Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich "budowlańców".

Kupiliśmy żoną dziłkę 1754 m2.

Po wielu godzinach spędzonych an dyskusji postanowiliśmy, ze przeprowadzimy się z 50m2 mieszkania w bloku i wybudujemy dom.

Spodobał nam się projekt MURATORA - C03a - MIESIĄC MIODOWY.

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=326&IdKolekcji=33#

Ale kiedy pierwszy raz dykutowaliśmy cena tego domku (wstępne koszty podane przez Muratora) wynosiły około 128 tys. zł. Teraz kiedy jeszcze raz rzuciłem okiem na koszty - o boże (wiedziałem, ze materiały poszły do góry ale, że aż tak) 192 tys. zł.

Mam siostrę na wysokim stanbowisku w jednej z większych hurtowni budowlanych w Wielkopolsce więc mogę liczyć na wysokie rabaty. Zamierzam budować systemem gospodarczym i tak długo szukać nawet najmniejszego materiału, żeby znaleźć go w rozsądnej cenie.

Proszę o słowa otuchy lub słowa, które sprowadzą mnie na ziemię.

Ja będę robił wszystko żeby zmieścić się w 140 tys. (bez wykończenia).

Na wykończenie przeznaczam około 60 tys. zł.

Nigdy nie wziąłem jeszcze kredytu i teraz też nie zamierzam bo wg mnie kredyty są tylko dla bogatych ludzi - bo którz z nas chce poiżyczać i oddawać dużo więcej - mnie na to nie stać.

 

 

Witaj.

 

ja także zaczynam w marcu , może w kwietniu ( zależy od tego kiedy dostanę pozwolenie na budowę i od pogady) budowę tego domku . :D

 

Życzę powodzenia

Staszek

 

-------------------------------------------------

"Wiara czyni cuda - więc ja wierzę że się uda"

"Jedno życie - wielkie marzenia - zrobię wszystko aby były do spełnienia" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czyli najpierw określamy budżet jaki możemy przenaczyć, a potem wybieramy projekt domu ...na miarę naszych możliwości.....nie dlatego że jest zaje....fajny, bajerancki, elegancki , że nam się bardzo podoba bo ma piękny wielki dach, ...wybieramy taki na jaki nas stać, kochani.

To jest właśnie tanie budowanie.

 

Nic dodać, nic ująć. Amen

Jest jeszcze jeden aspekt ....mozna poświęcić czas wolny, o ile budowa znajduje sie blisko miejsca zamieszkania i jeśli sie ma tanią siłe roboczą i potrafi się coś zrobić samemu.

Generalnie rzecz biorąc , determinacja załatwia wszystko :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to prawda....ale najważniejszy według mnie jest wybór projektu....wykończeniówkę zawsze moszesz zrobić skromniej jeśli kasy zabraknie ci na finiszu....ale co wtedy kiedy kasa skończy się na etapie powiedzmy stanu surowego zamkniętego..... wtedy już nie poczarujesz :wink: ....istalacje, wylewki, tynki, podłogi, wykończenie ścian, umeblowanie..... :wink: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz :wink:

pytanie 1--Co myślicie o tym domku??

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=317&IdKolekcji=

 

pytanie 2-- zmieszczę się w stanie surowym zamkniętym w 120tyś ?? (działkę mam 1400m2 juz kupioną za "swoje")

 

pytanie 3-- mam w projekcie cegłę wapinno-piaskową a chciałabym budowac z maxa lub porothermu i w związku z moją "chcę" mam pisac prośbę do architekta o pozwolenie na zmianę materiałów?? czy owy architekt będzie musiał zmienić projekt w związku z tym ??

 

pytanie 4--- jeśli już musze pisac o pozwolenie na zmianę materiałów to czy musze "to" załatwić przed wydaniem pozwolenia na budowę przez gmine ??

 

z górki dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to prawda....ale najważniejszy według mnie jest wybór projektu.....

Ależ...Daggulka nie można decydowac się na budowe smoczej jamy :wink: jeśli nie będzie spełniała swoich wymogów. Należy pamiętać że za wszystko trzeba zapłacić i wymaga to pewnych wyrzeczeń.

Generalnie rzecz biorąc nie widze przeciwskazań dla kogos kto decyduje się na budowe domu mając działke budowlana, bo taniej wyjdzie budowa i spłacanie kredytu niż egzystencja w slamsie typu "kołchoz", "blok"płacenie czynszu itp.

Oczywistym jest, że dom wymaga pewnego nakładu pracy w sensie utrzymania .

Jesli ktoś wychował sie w bloku to "mieszkanie" w domu bedzie przeklinał.

Wyobrazasz sobie "mieszkanie" w domu który nie ma okien bo były za drogie?

Reasumując: dom nie jest dla tego co może, tylko dla tego co chce.

I to ja mam racje bo teraz jest rok węża a nie smoka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Bardzo ciekawy temat - wybudowac tanio dom, ja przychylam sie do tych co własnie tak myśla.

Razem z zoną wzielismy 130 tys kredytu, domek mamy mały zwykły dach dwuspadowy bez piwnicy z poddaszem użytkowym.

Mam nadzieje ze sie w tej kwocie zmieszcze oczywiscie bez kafelków stan deweloperski.

Na poczatku czytają opinie uzytkowników strasznie sie wystraszyłem i pomyslałem co ja za te 130 tys zrobie.

Koszty fundamentów oscylowały w granicach 12 tys.

Fundamenty juz stoja a ja wydałem na nie dokładnie 7,5 tys złotych

Tak wiec mam nadzieje ze swój plan zrealizuje a o tym przekonam sie za 2 lub 3 miesiące

Pozrawiam wszystkich którzy tez maja ograniczony budżet i zycze wszystkim wytrwałości i pozytywnego myslenia, niech pną sie mury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Już z małżonką wybraliśmy kilka projektów. I tak zastanawiamy sia jak bardzo wszystkie wyceny publikowane przez architektów nas okłamują.

Czyli innymi słowy ile jeszcze do tych wyliczeń będziemy musieli dopłacić?:

 

Wybraliśmy taki oto skromny domek:

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-363,403,61,parter.html o bajecznej nazwie Fiołkowa Chata :)

Zmiany w projekcie (prawie kosmetyka), powiększamy ścianę pomiędzy domkiem, a garażem o 1 metr, dla celów powiększenia pomieszczenia gospodarczego i przestawiamy kuchnię na stronę wejściową, być mozę wydłużymyteż trochę garaż, aby jedna ze ścian była zrównana ze ścianą domu.

I tak cały czas analizujemy i zastanawiamy się o ile przekłamany może być kosztorys opublikowany przez autorów projektu.

Bo jak się rozmawia z "fachowcami" to krzyczą patrz pan na metraż i mnóż przez 2000 zł za metr. Nawet nie patrząc na projekt, czyli wróżą w ciemno.

Ratujcie ludziska i pomóżcie w wyliczeniach, czy zmieścimy się w budowie (materiały+robocizna+instalacje) z kwotą 150 000 zł. :-? :-? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezzman....moim zdaniem zmieścisz się spokojnie w tej kwocie .... mam większy dom i zamierzam stan surowy zadaszony zbudować za 100000zł :roll: .

 

Paszczak... ja też buduję ze studia atrium.... masz projekt prosty, funkcjonalny i przyjazny dla kieszeni.... nie będzie źle :wink: .

 

Krzysztofik...nie dopisuj sobie :D .... nie bez okien tylko bez udziwnień :roll: .... a to wielka różnica :wink: . Wybór projektu to wybór indywidualny, ale wielu wybierając nie myśli ile będzie kosztować budowa tylko "właśnie ten , bo": dom na obrazku jest piękny bo ma wieeeelki przeszklony taras i wielki iluśspadowy dach i pewnie jeszcze ze 2 wykusze :D ....dlatego apeluję o rozwagę i przemyślany zakup projektu oraz odniesienie kosztów budowy tego domu do swoich funduszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest mój projekt

http://www.projekty.ign.com.pl/?p=detail&id=166

 

projekt koleżanki (jeszcze się nad nim zastanawia)

http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?p=detail&id=260

 

trzeci projekt jest podobny do mojego, ale jest indywidualny.

 

Budowa każdego z tych projektów to koszt 300-400tyś - więc ekonomiczne to one nie są.

 

 

Jeszcze jedna uwaga do planowania wydatków.

 

Wszystko pięknie tylko, że jak rok temu myślałam o budowie to moja działka kosztowała mnie 40 tyś, a teraz sąsiednie sprzedawane są po 100tyś.

 

Koleżanka ma kosztorys na fundamenty na kwotę 24 tyś, (budowała rok temu - fundamenty identyczne) a ja mam kosztorys na 38 tyś.

 

I tak planując budowę rok temu zmieściłabym się w kwocie 280 tyś. a obecnie nie wiem ile bo ceny zmieniają się co miesiąc.

Porotherm kosztował 4,5zł w I kwartale 2006 a obecnie 6zł, koszt robocizny to była kwota 20 - 30 tyś, a obecnie 40 - 60 tyś.

Budowa domu to kilka miesięcy przygotowań (conajmniej 3- u mnie 8 bo musiałam media doprowadzić, i w ogóle kupić działkę) i około roku budowy - minimum, a jak widać ceny poszły o 30% - 40% do góry.

Mnie nie cieszy, że jest bum na budowę domu, ja widzę tylko zwiększające się koszty i to że na starcie zakładam zmieścić się w 350 tyś to ceny mogą zweryfikować moje plany nawet o 100tyś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mynia_pynia....dokładnie, tanie to one nie są :wink: . Ale zdajesz sobie sprawę ile będziesz musiała w dom włożyć ....to co innego, skoro wiesz ile to pewnie Cię na to stać.

To co innego niż osoba która ma budżet rzędu powiedzmy 200000 zeta i wybiera taki projekt jak twój z niewiedzy i tylko dlatego że mu się podoba.

 

Ja mam taki właśnie budżet i dlatego buduję prosty niewielki dom, budowany systemem gospodarczym, przy pomocy rodziny i własnym wkładzie pracy przy wykończeniówce, wykańczany w standardzie średnim czyli bez bajerów.

 

Oczywiście jeśli ktoś ma więcej kasy to może pozwolić sobie na duży dom z bajerami wykańczany marmurowymi schodami i egzotycznym parkietem.....to wszystko zależy....zależy od zasobu naszej kieszeni.

Pozdrawiam, Smoczyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak i poprzednicy (może nie wszyscy) też chciałbym TANIO wybudować dom: http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w2012.html

Może znajdzie się ktoś, kto wyrazi swoją opinię na temat kosztów realizacji? W zasadzie spełnia wymogi taniego, ale może czegoś nie wiem lub nie zauważyłem.

Założenie co do materiałów:

-ściany suporex 24+ min. 12 cm styropianu

- poddasze 20 cm wełny + płyty k-g

- dach: membrana, dachówka cementowa (chyba, że taniej wychodzi blachodachówka - fanatyk nie jestem) bez deskowania

- ogrzewanie: kominek z pł. wodnym + kocioł gazowy

- instalacje wodna i CO - PEX (kusi mnie podłogówka w salonie i łazienkach)

Biuro projektowe podaje koszt budowy 219 tys netto - co Wy drodzy forumowicze na to?

Interesuje mnie standart rzekłbym podstawowy. Tynki maszynowe, ściany malowane, glazura, terakota i panele z dolnej raczej półki.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andre....kurcze, bardzo cenna uwaga. Ja nie zauważyłam wcześniej....ale też nie znam się na tym aż tak bardzo.

A do 12marek- projekt w stylu : "prosto, krótko i na temat" - ja mam podobny- powinieneś się zmieścić w tej kwocie jakimś nakładzie pracy swojej i rodziny w wykończeniówce ( malowanie ścian, kafelki -ja np. zamierzam się nauczyć od wujka i pod jego okiem będziemy wykańczać dom i się :wink: , jest naprawdę sporo prac które można wykonać samemu przy odrobinie chęci i zaoszczędzić na fachowcach).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Paszczak... ja też buduję ze studia atrium.... masz projekt prosty, funkcjonalny i przyjazny dla kieszeni.... nie będzie źle :wink: .

(...)

dzięki Daggulka :D mam nadzieję, zę przy własnej pracy (wykończeniówce, jak płytki, malowanie, panele, itp) dam radę zamknąć się przy budowie mojej chatki w 150 000 zł inaczej nie mam co wracać do domu :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że powoli zaczyna się urealnianie kosztów budowy domu.

O ile mnie pamięć nie myli, optymiści na początku wątku deklarowali, że zbudują dom za 100 tys. złotych (sic!). :lol:

 

Paszczak, nie chcę Cię martwić, ale 150 tysięcy też Ci nie wystarczy na zbudowanie tego domu.

Z drugiej strony nie ma co się poddawać, te brakujące 50-70 tysiecy uzbierasz w trakcie budowy :wink: ,

najwyżej będzie trwała trochę dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że powoli zaczyna się urealnianie kosztów budowy domu.

O ile mnie pamięć nie myli, optymiści na początku wątku deklarowali, że zbudują dom za 100 tys. złotych (sic!). :lol: ....

 

 

Są tacy co dalej deklarują. 8)

Ciekawych zapraszam na wiosnę do mojego dziennika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że powoli zaczyna się urealnianie kosztów budowy domu.

O ile mnie pamięć nie myli, optymiści na początku wątku deklarowali, że zbudują dom za 100 tys. złotych (sic!). :lol: ....

 

 

Są tacy co dalej deklarują. 8)

Ciekawych zapraszam na wiosnę do mojego dziennika budowy.

Wiem, wiem, budujesz połówkę bliźniaka czyli masz lekką przewagę nad budującymi domy wolnostojące.

Ale i tak pozostanę w tej kwestii, tzn. dom za 100 tys. zł., pesymistą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zapędy też niestety życie zweryfikowało....i galopujące ceny materiałów budowlanych.... pół roku temu kiedy to kupowaliśmy projekt byłam pewna na 200% że 200000 mi starczy z przysłowiowym palcem w nosie :wink: ....teraz juz wiem że będę musiała nieźle się napracować z rodziną, nakombinować i z wielu rzeczy zrezygnowac żeby te 200000 starczyło :roll: .

Co zrobić...chyba nienajlepszy moment sobie na budowę wybrałam....żeby tak o rok czas cofnąć :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.projekty.ign.com.pl/?p=detail&id=222&opcja=rzuty

AR-1 z projektów IGN - wydaje mi się ze ma dość podobny układ pomieszczeń , prostą konstrukcje dachu.

 

Domek fajny,tylko troche maly jak na rodzine z (planowanym) trojgiem dzieci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...