Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

Witam

Można tanio i dobrze wybudować dom nie ulegając raklamie i modzie.

Wystarczy zakasać rękawy i nie czekajac na 'fachowe firmy"wziąć się do roboty.Robocizna to 50% kosztrów.

Marek

 

Niestety w moim przypadku robocizna wyniesie ok.30% ogólnych kosztów budowy, więc tu nie widziałbym aż tak dużych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

KAS01 napisał

Spojrzałem w swój kosztorys i jestem skłonny Ci uwierzyć

W taki przypadku, jak nie robili Ci za darmo, lub nie miałeś np. własnego lasu to nie uwierze w te 40tyś.

Chociaż może i uwierze.

Pod wzgledem taniego budowania niekwestionowanym liderem tego forum był kodi_gdynia. Polecam przeczytać jego dziennik budowy. Uważam, ze wiecej niż on "wycisnął", już się nie da. A kiedyś gdy ktoś pytał: "czy wybuduje dom o pow.x za kwote y", często można było przeczytać odpowiedź, ze Kodiemu wystarczyłaby ta kwota na wybudowanie lotniska.

Tak sobie dzisiaj rano przeglądam 'Ładny Dom". I teraz najśmieszniejsze: KOSZT BUDOWY DOMU - 75 000zł

 

KAS01 bratnia duszo widzę że zaczynasz myśleć i po maleńku przyznajesz mi troszke racji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilcza75

i o taki domek jek masz mi chodzi, super sprawa, prosty, przytulny, funkcjonalny, to jest właśnie to , to jest piekne, a wszystkie te nowobogackie pałece nie dla nas i bardzo dobrze.

 

Mały , beno11, anpi , brachol , shago , am00 , jajmar

 

dzieki za słowa otuchy

 

Dr.opsik napisał

Widzisz ja buduję domy i widziałem już niejednego inwestora który w szoku był, że mu brakuje.. A przecież miało starczyć

kurde to ja już wiem dlaczego forumowicze tak psioczą na brygady budowlane, ty im budujesz :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kochani polemiki na temat taniego budowania ciąg dalszy

co tu dyskutowac wszystko zalezy od regionu w jakim sie budujesz

powiedz ludziom z w-wy ze masz ekipe co za stan surowy otwarty zrobia ci calosc za 8-9 tys to cie ludzie wysmieja a sa regiony kraju gdzie i ta cena za taka robote wydaje sie kosmicznie wysoka

dla przykladu - ja za zrobienie wiezby dachowej dla dachu o pow ok 205m2 zaplacilem 2000pln dla jednego regionu to duzo dla drugiego to malo ale brygada ( 5 chlopa ) zrobila to w poltora dnia i teraz policzcie to przez sezon ich pracy to moze zrozumiecie ich podejscie do tematu ( moj dom to ich 86 budynek w tym sezonie a robili u mnie w polowie wrzesnia)inna brygada (4 chlopa) za pokrycie tego dachu blachodachowka + orynnowanie wziela tez tyle samo i robili to o jeden dzien dluzej ( ze wszystkimi ekipami podpisywalem umowy i mam od nich gwarancje na wykonana robote)

najlepiej przed zatrudnieniem ekip dobrze jest rozejrzec sie po okolicy , pogadac z miejscowymi , popatrzec na efekty pracy tej czy innej ekipy i dopiero wtedy wybierac

pozdrawiam

http://www.lipinscy.pl/14074.xml?page=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden(a) z naszych sympatycznych forumowiczów wspomina o kosztach budowy, że takie wysokie i dodaje przy tym, że będzie miał 2 garaże. I myślę sobie, że to jest najbardziej symptomatyczny wpis związany z kosztami 200.000 + ........

Moja opinia - proszę bardzo.

Mam bardzo wygodne mieszkanie - 72m, a ile przy tym urządznia, sprzątania i co jakiś czas mniej lub bardziej poważnego dłubania. I jeszcze paru rzeczy dotąd nie zrobilem - w 10 roku od wprowadzenia sie!

Kochani inwestorzy, zastanówcie się ile tego będzie w Waszych domach o powierzchni 150m i więcej.

To pierwsze primo.

Po drugie, na szczęście coraz częściej budują domy ludzie młodzi , z małymi dziećmi, ale wielu z Was, jak sądzę, skończy budować swoje wymarzone M...... , gdy dzieci będą w podstawówce albo i szkole średniej. Jak długo będziecie się cieszyć rodziną w wielkim domu? 5-10lat i dzieci pójdą w świat.

A co potem? Zostanie wam wielki, pusty dom i takiż kłopot.

Fakt, że będzie to piękny kłopot, a nawet katastrofa może być piękna - jak mawiał Grek Zorba.

Trzecia dygresja. Nie znam wielu miejsc w Europie, ale np. w Norwegi, moją uwagę zwróciło jak małe domy (wg. dzisiejszych polskich standartów) mają jej obrzydliwie bogaci mieszkańcy.

Podbną obserwację mam ze Stuttgartu (tego od Mercedesa) - całkiem nie biednego miasta.

I po czwarte. Taras i ogród może też być częścią domu, dlatego domek na własnej działce jest de facto większy niż wynika z sumowania powierzchni pomiesczeń.

 

Dlatego moi drodzy infromuję Was uprzejmie. W domu o pow. do 100m2 da się bardzo wygodnie mieszkać. :D :D

Na taką powierzchnię trzeba budynku z użytkowym poddaszem o pow.zbudowy ok.60-70m. Takich domów powstaje pewnie z 10% ogólnej liczby. A wg mnie, za ok.150tys.zł taki domek wykończymy napawdę przyzwoicie, czego Wam baaaaaardzo serdecznie życzę.

 

tomasz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz wilcza75 odpowiem Ci przykładem z mojego życia. Pamiętam swoje słowa które wypowiedziałem do żony gdy wprowadziliśmy się do naszego pierwszego mieszkania o pow. 36sqm. „Kochanie po co ludziom większe mieszkania”. Potem gdy przyszła córka to z pożądaniem patrzyłem na sufit bo tyle pustej powierzchni się marnowało. Obecnie mamy 84sqm w bloku, córka ma mieszkanie i zarażona przez rodziców przymierza się do budowy, a my przed emeryturą tęsknie czekamy by wprowadzić się do naszych 160sqm w lesie. Niestety tak jest człowiek stworzony że dąży stale do czegoś lepszego. Podejrzewam że i Ty wspomnisz za 15 lat moje słowa. A może się mylę i tylko ja jestem taki maksymalista.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi PPP.J

Dzięki takim ludzim jak Wy świat idzie do przodu.

Oczywiście marzyć i chcieć to móc. Z Twojej wypowiedzi nic dodać, nic ująć.

 

Mnie natomiast chodzi tylko o to co napisałem i nic wiecej. Jeśli ktoś chce budować, niech mierzy siły na zamiary. Przy małych dochodach i braku oszczędności lepiej budować mały domek niż żaden, bojąc się że to będzie 250tys PLN z górką. Ale jeśli kogoś stać na rezydencję, niech ją szczęśliwie buduje. Zaś kosztów obu obiektów nie porównujmy.

 

tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce budować, niech mierzy siły na zamiary. Przy małych dochodach i braku oszczędności lepiej budować mały domek niż żaden, bojąc się że to będzie 250tys PLN z górką. Ale jeśli kogoś stać na rezydencję, niech ją szczęśliwie buduje. Zaś kosztów obu obiektów nie porównujmy.

 

tomasz

A jeśli tak to w pełni sie z Toba zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że za ta kwotę można zbudować domek 100m2, ale z dużym własnym wkładem pracy i z najtańszych materiałów. Jeżeli nie potrzebujesz luksusów a wystarczy Ci skromny domek i masz dużo zapału i silnej woli to realizuj swoje/(wasze ?) marzenie.

 

Ludziska mają różne wymagania, jednym do wprowadzenia się wystarczy wykończony kawałek skromnego ale własnego domu, inni chcą mieć wszystko skończone, umeblowane i najlepszej jakości. Jedni potrzebują 100 a inni 300m2, garaż na 2 samochody i łazienkę do każdej sypialni. Jedni drugich nigdy nie zrozumieją.

 

Moim zdaniem z budową domu jest jak z małżeństwem, po latach małżeństwa żonaci radzą "nie żeńcie się" ale niewielu ich słucha i dobrze. Ci co zbudowali dom też często straszą że budowa to horror ale na szczęście zapaleńcy ich nie słuchają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę następujący podział wśród forumowiczów jeśli chodzi o szansę wybudowania domu za 100 tys. zł.:

- optymiści, to ci którzy dopiero przymierzają się do budowy lub doszli do stanu surowego otwartego,

- pesymiści, to ci którzy od razu zakładali że to nierealne bądż kończą budowę domu lub już w nim mieszkają.

 

Niestety pesymistów, a może raczej realistów, jest więcej i to ich opinię powinni wziąć pod uwagę rozpoczynający swą przygodę z budową.

 

Ale mając 100 tys do dyspozycji i tak rozpoczął bym budowę.

Po drodze czasami ilość dostępnej gotówki jakoś dziwnie się powiększa.

Człowiek mobilizuje wszystkie siły i możliwości.

Tak więc zachęcam do podjęcia wyzwania.

Ja rozpocząłem szacując koszt budowy 110 m2 na ok. 120 tys. zł. Niedługo kończę i realny koszt wyniesie ok. 180 tys. zł.

 

Pozdrawiam wszystkich początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że jak się już zacznie budowę, to nagle się znajdują pieniądze. Ja próbowałem oszczędzać przez wiele lat, i mimo, że nie byłem rozrzutny - nie udawało się. Zakładałem, że w tym roku zrobię tylko stan zero, a resztę z kredytu w przyszłym roku. Tymczasem, starczyło na parter i strop (jeszcze nie zrobiony). :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budową związanych jest wiele wydatków, o których poczatkujący nie ma zielonego pojęcia:

- organizacja budowy, zaplecze, zabezpieczenia, transport

- koszty projektów i wykonania przyłączy

- papierkologia, adaptacja projektu do warunków miejscowych, uzgodnienia, odbiory techniczne

- zmiany w trakcie budowy (bo coś tu nie gra)

- sknocona robota wymagająca poprawek

- ruchy cen (w górę) materiałów i robocizny

- niuanse techniczne i technologiczne które zaskakują

- bardzo wiele drobnych wydatków po kilkadiesiąt czy kilkaset złotych, które zsumowane urastają do kilku czy kilkunastu tysięcy

- ...

to tylko niektóre "nieprzewidziane wydatki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilcza75 - chyba musimy wipić jakiś browarek! Myślisz jak i ja.

Choc rózni nas podejście mieszkanie/dom.Mieszkając od zawsze w domku w życiu nie poszedłbym do żadnego mieszkania(chyba że nie byłoby innego wyjścia).

Co do wielkości nieraz widziałem starszych ludzi w pustych "kilkusetmetrowych" ścianach.Oraz ich jakiś żal ,tęsknotę za ludźmi...Faktycznie nawet mój 10 letni syn mówi ,że za parę lat "pójdzie na swoje". Ja myślałem tak samo.Moje rodzeństwo również.

Też Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę następujący podział wśród forumowiczów jeśli chodzi o szansę wybudowania domu za 100 tys. zł.:

- realiści, to ci co myślą o małym prostym domku, którzy zdają sobie sprawę z tego na co ich stać,

- optymiści, to ci którzy myślą o wielkich i luksusowych domostwach, myślący o tym że dzieci zawsze będą z nimi,

- pesymiści, to ci którzy na pewno nigdy i nic nie zbudują, pełno takich wygodnych gości w każdym blokowisku,

 

do odważnych świat należy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę następujący podział wśród forumowiczów jeśli chodzi o szansę wybudowania domu za 100 tys. zł.:

- realiści, to ci co myślą o małym prostym domku, którzy zdają sobie sprawę z tego na co ich stać,

- optymiści, to ci którzy myślą o wielkich i luksusowych domostwach, myślący o tym że dzieci zawsze będą z nimi,

- pesymiści, to ci którzy na pewno nigdy i nic nie zbudują, pełno takich wygodnych gości w każdym blokowisku,

 

do odważnych świat należy :wink:

 

Zezo - duży dom to nie zawsze burżujska rezydencja, może być po prostu wygodną siedzibą na ludzką skalę - pod warunkiem, że dobrze skalkulujesz koszty i oczekiwania, małe dzieci jednak ze 20 lat z rodzicami mieszkają (nasze np są w takim wieku, żę raczej się trzeba tego spodziewać) i są przestrzeniożerne, a trudno ponieść spore koszty i gnieść się razem te 20 lat z nadzieją na wygodną starość ;)

I ważne - koszt domu 200m nie jest równy 2x100m - koszt kolejnych metrów spada proporcjonalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższych postów wnioskuję , że większość pesymistów to forumowicze którzy już sie wybudowali lub do przeprowadzki zostało im niewiele, natomiast optymiści to forumowicze , którzy jeszcze nie zaczęli lub są na etapie pierwszej fazy budowy. Jestem tym szczęśliwcem który budowę ma za sobą a poszczególne emocje jakie przez ten okres mi towarzyszyły na poszczególnych etapach najlepiej zilustrują ikionki:

od :lol: :D :) do :-? :o :oops: :wink:

Cóż może i można za 100.000 doprowadzić budowę do stanu zamieszkania ale warunkiem jest 100% własnej pracy a to rozciąga budowę na kilka ładnych lat. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...