyjna poddasza to bedzie na potem, w teori na papierku domek parterowy o powierzchni okolo 65 m/kw który bedziemy chcieli zbudowac za 150 000 a do tego dzialka do gora 50 000 i papierki przyłącza 20 000 ...i kredyt ....220 000 na to wszystko...Wiem , z e ostro, ale nie brdzoo jest inne wyjscie. A zreszta to jest najbardozej oplacal;ne finansowo na te waruunki jakimi dysponujemy.

 

Jak to wedlug Was wyglada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olasa wiem, ze jesli domek bylby z poddaszem uzytkowym to tak trzeba, ja chce projekt indywidualny i w teori domek z poddaszem nieuzytkowyjm, rodzice taki maja, ale strop na tyle mocny ze moga adoptowac poddasze ...W projekcie bedzie domek parterowy... A paniz banku nei pozna chyba ze ten strop to ciut na wyrost tak sadze...a dodatkowa czesc adaptacyjna poddasza to bedzie na potem, w teori na papierku domek parterowy o powierzchni okolo 65 m/kw który bedziemy chcieli zbudowac za 150 000 a do tego dzialka do gora 50 000 i papierki przyłącza 20 000 ...i kredyt ....220 000 na to wszystko...Wiem , z e ostro, ale nie brdzoo jest inne wyjscie. A zreszta to jest najbardozej oplacal;ne finansowo na te waruunki jakimi dysponujemy.

 

Jak to wedlug Was wyglada?

 

 

Chyba, że tak, my mysleliśmy początkowo podobnie, ale jakoś boję się, że wykończenie tego poddasza na potem byłoby na wieczne nigdy :( , bo w obecnej sytuacji jak będziemy spłacać kredyt to obawiam się, że z oszczędzaniem byłby problem, jeżeli zaś sytuacja nasza w jakiś sposób ulegnie gwałtownej poprawie to zawsze mogę wybudować większy dom :wink: Chociaż z drugiej strony decyja jeszcze na 100% nie podjęta więc wszystko może się zdarzyć :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andre59 "przekonałes nmnie". :wink: Tańszy jest metr kwadratowy w domu bez ściany kolankowej a najtańszy w bydynku bez poddasza użytkowego. Życzę powodzenia w budowie i planowaniu.

 

Ja już swój dom wybudowałem i dlatego się mądrzę. :wink:

 

Zawsze będą zwolennicy domów z poddaszem użytkowym i parterowych. Ja wybrałem parterowy.

Każdy wybiera to co mu pasuje i naprawdę nie ma sensu spieranie się, które rozwiązanie jest tańsze.

Starajmy się raczej racjonalnie wykorzystać dostępne środki finansowe aby to co zbudujemy cieszyło oko i ducha.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aida

Trafiam na twoje posty przy okzaji różnych forumowych "rozmów" (głównie na temat taniego budowania :wink: ) i chciałam ci przekazać jedno...myslałam, ze ja jestem uparta i daze do realizacji marzeń...ale okazuje się , ze ja to pikus przy tobie! :o

 

Choćby nie wiem co ci pisali, odradzali, straszyli...i tak wiesz swoje!!!

Tak trzymaj, dziewczyno! Musi ci sie udać, bo jak nie tobie, to komu??

Mam nadzieję, że niedługo wprowadzisz sie do swojego małego domku i pokażesz wszystkim niedowiarkom , że niemozliwe staje sie mozliwe!!!

 

A jeśli chodzi o wybór projektu: Kiedy ja szukałam czegoś taniego, to architekt przekonywal mnie, ze najtaniej wychodza małe parterowe domki (jeśli masz poddasze inaczej trzeba robic strop, dochodzą schody, często okna dachowe i inne nie najtańsze sprawy). Myslę wiec, że te małe projekty, które tu pokazałaś będa w sam raz (co najwyżej "na potem" możesz sobie zostawic np. jeden pokój nie wykończony).

Ale ja nie jestem jakims znawcą...tak sobie tylko gadam :D

Pozdrawiam goraco!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. śledzę ten wątek już jakis czas... bo na wiosne zaczynam... moje plany sa takie:

.. taki mam projekt : http://nowydom.onet.pl/3492,projekt.html - troszke go powiększyłem do 140 m2 i częściowo podpiwniczyłem

 

- stan surowy otwarty.. mysle że zamknę sie w 70 tyś.

(porotherm 30 kl.15 P+W kupiłem już po 2,60 , fundamenty robię sam, ekipa za piwnicę i parter i poddasze powiedziała 10 tyś- sopx?, dach licze na 25 tyś z robotą , stal, inne surowce, w sumie ok. 70 tys.. :) opowiem jak to się skończy

 

wiem że da sie taniej budować.. ale zależy to od b. wielu czynników...

a poza tym gdybym w to nie wierzył, nigdy bym sie nie zdecydował..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andre59 "przekonałes nmnie". :wink: Tańszy jest metr kwadratowy w domu bez ściany kolankowej a najtańszy w bydynku bez poddasza użytkowego. Życzę powodzenia w budowie i planowaniu.

 

Ja już swój dom wybudowałem i dlatego się mądrzę. :wink:

 

Zawsze będą zwolennicy domów z poddaszem użytkowym i parterowych. Ja wybrałem parterowy.

Każdy wybiera to co mu pasuje i naprawdę nie ma sensu spieranie się, które rozwiązanie jest tańsze.

Starajmy się raczej racjonalnie wykorzystać dostępne środki finansowe aby to co zbudujemy cieszyło oko i ducha.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę potrzeby rodziny...

U nas na przykład potrzebne są 4 sypialnie, gabinet-pracownia do codziennego użytku dla 2 osób, oczywiście salon, kuchnia, łazienka (no niech będzie ;)), kotłownia... Garaż też by się przydał ;)

Znajdź mi teraz tanią parterówkę z salonem większym niż 18m :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerzak 25 tys. za dach kopertowy z robotą?? Nie chce mi się wierzyć. Jestem świerzo po wycenie mojego dachu i to co do gwoździa i cena wyszła 41 tys. (blachodachówka)

http://www.projekty.murator.pl/search_results_x.html?symbol=c109&nazwa=&powierzchnia=&kat_nach=&szer_dzia=&x=0&y=0

Można taniej ale mam dach wymieniać po 10 latach?? Nie mam zamiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulka, miło mi to słyszec:) Na pewnoo bede informowac na bierzaco co z moim domkiem itd, nawet o jais drobiazgach w innych kwestiach , ktore w sposob istotny wiążą sie z budową;)

 

No więc z waidomosci na froncie mąż wziął się za egzekwowanie zaległosci u naszych dłużnikow i planujemy kupic jakies uzywane małe autko...żeby się już konretnie rozglądać za działeczką:) Bo tak jezdzić po okolicach krakowa bez auta to nie bardzo;) Zawsze to jakis początek, zobaczymy kiedy uda się pounkt 1 a kiedy nastepne czyli dzialka i kredyt...

 

A co do tego jaki domek, to sama widzisz, zdania sa podzielone..ja juz sama nei wiem co myslec, mnei sie wydaje jak licze albo porownuje kosztorysy, ze jednak domy z poddaszami uzytkowymi wychodza taniej,.Zreszta biorac pierwsza z brzegu oferte firmy budowlanych można przeczytać:

 

bardzo konkurencyjne ceny - stan surowy 550 zł/m2 pow. całkowitej, prace deweloperskie 1200 zł/m2 pow. całkowitej, prace pod klucz 1600 zł/m2 pow. całkowitej - dotyczy domów z poddaszem użytkowym.

w przypadku domów parterowych stan surowy 750 zł/m2 pow. całkowitej, prace deweloperskie 1400 zł/m2 pow. całkowitej, prace pod klucz 1800 zł/m2 pow. całkowitej.

 

A z tego wynika że parterowki drozej wychodza bo skad byłyby wyzsze ceny gdyby było inaczej... No i nawet wyceny projektow muratora tez za tym przemawiaja...ponadto zawse mozna wtedy etapowac, zauwqaaz ze w parterowym masz drozsze fundamenty i dach a nanszy tylko strop, ale za to na wiekszej powierzchni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż.

Mnie wystarczyły 2 sypialnie, gabinet, salon+jadalnia, kuchnia, łazienka, WC, pralnia-kotłownia, sień, hall i przedpokój.

Razem prawie 110 m2 w parterze.

Salon z jadalnią mają łącznie 42m2.

Takie miałem potrzeby i taki dom wybudowałem.

 

Gratulacje :) Nas jest dużo po prostu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż.

Mnie wystarczyły 2 sypialnie, gabinet, salon+jadalnia, kuchnia, łazienka, WC, pralnia-kotłownia, sień, hall i przedpokój.

Razem prawie 110 m2 w parterze.

Salon z jadalnią mają łącznie 42m2.

Takie miałem potrzeby i taki dom wybudowałem.

 

Gratulacje :) Nas jest dużo po prostu ;)

 

Nas tylko trzy osoby to i potrzeby nieduże. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aida77

jestem z Podkarpacia

niestety u mnie jest troszku inna wersja niż przedstawiałaś bo mąż jest nauczycielem i zarabia 1200 a ja obecnie nie pracuje zajmuje się rocznym smykiem i studiuje

a budujemy z zaoszczędzonych pieniędzy około 40tyś i dzięki pomocy rodziców i dziadków :)

przy dużym wkładzie własnym wszystko jest realne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swierzak pokaż link projekt, kwoty;) Konkrety;)

 

no i my niestety też duzo w domu pracujemy więc 2 sypialnie plus gabinet to mjinimum no a maksimum to 3 + gabinet..

 

Wiecie co? To naprawde jest problem i to jest wazne czy parterowka taniej czy poddasze uzytkowe, kja jak juz postanowilam to nie ma takiej siły która zniweczyła by moje pklany więc domek bedzie, nie mkneij jednak jak przyoszczedze na stanie surowym to go lepieuj wykoncze, wiec wszystko jest istotne;)

 

Moze pom prostu cois udowodnimy ok?

Przyjmiemy dla założen najprostsza bryle budynku o okreslonym wymiarze , powierzchnie scian i podlog policzyc moge ale nie znam cen dostatecznie dobrze zeby oszacowac koszty...To co zakldamy cos i liczymy? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aida77

jestem z Podkarpacia

niestety u mnie jest troszku inna wersja niż przedstawiałaś bo mąż jest nauczycielem i zarabia 1200 a ja obecnie nie pracuje zajmuje się rocznym smykiem i studiuje

a budujemy z zaoszczędzonych pieniędzy około 40tyś i dzięki pomocy rodziców i dziadków :)

przy dużym wkładzie własnym wszystko jest realne

Beti, po pierwsze...ja tez z zawodu ejstem z zawodu nauczycielem..ale zawod mienilam i obecnie zajmuje sie programowaniem. Obecnie dorabiam i pracuje, ..i tez mam roczne dziecko;) ale pracuje wieczorami bo sama wiesz jak to z rocznym maluchem>> moja ma 13 miesiecy. Więc podobienstw duzo, nie wspomne o imieniu>> Bo chyba też beata? No i w takim razie też widze zapał i samozaparcie, moze więc wstąpisz na mój wątek? Link w podpisie;) sorki za te wszelkiei zaproszenia, ale razem razniej i mysle ze dojdziemy wszyscy do celu;)

 

Beti, my nie mzoemy liczyc na pomoc rodzicow bo kasy maja za malo na nprmalne zycie... Moglibysmy mieszkac tam u nich na dole po wykonczeniu albo adaptacji poddasza ale to tez koszty a niestety z praca jest, ze jest tam gdzie ejst i nic tego nei zmieni;) ale jesli chcesz porozmawiac z tymi dla których niemozliwe stajaa się mozliwym to zapraszam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...